Dediščina in obdavčitev

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
Imaš sodne cenilce, ki vsi delajo po istem ceniku določenem s strani države. Njihove cenitve so 400 Eur+.
Imaš navadne cenilce, ki računajo med 300 in 400. Mogoče še najdeš koga, da ti naredi cenitev brez računa za 250, ampak tudi to mislim da ne več.
 
27. jan 2022
4.793
1.730
113
Bodimi realni, za 200€ ne moreš dobit:
- ogled na terenu;
- izmere nepremičnine;
- slikanje nepremičnine;
- vržt vse to v računalnik;
- uporabit primerno metodo za izračun vrednost - raje dve kot eno;
- printanje vsega skupaj v vsaj dveh izvodih;
- štemplanje z žigom sodno zapriseženega ...

Dobiš pa šacanje iz splošno dostopnih podatkov GURS o trgu nepremičnin in petminutno primerjalno "analizo" iz pisarne. Jaz "naredim" to stranki vnaprej zastonj in ji povem, da je zanesljivo kot pojutrišnja vremenska napoved!
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Mater ste zasitnarili temo, sem vam lepo napisal kakšne so opcije, tople vode ne gre odkriti.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Če si lahko izposodim temo....
Oce je umrl in zapustil stanovanje meni in bratu vredno na trgu 200.000. Drugega premoženja skoraj ni (10,000 Eur).

Koliko davka se plača ce bi jaz izplaćal bratov delež stanovanja v denarju in se sam vpisal v ZK: kdo plača ta davek?
Ali se to lahko to uredi vse naenkrat v dednem dogovoru?

Denar za odkup deleža ponuja tast. Njegov predlog je da bi nasa družina preselila v njegovo vrstno hišo (ki je njemu prevelika) on pa bi dobil dosmrtno pravico bivati v tem stanovanju. Kako se opredeli ta dosmrtna pravico?
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.777
4.289
113
Če si lahko izposodim temo....
Oce je umrl in zapustil stanovanje meni in bratu vredno na trgu 200.000. Drugega premoženja skoraj ni (10,000 Eur).

Koliko davka se plača ce bi jaz izplaćal bratov delež stanovanja v denarju in se sam vpisal v ZK: kdo plača ta davek?
Ali se to lahko to uredi vse naenkrat v dednem dogovoru?

Denar za odkup deleža ponuja tast. Njegov predlog je da bi nasa družina preselila v njegovo vrstno hišo (ki je njemu prevelika) on pa bi dobil dosmrtno pravico bivati v tem stanovanju. Kako se opredeli ta dosmrtna pravico?

Če se dogovorita, da ti deduješ celo stanovanje on pa na primer denar, boš ti takoj 100% lastnik stanovanja in plačata samo sodno takso.
Seveda če sta za bratom tako dobra, da mu boš ti vseeno izplačal ta denar (napišeta dogovor) in da je zaupanje da se bo to res zgodilo.
Sodišče ne zanima kaj se vidva med sabo dogovorita, zanima jih samo kaj bodo komu vpisali da deduje.

Če pa se to ne moreta zmeniti, potem pa najprej dedovanje vsak pol, potem prodaja deleža nepremičnine drugemu, davek na nepremičnine 2%,
mislim da da drugega davka tukaj ni, saj je dedovanje po prvem dednem redu.

Za tasta notarsko pogodbo in tudi vpis v ZK, da ima on pravico bivanja v tem stanovanju dosmrtno, zate pa verjetno tudi nekaj takega, če se slučajno
z sedajšnjo razideta, pa da ne boš potem skupaj sam z bivšim tastom živel :rolleyes:
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Če se dogovorita, da ti deduješ celo stanovanje on pa na primer denar, boš ti takoj 100% lastnik stanovanja in plačata samo sodno takso.
Seveda če sta za bratom tako dobra, da mu boš ti vseeno izplačal ta denar (napišeta dogovor) in da je zaupanje da se bo to res zgodilo.
Sodišče ne zanima kaj se vidva med sabo dogovorita, zanima jih samo kaj bodo komu vpisali da deduje.

Če pa se to ne moreta zmeniti, potem pa najprej dedovanje vsak pol, potem prodaja deleža nepremičnine drugemu, davek na nepremičnine 2%,
mislim da da drugega davka tukaj ni, saj je dedovanje po prvem dednem redu.

Hvala

Ali je mogoce to drugo varianto izpeljati v enem dednem dogovoru in ga dati potrditi sodiscu na zapuscinski obravnavi? Dogovor, kjer se zapise vrednost stanovanja in kjer bo doloceno dedovanje vsak 1/2 in kjer se sporazumeva, da mi istocasno proda svoj delez po tej vrednosti?

Ali morava prej skleniti kupoprodajno pogodbo za delez, kjer zapiseva da je veljavna po pravnomocnosti zapuscinske odlocbe ce to ne gre istocasno?

Pri prvi varianti pa bi bil problem verjetno izvor denarja, ko bi ga on dobil na racun. Tista dva procenta sta verjento poceni resitev vseh komplikacij.
Naceloma je dogovor da ga bom izplacal tudi neke vrste pogodba o prodaji. Saj mu ne morem kar tako brez davka podariti 100.000?
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Hvala za pomoc in nasvete.

Res se je izkazalo, da bo najbolje vse urediti v dednem dogovoru, kjer pa tast ni udelezen. Ceprav bo on dal denar da jaz in zena odkupiva.

Brat meni preda delez stanovanja, jaz pa bi mu placal v roku 1 meseca po pravnomocnosti dednega dogovora. Brat meni zaupa, mojemu tastu pa ne in hoce, da na nek nacin zagarantiram da bo dobil denar. Ce se v dednem dogovoru dogovorimo, bo sodisce vpisalo celo stanovanje name, on pa se boji da bi ostal brez denarja. Jaz pa tudi ne bi rad njemu dal denarja pred pravnomocnostjo (brat ima novo partnerko, s katero se pa jaz ne zastopim).

Ali lahko on da plombo v ZK dokler mu jaz ne placam? Kako se lahko uredi ta garancija placila.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.777
4.289
113
V tej zgodbi sta torej ključna vidva, verjetno je edina garancija nek notarski zapis
in če ne bi bilo potem izpolnjeno, tožba na sodišču. Obrni se na notaraja.