Digitalno potrdilo SIGEN-CA

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Pozdrav,

nekaj let nazaj (če se prav spomnim, leta 2006) sem na upravni enoti zaprosil za certifikat SIGEN-CA.

Uporabljal sem ga kakšno leto, potem pa vse do sedaj nič več. Vmes sem pozabil na ta certifikat in formatiral disk, brez varnostne kopije certifikata.

Sedaj bi ga zopet rad uporabljal, pa me zanima, kakšen je postopek, da ga dobim?
Ponovno na novo, kot da prej nisem imel nič ali moram tega preklicati?

Dodatek: zahtevek, ki sem ga dobil na UE imam še vedno, prav tako tudi kodo, ki so mi jo poslali za prevzem certifikata.
 
Nazadnje urejeno:

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Moraš na upravno enoto, kjer boš najprej preklical obstoječi certifikat in dal zahtevek za novi certifikat. Za fizične osebe je zaenkrat to še free.
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Kaj se pa zgodi, ko certifikat poteče? Ga je potrebno "ročno" obnoviti ali sami pošljejo, kot npr. pri NLB (kliku)?
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Ročno obnoviti... Mislim, da pošljejo prej mail, vendar je postopek podaljšanja isti, kot zahtevek za nov certifikat.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.863
3.891
113
Citat:
Uporabnik Chimay pravi:
Kaj se pa zgodi, ko certifikat poteče? Ga je potrebno "ročno" obnoviti ali sami pošljejo, kot npr. pri NLB (kliku)?

Zaradi njihove butaste logike je mene minilo da bi ga podaljšal ... imaš certifikat, ki jamči tvojo identiteto in potem moraš ročno naprintat obrazec in it na UE da ti izdajo novega!
bonk.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Zaradi njihove butaste logike je mene minilo da bi ga podaljšal ...


Kar seveda sploh ni res. Oziroma ni res že najmanj eno leto.

Z obstoječim certifikatom od doma podpišeš vlogo za podaljšanje in to je to. Po emailu pride en del gesla, po pošti pa drugi. Ni potrebno nič hodit na UE ali kaj podobnega.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik Chimay pravi:
Kaj se pa zgodi, ko certifikat poteče? Ga je potrebno "ročno" obnoviti ali sami pošljejo, kot npr. pri NLB (kliku)?

Citat:
Digitalno potrdilo SIGEN-CA mi bo poteklo. Kako mu podaljšam veljavnost?

Potrdila SIGEN-CA veljajo pet let, potem pa je treba zaprositi za novo potrdilo, torej je treba oddati zahtevek za pridobitev digitalnega potrdila.

To lahko naredite tako, da se oglasite na prijavni službi, lahko pa tudi elektronsko. V dveh mesecih, preden vaše veljavno potrdilo poteče, lahko zahtevate novo potrdilo tako, da izpolnite spletni obrazec, ter ga podpišete s še veljavnim potrdilom in posredujete overitelju. Za podpis zahtevka je potrebno imeti nameščeno podpisno komponento.

https://storitve-ca.gov.si/CcWeb/Ra11/zaht.html
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Super!
Vesel, da je tako.
Sem na starem notebooku po naklučju našel certifikat in ga takoj izvozil na novega, da ne bo težav (sem imel srečo da se je stari sploh vžgal).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.863
3.891
113
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Zaradi njihove butaste logike je mene minilo da bi ga podaljšal ...


Kar seveda sploh ni res. Oziroma ni res že najmanj eno leto.

Z obstoječim certifikatom od doma podpišeš vlogo za podaljšanje in to je to. Po emailu pride en del gesla, po pošti pa drugi. Ni potrebno nič hodit na UE ali kaj podobnega.

Ko je meni poteklo sem dobil od njih mail, kjer je pisalo da se da rešiti tudi po elektronski poti. To pa za njih zgleda tako da ti dajo wordov dokument, v katerega moraš vpisat podatke in potem to digitalno podpisat in poslat! No v tistem času ni bilo možno izvesti ne prve točke ne zadnje, ker je bil wordov dokument narjen z nekim predpotopnim wordom in ni deloval v najnovejšem + digitalno podpisanega se ni dalo oddat. Pa tudi če se sedaj to da in vse deluje to zame ni elektronska pot (da izpolnjuješ word obrazec!), dalo bi se rešiti lepše in bolj enostavno ne pa da te mine, ko vidiš Franc Jožef style mentaliteto ... čudi me samo da ni potrebno imeti še pečatnega prstana da "zapečatiš" zahtevo.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Kakšen Word obrazec? Preberi vendar, kaj sem napisal. On-line obrazec, vpišeš podatke, klikneš OK in čez en teden imaš pošto na domu.
 

hgard

Majstr
22. jul 2007
4.039
488
83
Meni je potekel leto in pol nazaj in sem imel ta postopek z wordovim dokumentom. Problemov pri oddaji nisem imel razen, da se mi je postopek zdel smešen. To so potem spremenili...
 

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
281
0
16
Ljubljana
Zanima me ali gdo pozna pot uporabe digitalnega potrdila na vprašljivem viru operacijskega sistema
in ali je sploh mogoče uporabljati DP na takšnem sistemu?
 

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Ena opcija je firefox portable. FF ima svoj certificate store in pri portable verziji je shranjen recimo na usb ključku. Samo pri uporabi se še vedno prebere v spomin in tu ga teoretično lahko prestreže kakšen trojanec. Takoda bolje da se temu izogibaš.

Boljša varjanta je remote desktop povezava na domači računalnik.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.771
626
113
Citat:
Uporabnik brlje pravi:
Zanima me ali gdo pozna pot uporabe digitalnega potrdila na vprašljivem viru operacijskega sistema
in ali je sploh mogoče uporabljati DP na takšnem sistemu?

Najbolj varno je preko pametnih kartic. Samo za to bi potreboval še prenosni pametni čitalec (in da ga podpirajo vsi najbolj razširjeni OS-i).
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Dobijo se tudi USB ključi na katere lahko daš DP. Podobno kot pametne kartice, samo ne potrebuješ še čitalca.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.771
626
113
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Dobijo se tudi USB ključi na katere lahko daš DP. Podobno kot pametne kartice, samo ne potrebuješ še čitalca.

Na vse USB ključe lahko daš gor DP
tongue-1.gif

Razen če si imel kaj bolj specifičnega v mislih?

Ker prednost pametnih kartic je v tem, da iz nje ne moreš pridobiti DPja - lahko ga edino uporabljaš (imajo svoj kriptografski procesor).
 

maremm

Pripravnik
26. dec 2010
357
0
16
Saj to je v bistvu čitalec in kartica v enem. V ključku je čip od kartice, jaz to uporabljam pa mi je enkrat crknil čip in so zamenjali samo čip. Pametno je narediti kopijo certikata in jo shraniti na varno CD, USB navaden ključ ki ga imaš samo za to...