Domača pizzerija

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Artisan. 1 kg moke z 60% hidratacijo kot keks.
1,25 kg moke z enako hidratacijo bi tudi šlo brez težav. Pa tudi dve kili - torej 3,2 testa bi “prežvekalo” - a bi že precej trpelo in nima smisla siliti.

edit: drugače pa BV vprašanje - če si pravi ded to na roke zamesiš
 
  • Haha
Reactions: ncnifrej in gas
22. jul 2007
12.768
1.299
113
123
Pa se se jaz pridruzim v tej temi, granit (ja za nagrobnike haha) in ventilatorska pecica na 300°c.
Sestavine nic posebnega sama pica pa izredno okusna. En hlebcek sem dal pa v hladilnik in cez dva dni spekel se eno, no ta je bila se boljsa. Torej 300 na pecici, pol ure pustim da se granit ogreje, potem pa ruknem notr za 4 minutke in je super pecena.

Poglej priponko 33207Poglej priponko 33208Poglej priponko 33209Poglej priponko 33210
Zakaj pa daješ še peki papir vmes, zaradi okusa po nagrobnem kamnu:fredi:
Drugače pa lepo zgleda, pa seveda dober tek za nazaj:nazdravje:
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.673
579
113
Artisan. 1 kg moke z 60% hidratacijo kot keks.
1,25 kg moke z enako hidratacijo bi tudi šlo brez težav. Pa tudi dve kili - torej 3,2 testa bi “prežvekalo” - a bi že precej trpelo in nima smisla siliti.

edit: drugače pa BV vprašanje - če si pravi ded to na roke zamesiš
V dopolnitev kilo pa pol moke še prežveči ampak se mal matra, pri dveh pa zajmra ampak naredi, sam če delam večje količine delam v več rundah po kilo in pol..
Ravno včeraj smo mal mučili oonija, hvala twinman na plin je keks proti peletom. Predvsem veliko lažje nadzorovati temperaturo. Mi pa manjka malo dimastega okusa.
 

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
424
189
43
Pa se se jaz pridruzim v tej temi, granit (ja za nagrobnike haha) in ventilatorska pecica na 300°c.
Sestavine nic posebnega sama pica pa izredno okusna. En hlebcek sem dal pa v hladilnik in cez dva dni spekel se eno, no ta je bila se boljsa. Torej 300 na pecici, pol ure pustim da se granit ogreje, potem pa ruknem notr za 4 minutke in je super pecena.

Poglej priponko 33207Poglej priponko 33208Poglej priponko 33209Poglej priponko 33210
Kakšna je debelina granita, 2 cm?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
Te sn pa še jaz probal lepinje

lepi.jpg
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Daj recept za testo - men so se danes preveč napihnile (pa premalo slane so ble).

Drugače pa:
včeraj 7 pic (testo od 40.04.2020 - iz kile moke)
danes iz 650 g lepinje, pa slabi dve kili bejbiripsof “na hitro” 3,5 ure na 130 pa pred koncem premazane z domačo barbiko omako.
Preko pa domači tiramisu.

zdaj pa kavč in dihanje na škrge ... huda je ta corona

Dodatek - grem zdaj na goro (670 m vzpona in 11 km - nekaj pa je treba za zdravje narest).
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.497
8.862
113
Daj recept za testo - men so se danes preveč napihnile (pa premalo slane so ble).

Drugače pa:
včeraj 7 pic (testo od 40.04.2020 - iz kile moke)
danes iz 650 g lepinje, pa slabi dve kili bejbiripsof “na hitro” 3,5 ure na 130 pa pred koncem premazane z domačo barbiko omako.
Preko pa domači tiramisu.

zdaj pa kavč in dihanje na škrge ... huda je ta corona

Dodatek - grem zdaj na goro (670 m vzpona in 11 km - nekaj pa je treba za zdravje narest).
Recept je enostaven. Zvrhano žličko soli na kilo moke.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Sicer gremo offtopic, a upam, da nas ne bodo banali zaradi tega.
Za sol je meni že jasno koliko moraš dati - a ker načeloma solim vse manj (jaz pritisk, žena ledvice ...) - samo sem očitno dal bistveno premalo, no - v bistvu me je neslo, ker sem testo naredil “premokro” in sem med mesenjem dodajal moko.
Osnovni je bil 600 moke, 180 vode, 180 mleka, 6 žlic jogurta (materje to fajn mera), kvas - sam se potem dodal še ca. 100 g moke, ker je bilo (kar je že itak jasno) bistveno premokro. Zato me pa zanima kako drugi delate lepinje - ali kar klasično za pico (60% hidratacija), pa brez mleka ali jogurta in gasa - ali se kaj kunštate, kot sem se jaz?!
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.497
8.862
113
Lepinje so vedno rezultat ostanka od pic pri meni. Sem pa tud tvoje že delal, pa škoda, ker nisi pustil tako visoke hidracije.
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.673
579
113
Dejte mi neki povedat imam nekje med 63 in 68 hidracije včasih mam občutek pri isti šarži moke, da je full razlika v testu kako se bdeluje pri istem postopku in doziranju. A je to zunanja vlaga ali kje drugje falim. Sem končno dobil gass burner za mojo 3jko pa je to čist za pussije :p
Ustrelil 10 kosov v 15 al pa 20 minut

in ja prov ste mel premal sem napel prejšnjič kepe dele ni blo nič pocast
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
IMG_20200503_143009.jpg

Napoleon plinski žar pa biga po pizzomanijsko (Biga).

