Domača pizzerija

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Prebavljivost v prvi vrsti. Kultura kvasa in nekaterih drugih mikroorganizmov v drožeh namreč dosti bolj predela moko, kot jo v prdenje usmerjen izoliran sev industrijskega kvasa.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Sourdough ali kislo testo so droži v angleščini. Divji kvas in mlečnokislinske bakterije.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Se ne spoznam, ampak wiki pravi tole:
Biga is a type of pre-fermentation used in Italian baking. Many popular Italian breads, including ciabatta, are made using a biga. Using a biga adds complexity to the bread's flavor and is often used in breads that need a light, open texture with holes. Apart from adding to flavor and texture, a biga also helps to preserve bread by making it less perishable.

Biga techniques were developed after the advent of baker's yeast as bakers in Italy moved away from the use of sourdough and needed to recover some of the flavor that was given up in this move. Bigas are usually dry and thick compared to a sourdough starter. This thickness is believed to give a Biga its characteristic slightly nutty taste. Biga is usually made fresh every day, using a small amount of baker's yeast in a thick dough, which varies from 45 to 60% hydration as a baker's percentage, and is allowed to ferment from 12 to 16 hours to fully develop its flavor.

For some home bakers, "Biga" is used to refer to naturally leavened sourdough made with a stiff starter, without using baker's yeast.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Ja biga je druga podobna stvar, na facebooku se pridružite skupini Pizzomanija, tam je tudi pdf za 100% testo iz bige.

Tako delajo napoletane v pizerijah oz. tudi da uvedem še enega...poolish:

Poolish is a highly fluid yeast-cultured dough. It's a type of pre-ferment traditionally used in the production of French bakery products.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Btw, a je kakršnakoli varjanta, da ti v pečici rata taka pica? Saj se že pol leta spravljam k nakupu oonija, ampak enostavno ga nimam kam dat, sploh pa ne skupaj z bombo. Ker testo sem delal po tistem kalkulatorju že večkrat, pa potem ali takoj v hladilnik ali pa najprej 2-3 ure na toplem, potem v hladilnik, potem hlebčke in spet hladilnik, potem na sobno 2 uri pred peko, v pečici imam šamot in ga vsaj eno uro grejem... Saj ne me narobe razumet, pica je dobra in vse, samo ne napihne se pa rob tako kot pri napolitani, je to enostavno na temperaturo vezano?
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.676
581
113
Btw, a je kakršnakoli varjanta, da ti v pečici rata taka pica? Saj se že pol leta spravljam k nakupu oonija, ampak enostavno ga nimam kam dat, sploh pa ne skupaj z bombo. Ker testo sem delal po tistem kalkulatorju že večkrat, pa potem ali takoj v hladilnik ali pa najprej 2-3 ure na toplem, potem v hladilnik, potem hlebčke in spet hladilnik, potem na sobno 2 uri pred peko, v pečici imam šamot in ga vsaj eno uro grejem... Saj ne me narobe razumet, pica je dobra in vse, samo ne napihne se pa rob tako kot pri napolitani, je to enostavno na temperaturo vezano?
Iz mojih izkušenj, mam pečico ki gre na 400 pa mi ne rata v njej narest take k v ooniju, sem dal not tudi šamot pa hajcal, da se je vrtelo na elektroštevcu, k vrtavka pa to ni to.
Nimam pojma zakaj ampak ni to to

Me je pa strah, da ker imam namen kupiti plinski gorilec, da pol ne bo taka kot na pelete.
Nej povejo tisti, ki majo plinski gorilec kako zgleda pri njih.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Btw, a je kakršnakoli varjanta, da ti v pečici rata taka pica? Saj se že pol leta spravljam k nakupu oonija, ampak enostavno ga nimam kam dat, sploh pa ne skupaj z bombo. Ker testo sem delal po tistem kalkulatorju že večkrat, pa potem ali takoj v hladilnik ali pa najprej 2-3 ure na toplem, potem v hladilnik, potem hlebčke in spet hladilnik, potem na sobno 2 uri pred peko, v pečici imam šamot in ga vsaj eno uro grejem... Saj ne me narobe razumet, pica je dobra in vse, samo ne napihne se pa rob tako kot pri napolitani, je to enostavno na temperaturo vezano?

