Črpanje vode iz vrtine za zalivanje

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
je. jaz ga tudi imam namesto oz kot sesalno cev
samo malo se namatraš, ko montiraš na en konec protipovratni ventil ventil na drug pa črpalko ali pa filter in potem črpalko
ampak tehnično je alkaten čisto ok. Je pa trd tako, da razmisli kako boš kakšen zavoj - koleno naredil. bo še kakšna spojka potrebna
glede cen se vem.. alkaten imam ker mi je ostal in je trpežnejši od plastic-fantastic sesalnih cevi iz bauabu ( ki so pa bile drage ko zlato in v 2 sezonah crknile )
 

Jolly1972

Pripravnik
18. feb 2011
36
0
6
še en problem se je pojavil - v 5/4 " cev bo mogoče šla le 1/2 " alkaten če dam na dno nepovratni ventil, ker 1/2" nepovratni ventil ima precej večji obseg kot pol cole, tako da lahko očitno na recimo 3/4 cole pozabim,razen če obstajajo bolj "ozki" ventili. Verjetno montiran na vrhu ne služi ničemur ker ne bo ustvarjenega podtlaka ?

lp
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
53
28
1/2 cole bo premal za sesanje...bo voda slabo naprej tekla. Sam imam 1" sesalno cev, od črpalke naprej 3/4", pa fino šprica, ko pa na koncu 3/4" dam T kos in dve 1/2" cevi naprej, je pa žalostno... Predlagam 1/2" sesalni koš, pa reducir na 3/4", 3/4"v nepovratni ventil in 3/4" cev do črpalke.
Najbolje, da najprej probaš, kako ti bo 1/2" vleklo iz kake velike posode, preden se v vrtino trudiš...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik DOMEK pravi:
Za kaj boš pa potreboval vodo iz potoka? Pa ne bo sosed jezen, ker ti ne bo več črpalke posojal? Ja, bosta skupaj, vsak s svojo črpalko vodo ven vlekla in se špricala...
V kleti imam neke rastline pod lučko pa rabijo vodo.
Sosed je pa ravno včeraj dobil mesnati pendrek za posodo črpalke
wink-1.gif
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
verjetno bo, če ga le na/v cev nekak dobiš
jaz sem nekaj čaral, malo z nožem postrgal notranjost alkatena, da sem ventil not nabil pa potm z objemko lepo zategnil
sem ti rekel, da se boš namatral
evil.gif

sesalna cev je fino če je 1 cola ali več
ventil mora biti na koncu, na začetku ni efekta, ker se cev izprazni in potem črpalka ne potegne
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ksz.
Omenjeno je bilo neko dovoljenje... če si hočem omislit nek tak vodnjak, kak je sploh postopek? Vložim zahtevek, če mi ga odobrijo, se potem zgodi kaj, ti pride nekdo iz arsota števec montirat in potem plačuješ po m3?

lp
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Jolly1972 pravi:
@domek

sesalni koš je dovolj ozek - nepovratni ventil 1/2" gre že komaj v 5/4" cev - če bi bil ventil dovolj ozek bi dal 3/4 cole

bi bilo kaj takega ok ?

http://www.merkur.si/vrt-in-ok...tno-zaporo.html

Tega ima sosed na svoji Gardeni, pa je delala ok. Je pa res da pravi da je daleč od nazivne kapacicte pretok.
Mislim da je nazivna nekaj čez 3 m3

o detajlih kaj imam v kleti ne bi pisal.
Naj pridejo na teren.
Tako kot je pred precej leti rekel nek raubšicar: jaz sem zato da skrijem, vi pa zato da najdete.
evil.gif
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Ksz.
Omenjeno je bilo neko dovoljenje... če si hočem omislit nek tak vodnjak, kak je sploh postopek? Vložim zahtevek, če mi ga odobrijo, se potem zgodi kaj, ti pride nekdo iz arsota števec montirat in potem plačuješ po m3?

lp

Ti rabiš samo t.i. vodno dovoljenje. Imaš obrazec, ga izpolneš in vložiš na ARSO, kjer ti ga po nekaj mesecih končno primejo v roke in odločijo ali ti lahko podtalnico za navedene namene črpaš ali ne. Števca ti pa ne dajo, ti tam oceniš in podaš koliko m3 vode boš tako načrpal na letni osnovi.
Tak postopek je nujen, da se vodi vsaj neka evidenca o individualnih črpanjih podtalnice. V primeru, da bi bilo to neomejeno, se lahko zgodi, da pride zaradi neustreznih ''domačih'' izvedb do onesnaženja le-te kar posledično pomeni težave in višje stroške na mestnih črpališčih. Oz. do prekomernega črpanja, kar vodi v siromašenje, deficit podtalne vode.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ha, arso je torej pravi naslov... ko smo pred leti dobili to idejo in spraševali na občini, smo po nekaj prepošiljanja od sem tja obupali
tongue-1.gif


Torej trenutno je fora samo v nadzoru, ne pa dejansko v zaračunavanju porabe. Zanimivo
grin1.gif



lp
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
čudi me, da ne potrebuješ dovoljenja za zbiranje in uporabo deževnice
naši so čisto zblojeni. lahko napišeš 5 metrov, črpaš pa 5000 kubikov recimo, kontrolirati itak ne morejo
zato je to čisti nesmisel
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Mehanizem kontrole je gradbena inšpekcija, ta pa pride v praksi takrat, ko nekdo nekaj prijavi.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
še zmeraj trdim, da je to nesmiselno.
ajde tam kjer so javna vodna zajetja je recimo to je smiselno, da ne bi nekdo ( recimo podjetje ) vse počrpal
nekje, kjer pa to nima veze z javnim zajetjem pa je to bolj mimo. sicer pa je tudi gradbena inšpekcija ne bo vedela ali črpaš letno 500 ali 50 ali 5 kubikov,
glavno da imajo birokrati kaj za početi
 

cvinga

Fizikalc
10. feb 2014
1.830
1
36
Iz potoka vem da lahko črpaš ročno...torej da bi z posodo vodo ven nosil...ne smeš jo pa črpati z mehansko zadevo torej električno pumpo...


Je pa varianta da si par metrov stran od potoka skoplješ vodnjak in iz te luknje otem črpaš vodo z pumpo...