Covid-19 Covid-19 kitajski super virus

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
ksz

Dobremu prijatelju iz ZDA je včeraj umrla 28-let stara hčerka zaradi posledic Covid-19. Mlada, zdrava, nekadilka. 4 dni je bila priklopljena na ventilator, preden je izdihnila. Zaradi tega ima vsaj 5 ljudi uničeno življenje.

Kdor koli si drzne posmehljivo napisati, da gre za navadno gripico in da so vsi tile ukrepi neumni, naj se pripravi, da bo enkrat dobil povraten udarec. Ker napisati tako stvar je egoistično, ignorantsko in bolano do konca. Lahko nam je teoretizirati preko forumov, dokler nismo sami ali naši bližnji v taki situaciji.

Preden kdo privleče Slovenijo ... prijateljičin oče je bil v umetni komi zaradi Covida. Njegovo življenje je bilo na skrajni nitki. K sreči se je izvlekel.

Še enkrat ... tisti, ki si drzne napisati, da gre za neumno gripico ... pripravim mu obrazec, s katerim podpiše, da gre osebno v žarišče in tvega okužbo s Covid-19 ... pa naj sam tvega in se prepriča. Imamo kandidata?

Saj verjetno veš, da letno od navadne gripice in podobnih obolenj umre do 70.000 Američanov, da ne omenimo koliko jih v svetovnem merilu (300.000 do 700.000)?

Vsako leto. Si potočil kakšno solzo za njimi, ker so bili vmes sigurno mladi, zdravi nekadilci, nihče pa ni ustavil sveta in ga poslal v krizo zaradi tega?

Pripravi obrazec zase, pa povej kdaj te odzidamo, ker virusu drugače ušel ne boš.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
To je morbidno razmišljanje.

Ne mislim se spuščati v besedne dvoboje, povem zgolj, da je 28-letnica izgubila življenje zaradi virusa Covid-19. Navaden prehlad bi verjetno prebolela.

Kako in s čim pa ti to opravičuješ, ni moj problem. Verjetno je vzrok v takšnih ali drugačnih frustracijah. Opozarjam zgolj na to, da je zadeva resna in da se posmehovanje na tem mestu ne spodobi.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.557
8.910
113
Ta 28 letnica je imela vse sorte drugih nevšečnosti. Verjetno bi jo neslo tud kaj predkoronskega.
V Italiji je bil ta velevirus že decembra. Tko da mam jest tega paničarjenja, predvsem ba nebuloz NIJZ počas dost.

Maske, distanca, razkuževanje rok vse lepo in prav, vse ostalo.... Jaobože
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
To je morbidno razmišljanje.

Ne mislim se spuščati v besedne dvoboje, povem zgolj, da je 28-letnica izgubila življenje zaradi virusa Covid-19. Navaden prehlad bi verjetno prebolela.

Kako in s čim pa ti to opravičuješ, ni moj problem. Verjetno je vzrok v takšnih ali drugačnih frustracijah. Opozarjam zgolj na to, da je zadeva resna in da se posmehovanje na tem mestu ne spodobi.
Morbidno? Tebi je morbidno govoriti o 700.000 mrtvih od prehladnih obolenj (brez Covid 19). Koliko mladih umre od raka? Koliko mladih od samomora, ker zaradi kriz ni služb? Koliko mladih umre od nediagnosticiranih srčnih bolezni?

Tisoče in tisoče vsako leto in zaradi ustavljanja preventivnih pregledov jih bo sedaj še mnogo mnogo več. To ti je pa v redu? Ker pač poznaš nekoga, ki je umrl za Covidom in moramo zdaj smrtno resno čakat v luknji, da bo šel mimo (kar ne bo).

Morbidno res. Dvoličneži.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ametist in jendomen

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Točno to sem čakal, da nekdo privleče ven. Rak, alkoholizem, samomori ...

Veš, kako se na to odzove družba? Tako, da tega ne zanemari, ne zaničuje, ampak omogoči zdravljenje. In ja, vsako življenje, ki ugasne na tak način, je tragedija. Ne pa, da se podajajo argumenti, kako je vse skupaj prenapihnjeno, neumno, ker gre zgolj za kvazi prehlad.

Toliko o dvoličnosti.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
Ta 28 letnica je imela vse sorte drugih nevšečnosti. Verjetno bi jo neslo tud kaj predkoronskega.
V Italiji je bil ta velevirus že decembra. Tko da mam jest tega paničarjenja, predvsem ba nebuloz NIJZ počas dost.

