EU GARANCIJA vozila - uveljavljanje

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Je tukaj kdo z izkušnjami na temu področju, ali pa mogoče da ve kateri pravnik je kaj domač na temu področju?

Na kratko, KIA ima mednarodno 7 letno garancijo ( oglašujejo garancijo in ne jamstvo), vozilo je kupljeno v Nemčiji in uvoženo v SLO, sedaj se SLO uvoznik izgovarja da je potrebno za uveljavitev garancije vozilo peljati nazaj v DE, da ni možno koristiti garancije v SLO, vendar pa v kolikor bi vozilo imelo Nemške tablice in bi potovalo preko SLO, bi pa se zadeva lahko koristila,saj bi bilo vozilo vtranzitu.

Vozilo redno servisirano pri pooblaščenem KIA dealerju v DE.
Skratka, iščemo še kakšno rešitev pred tožbo, saj je vse skupaj že absurdno, v Kia Nemčiji trdijo da garancija normalno velja v celotni EU, tudi EU zakonodaja pravi da se garancija lahko uveljavlja v katerikoli državi istega prozivajalca.

Delček iz EU zakonodaje
Po zakonodaji EU se lahko sklicujete na garancijo v celotni prodajni mreži proizvajalca avtomobilov, ne glede na državo, v kateri ste vozilo kupili. Če ste torej vozilo kupili v Nemčiji in ga odpeljali v Francijo, se lahko obrnete na lokalnega uradnega prodajalca, da odpravi tovarniško napako (v garancijskem obdobju) in vam ni treba potovati nazaj v Nemčijo.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.417
113
Verjetno je tako, da če Kia Nemčija proda vozilo mora skrbeti za njega. KIA Slovenija pa za svoja in ne morejo uveljavljati stroškov garancije za vozilo prodano v Nemčiji.
EU zakonska garancija pa seveda ni 7 let. Mislim da je 2 leti.
Verjetno bi z vozilom mlajšim od 2 let uspel v tožbi. Starejšim pa dvomim.
Nisem pravnik.
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Verjetno je tako, da če Kia Nemčija proda vozilo mora skrbeti za njega. KIA Slovenija pa za svoja in ne morejo uveljavljati stroškov garancije za vozilo prodano v Nemčiji.
EU zakonska garancija pa seveda ni 7 let. Mislim da je 2 leti.
Verjetno bi z vozilom mlajšim od 2 let uspel v tožbi. Starejšim pa dvomim.
Nisem pravnik.
Ni ravno res, namrec na vseh Kia straneh, jasno pise da velja kritje v vseh drzavah EU.
EU zakonska je dve leti ja, vendar v Kia primeru pa oni oglašujejo 7 letno garancijo ( ne jamstvo).
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.417
113
Vendar pri rabljenem vozilu je lahko še kakšen hakeljc.
Sicer pa uveljavljaj garancijo pri KIA Nemčija, saj je njihovo vozilo, mogoče oni urgirajo, rešijo hitreje kot ti s tožbo.
Imaš kakšno večjo težavo? Pride izlet do Kie v DE, mogoče AT v poštev?
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.573
685
113
toti Maribor
Piši direktno na KIA evropa. Tu si pomagaj z kontakti
 

Mzi

Pripravnik
2. nov 2010
109
1
18
Js sem pred leti kupil avto peugeot, ki je bil uvožen iz italije. Ko mi je crknila adblue pumpa so mi jo pod garancijo zamenjali na uradnem peugeot servisu pogoj je bil da je avto redno servisiran, da imam za to račune. Mislim, da bi enako moralo biti na Kia.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.153
113
Kia je smeh (sploh naši prodajalci in serviserji), zato se le če je možno ognit... tale tema je še en primer več.
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.962
5.155
113
Delček iz EU zakonodaje
Po zakonodaji EU se lahko sklicujete na garancijo v celotni prodajni mreži proizvajalca avtomobilov, ne glede na državo, v kateri ste vozilo kupili. Če ste torej vozilo kupili v Nemčiji in ga odpeljali v Francijo, se lahko obrnete na lokalnega uradnega prodajalca, da odpravi tovarniško napako (v garancijskem obdobju) in vam ni treba potovati nazaj v Nemčijo.

Saj imaš napisano. Piši Zvezi potrošnikov, KIA Europe, Slovenskim novicam.

Bodo kmalu te poklicali nazaj.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.088
113
www.adriamedia.si
Zanimivo tole. Če pogledaš na nemško Kia stran pri garancijah piše tole:
Gilt die Garantie* nur in Deutschland?
Nein, du bist sogar europaweit auf Reisen durch die 7-Jahre-Kia-Herstellergarantie* geschützt.
Torej izrecno oemnjajo le pot v tujini.

