cvili jermen

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Pri avtu se mi dogaja, da mi potem, ko se avto ogreje začne močno cviliti jermen. Ta težava ni nova. V prvih 80 kkm se mi je to zgodilo dvakrat. Obakrat zamenjano pod garancijo. Rekli so, da je to mikro jermen. Baje naj bi bila to bolj lepotna (slušna) napaka kot pa grožnja da se lahko kaj pokvari.
Mislim, da so obakrat menjali tudi napenjalec. Problem je namreč v tem, da naj bi poseg stal več kot 300 EUR (pred enim letom).
Se pravi zanima me ali je to, da cvili mikro jermen nevarno da se lahko zgodi kaj hujšega?
Ali se bo treba skeširat ali se da to cviljenje, ki postaja počasi neznosno kako drugače rešit?

A ja še to. Baje naj bi bila to tovarniška napaka in naj bi jo (ob zadnji menjavi ) z novim napenjalcem odpravili. Žal se je meni to spet pojavilo.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
lahko je problem v materialu jermena.

Drugače pa ga naj malo odtegne in bolj blago zategne pa bo cviljenje odnehalo.
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Žajfa. Samo pazi, da ti prstov ne skuri.
wink-1.gif


Ali pa pojdi po drugega, obvezno od nekega drugega proizvajalca, kot ga imaš zdaj. Pač probaš.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Si siugren, da cvili jermen in ne kak ležaj (npr. ravno od napenjalca)?
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
najprej napisi kak avto mas.Tezko je rect kaj narediti ker avto ima lahko fiksni napenjalec ki ga je potrebno dospanat ali pa avtomatski.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Avto je Mazda 6 dizel

Čisto možno je, da cvili ležaj. Takrat ko se mi je to zgodilo so mi rekli samo to, da naj bi bila tovarniška napaka, ki naj bi jo odpravili. Sedaj se mi je pa to spet pojavilo. In ne bi rad dajal 300 in več EUR zato da bom imel čez 30k km spet isto težavo.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Mogoče, da bo bolj jasno. Mene zanima ali se da to stvar rešiti kako ceneje, sploh če je to stvar, ki se bo ponavljala?
Drugo kar me zanima pa je, kaj je lahko najslabše kar se lahko zgodi ali kar lahko pričakujem?
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Fedi Bilstein dela med drugim OEM spec dele za mazde, predvsem jermenice in napenjalce. Poskusi s temi. Ko sem jaz primerjal španerje in jermenice za moj avto (Fedi - cena za kos okrog 35 EUR) z originalnimi (cena enega španerja 110 EUR!!) moram reči, da na oko zgledajo Fedijevi popolnoma konkurenčni.

Za original dele se pa zanimaj raje v Avstriji. Slovenski Mazda saloni nabavljajo od njih (Mazda Marko, Leibnitz). Če pokličeš v njihovo skladišče, ti bodo znali tudi slovensko pomagati. Cene ti povejo, za naročilo pa moraš vseeno tja. Običajno se zgodi, da je material na zalogi in ga samo plačaš ter odpelješ. Če malo zagnjaviš, ti pa tudi priznajo, da držijo neoriginalne dele, ki so pa tako ali tako cenejši.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
ce cvili jemen ali lezaj mora vedet vsak mehanik ker na jermenu se vidi ce drsi, v najslabsem primeru ga malo podmazi z milom in bos videl ce neha drseti.
Dobri napenjalci in jermeni se dobijo tudi pri SKF-u.
 

move

Pripravnik
9. apr 2008
77
0
6
Cypress Hill
Da še jst pristavim lonček...

...pozimi, ko imam vklopljeno gretje zadnje šipe in ko npr. prestavim iz 3. v 2. in popustim sklopko mi za cca. 1-2 sekundi zacvili jermen. Zgodi se redko, recimo 1× na par dni. Jermen je bil menjan 20.000 km nazaj. Je slabo napet ali kaj?
 

Sipi

Pripravnik
14. avg 2007
290
0
16
43
Citat:
Uporabnik alpek pravi:
Avto je Mazda 6 dizel

Čisto možno je, da cvili ležaj. Takrat ko se mi je to zgodilo so mi rekli samo to, da naj bi bila tovarniška napaka, ki naj bi jo odpravili. Sedaj se mi je pa to spet pojavilo. In ne bi rad dajal 300 in več EUR zato da bom imel čez 30k km spet isto težavo.

Samo imajo pa mazde 6 kar dosti vsevrstnih težav.Kateri letnik pa imaš?Drugače pa povprašaj še na Mazda forumu če kaj vedo.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
2005. Jaz v tem času drugih težav nisem imel, pa delam veliko km.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.834
4.336
113
Isti "koncern"...

Brat ima Fokusa 1.6 16v, 2003l, isto ,mu cvili kao en jermen, bil na 3 servisih, nekaj so že menjali jermena ampak še vedno cvili...

Nobenega konkretnega odgovora na servisu...
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Kako zacvili? Živižga na visoki frekvenci ali se pa matra? Eno je znak dotrajanega sprednjega tesnila za gred, drugo pa premalo špananja.

Vem, ker imam sam tak problem, da mi preko semeringa teče olje (ko ga pustim za več kot pol ure) ven po jermenicah. Posledica je cvileč mrzel vžig. Je pa res, da sem opazil, da ga lahko tudi prisiliš, da to dela na zahtevo, če ga obremeniš dostojno (premalo obratov pri prestavljanju dol ali speljevanju). Mogoče je to to v tvojem primeru.

Najprej poglej, če ti kje ne pušča olja. Če je s tem vse v redu, je ali premalo napet ali pa je elastomer že tako znucan, da tu pa tam malo cvili. Lahko da je tudi jermenica sama po sebi iz take litine, da cvili.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Mislim, da se bolj matra. Slišat je bolj kot struženje (kot pa cvileče piskanje). Ko je avto segret ali ko je toplo zunaj. Najbolj je to opazno pri speljevanju in vožnji v nižjih brzinah. Se mi zdi, da ga pri hitrosti na 100 in v peti prestavi ne slišim. V prostem teku je še najmanj slišati.
 

Mitja320

Pripravnik
8. sep 2007
53
0
6
Za Mazdo ne vem, če ima enak motor kot Ford TDCI je problem verjetno v jermenici glavne gredi.
Na splošno imajo nekateri novejši avtomobili probleme z temi jermenicami.
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Oboji motorji so isti ... Bencinarje dela Ford, dizle pa Mazda. Potem si jih pa menjavata. Edino oznake včasih niso na prvi pogled enake.

Evo, alpek, problem je rešen.
wink-1.gif