Črpanje vode iz vrtine za zalivanje

Jolly1972

Pripravnik
18. feb 2011
36
0
6
lani smo zabili 5/4 " pocinkano cev (na koncu naluknjano) v zemljo za potrebe zalivanja do globine nekje 5m. S klasično staro pumpo sem nekaj časa črpal ven mivko in ostalo nesnago, potem pa je tekla čista voda, vendar je prav veliko nismo uporabljali ker ni bilo več potrebe po zalivanju (če se ni črpalo kakšno uro je bilo potrebno črpalko izdatno zalivati - protipovratni ventil ?)
Sedaj me zanima kaj vse potrebujem nabaviti za zalivanje vrta ter trave oz. občasnega pranja avtomobilov. Verjetno hidrofor/hidropak - kateri , ali bo dovolj le pretočna črpalka ? Sesalna cev s protipovratnim ventilom? itd?
Mogoče lahko nekdo na hitro zriše shemo priklopov, če je v tem trenutku iz zemlje le pol metra 5/4" cevi - elektriko in alkaten 3/4" imam že pripeljan po zemlji do mesta kjer naj bi se vse skupja nahajalo za "distribucijo" vode naprej.

Hvala za vse odgovore
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
hidropak je za vodovod in uravnava pritisk ( to odpade )

najlažje ti bo hidrofor ( imajo jih v vsaki baubau trgovini )
najceneje samo črpakla ampak potem jo je potrebno izklapljati in vklapljati drugače lahko crkne če samo zapreš ventil
jaz imam sicer skopan vodnjak in na kocu cevi protipovratni ventil ker dugače voda iz cevi odteče in potem najprej vedno v črpalko nalivaš vodo da začne vlečt

potrebuješ :
Sesalna cev s protipovratnim ventilom
hidrofor ( če se ne motim je to pod 150 € )
cev na dugem koncu
el podaljšek
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Kot je cedevita lepo napisal...pumpo nabaviš kako bau bau za cca. 70 EUR (ne kupuj premočne, ker ti bo zemljo metalo naokoli).

Sesalni koš s protipovratnim ventilom je običajno skupaj (3/4 cole).
Rabiš sesalno cev do pumpe (3/4 cole)...teh slabih 5 metrov globine.
fitting za priklop na pumpo. Za njim jepametno imeti še en protipovratni ventil (da ti voda neodteka oz. ob ponovnem zagonu ti pumpa takoj povleče).
Na drugis trani pumpe (Tlačni)..fiting, gor priključek za vrtno cev in nato vrtno cev.

Vse skupaj vem da imajo npr. v Rotar Centru (Če si kje blizu LJ..sem sam tamkupil)...pa ti prodajalec vse nameče da se sam ne hebeš. Ima tudi Merkur.
Pupmpo pa nabaviš v bau bau, obiju... (Tam..600 do 700 W).
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Da še jaz postavim vprašanje glede zalivanja. Imam studenec globine 15 metrov. Vodo bi uporabljal izključno samo za zalivanje. Ali je za zalivanje primerna cevna potopna črpalka?
 

Jolly1972

Pripravnik
18. feb 2011
36
0
6
@sparkyboy

takoj ko bo zadeva delala preizkušeno bom poslal zahtevek na ARSO (imam že vse sprintano - letni odvzem 30m3 za lastne potrebe zalivanja - imajo že sosedje dovoljenje mušter). Kolikor vem traja tudi leto oz. nekaj let da zadevo potrdijo/ovržejo
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
55
28
V LIDLu je črpalka v akciji za 49€ in ima sesalno cev zraven...fina zadeva - preverjeno...

Aja, če v LIDLu ne kupujete, potem to za vas ne velja...

