DVB C / T / S....

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Torej, glede na to, da se poraja ogromno vprašanj glede teh kratic v smislu, kaj je to, kaj nam to služi itn., sem se odločil, da poskusim na kratko in pa dejansko po domače razložiti osnovne pojme.
Torej....v Slovenijo je prišel v uveljavo nov televizijski digitalni sistem ( DVB - Digital Video Broadcasting). Slovenija se je odločila za MPEG 4 modulacijo, kar je že bila polemika glede tega, vendar dolgoročno bodo šle(?) vse države v MPEG 4 sistem.

Omejil se bom na dva najbolj razširjena načina prenosa slike, to sta :
- zemeljska ( antenska ) DVB T
- kabelska DVB C

Pri zemeljskem prenosu podatkov govorimo o DVB - T načinu ( T, kot Terrestial-zemeljski). Te sprejemnike lahko dokupimo, pri praktično vseh trgovcih z audio/video tehniko, cene so od cca 80€ dalje. Treba je paziti, da imajo ti sprejemniki kodec za AAC odkodiranja zvoka in pa seveda, MPEG 4 sistem, kot je bilo rečeno že prej.
Pri kabelskem prenosu podatkov ( Lj. kabel, EVJ kabel...) pa govorimo o DVB C načinu (C, kot Cable). Enako velja tudi tukaj, torej , možnost dokupa zunanjega sprejemnika, ali pa pozornost pri nakupu novega televizorja s DVB C MPEG4 oznako.

V tem primeru še ni nujna zamenjava televizorja, edino, če je želja po parih dodatnih programih, ki se oddajajo predvsem v kabelskih sistemih. Digitalna slika načeloma ne pomeni nujno boljšo sliko, saj je operater popolnoma odvisen od signala, ki ga dobi od tv hiše.
Če imamo MPEG 4 sprejemnik sprejemamo takorekoč vse digitalne programe, tudi tiste, ki so v MPEG 2 načinu.
Obratno ne gre .
To je zaenkrat vse, če je pa želja po diskusiji, pa predlagam, da se nadaljuje v tem delu foruma.
lp
 
Nazadnje urejeno:

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Mogoce velja poudariti, da so na DVB-C programi kodirani v MPEG2, razen HD, ki so v MPEG4. Obstaja pa moznost, da se bodo v prihodnosti odlocili vse kodirati v MPEG4, zato ni odvec, ce se ze sedaj pripravite na to (ce ze kupujete novo).
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Drži, načeloma so vsi tuji programi , ki so podneti v PAL sistemu(klasična resolucija) kodirani v MPEG2, MPEG 4 je pa "rezerviran" za HD vsebine.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Je na tabli
smile-1.gif
 

miki133

Pripravnik
19. nov 2008
80
40
18
Simon_Vi , ne bo čisto držalo kar si napisal , da so SD programi v MPEG2 , tvoj priljubljen operater sprejema
Slovenski DVB-T stream iz Krvavca , transportne streame nespremenjene prekodira v DVB-C , zato so Slovenski
programi v MPEG4
smile-1.gif
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Drži, to velja za naše programe. Tuji programi, RTL, DSF itd itd, so še vedno sprejeti k operaterju , kot MPEG 2 in operater jih tudi kot take pošlje naprej...in bo verjetno tako tudi ostalo, saj zakonodaja ne predpisuje tega. Pišem za C sistem.
grin1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Kolikor jaz razumem, tisti ki smo na kabelski, ne rabimo menjavat tvja ali dokupovat dvb-c sprejemnik, če ga tv nima.
Ker bodo operaterji še naprej pošiljali po kablu analogen signal poleg digitalnega?

Pač maš "samo" 50 programov brez kosova in makedonije...

Drugo je če si v vukojebini na anteni,tam pa rabiš dvb-t sprejemnik, sicer bo sneg.

Je tako?

Sicer pa nasvet kateri sprejemnik dvb-c naj si dokupim, ker mi tvja (plazma) ni za menjavat, premalo gledam.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Najde se tudi na bolhi kaj, ampak zadnje čase bolj malo, ker so bolj iskani. Prej marsikdo sploh ni vedel, da samo kupi sprejemnik za recimo 50€ in ima digitalno kabelsko.

Na eBayu pa cene niso kaj preveč ugodne, celo rabljeni imajo visoko ceno.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Kolikor jaz razumem, tisti ki smo na kabelski, ne rabimo menjavat tvja ali dokupovat dvb-c sprejemnik, če ga tv nima.
Ker bodo operaterji še naprej pošiljali po kablu analogen signal poleg digitalnega?

Pač maš "samo" 50 programov brez kosova in makedonije...

Drugo je če si v vukojebini na anteni,tam pa rabiš dvb-t sprejemnik, sicer bo sneg.

Je tako?

Sicer pa nasvet kateri sprejemnik dvb-c naj si dokupim, ker mi tvja (plazma) ni za menjavat, premalo gledam.

Razmišljaš pravilno. Te pa dopolnim, namreč, kabelski operater ima še vedno vse niti v rokah, katere programe bo pustil v analogni in obenem, katere bo dodal v digitalni obliki...Zaenkrat je še tako, da imaš nek program tako v analogni, kot digitalni shemi, kasneje se pa da to spremenit.
DVB C sprejemniki, ki so relativno dobri so od Optiboxa, stanejo pa na slovenskih policah cca 150€.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
A ni tak, da dobiš sprejemnik od kabelskega operaterja, če naročiš digitalnen signal?
Če ga ne naročiš, pa ga sploh ne moreš gledat?
 

MiranR

Pripravnik
3. sep 2007
223
4
18
Murska Sobota
Citat:
Uporabnik stein pravi:
A ni tak, da dobiš sprejemnik od kabelskega operaterja, če naročiš digitalnen signal?
Če ga ne naročiš, pa ga sploh ne moreš gledat?
Da, točno tako. Pride Telemachov tehnik z lepo škatlo, ki je digitalni sprejemnik. In s še eno kartico, ki ti odklene dodatne digitalne kanale v tvojem izbranem paketu. Če pa imaš "sodoben" LCD pa se tehniku lepo zahvališ za škatlo, kartico ti vklopi direkt v LCD in to je to.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Mislim, da digitalnega ni potrebno posebej naročati, vsaj kolikor sem videl pred enim tednom pri sorodniku, kateremu sem nastavljal nov tv.

Samo izbereš pri iskanju, da naj poleg analognih poišče še digitalne in je nabralo preko 200 programov.
Doplačajo se samo nekateri - adult npr.
smile-1.gif


In drži kot pravi Simon_Vi, da imaš potem nekatere programe tako analogne kot digitalne, torej podvojene. Kolikor sem videl so vsi analogni na voljo v digitalnem načinu.

Če se bo operater odločil da ukine analogno oddajanje, pa bo res treba nabaviti škatlico oziroma nov tv.
 

scott

Pripravnik
1. sep 2007
405
1
18
Če imaš doma več TV-jev na kabelskem analognem signalu in enega z vgrajenim DVB-C lahko gledaš na tem digitalne kanale na ostalih pa naprej analogne? Je treba prej kaj javit operaterju, če bi rad samo osnovno digitalno shemo?
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Ni potrebno imet njihov sprejemnik, DVB-C je DVB-C. Je pa pri Telemachu trenutno tak, da imaš brez kartice enih 70 programov (ali še več), za dodatne programe pa je treba met kartico - ki jo dobiš ob sklenitvi paketa brezplačno in vtakneš v bilokeri sprejemnik (ali TV).
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.187
20
38
Na strehi imam še vedno SAT anteno in do TV-ja kabel, ki pa ga, odkar imamo kabelsko ne uporabljam več. Če kupim nov TV, ki bo imel tudi DVB S, bom lahko spremljal free sat programe brez dodatnega sprejemnika oz. ali ima TV z DVB s kanalnik tudi za te programe ali vseeno potrebujem posebno škatlo?
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Jst bi imel pa eno vprašanje, ker me to že cel čas bega. Namreč doma imam plazmo, ki nima DVB-C priključka ter v drugi sobi manjši LCD z DVB-T/C MPEG2 priključkoma ter dodatno MPEG4 SD kartico. Torej zanima me, kaj mi ta MPEG4 SD kartica koristi? Kako jo utiliziram, da bom imel kaj od nje? Ob strani TVja imam režo za njo, nimam pa pojma kaj imam od nje, če jo dam notri. Na njej piše Freeview pa ne vem kaj še vse (kolikor vem je Freeview uporabljiv v UK). Torej, zakaj sem dobil poleg TVja to kartico in kakšno korist imam lahko od nje?

Hvala