Covid-19 Covid-19 kitajski super virus

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.883
113
No zdej ga pa orenk serješ. Kakšen manjko izobrazbe otrok, lepo te prosim. V normalnem šolskem letu je rezerve za tri mesece. Otroc so prilagodljivi. Ločene družine, psihične težave, to je sam pokukalo na površje, nima to veze s korono, tam so težave že prej. Edini res problem, ki ga vidim je zid pred primarnim zdravstvom in te postranske škode bo kar nekaj.
Vse ostalo ima Tone Partljič prav. Če se doma počutiš kot v zaporu, delaš nekaj narobe.


No ja, poznalo se bo da bo ena generacija zdravnikov manj, pa avtomehanikov, pa učiteljev, pa kuharjev ... glede na povprečje je letnik "velik" okoli 20k otrok (torej 1% prebivalstva) in toliko bo direkten primankljaj v globali na trgu dela. Realno ni to nič oz. težko bi imelo recimo to vpliv na ekonomijo in ostalo.

Bolj ima vpliv en drug problem. Vseh otrok doma sedaj je 300k, dodatnih 150k pa se jih (ne)ustrezno šola na daljavo. Od teh 300k jih 150k rabi varstvo (10 let ali manj), torej je doma vsaj 150k staršev. Smo torej na številki 500k (več kot 1/4) slovenije, ki namesto da bi se šolala (posredni vpliv na proračun) ali pa aktivno prispevala v proračun sedaj sedi doma. Treba je vedet da stroški z izobraževalnim sistemom pa tečejo normalno dalje, učitelji dobivajo plače, šole se ogreva, vzdrževanje mora potekat. Šolstvo je naejvečji porabnik slovenskega proračuna, šele potem pride sociala. Realno govorimo o 1.7 miljarde stroška (vir: proračun RS). Ta strošek ni nič manjši če vsi sedijo doma. torej po domače vsak dan ko otrok ni v šoli gre 5 miljonov EUR v luft. En teden ni šole, puff 25 miljonov je šlo, 1 mesec ni šole, puff 100 miljončkov pa-pa. (brez upoštevanja tega da gospodarstvo stoji, torej da 100k staršev sedaj ostaja doma in namesto da bi prispevali kaj v ta proračun so še celo na bremenu države oz. tega istega proračuna).

Sedaj nagradno vprašanje, če bo državni proračun v primankljaju kje bo največ odrezano? Ja tam kje se porabi največ, torej v šolstvu. Kaj sledi? Poleg tega da bodo "sončki" par tednov ali mesecev v "izobraževalnem" deflicitu bodo najbrž tudi v prihodnosti prikrajšani za kvalitetno izoibraževanje. Realno vsaj 10 let ne bo proračun tak kot mora bit zaradi covid19, torej bo sistem pridelal cca. 200k kadra ki nebo deležen dosedajšnje ravni izobraževanja. Tole pa zna konkretno spremeenit stanje v državi čez čas.
 

B81

22. jul 2007
34.531
8.973
113
Ponekod starsi sami solajo otroke, pa le-ti dobijo izobrazbo, tu pa bo otrok "seljak", ker bo nadomestil v drugem obdobju ali bolj strnjeno? Kako pa japonski in kitajski otroci naredijo solo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: roCkY

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.378
5.414
113
Utisevalec
Tvoj izračun vzdrži, če vsak doma merka svojega 1-4čka. Če bo pravemu v interesu bo dal ven številko, koliko takih staršev je ostalo doma. Ker poznana je/bo, saj prosijo za denar. Poleg tega se bodo pa izgubili vsi, ki bodo prisesajo na to "pomoč" pa bodo še vedno delali. Teh tudi najbrž ni malo. Pa delo od doma...
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.371
6.551
113
Pa zanimimivo, kako se pristaši lockdowna pri nas, upirajo na ukrepe v evropi.

Kje pa so zaprli vrtce/šola ne enak način, kot pri nas?
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Floki

Guru
6. sep 2007
9.902
3.023
113
Ti si pa optimist. Ne, ne bi mel številk iz maja in junija, je ta jeba preveč nalezljiva. Si pa ne znam predstavljat, kaj bi blo, če maske v zaprtih prostorih ne bi ble obvezne.

Ne jaz nisem optimist, kr vem da je vsaj 20% populacije ker tega ne upošteva. Vidim vsak dan zunaj pa v tgovinah. Ampak je stanje boljše kot je bilo 2-3 tedne nazaj.
Koliko od teh misliš da bi imelo masko gor če ne bi bilo policije zraven
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Pa zanimimivo, kako se pristaši lockdowna pri nas, upirajo na ukrepe v evropi.

Kje pa so zaprli vrtce/šola ne enak način, kot pri nas?
Cehi recimo. In ce ti ni jasno iz razvoja krivulje okuzb, da majo sole precej pri tem, pol teb kljub temu, da nisi bil prikrajsan za tedne izobrazbe zarad korone, zal, ni pomoci.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
No ja, poznalo se bo da bo ena generacija zdravnikov manj, pa avtomehanikov, pa učiteljev, pa kuharjev ... glede na povprečje je letnik "velik" okoli 20k otrok (torej 1% prebivalstva) in toliko bo direkten primankljaj v globali na trgu dela. Realno ni to nič oz. težko bi imelo recimo to vpliv na ekonomijo in ostalo.



