Čiščenje

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Ce je zelo kisel, ni noben v redu za delo s kovinami. Sploh, ce so izpostavljene daljši cas. Ce gre za obdobje nekaj minut, je navaden v redu. Ne vem kakšen je IO.
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Tako na hitro klik, najbrž pa jo imajo še kje kje prodajajo kemikalije.

Sicer cena je visoka, če kupuješ v tisti lončkih po 1kg je cena okoli 2-2.5EUR/kg (tudi par spletnih štacun jo prodaja) vzameš pač 10 oz. kolikor rabiš. Sedaj ko je sezona vinarstva jo imajo ponavadi po vseh mojstrskih centrih (merkur ipd.) če niso že vse pobrali vinarji/sadjarji zaradi dobrega letnika.

Pa smo že obdelali da ko veže vlago rata dokaj trda in če jo imaš v raztresenem stanju bo hitro "beton" in jo boš z dletom klesal.

Aja še to povej zakaj jo rabiš tako količino? Če imaš večjo opremo si poglej CIP (clean in place) sisteme, sam sem to uredil za vso mojo opremo in "pomivam" v povprečju z 5l raztopine.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Tako na hitro klik, najbrž pa jo imajo še kje kje prodajajo kemikalije.

Sicer cena je visoka, če kupuješ v tisti lončkih po 1kg je cena okoli 2-2.5EUR/kg (tudi par spletnih štacun jo prodaja) vzameš pač 10 oz. kolikor rabiš. Sedaj ko je sezona vinarstva jo imajo ponavadi po vseh mojstrskih centrih (merkur ipd.) če niso že vse pobrali vinarji/sadjarji zaradi dobrega letnika.

Pa smo že obdelali da ko veže vlago rata dokaj trda in če jo imaš v raztresenem stanju bo hitro "beton" in jo boš z dletom klesal.

Aja še to povej zakaj jo rabiš tako količino? Če imaš večjo opremo si poglej CIP (clean in place) sisteme, sam sem to uredil za vso mojo opremo in "pomivam" v povprečju z 5l raztopine.

+ mogoče bi bilo bolj pametno kupiti kak kanister namenske baze (pride dobrih 50€ in imaš za zelo dolgo časa)
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Tako na hitro klik, najbrž pa jo imajo še kje kje prodajajo kemikalije.

Sicer cena je visoka, če kupuješ v tisti lončkih po 1kg je cena okoli 2-2.5EUR/kg (tudi par spletnih štacun jo prodaja) vzameš pač 10 oz. kolikor rabiš. Sedaj ko je sezona vinarstva jo imajo ponavadi po vseh mojstrskih centrih (merkur ipd.) če niso že vse pobrali vinarji/sadjarji zaradi dobrega letnika.

Pa smo že obdelali da ko veže vlago rata dokaj trda in če jo imaš v raztresenem stanju bo hitro "beton" in jo boš z dletom klesal.

Aja še to povej zakaj jo rabiš tako količino? Če imaš večjo opremo si poglej CIP (clean in place) sisteme, sam sem to uredil za vso mojo opremo in "pomivam" v povprečju z 5l raztopine.

Nimam večjega sistema, jo pa precej porabim za čiščenje kegov in ostalih sodov.., pa še pralni prašek bi delal iz nje( čeprav res nevem zdaj zaradi strjevanja) vendar se mi zdi dokaj draga na kile, sem misnil če kdo ve, kje da se to dobi recimo na žaklje
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Recimo po kmetijskih štacunah BP dobiš 25l kanister bazičnega čistila za mlekovode in molzno opremo!;)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Nimam večjega sistema, jo pa precej porabim za čiščenje kegov in ostalih sodov.., pa še pralni prašek bi delal iz nje( čeprav res nevem zdaj zaradi strjevanja) vendar se mi zdi dokaj draga na kile, sem misnil če kdo ve, kje da se to dobi recimo na žaklje

