delitev stroškov v bloku

forgot

v penziji
23. jul 2007
293
0
16
Citat:
Uporabnik KarEn pravi:
Od tega so možne kombinacije (npr. stanovalci v pritličju ne plačujejo stroškov dvigala, ker se z njim ne vozijo ipd.).

Neumnost !

K sosedi na kavo v 14. štuk hodi soseda iz 1. štuka seveda peš ... ali pa Lojz, ko gre Nežo natepavat iz 2. v 11. štuk, pa v morebitno sušilnico ali na teraso, v kolikor je pač omogočen dostop.

Kjer sem prej živel (10 štukov) smo pritličnike hitro na realna tla postavili. Plačevali so tako elektriko kot obratovalne stroške lifta in delež pri prenovi.

LP
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Citat:
Uporabnik forgot pravi:
Citat:
Uporabnik KarEn pravi:
Od tega so možne kombinacije (npr. stanovalci v pritličju ne plačujejo stroškov dvigala, ker se z njim ne vozijo ipd.).

Neumnost !

K sosedi na kavo v 14. štuk hodi soseda iz 1. štuka seveda peš ... ali pa Lojz, ko gre Nežo natepavat iz 2. v 11. štuk, pa v morebitno sušilnico ali na teraso, v kolikor je pač omogočen dostop.

Kjer sem prej živel (10 štukov) smo pritličnike hitro na realna tla postavili. Plačevali so tako elektriko kot obratovalne stroške lifta in delež pri prenovi.

LP
Jaz sem samo napisal da so možne kombinacije in dal primer (pač stvar dogovora lastnikov). V bistvu se nisem opredeljeval do tega ali je nekaj neumnost ali ne. Neumnost je zame npr. tudi število prijavljenih stanovalcev, ki jih po nobenem zakonu ne moreš kontrolirati (varstvo osebnih podatkov press). Beri: lahko kampiraš pred vrati pa beležiš promet nekega stanovanja in notri in ven hodi 5 ljudi, prijavljen je pa eden, pa ne moreš nič narediti (legalno seveda).
Povem iz prakse (sem kar nekaj pogodb v večstanovanjskih - tudi 50-200 stanovanjskih enot napisal): če ne gre drugače, je najbolje po kvadraturi - večji lastniški delež pač ustvarja večje stroške, je pa zadeva v veliki meri stvar konsenza, predvsem pa zgodovine. Pa kar nekaj večstanovanjskih objektov ima tudi poslovni del, tam je pa sploh v veliki večini primerov asimetrija - torej firme plačajo relativno več kot zasebni subjekti. Npr. pri nas v službi topla voda: sicer je v firmi >10 ljudi, ampak toplo vodo imamo samo za roke umit, in stavim da jo po količini porabimo manj kot garsonjera z enim uporabnikom - če se samo 1x na dan tušira porabi več, če nima pomivalnega stroja pa sploh. Ampak tako je.
Skratka, nisem se mislil vrednostno opredeljevati do tega kateri model je dober in kateri ne, sem le opisal glavne principe. Ostalo je stvar dogovora, "moči" posameznikov, zgodovine in individualnih primerov. Najboljšega modela za vse žal ni.
 

zomirp

Fizikalc
20. maj 2008
2.993
0
36
Lj - Vič
Citat:
Uporabnik trust pravi:
Men tud marsikaj ni doma všeč al v šoli bilo ali pa v službi....VSE MORAŠ POŽRT.

Najbolje bo, da se dogovoriš. Reči meni ej 5x manj doma, kot pa vi in zato bi bilo dobro, da vi plačujete več, če ne sprejmejo tvoje ponudbe se pa odseli nekam drugam.

priden.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik forgot pravi:
Citat:
Uporabnik KarEn pravi:
Od tega so možne kombinacije (npr. stanovalci v pritličju ne plačujejo stroškov dvigala, ker se z njim ne vozijo ipd.).

Neumnost !

