Energetska preskrba gospodinjstev

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.925
1.091
113
www.adriamedia.si
Med tem za Slovenijo že sedaj napovedujejo da bo elektrika, če bo kdaj jek2 narejen, bistveno dražja, napovedujejo pa seveda slovanski elektro poznavalci, je potrebno rajo pripravit na to, da ne glede na to kaj bomo naredili, bo elektrika bistveno dražja kot sedaj, v bistvu bo kuhanje in hlajenje v Sloveniji obdavčeno tako kot trenutno vožnja na fosilna goriva
Elektrika dvomim, da bo dražja, prej nasprotno. Bo pa višja obdavčitev. Ker tisto, kar bo država izgubila pri davkih in trošarinah iz fosilnih goriv, bo morala nekje notri prinesti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.871
113
Elektrika dvomim, da bo dražja, prej nasprotno. Bo pa višja obdavčitev. Ker tisto, kar bo država izgubila pri davkih in trošarinah iz fosilnih goriv, bo morala nekje notri prinesti.
Elektrika bo dražja, če ne drugega zato ker bo poljska v prihodnjih 10 letih zaprla kup termoelektrarn, ki edine trenutno zagotavljajo nemčiji (=eu) energetsko vzdržnost ko "eko" elektrika ne deluje. Te so edine sposobne hitrega prilagajanja na razmere. Smešna stvar je da poljaki zapirajo TE zaradi neprofitabilnosti (danes ima recimo poljska najvišjo ceno elektrike v EU, blizu 100eur/mwh, španija pa recimo najnižjo pri 3eur/mwh). Analogija pri nas je TEŠ, ki se bo najbrž tudi kmalu zaprl oz. že sedaj tolče izgubo, po drugi strani pa smo bili lani parkrat priča temu da je TEŠ prodajal elektriko tudi po 10x+ cene ki je bila planirana za ROI (če se spomnemo so še plinsko brastanico uporabili za primarno oddajo, pa ni bila nikoli mišljena za tako delovanje).

Bistvo je da mi lahko naredimo 10 NEK pa se to na naši ceni elektriko ne bo nič poznalo, ker je trg EU elektrike enoten. Večja kot bodo nihanja v porabi in proizvodnji v EU, višja bo cena elektrike za vse. Trenutni trend gre v smeri vse večjih nihanj in vse večje odvisnosti od elektrike kot primarnega energenta.

Pri NEK2 se gre samo za to ali smo kot država izvozniki ali uvozniki elektrike, ker to potem daje bilanco energetskemu sistemu. Da je energija ena od bistvenih panog pri BDP ni treba omenjat. Recimo naftni derivati danes večinsko vplivajo na stopnjo inflacije in stopnjo gospodarske rasti. Se zapre neka ladijska pomorska pot zaradi XX razlogov in par tankerjev potencialno naredi 1000km obvoz pa imamo v EU 5% padec gospodarstva. Kako bo ko bomo vse preselili na elektriko (sploh tako ki je dobesedno odvisna od vremena)?
 
  • Všeč mi je
Reactions: trance0

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.167
3.090
113
Jakih mi muda, bomo pa elektriko rabili takrat, ko bo na voljo. Ker tiste druge pa tako ne bo, ker je predraga.
Voljaljudstvapress
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.432
5.425
113
Hrvatje že imajo Tarifni model Crni, kjer elektrika ni na voljo vseh 24 ur, temveč vsaj osem ur dnevno. Trenutno ga omogočajo v Puli in Dubrovniku.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.350
5.858
113
pri taščici
Jakih mi muda, bomo pa elektriko rabili takrat, ko bo na voljo. Ker tiste druge pa tako ne bo, ker je predraga.
Voljaljudstvapress
Dokler bi bile vnaprej napovedane redukcije un bi bile kratkotrajne bi bil mogoce se kdo tiho.
Ko bi bile vecurne(vecdnevne) nenapovedane pa...
Z redukcijami bi lahko zaceli pri nasprotnikih postavitve elektrarn (vseh oblik)