delitev stroškov v bloku

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Stanujem v bloku. Velikokrat me ni doma.

Zanima me, ali je možno plačevati stroške po dejansko porabljeni storitvi (voda, elektrika itd) in ne po površini oziroma prijavljenih osebah v stanovanju?

Konec meseca plačam veliko več, kot porabim
frown-1.gif
in mi gre počasi na k... V takšnih primerih sploh ni možno varčevati!! Zakaj bi jaz varčeval, nekdo, ki ga pa boli k .. pa pusti vodo teči brez veze?! .. Naj plača vsak toliko, kolikor porabi.

A obstaja kakšna možnost ali ne?

Elektriko sem že naredil po dejanski porabi in ne po pavšalu.

Upravitelj bloka verjetno ne bo zato, kaj?
frown-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Pomoje nimaš šans. Ker že v principu ni bilo v bloku tako zastavljeno, da bi lahko imeli svoje števce. Najbrž gre voda lepo v vertikalo skozi stanovanja, in nimaš svojega odcepa za stanovanje. Žal, bi bilo pa lepo da bi se dalo
rolleyes-1.gif
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Moja dva starša sta se zmenila, da pol leta plačujeta samo za eno osebo, ker prideta samo enkrat na teden v stanovanje pošto in položnice pobrat. V bistvu še za eno osebo ne porabita.
Če si pa ti ves čas v stanovanju pa šparaš pa nikogar ne briga. Lahko daš predlog da se montirajo števci za vsako stanovanje vendar je ponavadi zaradi takega posega potrebno pol bloka razbit. Pa še tisti, ki niso najbolj varčni se s tvojim predlogom verjetno ne bodo strinjali.
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Vse se da, če se hoče in je večinska volja v bloku. Seveda mora biti za vsako tako stvar več kot 75% zaintresiranih lastnikov. Se pravi naredi se zbor lastnikov, seveda mora biti obiskan več kot 75% lastnikov, se dogovorite in je sklep zbora, da boste namontirali števce za vodo, o tem obvestite upravnika, z podpisanimi sklepi lastnikov. Potem pa upravnik poišče izvajalca in namontira števce na vse dovode v stanovanje. Lahko je to samo eden, lahko pa tudi več.
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
hm .. glede na to, da sem podnajemnik, se bom raje zadržal in teh nekaj mesecev, kar sem še notri, lepo plačeval razsipnost ostalih
wink-1.gif


V blok, kamor bom pa šel živet, so pa števci že od začetka in bo drugače
tongue-1.gif
 

tinekr

hot mamica
29. jul 2007
1.941
0
36
46
Citat:
Uporabnik kripo pravi:
Stanujem v bloku. Velikokrat me ni doma.

Zanima me, ali je možno plačevati stroške po dejansko porabljeni storitvi (voda, elektrika itd) in ne po površini oziroma prijavljenih osebah v stanovanju?

Konec meseca plačam veliko več, kot porabim
frown-1.gif
in mi gre počasi na k... V takšnih primerih sploh ni možno varčevati!! Zakaj bi jaz varčeval, nekdo, ki ga pa boli k .. pa pusti vodo teči brez veze?! .. Naj plača vsak toliko, kolikor porabi.

A obstaja kakšna možnost ali ne?

Elektriko sem že naredil po dejanski porabi in ne po pavšalu.

Upravitelj bloka verjetno ne bo zato, kaj?
frown-1.gif


A veš kolko jaz plačujem stroškov v bloku? Sicer je poslovno-stanovanjska stavba-----120,130 evrov. Mam občutek, da si upravitelj sproti zmišljuje, plasci.
grin1.gif

Da ne bi mislil, da je kako ogrevanje poleg al kaj takega....
 
Nazadnje urejeno:

PiLLLe

stranger
18. dec 2007
2.068
0
36
Ljubljana/Novo Mesto
Se da, vendar na lastne stroske, in sicer za vse bo potrebna montaza stevcev, ker pa morajo biti stevci dostopni javnim usluzbencem, lahko ze sam vidis v koliksen strosek vodi zadeva.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Montaža števcev tam , kjer ima vsako stanovanje svoj dovod ni noben problem. Težava je tam, kjer so glavne cevi napeljane skozi stanovanja od 1. do 10. nadstropja.
Ali je še kakšna druga rešitev kot prerezati dovode za WC, kopalnico, kuhinjo, povezati skupaj ter napeljati na hodnik kjer se montira glavno dovodno cev? Zid v kuhinji razbiješ za elementi in ni tak problem, ploščice v kopalnici in WCju je pa že malo bolj zoprno nazaj dajat.
confused-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
pri nas v bloku sem želel gretje preurediti na števce pa so bili proti. Večinski lastnik bloka je država. Za montažo števcev toplote je vse pripravljeno, saj imamo na hodniku omarico in v njem ventile preko katerih lahko vsak samo svojo linijo zapira. Se pravi pred ventil samo števec.... pa so bili proti....

Je pa res da ogrevanje ne stane ravno veliko saj je toplarna in je sorazmerno poceni.... in ne bi ravno privarčevali jurje na sezono pri nekem majhnem stanovnaju
 

MojcaG

Pripravnik
2. sep 2007
319
5
18
>A obstaja kakšna možnost ali ne?

Obstaja. http://www.enerkon.si/vodomeri.html

V našem naselju se je en blok (dva vhoda) odločil za ta sistem plačevanja vode.

Ne vem, koliko se je na tem področju spremenil stanovanjski zakon, vendar je bilo po prejšnjem za tako zadevo potrebnih več kot 50 % soglasja. Niti ne vem, ali obstaja kakšen pravilnik na to temo (za ogrevanja obstaja tole ---> P R A V I L N I K o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več odjemalci

>Upravitelj bloka verjetno ne bo zato, kaj?

