Davek na oddajo nepremičnine?

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.200
113
Takšno je moje razumevanje predpisov. Če je kaj drugače pa na dan z besedo...
Mi ne vemo kakšno je tvoje razumevanje predpisov, se mi pa zdi, da je napačno. Samo razloži nam na tisočaku koliko mora najemodajalec vložiti v nepremičnino, da ne plača nič davka od tisočaka letne najemnine. Enostaven odgovor, da vidimo, če so vsi najemodajalci butli, ali si morda ti butelj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in delavec44

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.160
1.184
113
Sam ne oddajam nepremičnin, sem pa vsakič neverjetno presenečen nad finančno nepismenostjo tistih, ki oddajajo. Kako za vraga pa so (ste) prišli do takšnega premoženja? S finančno pismenostjo že ne. Prifukali, poverbali, sunili, vam je kup ceglov kako drugače padel z neba?

Jadran Krt je temu rekel "naslajanje nad lastno nevednostjo".
Kaj te pa briga kako je kdo prišel do nepremičnine. A si fouš?
Dejstvo pa je da ob vsej tej, državni birokraciji, davščinah in predpisih, ... , moraš bit že res strokovnjak, še posebno ker si vsak Kekec ki pride na oblast umisli neke spremembe. Pol maš pa še raznorazna zavarovanja, en kup pogodb z vsakim k ma 5 min cajt in ti nekaj prodaja, še fakin račun za komunalo je tko napisan, da ga še avtorji ne razumejo...
Jebeš to birokracijo, odfukat vse te kvazi znalce in prodajalce megle.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Kaj te pa briga kako je kdo prišel do nepremičnine. A si fouš?
Dejstvo pa je da ob vsej tej, državni birokraciji, davščinah in predpisih, ... , moraš bit že res strokovnjak, še posebno ker si vsak Kekec ki pride na oblast umisli neke spremembe. Pol maš pa še raznorazna zavarovanja, en kup pogodb z vsakim k ma 5 min cajt in ti nekaj prodaja, še fakin račun za komunalo je tko napisan, da ga še avtorji ne razumejo...
Jebeš to birokracijo, odfukat vse te kvazi znalce in prodajalce megle.

Poverbali, torej. Modrost, da premozenje ena generacija spravi skupaj, druga premozenje uziva, tretja ga pa zapravi, se zdi se kako resnicna.

Se ena modrost pravi, da se da to prepreciti le z davcno optimizacijo, pogosto s hojo cisto po robu zakona. Ce se ti z njone da ukvarjati, pa glej prejsnji odstavek.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.200
113
Torej solit pamet znaš in se delat pametnega, ne znaš pa odgovoriti na enostavno konkretno vprašanje?
 
  • Všeč mi je
Reactions: delavec44

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Sam ne oddajam nepremičnin, sem pa vsakič neverjetno presenečen nad finančno nepismenostjo tistih, ki oddajajo. Kako za vraga pa so (ste) prišli do takšnega premoženja? S finančno pismenostjo že ne. Prifukali, poverbali, sunili, vam je kup ceglov kako drugače padel z neba?

Jadran Krt je temu rekel "naslajanje nad lastno nevednostjo".
Da prosim ne nabijaj. Lahko imas 10% pavsalne olajsave, ali pa po dejanskih stroskih. Tukaj gre za investicijsko vzdrzevanje, kot je menjava okenj, strehe, strojnih instalacij, ipd. V to ne sodi nov hladilnik, niva luc, ali pa pecica, ipd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Po dveh straneh podje6avanja končno en zaresen odgovor.

Moj bo pa: zakaj pa to ni investicijsko vzdrževanje? Kakšno pa je potem?

Menjava hladilnika že niso obratovalni stroški (ti so strošek najemnika), in če se pokvari hladilnik ali pa pečica jo je dolžan popraviti najemodajalec, saj to spada med investicijsko vzdrževanje.

(In to tudi iz prakse ni bilo nikoli problem, kot najemniku so mi že plačali popravila kot so pralni stroj, termostat plinske peči, štedilnik, stikala...)

Kakšna za vraga pa je razlika, če lastnik stanovanja kupi nov hladilnik ali pa pol nove kuhinje?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Pa dam še en primer: stanovanje nima klime, in lastnik jo vgradi. Kakšno pa je to drugačno vzdrževanje kot investicijsko?

Namem te olajšave je izboljšanje stanja stanovanjskega fonda cele države, in vgradnja klime je vsekakor izboljšava, ki izboljša kakovost bivanja v stanovanju.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Po dveh straneh podje6avanja končno en zaresen odgovor.

Moj bo pa: zakaj pa to ni investicijsko vzdrževanje? Kakšno pa je potem?

Menjava hladilnika že niso obratovalni stroški (ti so strošek najemnika), in če se pokvari hladilnik ali pa pečica jo je dolžan popraviti najemodajalec, saj to spada med investicijsko vzdrževanje.

(In to tudi iz prakse ni bilo nikoli problem, kot najemniku so mi že plačali popravila kot so pralni stroj, termostat plinske peči, štedilnik, stikala...)

Kakšna za vraga pa je razlika, če lastnik stanovanja kupi nov hladilnik ali pa pol nove kuhinje?
Poglej. Prej si zahteval 5k EUR na Paypal, da bos dal nasvet, zdaj pa mene sprasujes?

Nov hladilnik, niva pecica, nova kuhinja, ipd., se ne steje pod investicijsko vzdrzevanje, ampak pod redno vzdrzevanje. Vse nasteto lahko odmontiras in odneses, torej ni niti nujno, da prodas skupaj s stanovanjem. Torej, bzames ven in zato ne bo stanovanje nic vec vredno.

