Elektro digitalni števec

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Tanovi števci imajo odklopnike (in ne varovalke) in vržejo dosti prej ven, pred števcem je še vedno tudi varovalka. Jih pa (odklopnike) lahko sam resetiraš, varovalke ne moreš in moraš plačat elektro intervencijo.

Ampak kolikor je bilo meni neuradno povedano (Elektro primorska) so moči na odklopnikih nastavljene precej "konzervativno" in naj bi ustrezali starim varovalkam. Lahko pa da po novem kar imajo na modemskih povezave delajo že na smart gridu in dejansko omejujejo moč po dejanski prikjučni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
A oni vidijo to kako na daljavo, da ven vrže dejansko zaradi presežene moči? Pri nas smo 2 leti nazaj prestavljali iz zraka v zemljo in postavili novo omarco in je začelo ven metati (tudi 1x25A varovalka). Potem so pa po par klicih prišli iz elektra nekaj zamenjat in ni več ven metalo, tako da predpostavljam, da je šlo za kakšno okvaro odklopnika ali kaj podobnega.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
V prihodnje se izogibaj hkratnega vklopa mocnejsih porabnikov, ali pa bos stalno tipko pritiskal.
Prispevek iz 6kw na 7 bo drazji za slaba 2 evra. Je pa to se vedno samo ena kava.
Na racunu sta dve Postavke vezane na kw.
Obracunska moc in prispevek spte in ove!
Obe imata ceno slab evro/kw ce se ne motim.

In normalno da ti je ven zabrisalo. Ce si imel vklopljeno vse kar si nastel, potem si imel okoli 10kw. Naroceno imas pa 6. Tako da tudi 7 ni neko zagotovilo da bo zdrzalo.
Ko bos kuhal se bos moral izogibati pranja, susenja likanja. Ker itak ti bo se bojler se vkla0ljal ko bo pomival posodo, stedilnik pa tudi z lahkoto cukne 5kw
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Kako je Hanzi napisal, trije porabniki (pralni, pomivalni in sušilni) so že na meji 25 amperske varovalke. Močnejša ti dosti ne bo pomagala, ker bo žena vklopila še pečico in boiler, pa boš zopet na meji.
Nabavi plinski štedilnik in navadi ženo, da porabnika vklaplja s časovnim zamikom.
RTV bo dobila informacijo o spremembi, pa ti bodo poslali novi vprašalnik za RTV khm.. prispevek.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Jah ... porabniki ki niso "porabniki".

Pomivalni stroj ima 10A porabo toka (zahtevajo 10A varovalko večinoma), od tega je glavnina grelec ki greje vodo do 45 ali 60C, ponavadi na cikel porabi manj kot 5l vode (2x cikla na pranje) + nekaj za sušenje. Skupaj grelec dela manj kot 10% časa pranja (2h).

Pralni stroji imajo tudi 10A porabo toka, tu grelec dela več časa ker mora segret 30-40l vode tudi na 95C. Vseeno sumarno na eno belo žehto (3h pranja) dela grelec manj kot 20%.

Sušilni stroj če je s toplotno črpalko ima 6A varovalko (poraba okoli 800W ko dela kompresor), če je na klasičen grelec ima 10A porabe toka. Tudi sušilno stroj ne fura grelca ves čas ampak ga izklaplja po ciklih. Če gledam našega s toplotno črpalko dela manj kot 20% časa, ostalo samo vrti boben.

Enofazni štedilnik (priklop) ima ponavadi porabi 16A (ali samo 10A odvisno od tipa), ne glede na kombinacije dela ponavadi switching. Torej imaš lahko 2x3kw kuhališče ampak bo switchalo tako da več kot 3kw ne bo nikoli porabilo. Tudi če kuhaš nekaj ne boš nikoli gonil plate na 100% ves čas, tako da realno dela štedilnik na max. moči 20% časa.

