Čiščenje

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Kaj uporabiti za čiščenje opreme? Predvsem me zanima za corny kege in steklenice. Je PBW Five Star toliko boljši od Chemipro OXI, glede na ceno? V odgovorih na forumu se velikokrat pojavlja tudi kristalna soda, ki je precej cenejša, lahko to nadomesti ta čistila?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Kaj uporabiti za čiščenje opreme? Predvsem me zanima za corny kege in steklenice. Je PBW Five Star toliko boljši od Chemipro OXI, glede na ceno? V odgovorih na forumu se velikokrat pojavlja tudi kristalna soda, ki je precej cenejša, lahko to nadomesti ta čistila?
Jaz za čiščenje kegov pred prvo uporabo (ko so še sladki) uporabljam kristalno sodo. Jaz naredim mešanico 100g kristalne sode na 10L vode. Pustim namakati v kegu npr. pol ure (tudi manj zadostuje), nato pa vse dobro zdrgnem (za sam geg sem si kupil kar ščetko za WC, izjemno praktično in učinkovito). Tudi vse priklope namakam v kristali sodi.

Pri nadaljnji uporabi kege zgolj sčistim z vodo in zdrgnem z gobico in detergentom, nato pa fino pošpricam s star sanom oz. v kegu, če ga ne napolnim takoj naprej, pustim kak liter star sana. Pred polnjenjem keg fino pretresen, da se star san speni, ga prelijem v drug keg in praznega nafilam.

Do sedaj vse BP.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zoki

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Čiščenje s sodo (kristalno ali NaOH) je ok, ima pa par pomankljivosti. Dobro deluje samo z vročo vodo oz. pri nizkih temperaturah drastično pade učinkovitost. Povzroča izločanje "mineralov" iz vode ki se nalagajo potem v obliki "vodnega kamna", sploh pri trdih vodah tako lahko pušča belo površino in v stiku s pivom "slan" oz. "kredast" okus. Skoraj nujno je potrebno po uporabi sode uporabit kasneje še kislino, ki tak kamen raztopi. Pa nenazadnje soda je zelo močno bazična in razkroji vse organske spojine ... sem spada tudi tvoja koža, sluznica. Poleg organskih spojin razkraja tudi precej drugih materialov vključno z mehkimi kovinami (baker, medenina, ..).

PBW je specialno čistilo, ki ustreza sodobnim standardom čiščenja oz. ima podobne lastnosti kot soda samo nima zgoraj opisanih težav (deluje tudi v mrzli vodi, ne izloča se vodni kamen, ni (toliko) nevaren za kožo/oči/sluznico, mehke kovine ga prebavijo načeloma BP).

Oxi ni tako dobro čistilo v priporočenih koncentracijah, pa ima večji delež kisika kot PWB in se odsvetuje redno uporabo na inoxu (možnost oksidacije, rjavenja).

Kristalna soda ali celo NaOH je najbrž price/performance za čiščenje. Stvar je smešno poceni napram ostalima dvema, zavedat pa se moraš omejitev. Sam uporabljam oba tipa sode za čiščenje + starsan (pri steklenicah) ali saniclean (za kege in fermentor) za končno razkuževanje in "kislinsko čiščenje".
 
  • Všeč mi je
Reactions: zoki in HafnerMa

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Ali katero od naštetih čistil uniči tudi morebitne brette, laktobacile in pediokoke? Ali se je treba le-teh lotiti s čim bolj intenzivnim? Konkretno na plastiki. Hvala!
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Odgovor je da in ne. Mehansko čiščenje ponavadi pusti skrite kolonije teh mikroorganizmov v razah, robovih, zvarih ipd. tako da je nujno potrebno poskrbet za naknadno razkuževanje pa še to v primeru večjih kolonij ne deluje ker ne pride do "sredice" svinarije. Pri kemičnem čiščenju o katerem govorimo (namakanje oz,. pretočno čiščenje (CIP sistemi)) pa pride čistilo v te mikro razpoke materiala in razgradi ostanke v katerih se ponavadi zaredijo mikroorganizmi. S takim kemičnim čiščenjem se tako efektivno odstrani vse možne lokacije in same mikroorganizme, kar je v teoriji za pivovarstvo ustrezen proces "dezinfekcije" sploh če mu sledi še kislinski razkuževalni tretma.

Potrebno je vseeno vedet da četudi se svinjarija raztopi lahko ti mikroorganizmi v neaktivni obliki (spore) preživijo tudi recimo v visokih koncentracijah NaOH in se aktivirajo takoj ko so pogoji primeri. Tako da v vsakem primeru je potrebno po končanem čiščenju uporabit vsaj t.i. "no rinse" preparat za razkuževanje s čimer se zagotovi 99.99% sterilno okolje dokler ne pride noter pivo.