Za kege obstajajo tudi CIP sistemi, recimo od SS brewtecha "keg waSSher":

Stane sicer nesmislenih 200EUR, z malo DIY pa imaš CIP narejen za par 10 EUR. Sam imam načrt že v glavi, ampak kege rabim tako malo da se mi niti ne da lotit. Sicer to ima smisel če imaš 10 kegov enega za drugim za oprat, če imaš enega vsak teden je bolj enostavno vsakega namočit do vrha!:p
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Katera varekina je prava?
20190406_134048.jpg
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Oj!
Kako očistiti bakren counter flow chiller?
Nekaj časa ga nisem uporabil, pa bi ga pred naslednjim hlajenjem očistil.
Hvala!
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Živjo!

Za domačega uporabnika bi svetoval, gremo po vrsti, kot da ga še nisi uporabil:
- priključiš ga na pumpo (nato pa zamešaš malo močnejšo mešanico oxija v vročo vodo in krožiš malo v eno, malo v drugo smer.
- nato spereš z vročo vodo
- ponoviš zgornji postopek, s tem da oxi zamenjaš s star sanom
- preden začneš hladiti, pošlješ čez najprej kak liter vroče pivine, šele nato začneš hladiti
- po končanem hlajenju, OBVEZNO backflush (spereš z vročo vodo v obratni smeri kot je tekla pivina). Nato še enkrat v smeri kot je tekla pivina, ravno tako z vročo vodo.
- lahko ga malo pošpricaš z alkoholom in daš počivati do naslednje kuhe, obrnjenega na glavo.

Pred naslednjo kuho, ista procedura.


Sicer lahko uporabiš tudi kako bolj "profi pivovrasko" čistilo (lužine, kisline...), bodi pa pozoren, ker baker ne bo prenesel vseh možnih kemikalij
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Če je chiller full metal (nimaš PVC oz. gumjastih cevi in plastičnih priklopov) potem lahko daš tudi v pečico na 160-180C za kakšno urco oz. če se ven kaj kadi potem pustiš da se neha kadit in pustiš še dodatne pol urce. Ko se ohladi spereš še z vodo da ti ven pobere saje. S tem izvedeš suho sterilizacijo in pa pokuriš vso organsko materijo.

Sam mojega inox enostavno z brenerjem prekurim vsake toliko (kurim skozi luknjo kjer teče pivo). Namesto brenerja ali pečice lahko uporabiš tudi industrijski fen (toplozračno pištolo).

Če imaš še druge materiale v igri potem žal moraš uporabit samo kemično metodo čiščenja kot je že pocast opisal.

Pri bakru obvezno če dalja časa ne rabiš izvedeš pasivizacijo s kislino, torej pustiš VSAJ 15 min da kroži ali stoji neka kislina (starsan) in potem spereš z navadno vodo in pustiš da se posuši*.

* po vsaki uporabi naj se hladilnik čimprej posuši. Nobena svinarija ki noter ostane sama po sebi ni problem, problem je če je v mokrem/vlažnem okolju ker se bo samo takrat začela razvijat kolonija mikroorganizmov. Sušenje izvedeš lahko s toploto (po enakih metodah kot zgoraj s tem da po vsaki uporabi ni potrebno pretiravat, toliko da se voda upari in gre ven iz hladilnika) oz. s povečanim pretokom zraka (recimo priklop na kopresor [pazi da ima kompresor sušilec/filter za vlago, drugače bo efekt lahko ravno kontra]).
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Hvala obema za odgovor!
Torej bo potrebno s kemikalijami, ker je baker-pvc...
Sem tudi razmišljal, da bi po uporabi spucal, posušil in zaprl na obeh straneh s kakšno gumo.
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Danes sem iskal kje kupiti Star San. Nikjer ga nimajo. Razen iz UK za 67 funtov. ali USA z 45$ poštnine. Ali obstaja kakšna zamenjava za Star San ?