Maske, distanca, razkuževanje rok vse lepo in prav, vse ostalo.... Jaobože
Tudi, če je bila za silo zdrava (100% itak nihče ne ve, še zase ne). Od 700.000 letno mrtvih od raspiratornih obolenj (brez Covid 19) je bilo sigurno nekaj tisoč takih zdravih vmes. Ampak Runotu je to v redu, malo morbidno, ampak v redu, svet gre dalje. Sedaj ko je pa izvedel, da je ena mlajša umrla od Covida, pa zahteva smrtno resnost in ustavitev sveta. Mladi, ki bodo posledično umrli zaradi prepoznega odkritja raka, srčnih in drugih obolenj ga tudi ne zanimajo. Dokler ne bo enega poznal, verjetno.

Sam sem zaradi navadnega raspitornega virusa pred leti skoraj izgubil otroka. Ne privoščim nobenemu, da preživlja more, ko je ležal uspavan na intenzivnem oddelku. Ampak zato še nisem zahteval, da se svet ustavi in začnemo vojno proti prehladnim virusom.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.339
2.278
113
nekoč
ne se hecat no.
take radikalne spremembe delat zarad takega virusa... pa sej ni bilo apokalipse.
sej to kompliciranje ne bo vecno. to bo trajal 14 dni, da vidijo kaksna bo reakcija, potem pa spet sledijo nova sproscanja.
... a naj drzava cel protokol spreminja zarad strahu nekaj Sad-ov?...

in danes
je kdo kdaj napisal da je to neumna gripica?
pa tudi pri nas so ze umrli zaradi gripice.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
Točno to sem čakal, da nekdo privleče ven. Rak, alkoholizem, samomori ...

Veš, kako se na to odzove družba? Tako, da tega ne zanemari, ne zaničuje, ampak omogoči zdravljenje. In ja, vsako življenje, ki ugasne na tak način, je tragedija. Ne pa, da se podajajo argumenti, kako je vse skupaj prenapihnjeno, neumno, ker gre zgolj za kvazi prehlad.

Toliko o dvoličnosti.
Tvoja družba, ki jo zagovarjaš, se je odzvala tako, da so ustavili vse preglede in pomoči. In ne tako kot praviš, da bi se mogla. Ljudi je zaprla v dom, ustavila ekonomijo, mnogim uničila posle, ustavila preventivno in aktivno zdravstvo. Definitivno tragedija, zna biti, da mnogo mnogo večja od Covida, za katerega meniš, da ga klub vsemu temu ne jemljemo dovolj resno.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Ne, Janez, to so spet debate na nivoju gostilniških nebuloz. Vsakemu normalnemu je jasno, da bo v primeru pomoči, le to tako ali drugače dobil. Zdravstvene ustanove zaradi Covid-19 niso bile hermetično zaprte v smislu, da te pustijo v primeru nujne pomoči ležati kot drek na cesti. Ker bi to pomenilo strokoven in moralen propad zdravstvene stroke. So pa bile določene omejitve.

Tudi sam sem dobil SVIT-ov izvid (ki je hvala bogu potrdil, da je tumor benigen) 14 dni kasneje, kot bi ga sicer. Kar pa ne pomeni, da bi bil v primeru hudih zapletov deležen kakršne koli manjše podpore kot prej.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
Ne, Janez, to so spet debate na nivoju gostilniških nebuloz. Vsakemu normalnemu je jasno, da bo v primeru pomoči, le to tako ali drugače dobil. Zdravstvene ustanove zaradi Covid-19 niso bile hermetično zaprte v smislu, da te pustijo v primeru nujne pomoči ležati kot drek na cesti. Ker bi to pomenilo strokoven in moralen propad zdravstvene stroke. So pa bile določene omejitve.

Tudi sam sem dobil SVIT-ov izvid (ki je hvala bogu potrdil, da je tumor benigen) 14 dni kasneje, kot bi ga sicer. Kar pa ne pomeni, da bi bil v primeru hudih zapletov deležen kakršne koli manjše podpore kot prej.
Dora, Zora, Svit... Vse se je ustavilo. O tej diagnostiki govorim in je ključna za zgodnje odkrivanje bolezni. Lahko trdiš, da se ni ustavila in smo v gostilni, ampak potem so tam tudi vsi, ki pravijo, da se je ustavilo vse, razen operacije nujnih primerov. Še dr. Brecelj je o tem govoril v intervjuju sredi aprila.

Tako, da smo moralen propad zdravstva že doživeli, ti pa ga še podpiraš.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Marsikaj se je ustavilo. Vseeno pa menim (ali upam), da zaradi tega ni nihče kritičen nastradal.

Stroka še vedno trdi, da se Covida-19 še zdaleč ne da primerjati z navadno gripo. Če je to res, ali ni, ne vem, verjamem pa zdravnikom. Moj prijatelj, doktor interne medicine (z doktoratom) s 25-letnimi izkušnjami se z rajo ne strinja in pravi, da moramo biti glede na njegove izkušnje kar se da previdni. Verjamem mu, kakšen klik na internetu pa to dodatno potrjuje. Morala v zdravstvu je še vedno na visokem nivoju.

