Elektro digitalni števec

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Pozdravljeni

Živimo v stanovanju in so nam iz (YU) običnih old school elektro števcev 3 leta nazaj zamenjali z digitalnim števcem. Sedaj so nam pa 2 tedna nazaj zopet zamenjali digitalni števec z novejšim, kjer je vgrajen "modem", kateri potem pošilja podatke direkt v "pisarno". Ampak sedaj je problem, ker nam občasno meče štrom ven, ko nam deluje par strojev. Ravno včeraj je deloval pralni, sušilni, bojler (tu ne vem, ali je bil prižgan ali ne, ker imamo vedno prižganega, samo občasno dogreva vodo) hladilnik in steklokeramična "samo 1 okrogla plata" + par luči. Pri prejšnjem digitalnem nam niti enkrat v 3 letih ni vrglo ven. Tudi serviser mi je povedal ob menjavi, da naj samo pozabim na njega, ker ni nič problemov, ko sem ga vprašal, kaj narediti, če bo kaj narobe. (sicer mi je dal nek papir za varno uporabo in 2 tel. številki za reklamacije)
Od menjave (slaba 2 tedna nazaj) nam je že 4x vrglo ven.
Seveda sem tudi že klical na elektro primorsko in mi je povedal, da pride do preobremenitve, ker imamo pač preveč porabnikov in vrže ven in da če hočemo, lahko zaprosimo za premik iz sedanjih 25A na 35A, vendar moramo plačati nekje od 100 do 200€. Ko sem mu omenil, da pri prejšnjem ni nikoli vrglo ven in da je verjetno prejšnji bil nastavljen na vsaj 30A, če ne 35A, mi je rekel, da je tudi prejšnji bil nastavljen na 25A.
Mene sedaj samo zanima ali bom moral res plačati premik na 35A upravičeno ali pa morajo oni to zastonj popraviti oz nastaviti na 35A, ker so oni "zajebali" pravilno delovanje, ki smo ga imeli do sedaj brez izpadov elektrike. Tudi vsa leta pred prejšnjim elektro števcem ni niti 1x vrglo ven, oz, nikoli ni vrglo ven zaradi preveč porabnikov, pa smo imeli že vse prižgano.
Torej, kaj narediti sedaj?

Hvala
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
ce upas, zamenjaj varovalko taglavno pa tih bod. :)

lahko da si imel prej vecjo na sverc notr, in so ti ob menjavi stevca zamenjali za tako kot moras imeti...

pri taki uporabi pomoje nebi smelo 25 ven vrzt.

nam je samo enkrat, pralni, susilni, 4x indukcija, 2x pecica, toplotna, pa je ven vrglo.

se mi oa zdi, da uradno nimas kek dost narest. Elektro je bog i batina, tko da bo tako, kot bo rekel majster na drugi nastrani telefona.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Po pravici povedano, na koliko je bilo prej nastimano pri prvem digitalnem, ne vem, ker so prisli zamenjat ravno takrat, ko sem bil v sluzbi, zena pa doma...potem pa niti nisem posvecal pozornosti nanj, saj ni bilo v teh 3 letih niti enkrat samkrat kaj narobe.
Glede glavne varovalke...kaj ni to sedaj noter v tem digitalnem stevcu, kateri je pa itak zaplombiran? Poleg tega stevca imam samo se 6 navadnih osnovnih varovalk (10, 15 in 20A) Mojster je rekel, da pride serviser in samo v nastavitvah spremeni iz 25A na 35A in da ni treba nic menjavat. Vsaj tako sem ga razumel.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
aja, tega pa nisem vedel... jest imam se vedno "pancerko" gor na podstrehi... pa imam tudi digitalni stevec...

bo kaksen elektro mojster kej vec povedal.