LP
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
Citat:
Uporabnik Jodlarcek pravi:
Da še jaz postavim vprašanje glede zalivanja. Imam studenec globine 15 metrov. Vodo bi uporabljal izključno samo za zalivanje. Ali je za zalivanje primerna cevna potopna črpalka?
kaj je to cevna potopna črpalka ?
iz 15 metrov globine je kar nekaj za črpati. Ponavadi znajo nekje do 7-8 metrov vlečt ( recimo take kot je sedaj v Lidlu )
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:
Citat:
Uporabnik Jodlarcek pravi:
Da še jaz postavim vprašanje glede zalivanja. Imam studenec globine 15 metrov. Vodo bi uporabljal izključno samo za zalivanje. Ali je za zalivanje primerna cevna potopna črpalka?
kaj je to cevna potopna črpalka ?
iz 15 metrov globine je kar nekaj za črpati. Ponavadi znajo nekje do 7-8 metrov vlečt ( recimo take kot je sedaj v Lidlu )
Nobena pumpa ti ne zavga več kot iz 6 ali 7 metrov globine. Fizika ti več ne omogoča.
Če je potopna pa lahko tudi 15m, ker je črpalka v globini in samo ustvarja tlak da vodo porine na površje (če je dovolj zmogljiva).
Tisto v Lidlu je brezveze kupovat, enako/podobno imaš v Bauhasu stalno za cca. isto ceno in s 5-letno garancijo. Za cca. 80€ pa dobiš že hidrofor s sesalno cevjo in ekspanzijo in avtomatskim vklopom/izklopom.
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
55
28
V LIDL - HOFER varjanti je tudi s tlačnim stikalom za 89€ in 3 leta garancije. Zakaj omenjam LIDL - HOFER? Pa ne vem, zakaj je LIDL - HOFER brez veze? Ker se iz Dobove, Babnega polja, Rateč, Prevalj ali Cankove ne bodo b BAU vozili, ker jim je predaleč... HOFERjeva sesa iz globine 6 metrov, potiska pa 45 metrov, pa še ekspanzijo ne potrebuje. Odgovarjam na prvi post za globino 6 metrov. Če je globina 15 metrov pride v poštev samo potopna črpalka.
 

Jolly1972

Pripravnik
18. feb 2011
36
0
6
je lahko sesalna cev tudi navadna alkaten cev ? Sesalni filter bi raje dal zunaj pred hidroforjem da se lahko čisti- ne vem kako bi ga očistil če se zabije, cev pa je 4 metre globoko ?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Ne se grebsti zanjo v ponedeljek ker jo rabim za polnjenje solarnega sistema. Ne mislim več k sosedu hoditi. Potem bova pa skupaj iz potoka za njegovo hišo ven vlekla vodo poleti....
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
55
28
Za kaj boš pa potreboval vodo iz potoka? Pa ne bo sosed jezen, ker ti ne bo več črpalke posojal? Ja, bosta skupaj, vsak s svojo črpalko vodo ven vlekla in se špricala...
 

Jolly1972

Pripravnik
18. feb 2011
36
0
6
@domek

hidrofor že imam in bo zadeva nekako fiksno montirana oz. kasneje lepo obzidana pa pipa za umivanje itd. Tako da ne vem kako bi izgledalo ko se sesalni koš 5 metrov pod zemljo zabije, kako bi to vlekel ven.
Razmišljal sem da bi dal v 5/4" cev alkaten 1", zunaj pred hidroforjem montiral en filter ki ga lahko čistim in pa nepovratni ventil pred hidroforjem. Bi tako bilo ok oz. verjetno bi moral nekje še pustiti tako da lahko zalivam sesalno cev spomladi preden začnem ?
Čez zimo se bo hidrofor verjetno pospravilo v hišo/lopo

lp
 

Jolly1972

Pripravnik
18. feb 2011
36
0
6
@ceedevita

še na to nisem dobil odgovora - ali je lahko navaden alkaten za sesalno cev (verjetno ga podtlak v sesalni cevi ne more stisniti) ali pač precej dražja posebna cev za sesalni del ?

hvala