Dilema... Garmin ali Mio?

bingo

Pripravnik
17. jun 2008
39
0
6
Dober dan vsem skupaj!

Rad bi nabavil gps navigacijo za v vozilo in sem v veliki dilemi kaj vzeti. Najprej naj povem da z navigacijo v praksi nimam nobenih izkušenj, razen včeraj kakšno urico vožnje z Garminom, katerega mi je posodil prijatelj, toliko da sem si na na brzino lahko ustvaril neko grobo sliko kako to dela v praksi in sem navdušen. Glede na pomanjkanje izkušenj vas prosim da me ne napadete, ker bom verjetno spraševal bedarije.

Torej odločam se nekako med Garmini Nuvi 250W, 205W, 255W in pa ta novim Mio Moov 330. Danes sem imel v trgovini v rokah Nuvi 205W in 255W, za katera po internetu krožijo informacije da ne podpirata slovenskega jezika. Kot sem videl v trgovini, imata menuje v slovenskem jeziku, kako pa je z glasovno "turn by turn" navigacijo? Je ta tudi v slovenskem jeziku? In kako je z imeni ulic? Poznata črke ČŠŽ? Nadalje me zanima kako je z internim spominom pri 205W in 255W? Namreč na slovenski garminovi strani piše da ima 255W samo 300 MB spomina, 205W pa 680 MB. Kot laiku mi to nekako ni logično, saj je 255W vendarle večji brat od 205W. Je razlika med njima (razen v prednaloženi mapi in spominu) tudi v čem drugem? Ali je v praksi velika razlika med starim 250W in novim 255W (novi ima več funkcij in kot pravijo deluje hitreje, lepše se premikajo karte,...)?

V zvezi Mio Moov 330 ki je pravkar prišel na naše tržišče (kar sem izvedel ravno na tem forumu - hvala vam!) bi rad vprašal, ali ima kdo z njim že kakšne praktične izkušnje? Nekdo na forumu je kometiral, da naj bi bila pokritost Slovenije in Hrvaške takšna kot pri Garminu z inštalirano Adria route, torej dosti boljša pokritost (predvsem Hrvaške) kot samo z inštaliranim Evropa city navigator 2008NT. Ali to drži? Zanima me predvsem Slovenija z okoliškimi državami (Hrvaška, Avstrija, Madžarska, Italija, BIH...). Ali ta Mio podpira slovenski jezik in "turn by turn" navigacijo v slovenskem jeziku? Najbolj od vsega pa me zanima ravno kako je s pokritostjo Slovenije z okolico napram Garminovem Evropa city navigatorjem 2008NT?

Pa še to bi rad vprašal, kaj pri Miotu mislijo s tem ko pravijo... EEU lokalni zemljevidi za: Poljska, Slovaška, Slovenija, Hrvaška, Grčija, Romunija, Bolgarija, Bosna, Črna Gora, Srbija. Je to tista zadeva o kateri je govoril nekdo, da naj bi bila tako dobra kot Adria route pri Garminu kar se tiče Slovenije in Hrvaške?

Kje bi lahko videl kakšno statistično primerjavo pokritosti Slovenije + Hrvaške med Adria route (Garmin) in temi EEU lokalnimi zemljevidi (Mio). Namreč ta Mio me ful matra (ravno zaradi hval na tem forumu), in bi to takoj kupil če bi mi nekdo ki se spozna na te reči zagotovil, da je pokritost kot se šika.

Želim vam vsem lep dan ter se vam že vnaprej zahvaljujem za vse koristne informacije!
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Statističnih podatkov primerjave pokritosti ne boš našel. Po enournem preizkušanju Mio Moov 330 sem našel dve lokaciji, ki jih je našel brez problema, medtem, ko jih Garmin z AR 2.0 ne najde, oz. jih locira napačno. Iskanje kraja Barbariga na Hrvaškem Mio napravi ne dela težav, medtem, ko ima Garmin velike probleme. Še en plus v korist Mio Moov: iskanje kraja s fonetičnim vpisom. Vpišeš Štut in on med drugim najde tudi Stuttgart, Deutschland. Že Apači je dal primer Nađkaniže. Naprava najde Nagykanisza, Magyarorszag.

Cena je drugo poglavje. Če hočeš primerjati Garmin in Mio napravi, je potrebno upoštevati, da bi pri podobni pokritosti Slovenije in Balkana, moral za Garminovo napravo odšteti še dodatnih 100€ za AdriaRoute. Mio Moov za nižjo ceno ponuja precej več.

Lahko bi se pogovarjali tudi o grafičnem prikazu, kjer za moj okus Garmin nima za burek.

Mio omogoča nakup cenejše naprave, ki ima naloženo samo del Evrope. Vzhodno ali celo EU.

Pa še to: za Mio naprave vemo kdo jih proizvaja, pri Garminu pa je to skrivnost.
 

bingo

Pripravnik
17. jun 2008
39
0
6
Najlepša hvala za informacije!