je pa se vedno cudno da ti je ven vrglo...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Malo bolj kompleksna je sedaj zadeva pri teh najnovejših in če ti določen čas odjem presega nazivno moč varovalke, ti ven vrže in pol pač resetiraš s tistim gumbom. Če se ti bo to pogosto dogajalo pa ti bo Elektro sam zahteval, da se premakneš na višjo odjemno moč. Vsi taki izpadi in reseti se namreč vidijo pri njih. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Ven vrže samo zaradi obremenitve in zaradi ničesar drugega. Zmanjšaj obremenitev in bo ok. Če je bilo prej narobe nastavljeno, pa "žali slučaj".
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
No, sej itak nameravam v pon se enkrat poklicat, samo sem se tu vprasal, da vem, na cem sem oz. kake pravice imam, da me ne bodo nategnili.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Sklepam, da imate enofazni števec. Sicer to ni pomembno, ampak katerega so vgradili? Landisa? Ali?
In pa, tole tvoje je pogojeno z limitacijo. Ko poraba za nekaj časa preseže mejno vrednost, ti števec vrže ven. Ampak sej imaš dostop do tipke za manual vklop, a ne?
Povečat bo treba odjemno moč, druge ni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Enofazni je, ja. Stevec je Landis+Gyr E450
Imam 2 tipki...eno eno zeleno in eno sive barve, kot je ohisje stevca. Ko vrze ven, moram drzati sivo tipko ene 5-10s in potem vklopi elektriko nazaj. Sedaj imam vzgan pralni in susilni stroj in se bojim vklopit pomivalca. Jebemumatr, kot bi bil v Venezueli. :bonk:
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.819
638
113
Ja lepo so omejili porabo ob pretvezi, da lahko sam vklopiš nazaj. Notri je verjetno bimetalna zaščita, kot v avtomatski varovalki, ki pa je hitrejša kot varovalka. Ta je daljši čas dopuščala večjo obremenitev. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
In kaj, zdej vsem mece ven al kaj, ker predvidevam, da folk v nedeljo recimo zalaufa pralnega, susilnega, pomivalca, pa se kako kosilo se kuha? To ni normalno?
In zakaj naj bi bilo to dobro z omejitvijo porabe?
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Porabiš več kot kot 25 A in ti ven vžre števec.Na našem piše da v primeru prekoračitve vrže čez 15 min. Sedaj a je težko prat in sušit v soboto ali takrat ko se se ne kuha in pere posodo. Če res ne gre pač plačaj za močnejšo varovalko in števec 35 A.

To bo še smeha ko bodo super duper eko avti .
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Schime

Guru
22. nov 2008
1.819
638
113
Ja dobro (ne za tebe) z omejitvijo porabe je, da boš šel na večjo priključno moč in boš pač več plačal. Je pa verjetno ta tvoja poraba na meji za to priključno moč in prej si imel malo več rezerve, kot po novem. Malo bote morali optimizirati porabo ali pa iti na večjo moč.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Pozdravljeni

Živimo v stanovanju in so nam iz (YU) običnih old school elektro števcev 3 leta nazaj zamenjali z digitalnim števcem. Sedaj so nam pa 2 tedna nazaj zopet zamenjali digitalni števec z novejšim, kjer je vgrajen "modem", kateri potem pošilja podatke direkt v "pisarno". Ampak sedaj je problem, ker nam občasno meče štrom ven, ko nam deluje par strojev. Ravno včeraj je deloval pralni, sušilni, bojler (tu ne vem, ali je bil prižgan ali ne, ker imamo vedno prižganega, samo občasno dogreva vodo) hladilnik in steklokeramična "samo 1 okrogla plata" + par luči. Pri prejšnjem digitalnem nam niti enkrat v 3 letih ni vrglo ven. Tudi serviser mi je povedal ob menjavi, da naj samo pozabim na njega, ker ni nič problemov, ko sem ga vprašal, kaj narediti, če bo kaj narobe. (sicer mi je dal nek papir za varno uporabo in 2 tel. številki za reklamacije)
Od menjave (slaba 2 tedna nazaj) nam je že 4x vrglo ven.
Seveda sem tudi že klical na elektro primorsko in mi je povedal, da pride do preobremenitve, ker imamo pač preveč porabnikov in vrže ven in da če hočemo, lahko zaprosimo za premik iz sedanjih 25A na 35A, vendar moramo plačati nekje od 100 do 200€. Ko sem mu omenil, da pri prejšnjem ni nikoli vrglo ven in da je verjetno prejšnji bil nastavljen na vsaj 30A, če ne 35A, mi je rekel, da je tudi prejšnji bil nastavljen na 25A.
Mene sedaj samo zanima ali bom moral res plačati premik na 35A upravičeno ali pa morajo oni to zastonj popraviti oz nastaviti na 35A, ker so oni "zajebali" pravilno delovanje, ki smo ga imeli do sedaj brez izpadov elektrike. Tudi vsa leta pred prejšnjim elektro števcem ni niti 1x vrglo ven, oz, nikoli ni vrglo ven zaradi preveč porabnikov, pa smo imeli že vse prižgano.
Torej, kaj narediti sedaj?