Poskusi dat šamot kar gre pod vrh (da še spraviš pico noter, sam imam ene 7cm placa [predzadnja šina + 3cm šamot]) in potem med peko prižgi samo zgornji grelec in imej nonstop prižgan. Radiacijska toplota grelcev je tisto kar dela "napolitana" rob (zažge mehurčke [črne pike] ki nastanejo takoj ko daš pico noter in prepreči sesedanje testa zaradi "strukture" ki jo povzroči termični šok na površini).

* večina pečic ima termostat na vrhu in če daš šamot pod vrh bo izklapljalo grelce prehitro, če imaš opcijo da oba grelca vključiš za ves čas super drugače zna trajat pa tudi več kot 1h da se bo šamot pregrel. Lahko ga daš tudi na sredino pa potem pred peko premakneš pod vrh.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Me je pa strah, da ker imam namen kupiti plinski gorilec, da pol ne bo taka kot na pelete.
Nej povejo tisti, ki majo plinski gorilec kako zgleda pri njih.

kak sem plin priklopo je letel tisti ****** peltni gorilec z svetlobno hitrostjo stran.
Nobenega jeban** vklopiš in pečeš. Tam se pa jebeš z prižiganjem, pol če veter piha ti dimi al pa ugaša na začetku. Včasih pozabiš naložit pa pol daš sveže pelete not in ti spet zazelha. Več kot 10 jih težko spečeš, ker te že začne pepel jebat in ne gori več tak kot treba.
Je pa res, da ko je optimalno in delajo peleti na maksimum ti tak lepo kamen spuca da je kot nov. Tega pa na plinu ne dosežeš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: dentex

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Btw, a je kakršnakoli varjanta, da ti v pečici rata taka pica? Saj se že pol leta spravljam k nakupu oonija, ampak enostavno ga nimam kam dat, sploh pa ne skupaj z bombo. Ker testo sem delal po tistem kalkulatorju že večkrat, pa potem ali takoj v hladilnik ali pa najprej 2-3 ure na toplem, potem v hladilnik, potem hlebčke in spet hladilnik, potem na sobno 2 uri pred peko, v pečici imam šamot in ga vsaj eno uro grejem... Saj ne me narobe razumet, pica je dobra in vse, samo ne napihne se pa rob tako kot pri napolitani, je to enostavno na temperaturo vezano?

Meni je odlicno uspela nazadnje, ko sem delal po receptu onega italijana iz youtuba. Prilagojeno malo za domaco pecico. Rob fantasticno napihnjen, znotraj luknjast a hrustljav.

Pekel sem ga pa na narobe obrnjenem pekacu (kamen bil grd pa je letel v smeti), pecica na 300 stopinj stala eno uro, potem pico gor in vklopljena zar funkcija.

Sem pa med picama cakal kakih 5 min, da se je pekac znova ogrel na ful. Skoda, da nisem delal slik.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
No mi smo mel dons pica party, jest, skwo pa otroc. Speku sem ene 20 pic.
Sem pa v četrtek pozabu nardit štart, tko da sem v petek zjutri direkt zamesu iz matičnih droži in zlate žito moke. Pol sem pa še zamesu na željo moje drage iz krušne moke tip 850. Ker sem mel pomanjkanje droži sem dal sem not suhi kvas. Oboje je letel v hladilnik takoj ko je prvič podvojil volumen. To iz droži je rablo 12 ur, drugo 3. Oboje sem dal ven zjutri, in naredu kepe. Pice so ble...... Super, enako rahle in hrustljave.