Niso pa čistila primerna za kontaktno razkuževanje (špricanje ipd.) ker rabijo maso/pretok da delujejo.

Za standardno plastiko je najboljše price/performace kombinirano čistilo in razkužilo varekina (natrijev hipoklorit). To priporočam vsakemu ki ima težave z okužbo pa noče menjat vse opreme. Namakanje opreme v raztopini varekine čez noč bi moralo očistit in tudi pobit vse živo kar je v razah plastike.

Pod črto če boš po vsaki uporabi očistil fermentor in kritično opremo z enim od teh čistil (recimo dal 1% raztopino kristalne sode v fermentor za 1 urco) in pred ponovno uporabo izvedel no-rinse sterilizacijo potem sem skoraj prepričan da ne boš fasal nikoli nobene okužbe "iz opreme".
 
  • Všeč mi je
Reactions: zoki in HafnerMa

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Meni konkretno se je zgodilo, da sem premočno zavil pipo na fermentorju, zaradi česar se mi je tesnilna gumica malenkost zvila. Tega nisem opazil. Po kakem tednu fermentacije, sem fermentor premahnil, spodaj pa je bilo vse plesnivo, ker je pivo malenkost uhajalo. Pivo sem sicer pretočil, ker ni bilo videti česa posebnega. Nato sem pivo dal v cold crash in na dan, ko sem hotel flaširati, je bil na pivu narejen biofilm. Po posvetovanju z našimi pivovarji sem dobil odgovor, da res gre za biofilm, ki ga v večini primerov naredijo brett, lahko pa tudi lektobacili in pediokoki. Pivo zdaj pustim v fermentorju še 3 tedne, da bo požrlo, kar bo, če bo, nato bom flaširal. Primernega in sekundarnega fermentorja eveda ne želim zavreči, bi ga pa rad temeljito in pravilno očistil.

Kakšno koncentracijo varekine naj naredim? Po čiščenju in pred uporabo fermentorje in vse, kar pride v stik s pivom, sicer vedno temeljito pošpricam s star sanom.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
A imaš kakšno fotko kako je zgledal film na vrhu? Ker velikokrat se pri cold crashu pojavi na vrhu nekašen film, gre za sprijete delce (kvas, beljakovine) ki so prelahki da bi se posedli vseeno pa se združijo v film na vrhu. Preden preveč kompliciraš preveri da ni tole, brett se ti bo itak pokazal kot nizek FG ker bo veselo malcal kompleksne sladkorje.

Varekino daj celo flaško (1l) na 25-30l in mrzlo vodo do vrha da ti pokrije vse, fermentor pusti tako vsaj pol urce, lahko tudi dalj. Pipico in tesnila posebej namoči razstavljeno. Če imaš primarca in sekundarca za ščistit lahko uporabiš isto raztopino, pač jo vmes pretoči iz enega v drugega. Imej okno odprto oz. delaj zunaj ker se sprošča klor. Po namakanju dobro speri z vročo vodo dokler se ne vonja več klora.

Pa jasno pred ponovno uporabo vseeno še 1x razkuži s starsanom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Imam. Česa takega v 3 letih varjenja nisem vide. Cold crash delam zadnje leto. Neverjetno se mi zdi naključje, da se je to pojavilo ravno pri tem pivu, ki je puščalo :) Če je/bo vse OK, toliko bolje :)

Eno generalno z varekino bi bilo pa itak koristno narediti :)
 

Priponke

  • IMG_20180711_162344.jpg
    IMG_20180711_162344.jpg
    3,5 MB · Ogledi: 416

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Ja zgleda malo prehudo da bi bila samo posledica cold crasha. Dodatno razkuževanje ne more škodit!;)
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Točno tak film sem imel jaz na lagerju. Pivo je bilo odlično, jaz te okužbe na okusu nisem zaznal, samo penilo se je, preveč pritiska v flašah. Jaz ti priporočam da če imaš možnost da daš v sod. Če je po okusu pitno ne zlivaj stran.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Gre za brown ale.

Takrat sem ga dal ven iz hladilnika, pustil ga bom še kak teden, mogoče res dva, pomeril FG in flaširal, če bo OK. Prejšnji teden sem vzel vzorec, FG ke bil še vedno tak kot pred cold crashom (seveda v hladilniku kvas ni več jedel), aroma in okus BP.

Če slučajno gre za okužbo, četudi ne bo vplivala na pivo, potem te flaše vseeno raje zmečem stran. Predstavljam si, da če sev je v pivu, bo v flašah ravno tako kot je zdaj v fermentorju. Ker steklenic pa res ne bom exstra razkuževal z varekino in podobnim :)
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Gre za brown ale.