Se pravi Mio podpira slovenske črke. Kako pa je z meniji in glasovno "turn by turn" navigacijo? Je to tudi v slovenskem jeziku?

Se pravi, pokritost map v Sloveniji in na Hrvaškem je pri Miotu in Adria route primerljiva? Predvsem me zanima če Mio najde vse hišne številke oziorma večino njih v Sloveniji. Adria route reklamira da imajo v imeniku vse hišne številke pri nas (če sem prav razumel), pa raje vzamem z rezervo. Kakšne so v tej smeri izkušnje z Miotom pri nas?

Se opravičujem če sem preveč tečen. Rad bi se naučil čimveč v tej smeri, da ne bi kupil mačka v žaklju!

Hvala!
 

OldSkul

gps navigator
20. jul 2007
1.866
12
38
MOOV podpira tako slo menije, kot slo glasovno vodenje. Stvar so pač vzeli resno!
Pokrisot Hrvaške je dosti bolje od AdriaRoute, saj MOOV uporablja tele mape: http://mireo.hr/
Te mape so najboljše za Hrvaško in dosti boljše od AdriaRoute.
Za SLO pa ima MOOV mapo od Monolita, ki je tudi v TIS in se ve, da je izjemno podrobna. Kako je z kategorizacijo pa nažalost nevem.

Pa še nekaj. MOOV lahko odkleneš in na njega naložiđ igo8, verjetno tudi mn7, skratka gre za odprt sistem. Pri Garminu nimaš te možnosti.

Glede grafike bi se strinjal z Dragotom. Garmin res nima za burek, še posebej če pogledaš njihov softwer za mobitele oz. PDA, GarminXT, ki zgleda prav smešno napram kakšnemu igo8.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
sam tale MOOV je 260€? kdo je uvoznik teh naprav?

sem našel KIMTEC, gremo pogledat nabavne cene
evil.gif
 
Nazadnje urejeno:

Frko

Pripravnik
24. jan 2008
649
0
16
Tudi Barbarigo AdriaRoute 2.10 najde v trenutku in ti tudi ponudi v izbiro kar nekaj lokacij, če ne veš ulice v iskanju po naslovu.
Poleg tega pa ko enkrat kupiš ali AR ali AT imaš vse nadgradnje zastonj in po svojih izkušnjah lahko rečem da so vedno upoštevali popravke v naslednji verziji.

Vso kartografijo, izračune poti, sledi ...si lahko ogledaš tudi na računalniku v MapSourcu in jih preneseš v gps če le podpira to možnost.

Tudi uradni sevis in podpora za gps Garmin naprave je pri nas.

Toliko o moji izkušnji z Garminom saj mi do sedaj še ni bilo žal da sem dal zaradi zgoraj naštetega nekaj več zaradi legalne kartografije, nisem pa noben nasprotnik ostalih navigacij, o katerih prav rad preberem tudi na tem forumu.

LP
 

Apachi

gps navigator
Osebje foruma
21. jul 2007
2.190
10
38
Murska Sobota
Nekdo mi je napisal zasebno sporočilo glede naprave Mio 330u pa sem namesto Odgovori pritisnil Izbriši. Žal ne vem, kdo je to bil, pa bom poskusil odgovoriti kar tukaj.

Mio ima vnešeno kartografijo Monolita, ki je dosti bolj podrobna od AdriaRoute 2.10, ki je prišla na trg nekaj dni nazaj. Včeraj sem imel šanso neposredno primerjati oboje. Tako Garmina z AR 2.10, kot tudi MIO. Bil sem na takih krajih, da brez navigacije nebi nikoli našel poti tja, še manj točno lokacijo, kamor sem šel, pa brez MIO naprave dvomim, da bi zdajle že pisal na Alterju.
AdriaRoute večine cest, kjer sem bil, ni imel vrisanih, čeprav je bil nastavljen na "največ detejlov". Mio pa me je kar vodil pa vodil... ter pripeljal do pravega mesta.
Ne me spraševat, kje točno sem bil, saj sem doma to iskal na zemljevidu, pa več nisem našel
smile-1.gif
Je bilo pa nekje med Celjem in Krškim. Brrrrrr.......

Mislim, da sem odgovoril na vse dileme
smile-1.gif


Sicer pa sem končno uspel napisati tudi test in ga objavil na Navigate.si

Minusi naprave - okrnjen bluetooth, ki dela zgolj za iskanje preko GPRS, ter ne podpira telefonije, slaba baterija (niti 2h ne dela), vmes pa so čudni tudi nekateri prevodi.


LP Marko
 

OldSkul

gps navigator
20. jul 2007
1.866
12
38
Kako je s hišnimi številkami? Je natančno?