Invesitcije, ki povecujejeo ali ohranjanjo vrednost pa so npr. nova streha, izolacija fasade, nova okna, nove instalacije, ipd.

Za bolj podobno razlago zakaj je temu tako, moras pa se zakonodajalca vprasat.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Človek božji, tole:
"Poglej. Prej si zahteval 5k EUR na Paypal, da bos dal nasvet, zdaj pa mene sprasujes?"
je bil štos. Zajebancija. Valjda nihče ne bo zares plačal 4 povprečne plače za nekaj, kar se da zguglati v pol ure... :zavijazocmi: Znesek pa tak zato, ker je nekdo hotel vedeti, kako bo dobil 5k olajšave iz 5k plačane letne najemnine... :valjamse: :valjamse: :valjamse:
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
"Nov hladilnik, niva pecica, nova kuhinja, ipd., se ne steje pod investicijsko vzdrzevanje, ampak pod redno vzdrzevanje."

Zanimiva definicija. Se še kdo strinja s tem? Ali to drži?
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
"Nov hladilnik, niva pecica, nova kuhinja, ipd., se ne steje pod investicijsko vzdrzevanje, ampak pod redno vzdrzevanje."

Zanimiva definicija. Se še kdo strinja s tem? Ali to drži?
Poglej. Kupis novo pecico. Das jo v olajsavo. Jutri pa jo vzames na za vikend na morju. Nou slo, a ne? Oz., de sem cisto natancen gre vse takole; lahko das v olajsavo. Nic narobe, dokler ne pridejo pogledat mozicki v zelenih uniformah, sicer gor pise carina, placo jim izplaca pa FURS. Napisal sem izolaca zato, ker vse kar FURS placa, placa z nasim in tudi mojim denarjem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.635
992
113
Človek božji, tole:
"Poglej. Prej si zahteval 5k EUR na Paypal, da bos dal nasvet, zdaj pa mene sprasujes?"
je bil štos. Zajebancija. Valjda nihče ne bo zares plačal 4 povprečne plače za nekaj, kar se da zguglati v pol ure... :zavijazocmi: Znesek pa tak zato, ker je nekdo hotel vedeti, kako bo dobil 5k olajšave iz 5k plačane letne najemnine... :valjamse: :valjamse: :valjamse:
Tebi še osnove niso jasne. Nehaj se smešiti v tej temi. Vsi ti povejo, da se motiš pa še kar govoriš kako so vsi ostali idioti. Kako deluje olajšava piše v zakonu, google ja.

Sad še vedno čaka na tvoj odgovor. Meni se ne da več.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Še en primer brezveznega odgovora. Ti se lahko zafrkavaš, jaz se pa ne smem?
 

napetost

Fizikalc
10. mar 2018
188
73
28
A ni pojem investicijskea vzdrzevanja, vlaganje, kjer je življenska doba izdelka več kot eno leto. Tako nam vsaj v firmi računovodje pravijo
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Poglej. Kupis novo pecico. Das jo v olajsavo. Jutri pa jo vzames na za vikend na morju. Nou slo, a ne? Oz., de sem cisto natancen gre vse takole; lahko das v olajsavo. Nic narobe, dokler ne pridejo pogledat mozicki v zelenih uniformah, sicer gor pise carina, placo jim izplaca pa FURS. Napisal sem izolaca zato, ker vse kar FURS placa, placa z nasim in tudi mojim denarjem.
Primer s pečico, ki konča v drugem objektu nima nobene zveze s problematiko, o kateri govorimo. Sorry.

Mene zanima praksa FURSa v zvezi z olajšavo za investicijsko vzdrževanje, in zakaj menjava opreme stanovanja ni del tega. Podvprašanje pa je še, če je vgradnja klime inv. vzdrževanje ali ne. To je vse.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
A ni pojem investicijskea vzdrzevanja, vlaganje, kjer je življenska doba izdelka več kot eno leto. Tako nam vsaj v firmi računovodje pravijo
Finta je v tem, da problematika zadeva več področij: defincijo iz Stanovanjskega zakona, računovodske standarde in davčne predpise. V končni fazi pa je FURS izoblikoval neko svojo prakso (povprečen človek pa se davčne boji ko hudič križa), ki je ne bo spremenil dokler jih nekdo enkrat s tožbo ne bo prislil ravnati drugače (tj. tako kot predvideva zakonodaja).

Ampak, dajmo se zmeniti, kakšna je sploh trenutna praksa FURSa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Finta je v tem, da problematika zadeva več področij: defincijo iz Stanovanjskega zakona, računovodske standarde in davčne predpise. V končni fazi pa je FURS izoblikoval neko svojo prakso (povprečen človek pa se davčne boji ko hudič križa), ki je ne bo spremenil dokler jih nekdo enkrat s tožbo ne bo prislil ravnati drugače (tj. tako kot predvideva zakonodaja).

Ampak, dajmo se zmeniti, kakšna je sploh trenutna praksa FURSa.
Poklici na FURS.

Ali pa kupi pecico, jo daj v olajsavo, povej to sesedu im mu reci, da te prijavi. Potem pocakaj, da pridejo mozicki v zelenem in bis vse zvedel iz prve roke.

Pa seveda prosim za porocilo na Alter vkljucno s scanom odlocbe.

Hvala lepa.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Se enkrat napisem, da ne oddajam nepremicnin.

Me pa rec zanima iz firbca, kot nekaksna akademska vaja iz studija prakticnega delovanja unih boljsevisticnih prasicev iz SDKja (kot bi napisal Demz), pardon, Fursa.