Takrat sem ga dal ven iz hladilnika, pustil ga bom še kak teden, mogoče res dva, pomeril FG in flaširal, če bo OK. Prejšnji teden sem vzel vzorec, FG ke bil še vedno tak kot pred cold crashom (seveda v hladilniku kvas ni več jedel), aroma in okus BP.

Če slučajno gre za okužbo, četudi ne bo vplivala na pivo, potem te flaše vseeno raje zmečem stran. Predstavljam si, da če sev je v pivu, bo v flašah ravno tako kot je zdaj v fermentorju. Ker steklenic pa res ne bom exstra razkuževal z varekino in podobnim :)

Če misliš da je res pokvarjen, potem ga daj raje v hladilnik na hladno in čimprej spij... Če je dober, ne rabiš čakat nič, force carb pa piknik organiziraj. Reč da častiš pivo ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: trpo in HafnerMa

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Brown je imel po enem diodatnem tednu na sobni temoperaturi nespremenjen FG. Po okusu in aromi je bilo dobro, biofilm se ni povečal in nikakor drugače spremenil, zato sem v soboto kegiral in ostanek poflaširal. V polnilno posodo sem pretočil od podaj, iz pipe in na vrhu kak liter pustil, za vsak slučaj. Zdaj lahko samo čakam :)

Včeraj pa sem imel generalko z varekino. Vse fermentorje in vso opremo, ki prihaja v stik s pivom. V en fermentor sem natočil 1L varekine in dolil vodo do vrha, vso opremo (pipe, polnilna cevka, sifon, cevi, lopatke itd.) sem razstavil in jih vrgel not. Pustil sem pol ure, preko pipe napolnil naslednji fermentor itd. Opremo sem nato dobro splaknil z vročo vodo. Moram rečt, da je oprema kot nova. Zelo sem zadovoljen, in če bi prej vedel, kako enostavno je, bi se že prej lotil. Vse kar rabiš je en lep sončen dan, kako družbo in seveda homebrew :) Včeraj mi je bilo vreme v času čiščenja naklonjeno :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: zoki in bluefossil

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Utiševalec, a potem bo uporaba kristalne sode in star sana (oboje namakanje) ustrezen tretma za čiščenje (dezinfekcijo) kega in opreme (pipe itd.), ki bo prišla med točenjem tega piva v stik? Vse flaške so namreč še dobile biofilm po vrhu, zato ni dvoma, da je pivo "okuženo". Seveda se bo spilo, ker očitno ne vpliva na kvalitet (vsaj do flaširanja ni), vseeno pa ne želim, da bi isto zgodilo vsem naslednjim pivo, ki bojo šli v ta keg.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Načeloma bi moralo bit ok, čeprav se tak tretma ne šteje za pravo sterilizacijo. Za razkuževanje inoxa in kromiranih pip ne smeš uporabit varekine, če bi rad temeljito čiščenje potem se ponavadi uporablja za ta namen jod oz. jodove pripravke.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jod (Betadine) poznam, ga imam tudi doma, ker sem ga uporabljal za psa (kake rane in to). Si tako prijazen in mi opišeš tretma z jodom?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Za solidno razkuževanje z jodom za potrebe pivovarstva rabiš raztopino tam 50-100ppm (mg/l) joda, kontaktni čas par minut. Tam okoli 10ppm naj bi delovalo tudi kot no-rinse, ampak je sposobnost razkuževanja že dokaj nizka (bolj "sanitizing"). Raztopine tam do 500ppm se uporablja za resno razkuževanje, ampak je za potrebe pivovarstva overkill, je pa uporabno če misliš uporabljat kot kontakno razkužilo (v pršilki recimo). Skratka pri namakanju če ciljaš tam na 50-100ppm bi moralo pobit vse živo. Je pa treba potem fino splaknit z vročo vodo da se rešiš "medicinskega" vonja. V betadinu 100 (100mg/ml) imaš 10mg/ml joda, torej bi za ustrezno koncentracijo rabil 5-10ml na liter (uporabiš mrzlo vodo). Za razliko od varekine/klora ki počasi "hlapi" in se je ne da rabit večkrat (no par dni deluje, potem pa gre preveč klora ven) se jodovo raztopino lahko uporablja dalj časa.

Pri jodu edino pazi na to da zna puščat barvo oz. obarva plastiko in pa kakšen kuhinjski pult tudi najbrž ni imun.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
V prejšnjem tednu se mi je pivo okužilo v kegu. Mislim da je šlo za "brett" ker je FG vstrajno padal. FG je bil 7.0 brix pri flaširanju, ko sem pomeril preden sem zlil v odtok je bil 6.0 brix.

Sedaj prebiram temo in vidim, da starsan ni najboljše razkužilo.

Sam sem keg razstavil in razkužil s starsanom, še isti dan pa sem nato v keg dal lager. Upam da se ne bo tudi ta okužil, oz koliko je verjetnosti?