Drugače pa super, končno ni več problemov z navigiranjem po Sloveniji. Yeah!
smile-1.gif
 

bingo

Pripravnik
17. jun 2008
39
0
6
Najlepša hvala za izčrpne informacije. Mio se mi ful dopade, sploh ko berem ta test in vaše komentarje. Edina stvar ki me moti in to grozno je trajanje baterije. Jaz bi to poleg cestne navigacije uporabljal tudi za pohodništvo (sedaj ko sem zahvaljujoč temu forumu spoznal da se tudi to da recimo z Garminom Nuvi), kjer pa mi ura do dve delovanja kolikor traja baterija pri Mio-tu ne pomaga nič. Ima Mio možnost nalaganja pohodniških map?
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #488

bingo: kolikor je meni znano nima topografskih ali navtičnih kart.
 

Apachi

gps navigator
Osebje foruma
21. jul 2007
2.190
10
38
Murska Sobota
Citat:
Uporabnik bingo pravi:
Najlepša hvala za izčrpne informacije. Mio se mi ful dopade, sploh ko berem ta test in vaše komentarje. Edina stvar ki me moti in to grozno je trajanje baterije. Jaz bi to poleg cestne navigacije uporabljal tudi za pohodništvo (sedaj ko sem zahvaljujoč temu forumu spoznal da se tudi to da recimo z Garminom Nuvi), kjer pa mi ura do dve delovanja kolikor traja baterija pri Mio-tu ne pomaga nič. Ima Mio možnost nalaganja pohodniških map?
Topografske karte delajo na Garmin napravah, vendar za daljše sprehode priporočam zgolj naprave tipa 60 CSx, ki delajo s pomočjo navadnih AA baterij ter vzdržijo do 20h.
Je pa res, da imajo manjši zaslon in nimajo glasovnega vodenja.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Za običajen sprehod/izlet je dovolj nuvi, pač ni vedno vklopljen... kot npr. tudi kompas vzameš po potrebi = hec.

Po moji oceni zdrži Nuvi med 6-8 ur ko mu izklopiš osvetlitev.
 

bingo

Pripravnik
17. jun 2008
39
0
6
Hvala lepa za odgovore!

Po par dnevnem intenzivnem absorbiranju vsega in svašta po internetu, največ pa ogromno informacij s tega foruma, me že pošteno boli glava. Odločitev med Mio in Garminom je bila težka, kot vidim imata vsak svoje prednosti in slabosti. Odločil sem se za Garmina 205W predvsem zaradi trajanja baterije in možnosti naložitve pohodniške kartografije. Mio je sicer bolj všeč, predvsem zaradi boljšega navigiranja, pokritosti in grafike, vendar me na žalost trajanje baterije in limitiranost samo na cestno kartografijo ne zadovoljujeta. Drugače bi ga z velikim veseljem upiknil takoj, saj sem ga v trgovini že imel v rokah in me je mikalo kot sam hudič, pa vendar sem se še uspel nekako zbrzdati da nisem izvlekel kreditne kartice na pult hehe.

Torej Garmin je nabavljen, sedaj pa jurišam težiti naprej na razdelek foruma, namenjen Garminu. Samo da še vso kartografijo ruknem gor, oziroma nekdo ki se spozna na to (vem da je za kaj takega potrebno dosti izkušenj, česar pa jaz tupa glava nimam).

Hvala lepa vsem še enkrat, ogromno ste mi pomagali!
 

bingo

Pripravnik
17. jun 2008
39
0
6
Citat:
Uporabnik monaco pravi:
Jao... a pa si pred nakupom topografsko karto sploh preizkusil, da bi videl kako bedna je?

Nisem je preizkusil, sem samo videl screenshote Adria Topo. Če se prav spominjam, jih je na net nalimal Snecer potem ko je napravil pohod. Nato je ruto iz Garmina prenesel v Google Earth ki je ful lepo pokazal pot kje vse se je hodilo. Če nudi samo to kar sem videl tam in nič več, sem že zadovoljen.
 

tobacco

Pripravnik
3. okt 2007
118
11
18
Samo eno kratko vprašanje:
- katere trgovine pa prodajajo Mio Moov?
Tukaj mislim trgovine, kjer bi si lahko izdelek v živo ogledal. Če ima kdo informacije bi prosil, da napiše trgovine in sicer na območju Prekmurja in okolice Maribora. Hvala. (lahko tudi na PM)
Lep dan vsem!
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Žal si še eden v množici, ki je nasedel puhlicam o Garminu. Po mojih izkušnjah je topo karta za Garmina prava beda. Celo za Nokio obstaja boljši program (Sport Tracker), da ne govorimo o dlančnikih. Moraš se tudi zavedati, da naprave za avtomobilsko navigacijo niso namenjene za pohodništvo. Za to obstajajo namenske naprave, kot je že omenjeni Garmin. Na Mio je možno z manjšimi posegi naložiti Ozi Explorer, pa še marsikaj drugega.