Hvala
nič niso "zajebali", samo prej si imel brezplačne preobremenitve.

Prej si imel samo glavno varovalko, ki je dopuščala večje preobremenitve.
Sedaj ti pa izklaplja odklopnik v števcu in to precej hitreje. In še goljufanja z večjimi varovalkami je konec, prav tako se lahko neplačnike odklaplja daljinsko

Če ti je 25A premalo povečaj na 35A. Enkratno plačilo za spremembo in višja položnica vsak mesec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Kot je povedal mojster preko telefona, sem imel prej na digitalnem števcu (3 leta) isto varovalko, torej 25A. Števec je bil na videz isti, ko sem primerjal tega novega s starim. Morda so dimenzije tega novega za kak cm manjše, ampak tako na oko je bil isti. Nikoli nisem šel za tem, na koliko je bil nastavljen prejšnji, ampak, kot je mojster rekel, je pač bilo 25A. Čudno mi je, da ni pri prejšnjem niti 1x vrglo ven. Lahko je bil prejšnji nastavljen pomotoma na 35A, samo jaz tega nisem in pomoje ne bom nikoli vedel, saj ga je serviser vzel s sabo.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.331
3.429
113
Obračunska moč 01. 12. 2018 – 31. 12. 2018 6 kW 0,77710 4,66 za 25A varovalko.

Se pravi 35A varovalka je priključna moč 7KW to je 0,77 x 7 = 5,17€ prej je pa bilo 4,66 € pa sprememba je bila 120€ elektro maribor.

no za tale slabi evro na mesec se mi pa res ne da zajebavat z ševcem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver in Cash

Schime

Guru
22. nov 2008
1.819
638
113
Ja sem tudi sam pogledal in ni take razlike. Sicer se obračuna obračunska moč in prispevek, kar oboje skupaj poleg spremembe prinese slaba 2€ na mesec povečanja na računu.
Preobremenitve pa ravno brezplačne niso bile, ker tako plačas porabo. Kak € gor ali dol pa lahko "šenkajo" pri vseh dajatvah, ki se morajo plačati. :)
Je pa tudi res, da je čedalje več električnih porabnikov in se zadeve začenja omejevat. Edino kar je ok je, da se ne more več goljufati z glavno varovalko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Floki

Guru
6. sep 2007
9.893
3.020
113
https://www.elektro-ljubljana.si/Portals/0/Dokumenti/Navodila/Navodila_ZMXi320_ZCXi120.pdf

V primeru odklopa odklopnika v števcu ni treba klicati naše dežurne službe, da zamenja pregorelo varovalko. Namesto tega lahko s pritiskom na tipko na vratih vaše priključno-merilne omarice oziroma neposredno na števcu izvedete ponovni priklop kar sami. Brez električne energije boste le kratek čas, hkrati pa glavne varovalke ne bo treba zamenjati. Odklopnik električno energijo odklopi, ko je:
presežen nazivni tok glavne varovalke za več kot 40 % za več kot 90 sekund ali
presežena povprečna četrturna (15 minutna) moč za več kot 10 % od dovoljene, ki je določena z glavno varovalko
Prekinitev dobave električne energije je razvidna tudi iz kvadratka - simbola za stanje odklopnika v levem spodnjem kotu prikazovalnika, ki utripa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
presežena povprečna četrturna (15 minutna) moč za več kot 10 % od dovoljene, ki je določena z glavno varovalko

Viš v tem zajcu bo grm - prej ti ni ven metalo pri taki "majhni prekoračitvi". ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash