Einsteinova uganka - Kdo ima ribo?

miha013

Fizikalc
20. jul 2007
5.204
0
36
41
lj
Imamo 5 hiš v 5 različnih barvah v vrsti. V vsaki hiši živi oseba druge narodnosti. Vsaka oseba pije določeno znamko pijače, vozi določen avto in ima svojega hišnega ljubljenčka. Nobena oseba ne pije iste pijače, nima iste znamke avtomobila in nima enakega ljubljenčka kot katerakoli druga oseba.

Drugi podatki:
1. Britanec živi v rdeči hiši.
2. Šved ima psa.
3. Danec pije čaj.
4. Zelena hiša je takoj na levo od bele.
5. Lastnik zelene hiše pije kavo.
6. Lastnik, ki vozi BMW, ima ptice.
7. Lastnik rumene hiše vozi Renault.
8. Lastnik, ki živi v srednji hiši, pije mleko.
9. Norvežan živi v prvi hiši.
10. Lastnik, ki vozi Opel, živi zraven osebe, ki ima mačko.
11. Lastnik konja živi zraven osebe, ki vozi Renault.
12. Oseba, ki vozi Citroën, pije pivo.
13. Nemec vozi Volvo.
14. Norvežan živi zraven modre hiše.
15. Oseba, ki vozi Opel, živi zraven osebe, ki pije vodo.

KDO IMA RIBO?

write.gif
 

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
815
7
18
Citat:
Uporabnik WhiteCell pravi:
p.s.
drugače so v originalu cigareti in ne avtomobili...

Ravno to sem hotel vprašati, ker v njegovih časih verjetno še niso poznali vseh teh avtomobilskih znamk.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Alt.
Oz. kar 30x alt. Nakazal bo stavniški goljuf Džekson.
 

WhiteCell

Fizikalc
18. avg 2007
1.930
1
38
42
Kranj
Obišči stran
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Par tednov nazaj sem dobil uganko in mi je niti po par urah reševanja ni uspelo rešit, zgleda sem preveč glup...

ne samo jo je težko rešit brez zelo zelo dobre vizualne predstave.
jest sem jo rešil v 20-25 minutah...enostavno sem si vse kombinacije zrezal na papirčke in skockal zadevo
smile-1.gif
 

miha013

Fizikalc
20. jul 2007
5.204
0
36
41
lj
Norvežan ima mačko, Danec ima konja, Britanec ima ptiče, Šved ima psa ter že prej omenjeni Nemec ima ribo.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik WhiteCell pravi:
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Par tednov nazaj sem dobil uganko in mi je niti po par urah reševanja ni uspelo rešit, zgleda sem preveč glup...

ne samo jo je težko rešit brez zelo zelo dobre vizualne predstave.
jest sem jo rešil v 20-25 minutah...enostavno sem si vse kombinacije zrezal na papirčke in skockal zadevo
smile-1.gif

Kaj češ, zgleda sem glup
tongue-1.gif
Sem pa si naredil cel kup razpredelnic, kjer sem jih iskal glede na pijačo, hišo, barvo, avto itd. pa so se mi neki podatki začeli prekrivat oz. sta potem naenkrat 2 imela npr. isto barvo hiše, pa sem obupal.
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Probi začet s tem, da je prva hiša od Norvežana in da je modra hiša poleg Norvežanove....potem pa še ostale barve hiš "približno" uskladi.... nared v exscelu tabelco pa boš hitr skup zmetal
grin1.gif
 
Nazadnje urejeno:

miha013

Fizikalc
20. jul 2007
5.204
0
36
41
lj
1.) V prvi hiši živi norvežan (točka 9)
2.) Zraven njega je modra hiša (točka 14)
3.) Ker veš da lastnik srednje hiše pije mleko (točka 8), lastnik zelene hiše pije kavo (točka 5) ter da je zelena hiša levo od bele (točka 4) prideš do zaključka da je skrajno desna hiša bela, zraven nje pa zelena.
4.) Ker veš, da Britanec živi v rdeči hiši (točka 1) pomeni, da živi v sredini. (v prvi je norvežan, druga je modra, skrajno desno je bela in zraven nje zelena)
5.)Ker so že vse barve razdeljene razen rumene, je jasno da je prva hiša rumene barve.

Barve hiš maš, zdej pa naprej
smile-1.gif