Domača pizzerija

luka51

Guru
16. avg 2007
13.845
5.086
113
Boljši. Vidiš kaj se dogaja, kontrolo maš nad vročino. Ni problemov ko ti peleti zaštrajkajo pa ti zadimi.
Kaj se mene tiče po prvi pici nisem več pogrešal več peletov :D

če si govoril za peki papir je pa isti rezultat. Ker v krušni peči (če govorimo za klasično slovensko) itak nimaš spodaj take vročine. Razen če kuriš ko budala celo dopoldne. To pa se vsaj meni ne lubi, pa še v tem primeru je za potratno potico prevroče, ki more obvezno takrat not ko se peč kuri.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl in PHOBiA

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
+ da “les” ne doda nič okusu. Torej je samo vprašanje kako doseči ustrezno temperaturo.
Da ne bo pomote - ustrezna podlaga, ki ne doživi takojšnega padca temperature je potrebna, kar pa dovolj vroči in ustrezno dimenzioniran šamot v plinskem ooniju uspešno pokriva. Seveda pa se tam ne da speči kruha s “preostalo” toploto.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Jaz pečem v pečici na plošči na papirju ker nimam loparja in si kar z eno desko za rezanje pomagam.

Tale runda mi ni najbolj ratala, mi je med mešanjem crknil mixer (ja ne da se mi na roko niti slučajno) pa še prehitr sm dal v hladilnik. Sicer po treh dneh je blo pol kr ok z mehurčki ampak ni to to.
 

Priponke

  • 1C355F8F-2F69-44E9-8DDF-0E8E1CFA169A.jpeg
    1C355F8F-2F69-44E9-8DDF-0E8E1CFA169A.jpeg
    1,6 MB · Ogledi: 317
  • BC97F6CB-CFB4-4121-B136-B7A0E170E162.jpeg
    BC97F6CB-CFB4-4121-B136-B7A0E170E162.jpeg
    1,1 MB · Ogledi: 316
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Mislim da smo to že govorili ...

Šamot ima tudi funkcijo vezave vlage (kar polijte kozarec vode na šamotno ploščo in se čudite kam je "izginila") in potem postopnega oddajanja v obliki pare kar naredi v "pica" peči poseben tip podna na pizzi etc., peki papir to funkcijo izniči. Poleg tega klasični peki papirji ki se dobijo v trgovinah mislim da so obstojni do 200-220C (peka pice tudi v navadni pečici zaželjeno nad 250C oz. na max. kolikor pečica da). Zažiganje peki papirja pod hrano ni ravno zdravo (da peki papir ne zgori je tretiran po posebnem postopku ki vsebuje en kup umazane kemije).

Če si že pomagaš s peki papirjem v pečici ga potem ko se naredi malo trdote na dnu enostavno cukni izpod pice, pico potem pobereš ven z navadno ploščato kuhavnico direkt na krožnik.

luka51 Glede naše domače krušne peči in temperature, če daš kup drv na sredino in odstranjuješ pepel ter ponavljaš kurjenje na sredini potem dosežeš 500C kontaktno na dnu. Je pa res odvisno kakšna je peč, novejše imajo šamot (dobro), starejše pa velikokrat kamen (malo slabše) ali pa celo beton (najslabše).

KillaKHAN zmeri temperaturo šamota če imaš slučajno pri roki ir (brezkontaktni) merilec temperature. Glede na drugo fotko imaš šamot na prenizki temperaturi! ;)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.355
8.718
113
No glede regulatorja, ni ga bilo zraven. Gorilnik kupljen v SLO

Glede peki papirja v uuniju je bedarija, ker obračaš in maš same probleme. V kružni peči pa brez nočem več.
Na peki papirju pripraviš testo in se ne sekiraš če se kaj prime. Ko vržeš v peč gre brez problema z loparja. Okoli pice ga skuri, pod pico ostane. in ga pol samo stran potegneš.
Oprosti, ampak v krušni peči pečt pico s peki papirjem......smajliksepoglavipoč.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.845
5.086
113
Ko bos probal ti bo jasno kje je prednost. Dokler ne probas pa ne komentiraj.

Ko bos mel 20 komadov za spečt, vnaprej pripravlenih pa na hitro not za zmetat. V jedilnici pa 20 lačnih neučakanih ust. Bos še proso za pekipapir.

Je pa res da marsikdaj pozabim, da smo na alterju, kjer življenje alteraša vodi po idealnih potekh, brez ovir in neprijetnosti. Verjamem, da se pravemu alterašu pica ni prijela nikoli na lopar, pidlago kjer pripravla, itd. V peč mu zdrsne kot zvecer v ženo itd.