K sosedi na kavo v 14. štuk hodi soseda iz 1. štuka seveda peš ... ali pa Lojz, ko gre Nežo natepavat iz 2. v 11. štuk, pa v morebitno sušilnico ali na teraso, v kolikor je pač omogočen dostop.

Kjer sem prej živel (10 štukov) smo pritličnike hitro na realna tla postavili. Plačevali so tako elektriko kot obratovalne stroške lifta in delež pri prenovi.

LP

Meni bi bilo pa samoumevno, da v pritličju ne bi plačeval lifta. Zakaj bi hodil k "sosedi" če sem se priselil v blok in ne poznam nobenega, pa recimo da ni skupnih prostorov
sprasujem se.gif


No, resno...v bloku (k sreči brez lifta) sem že več ko 4 leta, pa nikoli še nisem šel višje od svojih vrat, nimam razloga
tongue-1.gif
 

forgot

v penziji
23. jul 2007
293
0
16
Po tej logiki tudi ne bi plačal obnove strehe, ker do tebe, v pritličje, pa ja ne bo priteklo.
Pa tisti v prvem štuku tudi ne bi plačevali lifta, ker teh par šteng lahko peš hodijo, pa še ene štirje iz drugega štuka ?
Kaj pa, ko se bo še Franc iz 9. štuka odločil, da bo skrbel za zdravje in bi raje peš hodil ? Tudi on ne rabi več plačevat ?

Ne, žal ne, v bloku plačajo vsi vse.

LP
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
No vidiš, pa sem iskal primerjavo...

Recimo za streho je logično, da jo financirajo vsi, ker vsi v bloku živijo pod njo, čeprav posredno.

Tudi to bi bilo bolj logično, da se računa po koeficientu, glede na nadstropje, ker ne moreš reči, da tisti ki se pelje v 2. nadstropje obrablja lift/kuri isto elektrike kot tisti ki gre v 12. nadstropje? Če se nekdo odloči da bo hodil peš, je to njegova stvar, še vedno je v istem nadstropju in, čeprav občasno, RABI lift, prav tako vsi ki pridejo k njem. Vidiš razlko? Tisti v pritličju pa ga nima kaj rabit.

Ampak ja, vem kaka je realna miselnost v stolpnicah, vsi za vse, vsak zase
rolleyes-1.gif
 

forgot

v penziji
23. jul 2007
293
0
16
No tisti iz 2. pokuri res malo manj elektrike, kot tisti iz 12. štuka. Vse ostalo je enako. Obraba je enaka, ker so vsi elementi enako obremenjeni in v enaki funkciji, če gledaš mehansko obrabo. Tudi pri ogrevanju črpalka vodo porine gor, torej v najvišje nadstropje in potem prosto teče dol. Pa elektriko za njo plačajo tudi oni iz pritličja. Vendar ni ti point. Bistvo je, da so oni iz višjih nadstropij nevoščljivi onim iz nižjih. Slovenska foušija. Zakaj bi sosed manj plačal kot jaz ? Samo to je razlog za takšna prerekanja. Pa če prav pomislim, saj je tako tudi prav. To niso neki obupno visoki stroški, ki se jih ne bi dalo pokriti.Če se financirajo vzdrževalna dela iz fonda, pa sam obratovalni strošek sploh ni omembe vreden.