Bojler porabi 10A toka, dela ko pač greje vodo.

Pod črto kratkotrajne obremenitve vseh teh porabnikov lahko presežejo 25A varovalko za še 1x, ampak je tudi težko je trofnit da bodo vsi grelci hkrati delovali vsaj nekaj časa. Vsekakor pa če pametno razporediš lahko na 25A varovalko furaš vse to BP. Bistveno je da ko kuhaš ne pereš (pereš ponoči ker je to tudi bolj ekonomično, takrat zagotovo ne kuhaš), bojler ima pa tudi smisel furat ponoči. Čez dan tako samo paziš da ne uporablaš dveh velikih porabnikov hkrati, kar gre tudi malo po logiki. Recimo ko končaš kuhat poženeš pomivalni stroj, logično da ga ne boš prej če boš potem še posodo moral zložit noter.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.114
2.460
113
Tudi pri nas imamo tole veselico z novim števcem. Prej smo imeli še klasičnega. In tudi pri nas se je takoj po menjavi začela veselica z odklapljanjem. Zadevo sem sicer omilil tako, da sem v pralnem avtomatu za molzišče izklopil grelce (13 KW) in uporabil nizkotemperaturna čistila ampak ker smo imeli premalo tople vode sem moral dodati v bojler dodatni 2 kW grelec, kar je težavo nekoliko poslabšalo. In če sedaj po opravljenem delu en čas še dela hladilnik za mleko, pralni avtomat, vakuum črpalka, dodatno pa se vklaplja še vodovod in obenem v kuhinji pristaviš za kavico imaš probleme... klical na elektro MB kjer so me samo preusmerjali v smislu, pokličite tistega, ga kličem in mi reči pokličite onega itd,... dokler nisem na koncu dobil številke nekoga, ki se na noben klic nikoli ni javil in sem ostal v slepi ulici. Da bi mi vsaj povedal, če se da te tolerance dvigniti za 2 - 3 ampere, toliko kolikor nesejo 25A pancarke. Višek porabe imamo praktično nekje 15 minut na dan, drugače je poraba minimalna in ne vidim smisla v menjavi na 35A + so mi izračunali, da bi moral plačati čez 300 EUR za menjavo in dodatno še vsak mesec več kot 20 EUR. Priklop je pa 3x25 Obračunska moč 10kW - dejanska 17 (nekako tako piše na računih).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Če imaš kratkotrajno zahtevo za nek velik porabnik potem nabavi agregat pa znižaj si varovalke na min. kar rabiš drugače boš preplačeval. En kup kmetov ima agregate za na kardan (15kW dobiš že za 1k eur, rabljene še manj) ravno za uporabo pri molznih strojih in hladilnikih za mleko.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.114
2.460
113
To vem ampak agregate rabijo večinoma za primere izpada napetosti, ne za redno uporabo. Ga moram tako enkrat nabaviti, priklop že imam urejen. Drugače pa naberemo mesečno za 180 do 220 EUR elektrike.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.819
638
113
Ja 25A varovalka lahko brez problema prenese 30A vsaj 1h. Večinoma še dosti dlje. Kolikor sem prebral pa novi števci omogočajo 10% dvig za 15min, kar je dobra omejitev proti varovalki.
Preveriš lahko edino še obremenitev po fazi, če lahko kaj skompenziraš.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Jah ... porabniki ki niso "porabniki".

Pomivalni stroj ima 10A porabo toka (zahtevajo 10A varovalko večinoma), od tega je glavnina grelec ki greje vodo do 45 ali 60C, ponavadi na cikel porabi manj kot 5l vode (2x cikla na pranje) + nekaj za sušenje. Skupaj grelec dela manj kot 10% časa pranja (2h).

Pralni stroji imajo tudi 10A porabo toka, tu grelec dela več časa ker mora segret 30-40l vode tudi na 95C. Vseeno sumarno na eno belo žehto (3h pranja) dela grelec manj kot 20%.

