delitev premoženja izvenzakonska skupnost

Matic78

Pripravnik
19. jun 2011
231
1
18
Pozdravljeni,

z bivšo partnerico sem šel že pred nekaj časa narazen. Sedaj so se pojavile zahteve po tem, da jo izplačam. Situacija je približno taka. Skupaj sva bila 5 let, stanovanje je v celoti moje, vse stanovanjske stroške sem plačeval jaz. V času najine zveze sva delno renovirala in opremila stanovanje. Tukaj je velik del stroškov plačala ona. Ravno tako sva za časa najine zveze kupila nov avto, ki se mga v celoti plačal jaz. Tudi bencin in vzdrževanje je bil v veliki večini moj strošek.
Njen zahtevek se mi zdi prevelik, zagrozila mi je s sodiščem. Glede na vaše izkušnje koliko see tako pravdanje splača, ali lahko kaj doseže na sodišču. Jaz sem ji sicer pripravljen nekaj plačat vendar veliko manj, kot zahteva ona. Torej konkretno me zanima kdo na sodišču nosi stroške sodišča in odvetnikov in ali se mi splača it v to ali ne. Hvala za vaše odgovore
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.821
4.319
113
Citat:
Uporabnik Matic78 pravi:
Pozdravljeni,

z bivšo partnerico sem šel že pred nekaj časa narazen. Sedaj so se pojavile zahteve po tem, da jo izplačam. Situacija je približno taka. Skupaj sva bila 5 let, stanovanje je v celoti moje, vse stanovanjske stroške sem plačeval jaz. V času najine zveze sva delno renovirala in opremila stanovanje. Tukaj je velik del stroškov plačala ona. Ravno tako sva za časa najine zveze kupila nov avto, ki se mga v celoti plačal jaz. Tudi bencin in vzdrževanje je bil v veliki večini moj strošek.
Njen zahtevek se mi zdi prevelik, zagrozila mi je s sodiščem. Glede na vaše izkušnje koliko see tako pravdanje splača, ali lahko kaj doseže na sodišču. Jaz sem ji sicer pripravljen nekaj plačat vendar veliko manj, kot zahteva ona. Torej konkretno me zanima kdo na sodišču nosi stroške sodišča in odvetnikov in ali se mi splača it v to ali ne. Hvala za vaše odgovore


je bila ene par mesecev nazaj podobna tema... gre pa nekako takole: vse kar sta v skupnem obdobju skupaj ustvarila se deli na pol,
ne glede na vložek enega ali drugega... ti bo pa snecer bolj natančno lahko povedal
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Matic78 pravi:
Pozdravljeni,

z bivšo partnerico sem šel že pred nekaj časa narazen. Sedaj so se pojavile zahteve po tem, da jo izplačam. Situacija je približno taka. Skupaj sva bila 5 let, stanovanje je v celoti moje, vse stanovanjske stroške sem plačeval jaz. V času najine zveze sva delno renovirala in opremila stanovanje. Tukaj je velik del stroškov plačala ona. Ravno tako sva za časa najine zveze kupila nov avto, ki se mga v celoti plačal jaz. Tudi bencin in vzdrževanje je bil v veliki večini moj strošek.
Njen zahtevek se mi zdi prevelik, zagrozila mi je s sodiščem. Glede na vaše izkušnje koliko see tako pravdanje splača, ali lahko kaj doseže na sodišču. Jaz sem ji sicer pripravljen nekaj plačat vendar veliko manj, kot zahteva ona. Torej konkretno me zanima kdo na sodišču nosi stroške sodišča in odvetnikov in ali se mi splača it v to ali ne. Hvala za vaše odgovore

Sta imela približno enake dohodke, je vložila v stanovanje morebiti svoje prihranke, ki niso skupno premoženje...

itd.

Načeloma ji po zakonu pripada 1/2 vlaganj in opreme, kakor tudi 1/2 na vseh ostalih predmetih, ki sta jih pridobila s skupnim delom v času trajanja zveze, torej tudi avto.

Ti si morda res plačal avto v celoti, ona je pa takrat plačevala kaj drugega oz. je opremila stanovanje kot si napisal.

Skratka to ni kar za čez palec odgovoriti, je treba imeti točne podatke.

Pri vložku v stanovanje, če bo prišlo do delitve, bodo ocenjena vlaganja, upoštevaje obrabo (amortizacijo).

Previsoke zahteve?

Saj pa veš kolko je not vrgla in obratno.
 

KKK

Pripravnik
18. maj 2009
897
0
16
glej, v osnovi v grobem je tako in to lahko sam narediš:

1. koliko je kdo zaslužil v času, ko sta živela skupaj
2. kaj sta nabavila v tem času
3. kake dolgove sta naredila v tem času

potem pa se vidi, kako se deli (razmerje v % glede na točko 1) in kaj se deli (točka 2 in 3).