LP
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
No za take pritličnike, ki so glasni ko je treba plačati lift ali pa obnovo strehe imam jaz naslednje; javi se ko bo zamašena kanalizacija. Takrat pa bom jaz rekel, da se to mene ne tiče, če njim po stanovanju teče dre... Mi sicer lifta nimamo, streho pa smo tudi pred kratkim obnovili in se je dalo dokaj normalno zmenit. Predvsem zaradi tega, ker ni bilo problema s krediti in se je upravnik zadolžil v breme rezervnega sklada, nam pa samo povečal plačevanje rezervnega sklada. In če dve leti ko bomo nadaljevali z obnovo sprednje fasade mislim, da tudi ne bo problema.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
No nekako tej "neplodni" diskusiji sem se želel izogniti z opisom možnih variant. Kot sem že napisal: videl sem že pogodbe, kjer v pritličju plačujejo lift kot tudi take, kjer ga le polovično in take, kjer ga sploh ne. To je stvar "konsenza" stanovalcev in "prepričevalne moči" posameznih lastnikov, upravnika ipd. Mogoče je pritrditi vsakemu od vas glede stroškov in nobenemu. Če smo pri tem bi bilo najbolj "pravično" da bi se lift plačeval po uporabi (vtipkaš kodo ali kartico potegneš in na koncu meseca se sešteje:). Fora vsega navedenga je v tem, da to ni smiselno. Sicer pa lift (če ne gre za generalno obnovo) niti ni tak strošek. Večina starejših blokov npr. nima ločenega ogrevanja. To pomeni, da imaš lahko garsonjero in kuriš na savno, ali pa šestsobno stanovanje in kuriš na savno, ali pa garsonjero z zapečatenim radiatorjem, pa boš isto plačeval. Tam je še večje nesorazmerje. Sploh je kriza če so vsa stanovanja enako velika: v enem jim paše bolj mrzlo, v drugem bolj toplo, skratka sistem je treba narediti tako da ni odvisen od "preferenc" trenutnega stanovalca. Namreč če ta umre ali se preseli pride drug s kontra navadami (npr. nekod v 1. štuk ne hodi z liftom, drug pa vedno) - sistem mora biti tak da pokrije oba primera. Vsak od teh sistemov je samo "približek" primernosti delitve stroškov. Kaj je najboljše? Najboljši sistem je tak ki je večini trenutnih lastnikov ok, vsi ostali so slabši.
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
A lahko mogoče poveš, pri kateri banki vam je uspel urpavnik zrihtat kredit v breme RS?
Ker pri nas v LJ smo se o tem pogovarjali, pa je menda Abanka bila najbližje temu, a ni bilo nič iz tega.
Nameravamo pa v 2009 izvesti toplotno izolacijo fasade. Sklep o tem je že, rešiti moramo še nain plačila.
 

tinekr

hot mamica
29. jul 2007
1.941
0
36
46
Tudi mi imamo pri dveh nadstropjih dvigalo, pa se skorajda ne vozimo, ker se ne splača, mesečni servis in nevemkaj pa nas pride 15 evrov vsaj. Enkrat me je mamika nadrla kak se vozimo pa neke, pa mi je tako dvignilo pritisk, sem rekla, da jaz vsaki mesec plačujem 15 evrov ta lift in da se peljem iz principa. Z kartico bi se ful strinjala!
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Hot mamica ne se usajat:)... povsod kjer so približki oz. pavšalni obračuni se kak model najde k ima svoje probleme. Bistvo je, da te ne zanima koliko nekdo nekaj dejansko uporablja, ampak koliko ima pravico uporabljat (ali uporablja ali ne je pa njegov problem). Implementacija kartice bi bila predraga (samo omenil sem za foro), pa še problem bi bil k bi se potem dva peljala z liftom, pa bi prvi sosed reku: dons pa jest častim:), drugi pa: ok, te bom pa jest za naaj počaku pa za gor pa jest častim, hehehe... to bi blo hecov...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Konkretno me dvigalo niti ne moti kaj preveč (živim v 1/4). Bi pa popraskal mal serviserja ker sem že ostal v njem, klub "rednim" mesečnim pregledom, (pa povrh vsega je hotel biti še malo "nesramen" ko je prišel....)

