Dediščina in obdavčitev

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.256
3.670
113
davorinm.wordpress.com
Zdravo. Od očeta bom imel kmalu zapuščinsko razpravo. Smo čudna družina tako, da se nič ne pričkamo kdo bo dobil kaj. Vecina gre mami, nekaj malega jaz pa sestra.


V zapuscinski je stanovanje v katerem prebiva mama in vikend ter nekaj nalega kesa.

Razmisljava s sestro, da bi nepremicnine ostale mami, gotovino pa si razdelimo.

Kar me zanima, nimam blage veze kako je z obdavcitvijo te dediscine? Se nam splaca dati gotovino na 3 konce ali mogoce raje na tistega, ki ima najmanjse letne dohodke zaradi dohodnine. Ali je vseeno?

Kako pa je s stanovanjem?

Hvala.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Tako je, niti vama ne gre v dohodnino če si prav predstavljam.
Svetujem da stanovanja ne delite med več lastnikov, ker potem imate(jo) same sitnosti v primeru kakšnih obnov, iskanja soglasij....
Pustita ga mami do smrti. Vama zna res biti breme v primeru vrtca, otroških dokladov....
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Kakšen mesec do odločbe, potem še 15 dni do pravnomočnosti. Lahko se dediči z izjavo odpovejo pritožbi in je odločba pravnomočna takoj ko je plačana sodna taksa. S pravnomočno odločbo urediš na banki. Nepremičnine so v zemljiško knjigo vpisane avtomatsko na predlog sodišča približno v mesecu dni od pravnomočnosti.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Kakšno pa je sicer vaše mnenje o davku na dediščino in darila? Jaz pravim, da ni upravičen, ker od vsega kar se deduje ali dobi v dar je bil davek že plačan.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Zakaj? Če nekaj na novo ustvariš, povečaš vrednost... lahko "cesar" reče, da je imel on pri tem nekaj zraven, je ustvaril pogoje za proizvodnjo, povečanje vrednosti...
Kakšne zasluge ima pa "cesar" pri dediščini ali obdarovanju?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Imamo več različnih vrst obdavčitev glede na davčni predmet. Ti si zgoraj opisal le ddv. Potem pa imaš še celo vrsto davkov, ki so tak bolj za brezveze, ker se je nekdo spomnil "dajmo to obdavčit".
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Ne velja le za ddv, tudi za davke na plače, kapitalske dobičke... Tudi ekološke davke se da upravičiti, pa trošarine na zdravju škodljive in okolju obremenjujoče izdelke...

Nekdo hodi v službo. Zasluži plačo, od te plače so plačani prispevki, davek na plače in dohodnina. Potem človek za ta denar kupi avtomobil, pri tem plača ddv in dmv... in ko ta človek umre, mora dedič, če ni prvi dedni red, plačati davek na vrednost nad 5000 EUR. Zakaj?
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Ne velja le za ddv, tudi za davke na plače, kapitalske dobičke... Tudi ekološke davke se da upravičiti, pa trošarine na zdravju škodljive in okolju obremenjujoče izdelke...

Nekdo hodi v službo. Zasluži plačo, od te plače so plačani prispevki, davek na plače in dohodnina. Potem človek za ta denar kupi avtomobil, pri tem plača ddv in dmv... in ko ta človek umre, mora dedič, če ni prvi dedni red, plačati davek na vrednost nad 5000 EUR. Zakaj?

Zato, da ima Luka Mesec placo in vpije neumnosti o brezplacnem zdravstvu.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
No ja, čisto pošteno - lahko ima službo kakšen občinski funkcionar, ker ta davek gre občini. Verjetno je mišljeno, da naj bi nekdo, ki dobi nekaj v dar, prispeval za skupnost. Saj OK, ampak to ne bi smelo biti obvezno. Tudi na čistilno ali delovno akcijo se spodobi da greš, ampak obvezno pa ni.
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Če si lahko malo sposodim temo.
Oče in teta sta pa njunem bratu podedovala hišo. Sedaj sta jo prodala, plačat bosta morala davke…
Moj oče bo denar razdelil na tri dele in jih dal nam, otrokom. Ali bom moral jaz še kakšen davek ali pri dohodnini, še kaj plačati? Gre za petmestno stevilko.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Če si lahko malo sposodim temo.
Oče in teta sta pa njunem bratu podedovala hišo. Sedaj sta jo prodala, plačat bosta morala davke…
Moj oče bo denar razdelil na tri dele in jih dal nam, otrokom. Ali bom moral jaz še kakšen davek ali pri dohodnini, še kaj plačati? Gre za petmestno stevilko.
Iz starša na otroka ni davka na darilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jeri

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Če si lahko malo sposodim temo.
Oče in teta sta pa njunem bratu podedovala hišo. Sedaj sta jo prodala, plačat bosta morala davke…
Moj oče bo denar razdelil na tri dele in jih dal nam, otrokom. Ali bom moral jaz še kakšen davek ali pri dohodnini, še kaj plačati? Gre za petmestno stevilko.

Ne, 1. dedni red