Upravitelj bloka ni tisti, ki odloča o tem. Lahko ga pozoveš, da pridobi informacije, ponudbe ter predstavi stanovalcem. Odloča večina lastnikov.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.916
816
113
V "mojem" bivšem bloku smo tudi imeli skupni števec za toplo in hladno vodo.
Nekateri stanovalci so se odločili za vgradnjo svojih števcev.
Upravnik je potem njim obračunal dejansko porabo vode,
od skupne porabe odštel njihovo porabo in ostanek razdelil po osebah na ostala stanovanja.

Torej če so se tisti z malo porabo odločili za svoje števce, so ostali postopno plačevali vedno več.
 

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
najpravičnejša delitev je ta:
-voda in elektrika se lahko plačujejo po dejanski porabi, po števcu,
-skupna elektrika (dvigalo, razvetljava stopnišč,...), čiščenje stopnišč, se plačuje po številu oseb v stanovanju.

zaplet je pri ogrevanju. osnova obračuna naj sicer bo dejanska poraba, je pa kljub vsemu potrebno upoštevati določene faktorje sobivanja. stanovanje v sredini recimo lahko ogrevajo recimo samo sosedje. pritlična in mansardna stanovanja imajo večje izgube,... torej, ogrevanje je tipičen predstavnik, pri katerem je potrebno uporabiti malce več pameti in poštenja, kot jih zmorejo tipični sosedje in klasičen upravnik.

sam sem pri enem projektu, ki sem ga vodil, napisal pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij, kjer sem upošteval našo zakonodajo, izkušnje mednarodnih upravnikov ter lasten dvoletni vsakodnevni monitoring porabe komunalnih kapacitet. pogodba je imela 30 strani, maksimalno pošteno do vseh, upravniki pa so vse skupaj zajebali, ker niso znali tega vnesti v njihov računalniški program, za tistih par tisoč evrov, kolikor so jih mesečno dobili za upravljanje tega objekta pa kao pač ne bodo naročevali posodobitve programa... res strokovno...
bonk.gif
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
@elo: se pri gretju popolnoma strinjam s tabo
zmaga.gif
Razumem, da morajo nekateri/robni več greti. In sem za fer delitev stroškov. Pa je moje stanovanje v sredini.

hm .. potem lahko vsakdo namontira svoj števec? Verjetno je odvisno od kakšnih cevi, kajne? Če so "predpripravljene", niso? Kdo bi pa ta podatek vedel? Ideja o plačevanju dejanske porabe in "nesponzoriranju" potratnikov, mi je namreč zelo všeč
grin1.gif


Pojej, kar si skuhaš, oziroma ne tlači v usta, če tega ne moreš pojesti
tongue-1.gif
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
Delilniki se namontirajo na radiator. Merijo enote porabljene energije. Potem pa glede na metodologijo dodaš še povečane izgube glede na lego stanovanja. Pri nas to ponujajo Brunata, Enerkon, pa še kdo.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Lahko montiraš števce, vendar se mora večina, če ne celo vsi strinjat s tem. Sam boš bolj malo naredil.
Vem iz lastnih izkušenj. Pri nas so ljudje (sploh starci) še vedno na ''socializem'' mahnjeni.
Sicer jih pa razumem. Prašiči imajo sedaj noter cel dan 30 stopinj in vsa okna odprta, plačujejo pa isto kot jaz, ko me npr. ni bilo čisto nič doma in je bilo vse zaprto.
zmaga.gif


Je pa zanimivo, kako take bakice kar naenkrat ne potrebujejo več 30 stopinj in presenetljivo zapirajo okna, ko enkrat pride račun po porabi. Človek ne more verjeti, če ne bi videl sam.

Take lahko preobrneš samo z udarcem po denarnici, za ekologijo se jim hebe.

Glede robnih, vrhnih in ostalih stanovanj, se pa vse lepo reši s koeficientom.
cool-1.gif
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Za delitev stroškov (če jih ni mogoče obračunati po dejanski porabi - po števcih), so samo trije načini (osnovni, brez kombinacij):
1. po številu stanovalcev
2. po kvadraturi
3. po enoti
Večina lastnikov si lahko izbere ključe obračunavanja (vedno za nekoga niso fer).
Slabosti:
1. težko je kontrolirati število stanovalcev, odvisno je od poštenosti lastnikov/najemnikov. Dejansko jih lahko vidiš notri v stanovanje hodit 10, pa so "obiski".
2. babica živi v 120m2, poraba tistega kar se obračunava pa je minimalna - npr. čiščenje hodnika. Sicer je imho v dvomu tole še vedno najboljši ključ če se ne da zment (star latinski pregovor pravi: lastnina ustvarja stroške).
3. slabo, ker ne razlikuje med garsonjero in šestsobnim stanovanjem, niti po uporabi (številu oseb). Npr. za beljenje skupnega hodnika: za vse je "enako" polepšano.
Od tega so možne kombinacije (npr. stanovalci v pritličju ne plačujejo stroškov dvigala, ker se z njim ne vozijo ipd.).
 

trust

PEPČEK 2007
2. maj 2008
2.023
0
36
20km iz Idrije
Men tud marsikaj ni doma všeč al v šoli bilo ali pa v službi....VSE MORAŠ POŽRT.

Najbolje bo, da se dogovoriš. Reči meni ej 5x manj doma, kot pa vi in zato bi bilo dobro, da vi plačujete več, če ne sprejmejo tvoje ponudbe se pa odseli nekam drugam.