Za kurjavo imamo vse pogoje da bi imeli števce pa večinski lastnik - država tega ne želi. Je pa res da najbrž celo leto ne plačam toliko za kurjavo kot bi plačal za montažo števca. Koliko pa bi dejasnko potem privarčeval je pa spet vprašanje- (faktorji), kljub temu, da imam samo v kopalnici priprt radiator in še vedno občasno ponoči kipnem ker mi je prevroče....
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
To upravnik naredi tam kjer ima odprt račun. V mojem primeru je upranvik Staninvest in je kredit uredil pri Probanki kjer ima odprt račun in zbira sredstva iz rezervnega sklada za našo bajto. Pa nismo edini, ki smo imeli zadevo tako rešeno. JE še kar nekaj stavb, ki so se obnovile na isti način.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Druga moznost je, da se s sklepom stanovalcev zglasuje namensko zbiranje sredstev in potem pac v roku do investicije zbirate 200-300 EUR mesecno na stanovanje.
Opozorilo: cicoti in none bodo po defaultu proti, kaksno lahko se kap zadane. Odgovor na njihovo pizdakanje: 30 let ste smrdeli s po par EURi mesecno (ce se jim to seveda ni zdelo prevec), namesto da bi zbirali en pameten znesek mesecno v rezervni sklad, sedaj se pa hebite.

Se opravicujem za grob jezik, ampak na takih svetih stanovalcev je zalostno, da pridejo vse najslabse slovenske lastnosti ven. Kar mi malce dvigne plafon.
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
No, naš Metalka SS v LJ ima pri Abanki. Se je nekaj tudi s Probanko pogovarjal. Kako resen pa je pri pogovorih pa ne vem.
Bom moral po novem letu sam malo povprašati na banki, kako gre pri teh vrstah kreditov.
 

MojcaG

Pripravnik
2. sep 2007
319
5
18
>Nameravamo pa v 2009 izvesti toplotno izolacijo fasade. Sklep o tem je že, rešiti moramo še nain plačila.

Pri nas smo v letu 2007 imeli konkretno obnovo ogrevalnega sistema (račun za naselje nekaj čez 240.000 €).

Cena je bila znana, upravnik je naredil preračun stroškov za lastnike, pri čemer je upošteval stanje RS posameznega bloka na določen dan (v večini smo imeli na RS približno polovico potrebnih sredstev), ostalo polovico smo plačevali naslednje pol leta kot dodatek v rezervni sklad. Tako se je do prvega plačila investicije (cca 4 mesece po zaključku del) nabralo dovolj denarja za plačilo. Torej smo poleg rednega plačila v RS plačevali še "dodatek".

Kjer stanujem sama, smo pa že prej s sklepom povečali plačila v rezervni sklad in ta (višji) znesek še vedno plačujemo (bo treba enkrat streho in izolacijo podstrešja izvest).

Kako pa to, da imate sprejeti sklep o izolaciji fasade brez da bi že prej načrtovali, kjer boste dobili (manjkajoča) sredstva?
confused-1.gif


Pa še to - po zaključku investiji glejte (oz. upravnik) za razpisi AURE - http://www.aure.si/index.php?MenuID=197&MenuType=E&lang=SLO&navigacija=on ---> nepovratna sredstva za investicije v blokih. Mi smo na ta račun dobili za delilnike cca 25%, za ogrevalni sistem pa slabih 10 % (nekaj čez 1000 € od slabih 12.000 € investicije).
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
Ja, za na delilnike se bomo verjetno prijavili, če le ne bodo kaj zaštrikali z vgradnjo, predvideno za konec januarja. Koliko bomo pa dobili, se bo pa videlo. Za termostatske se nismo prijavili, ker bi mogli izvesti uravnoteženje sistema, kar pa enegetski pregled ni opredelil kot nujno. Pa zavleklo bi čas investicije, tako pa smo jo vendarle uspeli narediti ravno do začetka k. sezone.
Za fasado mamo sprejet sklep, odločitev kako natančno se bo izvedlo, kdo, kako fasado (stiropor/volna) bo padla na zboru lastnikov spomladi. Tudi sklep o povečanem vplačilu (2x, 0,5€/m2) je bil sprejet in se že vplačuje.
Mi bi samo radi, da bi se vzelo kredit za fasado na nekje 10 let, kot obrok kredita pa bi se plačevalo obvezno vplačilo v RS (no, nekje 80% sredstev RS). Ker drugače je brez veze zbirat denar 5-7 let, vmes pa drago plačevati ogrevanje.