Sušilni stroj če je s toplotno črpalko ima 6A varovalko (poraba okoli 800W ko dela kompresor), če je na klasičen grelec ima 10A porabe toka. Tudi sušilno stroj ne fura grelca ves čas ampak ga izklaplja po ciklih. Če gledam našega s toplotno črpalko dela manj kot 20% časa, ostalo samo vrti boben.

Enofazni štedilnik (priklop) ima ponavadi porabi 16A (ali samo 10A odvisno od tipa), ne glede na kombinacije dela ponavadi switching. Torej imaš lahko 2x3kw kuhališče ampak bo switchalo tako da več kot 3kw ne bo nikoli porabilo. Tudi če kuhaš nekaj ne boš nikoli gonil plate na 100% ves čas, tako da realno dela štedilnik na max. moči 20% časa.

Bojler porabi 10A toka, dela ko pač greje vodo.

Pod črto kratkotrajne obremenitve vseh teh porabnikov lahko presežejo 25A varovalko za še 1x, ampak je tudi težko je trofnit da bodo vsi grelci hkrati delovali vsaj nekaj časa. Vsekakor pa če pametno razporediš lahko na 25A varovalko furaš vse to BP. Bistveno je da ko kuhaš ne pereš (pereš ponoči ker je to tudi bolj ekonomično, takrat zagotovo ne kuhaš), bojler ima pa tudi smisel furat ponoči. Čez dan tako samo paziš da ne uporablaš dveh velikih porabnikov hkrati, kar gre tudi malo po logiki. Recimo ko končaš kuhat poženeš pomivalni stroj, logično da ga ne boš prej če boš potem še posodo moral zložit noter.
Tole seštevanje ne gre ravno tako. Mešaš nazivne vrednosti varovalk in dejansko porabo toka. Če ima npr pomivalc predvideno varovalko 10A, z lahkoto dela z 6A varovalko.
Prava rešitev so tokovne klešče in pa štromar, ki ima čas in voljo se s tem ukvarjat. Realni odčitki v realnem času ti povedo dosti več, kot pa matematično seštevanje.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Torej, ponovnega klica še nisem opravil na elektro, ker ste mi sedaj tukaj razložili, da tako pač je in da je to pri najnovejših števcih normalno, tako, da sedaj itak pazim, kaj imam vklopljeno. Sem pa sedaj v ostalih stanovanjih v bloku opazil, da pa imajo nekateri te števce zunaj na stopnišču, zaklenjene v omarici, kjer ima dostop pomoje samo elektro, tako, da če njim vrže ven... :rolleyes:
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
KSZ

Smo imeli lani v firmi težave s števcem. Števec elektronski, Iskra, direktni, kupljen po specifikaciji elektra. Varovalke 3x63A.
Po dveh letih je začel ven metat. So prišli 3x ali 4x iz elektra v dveh dneh, potem pa sem jim zatežil da to ne pelje nikamor in da naj zamenjajo števec. Pa se je stric nekaj razburjal da imamo preveliko porabo in da bimetal izklaplja zaradi pregrevanja.
Sem mu lepo povedal da me sploh ne zanima, ker je 2 leti delalo OK in da naj menjajo števec, ker mi ne moremo čakat na njih da bo prišel dežurni nazaj vklopit števec.
Montirali so nov števec Landis+Gyr in zunanjo tipko za ročni vklop, če bi se slučajno še dogajali izklopi.
Od menjave števca od danes še nismo imeli težave (trkam).
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.114
2.460
113
Na števce v omaricah montirajo tipke ja, ima kolega. Naš je pa dostopen, zato nima tipke.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Sem že mislil vprašat, kako je rešeno na obstoječih omaricah-hvala za pojasnilo.

Čeprav meni so nedolgo nazaj menjali števec (daljinsko odčitavanje), pa so mi pancerke ostale