Domača pizzerija

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
hehe, sej pravim, da nismo ravno zahtevni. verjetno bi bilo bolje, ce bi raztegovali na ostri moki, a ne? al od kje moka na robovih?

V nobeni moki. Rabis vecjo leseno povrsino, suho. Ali pa pult, marmor. Testo v krogli vzames in to polozis v moko, obres in znova das v moko. Jo dvignes ven in zacnes raztegovat. Ce je visek moke (ne bi smel biti), jo porines stran. Surova moka na robu testa je sovraznik. Zgleda enostavno, pa seveda ni. Je potrebno ogromno volje, vztrajnosti in ucenja, da rata prava kot se sika. Nekomu pa to sploh ni cilj. V vsakem primeru, ce v je teknilo, ste zmagali.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Kaj pa vem, meni se ne zdi slaba. Mogoce malo prevec nalozena, ampak videti je dobra.

hehe, vceri zver sem rekel, da zdej mam pa dost pic za 1 mesec... sam, ko danes gledam te slike, me ima, da bi spet mal zalaufal oonija, preden fa jutri vrnem.

Sem že krepko slabše (po izgledu) jedu...
Za prvič - bravo!
Saj veš, vaja dela mojstra... :zmaga:

jap, definitivno bomo se vadil!
V nobeni moki. Rabis vecjo leseno povrsino, suho. Ali pa pult, marmor. Testo v krogli vzames in to polozis v moko, obres in znova das v moko. Jo dvignes ven in zacnes raztegovat. Ce je visek moke (ne bi smel biti), jo porines stran. Surova moka na robu testa je sovraznik. Zgleda enostavno, pa seveda ni. Je potrebno ogromno volje, vztrajnosti in ucenja, da rata prava kot se sika. Nekomu pa to sploh ni cilj. V vsakem primeru, ce v je teknilo, ste zmagali.

kako v nobeni moki, pol pa napises, da ga polozim v moko?

res je, da nam izgled ni tako pomemben, vazno da je okusno.
 

uuuu123

Pripravnik
16. sep 2016
101
12
18
Ne vidim ene prednosti v njej. Če bi mel željo kurit bi krušno peč zalaufal. Tak pa je že 2 leti pogledal nisem.
Od tega pa pričakujem, da je dimenzijsko malo, da vklopim plin, pripravim sestavine, obrnem testo naložim in dam pečt. Rešeno.
Ne delam jaz neke nepotrebne umetnosti aki romantike iz tega.
Si potem nabavil Cozze? Tudi meni je zanimiva, gledam sicer 13, reviewi so dobri, zanima pa me se mnenje iz 1. roke ;)
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Ti mislim da si raztegoval v moki, drugace ne bi bila tako mokasta. Poanta je, da testo takoj das v moko, obrnes, pikico mole vrzes tja, kjer bos raztegoval. koncano. Pri tebi zgleda, kod da si raztegoval v kili moke :

Opazuj delo s testom. Potiskanje zraka v rob. Od 14:50.

 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

Schime

Guru
22. nov 2008
1.819
638
113
Osnovna napaka je bila verjetno res v tem, da je testo predolgo stalo na sobni temperaturi. Ker, če testo lepo vzhaja se razvleče kot keks.

Drugače pa tudi sam delam zadnje čase samo kot na tem videu. Vedno rata super testo.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.395
113
še v SLO - ampak komaj
PHOBiA kaki zrak v rob???

1683469249957.jpeg
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Osnovna napaka je bila verjetno res v tem, da je testo predolgo stalo na sobni temperaturi. Ker, če testo lepo vzhaja se razvleče kot keks.

Drugače pa tudi sam delam zadnje čase samo kot na tem videu. Vedno rata super testo.
Če (pravo) testo predolgo vzhaja, potem se še preveč razteguje (in je bolj delikatno za peko... se ga da pa enostavno popraviti, če se samo še enkrat naredi hlebčke in pusti 2 uri)... on pa pravi, da se ni hotelo raztegovati. Jaz bi prej rekel, da se mu je testo preveč posušilo.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Lep rezultat. Za mok okus sicer predebelo tako testo kot toppingi, a sto ljudi sto cudi. Ona zraven pa je malo zagorela? :)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
pišuka, bolj nam diši sir gauda... a more bit nujno mozzarela?

zanima me bolj količinsko... a bo 5kg sira dovolj? salame, 1kg?

testo bo pripravil picopek...

