Etikete na prehranskih izdelkih - Hofer

matej_

Guru
25. okt 2007
2.045
595
113
mogoče so pa del kitajskega morja preimenovali v norveško morje :valjamse: pri kitajcih nikol ne veš
 

B81

22. jul 2007
34.687
9.068
113
Si siguren, da poreklo pomeni to? Kolikor je meni znano, ti poreklo pove zadnjo predelavo izdelka, torej tudi pakiranje in/ali samo etiketiranje. Torej riba iz Kitajske, pakirana na Norveškem, ima poreklo Norveška. Upam, da se motim.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.097
3.582
113
Marlbor
Si siguren, da poreklo pomeni to? Kolikor je meni znano, ti poreklo pove zadnjo predelavo izdelka, torej tudi pakiranje in/ali samo etiketiranje. Torej riba iz Kitajske, pakirana na Norveškem, ima poreklo Norveška. Upam, da se motim.
Kar si napisal velja v splošnem za hrano, razen za meso, ribe, jajca, sadje, zelenjavo, pa še kaj, kjer se mora zagotavljati sledljivost izdelka.
Naše kmete kar konkretno masirajo s temi deklaracijami ...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.097
3.582
113
Marlbor
Razmišljam pa, da je pri teh morskih ribah vse skupaj lahko čudno. Če ladja s kitajsko zastavo ulovi ribo na norveškem, je poreklo ribe verjetno res kitajsko, čeprav riba kitajske ni niti od daleč videla.
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.547
2.931
113
To je isto kot migranti v Sloveniji. Poreklo srbija, na osebni pa uradno Slovenec.
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
499
63
Označba na etiketi 27 IIA kaže na to, da je bla riba res ujeta v Norveškem morju.
http://collinsseafoods.co.uk/our-products/sustainability/

Ampak če se že vse predela in spakira na Kitajski ladji s čimer morda dobi poreklo Kitajska, zakaj pa gre to vse skupaj v pakirnico na Hrvaškem?

Sledljivost te 18 mesecev crknjene ribe je obupna. Čudi me, da nas obmorsko državo nek Hofer/Lidl posiljuje s tako hrano nizke kvalitete. Pa tako radi reklamirajo izdelke proizvedene v Sloveniji, tukaj pa potem tako zaserjejo.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.097
3.582
113
Marlbor
Označba na etiketi 27 IIA kaže na to, da je bla riba res ujeta v Norveškem morju.
http://collinsseafoods.co.uk/our-products/sustainability/

Ampak če se že vse predela in spakira na Kitajski ladji s čimer morda dobi poreklo Kitajska, zakaj pa gre to vse skupaj v pakirnico na Hrvaškem?

Sledljivost te 18 mesecev crknjene ribe je obupna. Čudi me, da nas obmorsko državo nek Hofer/Lidl posiljuje s tako hrano nizke kvalitete. Pa tako radi reklamirajo izdelke proizvedene v Sloveniji, tukaj pa potem tako zaserjejo.
Zato ker Hrvati za domače trge kupujejo ribe od Kitajcev. Lastni ulov pa Italijanom prodajajo.

Pa tisti, ki se recimo hvali, da ribe v ribarnici kupuje, tudi ne ve da ribarnica iz italijanske tržnice dobavlja, kjer je riba lahko od hrvata, lahko pa tudi od kitajca.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ampak če se že vse predela in spakira na Kitajski ladji s čimer morda dobi poreklo Kitajska, zakaj pa gre to vse skupaj v pakirnico na Hrvaškem?

Zakaj pa ne? Zadeva iz fabrike pač pride v nekem bulk pakiranju, v te hofer/lidl/spar/mercator.. škatlice se pa pakira nekje bliže trgovinam.
Isto kot marsikaj drugega.
S to razliko, da fer trgovec napiše pravilno poreklo, en drug pa bo napisal poreklo Hrvaška in si boste vsi predstavljali ribiča Pepeta, kako vam pakira te ribice.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Po mojem je tu šlo za nek predelan izdelek ne samo ribo.

Riba ulovljena na Norveškem, prodana na Kitajsko. Tam predelana v končni izdelek in na hrvaškem prepakirana v slo embalažo.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Kitajci kupili ribo v gojilnicah v norveškem morju, potem potovala po štacunah eu na koncu htvati prepakirali za vzhodni trg.
 

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
Pred časom gledal oddajo na nacionalki kjer je potekala debata sicer za svinjske zrezke pa vseeno....
V enem od diskontnih trgovcev Lidl Hofer niti ne vem točno, sem si pa prekleto dobro zapolnil kako enostavno lahko na meso nabijejo nalepko "slovenski izdelek"
Se pravi na paketu v katerem so bili kosi mesa je bila nalepka "Slovenski izdelek" in to samo zato ker je bili zrezki izdelani v Sloveniji, se pravi prašiča iz kdo ve kje je razrezal Janez in vse česar se je Janez dotaknil lahko trgovci opremijo z nalepko Slovenski izdelek .... sicer je bila zadaj na deklaraciji nekaj omembe se o poreklu, ampak komaj berljivo.

PS pane to mešati z deklaracijo Izbrana Kakovost Slovenije, tukajgre dejansko za slo poreklo
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Saj za to se gre, folk kupi ostanke in potem doživlja orgazme koliko je prišparal.Jedo pa staro meso par let in vsi srečni.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.097
3.582
113
Marlbor
Ena sveža iz Spara ... prekmurska gibanica iz Slovenije, ki je v resnici iz Francije
 

Priponke

  • FB_IMG_1522604780360.jpg
    FB_IMG_1522604780360.jpg
    56,4 KB · Ogledi: 408

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
499
63
jest5 pa ti zaupaš neznanim ljudem in trgovcem, da je bilo eno leto staro meso zares pravilno hranjeno in to ves čas? Jaz ne! Pri ribah pa je ta stvari še toliko bolj delikatna in občutljiva, ker je proces razkrajanja ribjega mesa precej hitrejši. Pa ajde, bi rekel, če bi živeli nekje v sredini celine kjer ne bi imeli dostopa do svojega morja in rib.


Eno je, če sam dobim sveže meso in ga zamrznem v lastni skrinji in imam nek nadzor nad mesom, drugo je pa če moram slepo zaupati črnilu na nekem listku kjer piše, da je rok uporabe do xxxx, ter poštenosti in doslednosti celi verigi ljudi, ki pridejo v stik s tem mesom.
 

Tenforest

Guru
3. sep 2007
5.666
503
113
41
povsod malo
Po evropski direktivi, ki velja za meso, ribe, sadje in zelenjavo, jajca in še kaj, bi poreklo naj pomenilo, da je riba bila ulovljena na Kitajskem, ne pa samo predelana. Zato sploh ni jasno, zakaj bi pisalo da je ulovljeno v norveškem morju?
Meni tudi ni logike? Mogoče so jo ulovili in potem z ladjo šli naprej okoli sveta... na koncu pristali na kitajskem in v kontjener in v Slovenijo?

Doma imam en mesni narezek aka duručak meso iz Brazilije izvoženo v Avstrijo tam pakirano za Slovenijo.