Domača pizzerija

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.392
113
še v SLO - ampak komaj
Pa vsaj dva dni prej si Oonija domov vzami in nekaj testnih pod speči - drugače bo disaster. Je mal grifa dobit kako not pa ven pa obračat - pač kot pri vseh takih stvareh so prvi poskusi nerodni in udeleženi precej nezadovoljni. Vaja pač dela mojstra.

Jaz delam 230 g “krogle”, kolega 280 - vse je stvar okusa. No deloma tudi pogojeno kako velik lesen pica krožnik (za razrez) imaš.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
lastnik pecke pravi je pica hitro pecena. se kaksen nasvet za neizkusenega picopeka?

nimam ooni - pečemo al doma v pečici na kamnu (2 imamo vrh glave).. alpa v kaminu/peči na vrtu pri fotru.

če imaš šanso - povabi zraven še lastnika pečke.. bo najlepš pečeno in najbolj bodo stvari laufale. brez neke vsaj "mini vaje"- si ne bi upal povabit ljudi na mini žurko.. sploh če jim moraš 20 nardit

Testo moras nardit na zalogo - mi ponavad razdelimo na "kepe", mal pokapam z oljem in ovijem v folijo, da se ne sprimejo. Sproti ga ne boš uspel delat.. vse ostalo je obvladljivo. Pa ooni je baje res hitra - tko da si nabavi še enega pomočnika, da ti jih bo sestavljal.

Glede oblog pa - zdej ene parkat smo jo delal z "domačo salamo" (hofr/lidl?) - pa mi je bla boljs kot vse prej s šunko/pršutom.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Jaz delam 280g hlebcke (poolish po receptu vitota iz linka malo nazaj). 2-3 zlice pelatov.. ne premokro (idealno stisnjeni vlozeni celi paradizniki, scepec soli, zlica olivnega olja in par natrganih listov bazilike). 80-100g mozarelle… po okusu… ampak manj je ponavadi bolje (ne kupuj naribane… kupi v kosu… ce je mokra, jo moras prej odcediti… jaz jo narezem na kocke). Salame cisto po okusu. Ce bos delal prvic, naredi vec testa, ker skoraj gotovo ne bodo vse uspešne. Če imaš možnost pa vsaj enkrat prej naredi “generalko”.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Aja pa pozabil omenit… jaz imam ooni koda 16. Ce bo manjsa pec, delaj raje manjse hlebcke (230g). Da bos imel vec prostora za manevrirat. Sicer z 280g koda 16 se ni na robu kapacitete… tako da bi sla taka pica tudi v manjso pec. Ampak imas vec moznosti, da jo zakuris, ce nimas izkusenj.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
pozdravljeni izkuseni picopeki.

pripravljamo eno manjse "slavje", in bomo pekli pice. sposodil si bom tole plinsko pecko ooni. v planu je nekje 15-20 pic.

zdej bi rabil malo podatkov, da vem pripravit zadeve.

koliko se potrebuje za 1 pico:

-testa
Glej tu, lahko pa v večini picerij kupiš surov hlebček, kar zna bit super...
Po želji. Lahko mešaš, kar ti paše... Samo ne nabaši pizze, ker je to bljak... Zmerno. Z vsem, pelati, sirom, mesninami, zelenjavo, daodatki... Origano pa je obvezen. OK, eni prisegajo na Timijan, ampak, kot ti paše... Lahko pa delaš tudi morske, samo prosim lepo, ne dajat na pizzo tistih umetih rolic rakovega približka...
Eurospin ima "passato" paradižnika, čisto ali z začimbami. Poceni. Ena flaša za cca 3-4 pizze...
Mozzarela. Ni nujno, da je bivolja, kravja je tudi, vsaj za fešto, čisto OK. Spet Eurospin (cela, seveda).
lastnik pecke pravi je pica hitro pecena. se kaksen nasvet za neizkusenega picopeka?
Najprej naredi, kak dan prej, eno zase, potem pa juriš...
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
pišuka, bolj nam diši sir gauda... a more bit nujno mozzarela?

zanima me bolj količinsko... a bo 5kg sira dovolj? salame, 1kg?

testo bo pripravil picopek...

Lastnik pečke je pa tudi bolj novopečeni lastnik, tako da se bi itak oba bolj učila! :)
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
pišuka, bolj nam diši sir gauda... a more bit nujno mozzarela?

zanima me bolj količinsko... a bo 5kg sira dovolj? salame, 1kg?

testo bo pripravil picopek...