Lastnik pečke je pa tudi bolj novopečeni lastnik, tako da se bi itak oba bolj učila! :)
Pica na sliki je bila notri trikrat preveč časa in ima kilo robe preveč gor.
Ko enkrat probaš pico z mocarelo, ti gauda ne diši več. Moji hlebčki so 200 gramski, je bolje od klasičnih 250 ali več gramskih, pridejo manjše pice in se jih tako poje več različnih.
Kakih divjih znanosti okol testa ni, čeprav razni youtube majstri iz tega delajo celo znanost. Najlažje se dela s 66% hidriranim testom to je liter vode na kilo pa pol moke tri žličke soli na kilo moke in na tri kile moke ena vrečka suhega kvasa. Moka? Spet youtube majstri imajo celo znanost okoli tega, mogoče je celo kaj od tega res, meni rata tako z navadno mlinotestovo, uno Italiansko tadrago, kot z uno 00 od Eurospina.
V glavnem, v veliko skledo počiš moko, sol in kvas in dobro zmešaš, potem pa v sredino vodo (mrzlo) in mešaš, nato gneteš in telovadiš s testom toliko časa, da se ti ne prijema več na podago, kar je znak, da je dovolj glutena sproščenega in da si dovolj švical, nikakor ne dodajaj moke. Pol pa testo direkt v hladilnik za vsaj 24 ur, vmes dvakrat premečeš, namesto da mokaš mal zmočiš roke in se ti ne prijema, še bolje pa za 48 ur (v hladilniku naredi kvas v 24 urah to, kar bi na sobni v dveh. Ko imaš dan d, zjutraj testo na pult in začneš delat kroglice, prav pride vaga da so vse enake. Bistvo je, da kroglice napneš (tehniko najdi na yt) v tej fazi se ti bistveno ne bo limalo zato zelo malo mokaj. Kroglice zlagaj na pomokan pekač od pečice, pladenj, bilokaj (tud namenske plastične gajbice se dobijo, niso drage). Če je zunaj vroče, hlebčke hraniš na hladnem, da ti ne prehajajo. Pol pa kot že zgoraj opisano, v moko enkrat na vsako stran in na pult, veliko dilo, nekaj in oblikovat pico.
Omaka, zmiksani precejeni pelati z malo soli, gor pa robo po principu manj je več. Ni to Parma v LJ v 80tih, ko so dal na eno pico pol mlekarne sira. Pol pa pico v peč, mal se po nosu popraskaš, jo obrneš, se spet popraskaš in ven.
 

uuuu123

Pripravnik
16. sep 2016
101
12
18
Se eno vprasanje - se splaca vzeti pec s termometrom ali brez? Pri cozze 13 je razlika v ceni cca. 60-70 eur.

lp
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
ne se ne splača. ker po parih pekah pogruntaš kako in kaj. In pečeš brez vsakih težav brez termometra
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Mislim, da ne bo bistvene razlike. Če boš želel, da bo na vseh straneh enakomerno pečena, boš moral še vedno tako vrteti, da bo vsaka stran približno enako časa na strani, kjer ni ognja (se pravi 4x po 90 stopinj). Pa tudi pri ooniju je za lepo peko dobro obrniti večkrat (ne samo pol časa ena stran in pol časa druga).
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl in Zgaga

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Nasi imajo na pici radi sir edamec, zadnjic sem v merkatorju vzel od edamec MU, cena svinska cez 13€. Nevem pa kaj je to bilo za sranja, sploh se ni topil, ni se vlekel, bil je kot nek leder. Kje kaj jemljete edamca, gaudl?
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
357
91
28
Sedaj pa bi tudi jaz potreboval manjso pomoc pri kolicini sestavin za vecjo kolicino pizz...
Skratka, pekli bomo pizze, hlebcki cca 250g, jih pa bo nekje 20-25. Kaksno kolicino sira, salame,... bi potreboval za taksno stevilo hlebckov?

Sir - ali predlagate mozzarelo ali "navadno" gaudo? Obe vrsti sta meni osebno dobri, bi pa pri "navadnem" siru kupil hlebcek in sam ribal, ker teli naribani siri so cist plasticni:bruh:

Ali obstaja kaksno "zlato pravilo" koliko okvirno sestavin za eno pizzo se potrebuje? Pa hvala vsem za nasvet - posljem kaksno slikco ko bo gotovo:nazdravje: