Delno povišan krvni tlak

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Že dlje časa imam povišan zgornji krvni tlak (140-150), tudi takoj zjutraj je 135-140, medtem ko imam spodnjega čisto normalnega (75-85), tudi pulz se giblje med 65 in 70 (vse skupaj merjeno tako kot mora biti - zvečer v pravilnem sedečem položaju daljši čas po hrani in aktivnostih) - merjeno z dvema različnima aparatoma. V zadnjih dveh letih sem precej izboljšal prehrano (predvsem zmanjšal soljenje in vnos maščob) pa se losal nikotina, športam veliko, maščobe se topijo, a ni nič bolje, celo nekoliko slabše, le pulz se je zmanjšal iz ranga okoli 80-90 na zgoraj navedeno.
Čudmo mi je, ko je foter vse prekomerno solil, popral in "domače" jedel, pa je imel vseskozi popolnoma normalen tlak. Jaz pa, ki še najbolj zdravo živim v familiji, imam še najslabše rezultate. Drugače se počutim čisto v redu.

Mogoče brezveze paničarim ("saj si še mlad"), samo meni to ni preveč všeč, sploh ker sem si zdaj en teden vsak dan meril ob isti uri in ni nekega nihanja. Kak razlog za skrb v prihodnje?
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
26, samo ni čisto relevantno, v enem letu sem na istem BMI dvakrat moral pretaknit luknjo na pasu. Dejansko me je precej pobralo, kile so pa iste.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Vsekakor je pri tebi smiselno kontinuirano merjenje krvnega pritiska. Dobiš prenosni merilec, ki ga nosiš 24-48ur in se vsake toliko časa aktivira in pomeri pritisk. Tako dobiš neko realno sliko, kako pritisk dejansko niha čez dan, srednja vrednost in maksimum. To lahko urediš pri svojem osebnem zdravniku.

V odvisnosti od tega, koliko si "mlad", se potem razmišlja ali še vztrajati s konzervativnimi prijemi (dieta, gibanje, izogibanje stresu) ali pa poseči po antihipertenzivnih zdravilih.
Oziroma če si res mlad, je potrebno najprej izključiti vse sekundarne vzroke povišanega krvnega tlaka.

Krvni tlak je izjemno zapleten fiziološki mehanizem, ki še zdaleč ni pojasnjen. Včasih je veljalo, da gre za t. i. začarani krog majhnih nihanj v ravnotežju vode v telesu ter podajnosti žilja, ki vodi k vedno višjim srednjim tlakom. V zadnjih letih pa so se pojavile še razne drugačne hipoteze. Skratka - kdor bo ugotovil, kaj je pravi vzrok primarne arterijske hipertenzije, mu Nobelova ne uide.


Citat:
Kak razlog za skrb v prihodnje?

Žal je odgovor - najverjetneje, da.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.299
62
48
Poskusi si zmerit krvni tlak in srčni utrip zjutraj takoj ko vstaneš. Vsaj za srčni utrip veja, da si ga na ta način izmeriš v mirovanju.

Frend ima isto težavo, pazi na vse pa ima povišan tlak, doma pa se "bašejo" z vsem mogočim, pa nimajo težav.

Mogoče pa je ravno težava v tem, da preveč "paziš" na prehrano in si psihološko preobremenjen s tem. Tako da ni slaba ideja, to kar pravi Jernej, da si omisliš prenosni merilek krvnega tlaka, s tem bi izključil tudi psihološki učinek na meritev.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Saj pravim, tudi takoj zjutraj imam skoraj 140 tlaka (spodnji je vseskozi idealen). Pa pri prehrani nisem ravno dieten, le zmanjšal sem vnos soli in maščob (prej sem najprej solil, nato šele probal, s tem, da je soli še zdaj več kot priporočajo nekatere raziskave), drugače pa jem čisto normalno, pač v povprečju toliko, da imam čisto majhen deficit kalorij, drugače pa mi junk food, krvavice ali ocvirki niso tuji (ampak samo vsake toliko za gušt). Rekreacije pa bistveno več kot velika večina ljudi.

Pravzaprav me ravno to matra: zakaj je spodnji tlak vseskozi tak kot mora biti? A nista visoki in nizki nič povezana med sabo?
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.299
62
48
Sorry pregledal besedo zjutraj.
Na področju zdravja sem laik, ampak edini razlog za povišan krvni tlak, ki ga nisi izločil in ga je zelo težko, je stres. Vse ostalo si uspešno izločil, tako da dejansko ostane samo še psihološki učinek.

Jaz bi na tvojem mestu, preden bi se poglabljal, si zrihtal prenosni merilnik krvnega tlaka (ta ideja mi je zelo dobra), pa ga imaš teden, dva, toliko da se navadiš nanj in nanj "pozabiš", pa potem vidiš kakšne rezultate dobiš.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.300
-8.463
113
Meni vedno avtomatsko pred merjenjem tlaka malo naraste pulz in pritisk. Pač kot kaže strah/pričakovanje rezultata. Težko da mi rata biti čisto flegma
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Že dlje časa imam povišan zgornji krvni tlak (140-150), tudi takoj zjutraj je 135-140, medtem ko imam spodnjega čisto normalnega (75-85), tudi pulz se giblje med 65 in 70 (vse skupaj merjeno tako kot mora biti - zvečer v pravilnem sedečem položaju daljši čas po hrani in aktivnostih) - merjeno z dvema različnima aparatoma. V zadnjih dveh letih sem precej izboljšal prehrano (predvsem zmanjšal soljenje in vnos maščob) pa se losal nikotina, športam veliko, maščobe se topijo, a ni nič bolje, celo nekoliko slabše, le pulz se je zmanjšal iz ranga okoli 80-90 na zgoraj navedeno.
Čudmo mi je, ko je foter vse prekomerno solil, popral in "domače" jedel, pa je imel vseskozi popolnoma normalen tlak. Jaz pa, ki še najbolj zdravo živim v familiji, imam še najslabše rezultate. Drugače se počutim čisto v redu.

Mogoče brezveze paničarim ("saj si še mlad"), samo meni to ni preveč všeč, sploh ker sem si zdaj en teden vsak dan meril ob isti uri in ni nekega nihanja. Kak razlog za skrb v prihodnje?

Ne sekiraj se to je normalen krvni tlak
zmaga.gif


Verjetno je malo povišan zaradi "strahu" pred merjenjem, sploh glede na to, da si na forumu odprl temo glede pritiska.

Mislim da se boš najbolje pomiril z metodo, ki jo je opisal jernej, samo kot pravim mislim da nimaš razloga za skrb.

LP
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Jaz sem tudi imel 5x zapored pri dohtrarju povišan krvni tlak. So posumili, da ni ok....vendar niso vedeli ali imam stalno visok ali samo pri dohtarju. Sem kupil merilec, meril doma 2-3 tedne. Vse ok.

Čeprav keber tudi meri doma..
 
Nazadnje urejeno:

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Pri zdravniku sem bil v zadnjih letih 3x na merjenju tlaka (službeni pregled) in vsakič je bilo v idealnih okvirih, ampak to je bilo pričakovati, ker je bila meritev dopoldne na tešče. Takoj po vstajanju je pa višji. No, pa po kakem daljšem športu je tudi taprav. Še najboljši tlak pa sem imel pet let nazaj in več, ko sem imel 15 kil več, športa praktično nič, jedel pa vse in še več (da drugih zasvojenosti ne omenjam).
Bolj hočeš zdravo živet, slabše je.
smile-1.gif

Saj kaj posebej se glede tega ne sekiram ("če ne z leti, pa s tableti"), baje da sem precej skuliran človek v momentih, ko ostali že na veliko popizdevajo. Ne bi pa zdaj ravno hodil k zdravniku, da mi pove isto kot ostali tukaj. A potem sploh še ni razlog k doktorju hodit?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Strinjam se s tabo glede stresnega odziva ob merjenju. Povsem normalno skratka in tovrstna stvar propagira samo sebe. Vsekakor pa ne moreš sedaj na pamet reči - that's it. Sploh ker pravi, da "se ne zašvica ful" ob merjenju ter glede na to, da si meri doma.

In sploh ker gre, sodeč po njegovih podatkih, za nekakšno izolirano sistolno hipertenzijo, kar je v tej starosti (koliko je sploh star/mlad?!) lahko tudi odraz kakšnega sekundarnega vzroka.

Skratka, ni nobene urgence, ampak vsekakor bi priporočal kontinuirano merjenje pritiska, da se stvari še nadalje razjasnijo. Ateroskleroza (propad stene arterij) je namreč proces, tesno povezan z visokim krvnim tlakom.

Keber, lahko tudi po ZS, če je še kaj posebnega.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Glej jst mislim da imaš normalen krvni tlak, za tvoje dobro predvsem za živce pa pojdi k svojemu zdravniku da ti da 24 urno merjenje. Tam se najbolje vidi. Drugače pri krvnem tlaku zgornja vrednost raste hitreje kot spodnja.

Ali imaš merilec krvnega tlaka umerjen ?

Razen če nisi na kakšnih proteinih ali steroidih, ti pa znajo povišati krvni tlak.

Jernej ti bo pa 20 diagnoz zdaj postavil
tongue-1.gif
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Sem pa čoban, da še nisem napisal:
bonk.gif

33 let

V naslednjih 2 mesecih pojdi 1x/14 dni do svojega zdravnika da ti pomeri krvni tlak. Eventuelno lahko das urin na pregled. Tukaj je pomembno ce je v odvajanju vode kaksna posebnost? temen urin, se peni? Sele po osnovni diagnostiki pride v postev KMAT.

Iz prehrane izloci tudi pomfri, gazirano pijaco in vec kot 1 kavo dnevno.

Sicer pa so tvoje vrednosti v mejah normale.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik softi pravi:
kaj te muči v življenju?
drugi členek na levem kazalcu, drugače pa kar gre.

Sicer pa odličen letnik, takih ne delajo več.
cheer.gif


Kakorkoli, kot kaže 100 zdravnikov, 200 mnenj (kot pri pravnikih). Nekako sem že po defaultu bolj previden s svojim zdravjem, ker sem imel različna mnenja zdravnikov glede resnosti zadeve tudi 15 let nazaj, ko sem imel krvaveči ulkus pa še več let zatem, kar se brez vez ne bi dobro izteklo zame. Daleč pa, da bi bil živčen zaradi povišanega tlaka. Samo v prihodnost probam malo pokukat.