Kako delati z veliko hidracije:


Malo vode ali malo olja in razvit gluten spremeni sceno hitro.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
Dejte mi neki povedat imam nekje med 63 in 68 hidracije včasih mam občutek pri isti šarži moke, da je full razlika v testu kako se bdeluje pri istem postopku in doziranju. A je to zunanja vlaga ali kje drugje falim. Sem končno dobil gass burner za mojo 3jko pa je to čist za pussije :p
Ustrelil 10 kosov v 15 al pa 20 minut

in ja prov ste mel premal sem napel prejšnjič kepe dele ni blo nič pocast

Ista šarža moke pomeni zate kaj? Isto pakiranje? Potem je zadeva res malo čudna, ni pa nemogoča (ampak potem gremo na področje ki tebi ni všeč - luna, planeti, ezoterika pač - testo je živa stvar in reagira na te zadeve, če verjameš ali ne). Peki imajo encime in druge dodatke da te zdeve spravijo pod kontrolo, pa imajo še težave.

Če pa gre za moko iz druge vrečke, čeprav izgleda da je vse isto, pa ni rečeno da je not ista moka. Moka na policah je rezultat mletja različnih pšenic. Različne pšenice pa imajo različne lastnosti. Moke za na trgovske police se ne spremljajo tako natančno na pekovske lastnosti kot se moke za peke....
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.673
579
113
Ista šarža moke pomeni zate kaj? Isto pakiranje? Potem je zadeva res malo čudna, ni pa nemogoča (ampak potem gremo na področje ki tebi ni všeč - luna, planeti, ezoterika pač - testo je živa stvar in reagira na te zadeve, če verjameš ali ne). Peki imajo encime in druge dodatke da te zdeve spravijo pod kontrolo, pa imajo še težave.

Če pa gre za moko iz druge vrečke, čeprav izgleda da je vse isto, pa ni rečeno da je not ista moka. Moka na policah je rezultat mletja različnih pšenic. Različne pšenice pa imajo različne lastnosti. Moke za na trgovske police se ne spremljajo tako natančno na pekovske lastnosti kot se moke za peke....
Ne da ne maram ezoterike lune planetov in vem, da je moka in testo živa stvar, Moko is istega bunta pakunge .... vstavi po želji lahko tudi lot-a se obnaša tako različno.
Hranim jo zmeraj na glih način, v pakungi v velikem hermetično zaprtem tupewarru. Načeloma ponucam tko če se spravim 5 kilsko pakungo v 3 rundah testa za pizze. In ja med enim in drugim izdelkom se pojavi razlika. Smatram se pri delu za kar natančnega in količine sestavin so identične.

Dobro zadnjič smo razvozlali, da sem verjetno sam zafural bil morda malomaren pri napenjanju hlebčkov.

Sem pa prepričan da ima znatno vlogo, ker sem bolj ljubitel svežega kvasa, kvaliteta le tega. Ampak ali glede na količino- hidracijo, ki je enaka pride do takih razlik

Verjetno kot praviš tudi vpliva zunanja vlaga ali se motim. Sicer je procent le te dosti nihajoč, vendar da bi tolk vode iz lufta potegnil pa pomoje ne gre.
Moram pa probat enkrat pustiti odležati testo kaj več kot 36 ur preden ga sprvim v hlebčke. Koliko to spremeni zadevo pri obdelavi.

Na plano z izkušnjami
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
Če je tole z izkušnjami namenjeno meni, bom žal razočaral. Jaz glede teh zadev nisem tako natančen kot vi zanesenjaki. Tudi pice kot kot jih pečete tukaj najbolj aktivni meni niso najbolj všeč. No, mogoče za dodatek k golažu namesto kruha :fredi: (brez zamere). Pa imam hudo rad pice. Ampak zame je recimo kmečka ...

Vem pa stvar ali dve o pšenici, mokah in testu (si kdaj pekel potico v glinenenem pekaču? ni to hec...) Prevlažno testo ne more biti zaradi zračne vlage. Kvas ima vpliv, ampak koičine kot se uporabljajo za pico bi rekel da minimalen, govorim o istem tipu kvasa. Testo počiva, čarovnija (in razlike med posameznimi serijami) se dogaja med počivanjem testa. In tukaj dvomim da razliko naredi zračna vlaga. Prej procei v testu; razpad škrobnih zrnc, razpad samega škroba in posledična vezava ali nevezava vode (večina moke je škrob), potem pa je tukaj še razpad lepka. Procesov kolikor češ in prostora za razlike tudi. Za vse procese pa ni odgovoren samo kvas, so tudi encimi naravno prisotni v moki. Aktivnost teh pa je odvisna tudi od stvari, ki jih še ne znamo kvantificirati. Se jih pa da preglasiti s pekovskimi dodatki...

Poanta je, da razlike med dnevi so in izničiš jih lahko samo z dodatki. Jaz jih ne uporabljam. Pojem kar naredim in se ne obremenjujem preveč. Se pa občasno hvalim s potico :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: dentex

dentex

Guru
20. sep 2007
2.673
579
113
Še bolj kot zunanja vlaga, vpliva na samo testo temperatura.
To vem, ampak takole pri meni doma ni praktično razlike, frižider kjer je testo ko je narejeno je okoli 4 stopinje, ko naredim hlebčke gre zadeva spet samo ven in nazaj not, pred peko cca 2 do 3 ure na pultu sobna temperatura tako ploeti kot pozimi cca 22.

Tu sem pa pol malo bos. Moka farrina 00 zmerzj kupljena v 5 kg pakungah ampak bo počas treba novo ker sem na zadnji rundi
Lahko pa svetuješ čigavo naj probam, sem odprt, saj vem, da so pri mokah hude razlike, se spomnim, ko sem pri kolegu v pekarni pomagal v času krofov pa so samo od ene firme za krofe zmeri moko jemal.