Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.507
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.507
113
Jaz mam pa ”tezavo” da bi klasicno kavo, ono kratko in ne kislo, brez vseh dodatkov. Ženi pa nekaj srce nagaja ce pije klasicno kavo zato bi brez kofeina in razne kapucino variante iz kapsul.

A je kak tak “robot” ki bi zadovoljil moj primer?
Mnogi aparati imajo možnost svežega mletja kave + dodajanje že mlete kave. Mi doma kombiniramo ravno to opcijo, da že mleto dodajamo brezkofeinsko. Res pa je, da je potrebno vsakič dodat mleto kavo, nima svojega rezervoarja.

Druga varianta je, da si ti omisliš svoj aparat, žena pa svojega na kapsule, ki ga bo kmalu nehala uporabljat, ko bo testirala tvojo kavo.

Aja opcija je tudi, da imata oba zrnje, samo, da kupujeta pač ne preveč močno kavo in mogoče ne bo imela problemov. Pri nas doma trenutno pijemo Pellini Top (po priporočilih tukaj) in moram reči, da je odlična. Žal pa ženi nekoliko nagaja. Določene druge kave ji težav ne delajo, torej potrebno je najti nekaj kar pač ustreza.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Kuha čist ok kavo. Ni pa to višek barmanstva podobno kot ni noben

Imaš delno prav, delno pa seveda ne. Jasno da kava iz robota ne bo takšna kot ti jo znan barista nardi na tapravem velikem avtomatu, je pa res da se na teh boljših avtomatih lahko zelo zelo približaš odlično vrhunski kavi. Je pa res da moraš imeti voljo, interes ter predvsem čas in razkirati nekaj zrnja za testiranje. Redno čistit, menjavat filtre in je. Saj ne da me briga ta Krups ampak vprašam ker je našim domačin crknil DeLonghi po 8600 kavah pa so ga siti in bi radi drug avtomat pa mi je ta debata o Krupsu padla v oči....
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.713
113
Glej, men je skuhu do zdaj ene dve kili kave, tko da glede vzdržljivosti ti ne znam povedat. Ni isto kot ročni, je pa prednost da je kofe takoj. Krupsa sem kupil zarad cene ja, ker nisem vedel če je robot zame. Bomo videli kok časa bo migov. Kosi zanj so pa na ebayu pocen.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun
Jaz mam pa ”tezavo” da bi klasicno kavo, ono kratko in ne kislo, brez vseh dodatkov. Ženi pa nekaj srce nagaja ce pije klasicno kavo zato bi brez kofeina in razne kapucino variante iz kapsul.

A je kak tak “robot” ki bi zadovoljil moj primer?


nujno robot?

kaj pa kaj takega

https://www.mediaworld.it/product/p-725181/lelit-fred

 
Imaš delno prav, delno pa seveda ne. Jasno da kava iz robota ne bo takšna kot ti jo znan barista nardi na tapravem velikem avtomatu, je pa res da se na teh boljših avtomatih lahko zelo zelo približaš odlično vrhunski kavi. Je pa res da moraš imeti voljo, interes ter predvsem čas in razkirati nekaj zrnja za testiranje. Redno čistit, menjavat filtre in je. Saj ne da me briga ta Krups ampak vprašam ker je našim domačin crknil DeLonghi po 8600 kavah pa so ga siti in bi radi drug avtomat pa mi je ta debata o Krupsu padla v oči....

8600 kav...kolk je staro 3,4 leta?
 
Imaš delno prav, delno pa seveda ne. Jasno da kava iz robota ne bo takšna kot ti jo znan barista nardi na tapravem velikem avtomatu, je pa res da se na teh boljših avtomatih lahko zelo zelo približaš odlično vrhunski kavi. Je pa res da moraš imeti voljo, interes ter predvsem čas in razkirati nekaj zrnja za testiranje. Redno čistit, menjavat filtre in je. Saj ne da me briga ta Krups ampak vprašam ker je našim domačin crknil DeLonghi po 8600 kavah pa so ga siti in bi radi drug avtomat pa mi je ta debata o Krupsu padla v oči....


preveri brande lelit, pa la cimbali...nesejo robote, odnesejo pa tud zajeten kupček €€€€, če si kaj od tega omisliš
pač profi zadevšna
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Lahko bi, če bi bil "smešen" napisal KSZ in nekaj napisal, ampak, vem, da bo odgovorov več kot kave, ki jo spijete v letu dni...

Mi pa res ni jasno, zakaj ne priznate:
- enim je všeč en aparat, enim en drug - In? Kaj potem? Zakaj enega dajat v nič, drugega pa hvalit? Pa kako se pere in... OH, kot otroci...
- enim je všeč ena kava, enim druga - Pa kaj potem. Meni je všeč Illy, eni jo pljuvajo, eni hvalijo XX kavo, ki je meni "bljak" (pa tega nisem napisal tu), ker okusi so različni...
- Eni pa, kot en moj prijatu, pa grejo v ekstreme - je kupu ročni mlinček in najprej v prastari (od none) zadevi spraži kavo, potem pa ročno melje (neki naš barista mlinček za ohoho denarja), pa naredi kavo - po želji, kafetiera, espresso, turška... Je pa obred... Ima čas in ko smo tam, imamo vsi čas - zakaj pa drugače, zase nimamo časa?

Jaz še vedno pravim - naj vam kava paše in pijte tisto in na tisti način, ki vas bo rešla vsega... Problem? :sprasujemse:
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.713
113
 

uuuu123

Pripravnik
16. sep 2016
101
12
18
Po testu zps je bil sicer krups bolje ocenjen od delonghi...zmagal je jura za 1000 eur, kot best buy je predlagan en krupsov model iz serije 8xxx