Lastnik pečke je pa tudi bolj novopečeni lastnik, tako da se bi itak oba bolj učila! :)
Če želiš gaudo, jo pač daš gor. Enako velja za parmezan, ementaler...
Cca 100 g sira na pizzo, pa računaj... Sira raje ne preveč, ker bo prevladal, sploh pa gauda...
Salama/šunka... cca 50g na pizzo. Kje so pa gobice in ostala zelenjava?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
jap, šampinjoni so tudi... pa kakšna bo s čebulo, rukola mogoče... ampak, tega ne bo šlo tok dost.

ok, tok da mi ne bo ostajal za celo picerijo robe.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
jap, šampinjoni so tudi... pa kakšna bo s čebulo, rukola mogoče... ampak, tega ne bo šlo tok dost.

ok, tok da mi ne bo ostajal za celo picerijo robe.
Rukolo spusti. Naj bo zraven v skledi in vsak, ki jo želi, si jo da gor (iz prve roke)
Tudi malo pancete ne škodi...
Moja pa ima rada rezine bučk gor, zraven mesnin...
Eni pa še feferone... Sladke ali pekoče - kar želijo...
Prijatlca pa samo vegetarijansko (In sem naredil: testo, pelati, šparglji, gobe, čebula, česen). Šparglji so trenutno zakon... Ostala zelenjava pa po želji...
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
Rukolo spusti. Naj bo zraven v skledi in vsak, ki jo želi, si jo da gor (iz prve roke)
Tudi malo pancete ne škodi...
Moja pa ima rada rezine bučk gor, zraven mesnin...
Eni pa še feferone... Sladke ali pekoče - kar želijo...
Prijatlca pa samo vegetarijansko (In sem naredil: testo, pelati, šparglji, gobe, čebula, česen). Šparglji so trenutno zakon... Ostala zelenjava pa po želji...

ja ja ja... za taprvič bojo ok bolj klasične pice. bomo mel pa tud zelenjavo na voljo, tko da si bo vsak sam postregel.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
no, se oglasam s porocilom.

ce povzamem, nam je slo odlicno. unicli smo 1 pico, ker nam je bilo, pekom, zamolcano, da je na sredini luknja, pokrita z salamo in sirom! vse ostale smo obdelali uspesno, nekaj je bilo tudi crnine na robovih, ampak ni bilo pripomb. ocitno nismo taki gurmani, in smo hitro zadovoljni.

mislim pa, da sem storil eno pomembno napako, ko se prevzel testo, hlebcke, okoli 10.30, je potem stalo do 15h na mizi. sicer mi je kolega, ki ga je zgnetel, rekel, da naj ga dam v hladilnik. ampak piknik na dislocirani lokaciji seveda nima velikega hladilnika, ki je bil itak takoj poln piknik pijac (bolje slabse testo, kot topel pir).

No, potem smo pri pripravi ugotovili, da se testo tezko razvlece, da je precej elasticno in ga kar skupaj vlece. ampak smo nekako tok raztegnili, da bilo ok za lopar. na lopar, obracanje in z loparja je slo bp. tega me je bilo najbolj strah, da celo pico zaserjes, ker jo strgas z loparjem. no, zaradi tezav s testom je bilo tudi testo manj razvleceno, in so bile zaradi tega malenkost debelejse, kot so tele vase na vasih fotkah.

pod crto, vsekakor bo zadeva se za sprobat, malo se nastudirat cas peke, da je sir se mehak, ker zdej je imel na parih picah ze skorijco, pa se nic ne vlece potem.

sicer je pecka ooni 16 vse nadusila, zal pa jim je cena tudi odvzela vse to navdusenje. :) :) res drag spas, za nekaj piknikov na leto.

kako spucat kamen? vser smo s strgalom ze zdrsali tavelke ostanke, a tisto crnino se kej puca, al se kr pusti?

glede kolicin ste zadeli kar ok! nicesar ni zmanjkalo, ostalo je pa se za ene par pic robe.

vidim, da sploh nimam dosti slik, k je bilo tok drugega dela... bom pocakal da se ostali posljejo...
 

Priponke

  • 20230506_172148.jpg
    20230506_172148.jpg
    1,3 MB · Ogledi: 174

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Cestitke. Dobronameren nasvet.. Vidi se, da si delal prvic. Mogoce sploh pico prvic? Na robovih je veliko prevec moke, testo isto ji pravilno raztegnjeno, saj ni roba pice. Mogoce kak video pogledat v tej smeri. Center se je pica krcila po raztezanju, ni bilo pravilno spocito - gluten.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
hehe, sej pravim, da nismo ravno zahtevni. verjetno bi bilo bolje, ce bi raztegovali na ostri moki, a ne? al od kje moka na robovih?
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Tale pica pa tako zgleda kot da bi jo z brenerjem pekel....nato v kanto z smeti vrgel in jo spet ven vzel in jo še mal z brenerjem pogrel za slikanje.