Post scriptum, v manj kot pol leta je število Covid-19 smrti pri številki 461 tisoč. Težko je reči, da se bo trend na tem mestu ustavil.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Marsikaj se je ustavilo. Vseeno pa menim (ali upam), da zaradi tega ni nihče kritičen nastradal.

Stroka še vedno trdi, da se Covida-19 še zdaleč ne da primerjati z navadno gripo. Če je to res, ali ni, ne vem, verjamem pa zdravnikom. Moj prijatelj, doktor interne medicine (z doktoratom) s 25-letnimi izkušnjami se z rajo ne strinja in pravi, da moramo biti glede na njegove izkušnje kar se da previdni. Verjamem mu, kakšen klik na internetu pa to dodatno potrjuje. Morala v zdravstvu je še vedno na visokem nivoju.

Post scriptum, v manj kot pol leta je število Covid-19 smrti pri številki 461 tisoč. Težko je reči, da se bo trend na tem mestu ustavil.

Jaz poznam dobro ohranjeno in zelo zdravo sicer malce manj kot 40 letnico, ki je bila zaradi gripe v komi 14 dni, leto dni na rehabilitaciji in še sedaj ni popolnoma funkcionalna (oglušela). In kaj sedaj?

Ti poznaš eno katera je umrla zaradi covida, kdo drugi pozna še koga. Sočustvujem z vsemi svojci umrlih. Vsakega življenja je škoda. Ampak, ali želimo žrtvovati svojo prihodnost in prihodnost svojih otrok, vnukov, pravnukov..... zaradi virusa, kateri od smrtnosti gripe sploh ne odstopa?

Koneckoncev, država/države naj omogočijo "paničarjem" samoizolacijo, ostalim pa naj pustijo živeti naprej.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Veš, kako je ... tako egoistično razmišljanje bi na dolgi rok pod črto dejansko pomenilo zdesetkanje populacije.

Vedno se lahko najde vzrok, s čimer bomo upravičevali svojo potrebo po frizerju, fitnesu, namakanju riti v Jadranskem morju ... Ker konec koncu vse to ne pomeni nič drugega, kot pa zadovoljevati lastno rit, kar pa ne vodi nikamor drugam kot v propad.

Ne simpatiziram z idejo, da je potrebno ljudi zapirati, rad pa opozorim, da lahko preveč lahkotno dojemanje življenja prinese težke posledice.
 
Nazadnje urejeno:

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
Veš, kako je ... tako egoistično razmišljanje bi na dolgi rok pod črto dejansko pomenilo zdesetkanje populacije.

Vedno se lahko najde vzrok, s čimer bomo upravičevali svojo potrebo po frizerju, fitnesu, namakanju riti v Jadranskem morju ... Ker konec koncu vse to ne pomeni nič drugega, kot pa zadovoljevati lastno rit, kar pa ne vodi nikamor drugam kot v prepad.

Ne simpatiziram z idejo, da je potrebno ljudi zapirati, rad pa opozorim, da lahko preveč lahkotno dojemanje življenja prinese težke posledice.
Egoistično? Se ti ne zdi egoistično vsem ljudem prepovedati živet, jih zapret med zidove in uniči prihodnosti, ker se ti bojiš nekega virusa?
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Enako te lahko jaz vprašam, če se ti ne zdi egoistično zadovoljevati potrebo po spuščanju po toboganu in ležanju na betonu v toplicah, medtem ko lahko zaradi tega potencialno nastrada 10 drugih, ki so v tvoji bližini?

Če že karikiramo ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in 2CV

Schime

Guru
22. nov 2008
1.822
638
113
Sam se strinjam glede previdnosti do neke pametne mere (razkuževanje in maska v zaprtem prostoru ala trgovine itd).
Je pa po drugi strani tudi res, da če si nesiguren glede virusa se lahko sam zaščitiš. Ne odhajaš na prireditve, toplice, itd. Greš v trgovino z zaščitnimi sredstvi in kupiš zaloge za recimo 2 tedna itd. Ne vem zakaj bi se to moralo kakorkoli drugače omejevati. Na koncu je na tebi kako boš ali pa ne boš ukrepal.
Vem pa samo, da če se gospodarska situacija ne popravi bo v jeseni veliko odpuščanja. Začelo se je že sedaj a je še nekako zmerno. Se bo pa stopnjevalo in potem bo res nastal problem.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
Enako te lahko jaz vprašam, če se ti ne zdi egoistično zadovoljevati potrebo po spuščanju po toboganu in ležanju na betonu v toplicah, medtem ko lahko zaradi tega potencialno nastrada 10 drugih, ki so v tvoji bližini?

Če že karikiramo ...
Tvoje nebuloze lahko razširimo na katerokoli dejavnost človeka izven štirih sten. Saj je konec koncev vse nepotrebno. Torej se zapri notri skupaj s svojimi somišljeniki, ostale pa pustite živet.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Trigger