Mi ostali majnvredni plebejci se pa včasih poslužujem zadev ki nam olajšajo zadeve.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Oakey

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Za verižno peko predpripravljenih pic je pač to ena od opcij, ena opcija je tudi (že omenjena v tej temi) uporaba namenskih (najboljše perforiranih) alu pladnjev ali mrež. Se tudi pri naših ponudnikih gostinjske opreme dobi ta roba dokaj poceni če rabiš. Ni pa predpiprava nikoli ok za dobro pico, se testo preveč navlaži in imaš potem pocasto dno.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.355
8.718
113
Ko bos probal ti bo jasno kje je prednost. Dokler ne probas pa ne komentiraj.

Ko bos mel 20 komadov za spečt, vnaprej pripravlenih pa na hitro not za zmetat. V jedilnici pa 20 lačnih neučakanih ust. Bos še proso za pekipapir.

Je pa res da marsikdaj pozabim, da smo na alterju, kjer življenje alteraša vodi po idealnih potekh, brez ovir in neprijetnosti. Verjamem, da se pravemu alterašu pica ni prijela nikoli na lopar, pidlago kjer pripravla, itd. V peč mu zdrsne kot zvecer v ženo itd.

Mi ostali majnvredni plebejci se pa včasih poslužujem zadev ki nam olajšajo zadeve.

Za peki papir jest ne bom nikol proso, ker ga imam, samo nikakor za krušno peč. In kaka na 30 pic 75% hidracije se pa res zalima na lopar tud men amaterju. Sem pa stal zraven, ko je izkušeno dekle speklo 100 pic na eni navadni Alfa enki, pa nisem slišal nobenih prošenj za peki papir, predpriprav pa tud ni delala, pa ne boš verjel, nobena se ji ni nalimala na lopar.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Mislim da smo to že govorili ...

Šamot ima tudi funkcijo vezave vlage (kar polijte kozarec vode na šamotno ploščo in se čudite kam je "izginila") in potem postopnega oddajanja v obliki pare kar naredi v "pica" peči poseben tip podna na pizzi etc., peki papir to funkcijo izniči. Poleg tega klasični peki papirji ki se dobijo v trgovinah mislim da so obstojni do 200-220C (peka pice tudi v navadni pečici zaželjeno nad 250C oz. na max. kolikor pečica da). Zažiganje peki papirja pod hrano ni ravno zdravo (da peki papir ne zgori je tretiran po posebnem postopku ki vsebuje en kup umazane kemije).

Če si že pomagaš s peki papirjem v pečici ga potem ko se naredi malo trdote na dnu enostavno cukni izpod pice, pico potem pobereš ven z navadno ploščato kuhavnico direkt na krožnik.

luka51 Glede naše domače krušne peči in temperature, če daš kup drv na sredino in odstranjuješ pepel ter ponavljaš kurjenje na sredini potem dosežeš 500C kontaktno na dnu. Je pa res odvisno kakšna je peč, novejše imajo šamot (dobro), starejše pa velikokrat kamen (malo slabše) ali pa celo beton (najslabše).

KillaKHAN zmeri temperaturo šamota če imaš slučajno pri roki ir (brezkontaktni) merilec temperature. Glede na drugo fotko imaš šamot na prenizki temperaturi! ;)

Šamot je na taki temperaturi, kot jo doseže pečica.
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
> Šamot je na taki temperaturi, kot jo doseže pečica.

Sčasoma.

Če želiš uporabit peki papir, peči kar v navadni pečici. Ne bo efekta od krušne, tam se pripravlja pizze sproti.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
A se malo razpišeš o razlikah? Me že nekaj cajta mika me pa skrbi malo prostor. Pa na plin bi raje kot na pelete.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.845
5.086
113
Karu nova verzija trojke na pelete ali les, koda je plinska nova verzija.
Definitivno vzami plin. Dosti majn komplikacin
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Karu je prva zelo izboljšana mala pečka. Izolacija in 15 mm debel kamen. Pa na drva, s epravi ni stroška s peleti in kor Pro gori in deluje na drva res odlično. Je pa na KAru možno montirat plinski gorilec. Koda je čisto dizajnirana okrog plinskega gorilca, ki ni enak tistemu za dokupit - je boljši. Torej Koda in KAru sta Oonija res nove generacije. Les vs plin odločitev pa je od vsakega posameznika. Karuja za test dobim še v parih dneh in napišem še kaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Pozdralvjen,

za KARU so prednaročila. Popust trenutno na KODO. Vztrajam z nameniom, da bo ta vikend test. Je še zapakiran. En KARU je v uporabi v Sloveniji in uporabnik ga res ne more prehvalit. Se potrudim.
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za Alter se da vedno kaj uredit, so pa zaloge sedaj v karanteni ekpresno pošle. Koda pride upamo, da do konca meseca, prej pa KARU in še kaj.....
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Ksno priporocilo za napolitana style testo z drozi? Kruh dela dobr, pica se pa ne napihne tok k bi blo treba.
 
  • Všeč mi je
Reactions: dentex