Ni pa pomembno, kdo je plačeval stroške stanovanja, kdo pa na svoje ime vsel kredit za avto.

Potem pa, če misliš, da zahteva preveč, pa se ne moreta dogovit, pojdi h kakemu odvetniku. Bog ne daj, h kakemu "pravno svetovanje s.p.", ker če tak ni sposoben niti minimalnih zahtev za odvetnika izpolnjevat, tudi tebi ne bo mogel kvalitetno pomagat.
 

Matic78

Pripravnik
19. jun 2011
231
1
18
Ja imela sva približno enake dohodke,

pač cifra ki jo je rekla se mi zdi previsoka, glede na na vse skupaj. V stanovanje ni vložila svojih prihankov temveč denar, ki ga je zaslužila v trajanju zveze. Jaz pa sem plačeval položnice in avto. Zdaj če jaz ne pristanem na njene zahteve bo pač dala zadevo na sodišče.
 

Usika

Zelenc'
5. jan 2014
5
0
1
Za razmislek tole: če bi bila vaša partnerka celotnih 5 let povsem brez dohodkov (vse bi plačevali vi), bi bila še vedno upravičena do dela skupnega premoženja - gre za primer t.i. domačih gospodinj. Kot dodaten način reševanja predlagam (družinsko) mediacijo.

V prvi vrsti pa mislim tako: če sta 5 let vajinega življenja preživela skupaj, zmoreta še dve uri sedeti skupaj in na list papirja zapisati dogovor. Razhod naj vama ostane v dobrem spominu; škoda je tratiti čas za dolge spore.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Vse kar sta kupila skupaj (ne glede na to kdo je dejansko kupil) v vajini izvenzakonski skupnosti dajta na papir, ocenita trenutno vrednost in dajta na pol. Če se ti zdi preveč, jebiga - pol pa ji daj v blagu. Drugače pa plačaj. Stroškov sodišča itak nekih posebnih ni razen tistih sodnih taks. So samo stroški odvetnikov, če jih mislita vpletati. Če je njena zahteva realna in ti samo ego ne pusti, da bi privolil, potem požri ponos in odkartaj. Če je pa nerazumna, potem... potem pa veliko sreče. Saj na forumu je kar nekaj junakov, ki je to zgodbo že dalo skozi.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Matic78 pravi:
Ja imela sva približno enake dohodke,

pač cifra ki jo je rekla se mi zdi previsoka, glede na na vse skupaj. V stanovanje ni vložila svojih prihankov temveč denar, ki ga je zaslužila v trajanju zveze. Jaz pa sem plačeval položnice in avto. Zdaj če jaz ne pristanem na njene zahteve bo pač dala zadevo na sodišče.

Ponudi ji pisno neko cifro, realno, če pa ji kaj ne paše pa naj gre na sodišče.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.026
92
48
Ali si se kaj uspel dogovoriti?

Ali si imel ti stanovanje preden sta zacela ziveti skupaj? Je kupljeno na tvoje ime?
P
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.480
9.202
113
REALNO, saj to je vedno problem..Babi je realno 50k€, njemu pa realno10k€, kaj je zdaj realno?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.604
8.930
113
Stvar je povsem enaka, kot bi bila v zakonski zvezi. V kolikor bi bila pa cel čas brez dohodkov, bi ji pa še preživnina pripadala. Torej stanovanje minus pol vlaganj, nima veze čigavih, ker so vlaganja tretirana kot skupna je tvoje, če je bilo kupljeno pred začetkom izvenzakonske skupnosti. Vse premoženje, ki je pridobljeno v času skupnosti gre na pol.

Torej: daj v kalkulator pol vlaganj v stanovanje, pol vrednosti avta, pol vrednosti morebitnega drugega premoženja in če je znesek približno tak, kot ga želi, potem lepo plačaj in fertik. Pozabi pa na to, kdo je plačeval račune in podobno. Bila sta v izvenzakonski skupnosti, ki je v tem primeru izenačena z zakonsko zvezo. Če se ne znata po odraslo zmenit, potem pa pol tega zneska zmeči za odvetnike, na koncu boš moral pa še vedno odkartat.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.711
113
Saj je kar prav, da je enako, ker tako predvideva zakonodaja. Sodišče bi moralo ob takih razvezah preveriti še, če kdo hoče dati kot čas skupnega življenja čas, ko se je drugim uradnim organom predstavljal kot samohranilec (zaradi raznih ugodnosti) in to ustrezno strogo sankcionirati, kot se davčne utaje sankcionirajo povsod po svetu.