Ena generacija MANJ zaradi cesa ze? Nekajmesecne spremembe izobrazevanja v ciklusu dolgem desetletje in vec?

 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.371
6.551
113
Blackjack če že vse naš kritiziraš, da se oglašamo in nismo epidomilogi...a ti si zdravnih, psiholog in hkrati tudi persona na področju športa in izobraževanja?
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Blackjack če že vse naš kritiziraš, da se oglašamo in nismo epidomilogi...a ti si zdravnih, psiholog in hkrati tudi persona na področju športa in izobraževanja?

Kaj se ti toliko sekiras kdo je kaj. Forum je namenjen (plodni) debati. Meni je cisto vseeno kdo in kaj si (npt) ti. Samo dolocene s(k)rbi ali je nekdo jedrski fizik, zdravnik, kuhar ali ekonomist.
Kritike v zivljenju morajo bit, pozitivne in negativne. Zal ko beremo tvoje nesmisle moramo odgovorit vecinoma z negativno kritiko.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.371
6.551
113
verjetno da uno od Rembrandta. Epidemiolosko sliko ane?

Ja, pokaži katero sliko primerjaš?
Kaj se ti toliko sekiras kdo je kaj. Forum je namenjen (plodni) debati. Meni je cisto vseeno kdo in kaj si (npt) ti. Samo dolocene s(k)rbi ali je nekdo jedrski fizik, zdravnik, kuhar ali ekonomist.
Kritike v zivljenju morajo bit, pozitivne in negativne. Zal ko beremo tvoje nesmisle moramo odgovorit vecinoma z negativno kritiko.


Sicer star članek, ampak izpostavlja probleme, ki so tudi zdaj aktualni. Ne gre se samo za ta dodaten teden počitnic, ampak 6+ razredi so bili "doma" že prej.

Če bo ta teden, ki je v teku, edini ko bodo otroci doma, potem b.p. Če pa si bo vlada vsake toliko premislila in otroke podila domov, pa to sploh ni gut. Tepa če je ne vem še kako slaba epidemiološka slika.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.883
113
Ena generacija MANJ zaradi cesa ze? Nekajmesecne spremembe izobrazevanja v ciklusu dolgem desetletje in vec?

Ti realno pričakuješ da se bo šolski sistem prilagodil in šolske načrte spremenil za te generacije ki so doživele covid19? No ti jst povem da se ne bo, ker to je še bolj zapečkarski sistem kot zdravstvo. Se bo pa itak videlo kako tole sedaj vpliva na izobrazbo, imamo neka merila ki določajo objektivno kakovost "generacije" in se bo kmalu videlo kako zgleda to v praksi. Recimo matura trenutne generacije in naslednjih treh bo dober pokazatelj kje smo.

Je pa kot rečeno tudi ena cela izgubljena generacija najmanjši problem pri vsemu temu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver in jonny77

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.794
-247
113
Koliko od teh misliš da bi imelo masko gor če ne bi bilo policije zraven
Js mislim da polovica.
Pa tudi če jo nebi imel noben, se nebi na tem stolpu noben okužil.

Ljudje se okužujejo drugje, ne pa na sprehodu v naravi.
Sam tu je najlažje kasirat, zganjat teror nad občani, pa kazat mišice.

Po eni strani prepovedujejo in kasirajo pri sprehajalcih v naravi, po drugi strani pa sami kličejo zdrave občane na povsem nenujne preglede v zdravsteve domove, seveda še prej dat kri in urin... Kolk se jih pa v zdravstvenih domovih okuži, ko so vsi bolani na kupu?
Pa ne govorim napamet. Mene so prejšnji mesec poklicali iz referenčne ambulante, da bi moral spet na pregled, še prej pa v laboratorij....in mi dali termin. Js pa zdrav. No k sreči je ravno tisti dan, ko bi moral it prišel ukrep o prekinitvi nenujnih pregledov, pa so mi skenslali.

Sem prepričan da je 1000x bolj varno it brez maske na tisti stolp al pa na šmarno goro, kot pa z masko v zdravstveni dom dat najprej kri, potem pa še čakat na pregled, pa k dohtarju.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Ja, pokaži katero sliko primerjaš?



Sicer star članek, ampak izpostavlja probleme, ki so tudi zdaj aktualni. Ne gre se samo za ta dodaten teden počitnic, ampak 6+ razredi so bili "doma" že prej.

Če bo ta teden, ki je v teku, edini ko bodo otroci doma, potem b.p. Če pa si bo vlada vsake toliko premislila in otroke podila domov, pa to sploh ni gut. Tepa če je ne vem še kako slaba epidemiološka slika.
lahko si pogledas podatke po drzavah na sledilniku recimo. Ce si pa bl advanced, mas pa podatke od sledilnika dosegljive prek resta, pa jih uvoz nekam in mal zavrt grafe.