Pogledaš k severnim sosedom
Gilt die Garantie nur in Österreich?
Auch bei Reisen innerhalb Europas sind Sie durch die 7 Jahre Werksgarantie vollständig geschützt.
Spet omenja samo, če si avtstrijski lastnik na poti v tujini.

Kia slo:
To vprašanje manjka v FAQ. Popolnih pogojev garancije pa ni na netu (niti v slo, niti v de, niti v at).

Vse skupaj malo diši po tem, da vsak lokalni uvoznik daje garancijo, kar pomeni, da jo lahko po preteku EU roka omeji na lokalno tržišče?
 
  • Všeč mi je
Reactions: mr_ in Hanzi

netko

Guru
25. jul 2007
6.737
2.098
113
Je tukaj kdo z izkušnjami na temu področju, ali pa mogoče da ve kateri pravnik je kaj domač na temu področju?

Na kratko, KIA ima mednarodno 7 letno garancijo ( oglašujejo garancijo in ne jamstvo), vozilo je kupljeno v Nemčiji in uvoženo v SLO, sedaj se SLO uvoznik izgovarja da je potrebno za uveljavitev garancije vozilo peljati nazaj v DE, da ni možno koristiti garancije v SLO, vendar pa v kolikor bi vozilo imelo Nemške tablice in bi potovalo preko SLO, bi pa se zadeva lahko koristila,saj bi bilo vozilo vtranzitu.

Vozilo redno servisirano pri pooblaščenem KIA dealerju v DE.
Skratka, iščemo še kakšno rešitev pred tožbo, saj je vse skupaj že absurdno, v Kia Nemčiji trdijo da garancija normalno velja v celotni EU, tudi EU zakonodaja pravi da se garancija lahko uveljavlja v katerikoli državi istega prozivajalca.

Delček iz EU zakonodaje
Po zakonodaji EU se lahko sklicujete na garancijo v celotni prodajni mreži proizvajalca avtomobilov, ne glede na državo, v kateri ste vozilo kupili. Če ste torej vozilo kupili v Nemčiji in ga odpeljali v Francijo, se lahko obrnete na lokalnega uradnega prodajalca, da odpravi tovarniško napako (v garancijskem obdobju) in vam ni treba potovati nazaj v Nemčijo.
Da nisi povrsno prebral. Prilepi material pa bomo bolj pametni.
 

kikib

Zelenc'
17. jan 2024
2
0
1
Zdravo. Pred kratkim sem se spekel z nakupom uvozene Kie Ceed preko Kia pooblascenega prodajalca (naj ostane trenutno neimenovan).
V mojem primeru je problem se vecji ker mi je bilo pred nakupom zagotovljeno da ima avto digitalno servisno knjigo. Po 6 mesecih so se mi zacele pojavljati tezave na sklopki in ko sem peljal avto na servis sem izvedel da v "digitalni knjigi" ni popolnoma nobenega vpisa o katerem koli servisu.

In tukaj mislim da tici zajec. Namrec, Kmag (pokriva balkan) ne placuje licence za Kia Connect (cloud services), verjetno ker sparajo. Digitalna servisna knjiga je pa seveda dostopna samo preko Kia Connecta. Torej, Kmag zavrne garancijo kljub temu da je avto uvozen iz evrope in bi zakonsko absolutno morala veljati, ker avto nima servisne zgodovine, ki pa jo dejansko ima, ampak je zaklenjena v kia connectu do katere ni dostopa ker ne placujejo licenc. #mindfuck.

Te teorije nisem preveril ker seveda v kmagu tega ne bodo nikoli potrdili. Ce pa googlas kako dostopat do kiine servisne knjige je takoj razlozeno da preko Kia Connect-a.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Jaz bi pisal direkt na centralo EU ali pa drzavo kjer je bil nabavljen in prosil izpis servisov. Kmag je itak znan po tem, da muti glede garncije za avte od zunaj. Kolega se je dolgo jebal z njimi saj mu niso zeleli neke malenkosti zrihtat na manj kot leto starem. Sele ko je avto na soncu izgubil obliko (bocno linijo) (dont ask...) so se vdali in porihtali vse....
 

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.149
291
83
Kia Evropa claim in pritozba zaradi slabe prakse na Slo generalnega uvoznika. Zgubit nimas kaj.
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.962
5.155
113
Pa v medije z njimi. Bi kmalu se začeli oglašati tudi drugi z podobnimi zgodbami.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi