Centralna kurjava, zrak v sistemu

I

Izbrisan uporabnik #9334

- Če zmanjka elektrike in se črpalke ustavijo, mora sistem potegniti termosifonsko. Torej nič hudega, samo manj učinkovito je.
- Kaj pa pol, če brbota v kotlu, to je "lepotna napaka". Tisti mehurji so pač mehurji vode, ki se je pravkar uparila, pa takoj zatem tudi kondenzirala nazaj. To ni zrak.

Kje ti nastaja zrak v sistemu - če imaš povešen en sam radiator. Ker ti v radiatorju šumi, ga greš odzračit, toda zračni žep je pa ostal. Ker je radiator povešen, ga ne moreš odzračit nikakor. Ta žep je točno na forlaufu, tam ko doteka vroča voda v radiator in se zaradi vtoka vode meša in topi vanjo.
Pa imaš zrak v sistemu!
V nadaljevanju si moral it dol v kurilnico in dotočiti vodo, ker je zaradi odzračevanja pritisk padel. Torej si s svežo vodo vnesel v sistem novo porcijo zraka, ki je raztopljen v njej.

Začaran krog je to :confused: . Samo zaradi enega povešenega radiatorja.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Demz
Skozi crpalkosistem ne potegne termosifonsko. Če bi, potem že pred pol stoletja ne bi delal bypasa za crpalko.
Tista tvoja o povesenem radiatorju in ponovnem točenju je tudi bosa.
V takem primeru mogoče spustiš 1l zraka ven. Se pravi liter vode kot. Ki vsebuje "dcl" zraka. Naslednjič imaš tako lahko samo še 0,1dcl zraka. Pa najbzr ni 10%zraka v vodi.
In ob naslednjem zračenju.....da ne pišem o tem da lahko v prvo dolijes 2l vode (na račun ekspanzije) in potem odzracis 2dcl zraka in imaš še vedno 8dcl viška.
 
  • Všeč mi je
Reactions: endvatri
I

Izbrisan uporabnik #9334

Centralna mora delovati termosifonsko. Sicer mora imeti še nekaj varovalnih mehanizmov, ki so neodvisni od zunanje energije. Beri : "Samsone" v podpihu, varovalne ventile, prisilni izklop gorilca ...

Če je centralna napeljava narejena vsaj enoetažno, bi morala delati tudi termosifonsko - če nisi vgradil antigravitacijskega ventila v okolici črpalke. V klasičnih primerih ta ventil ni potreben.

Povešen radiator je pa definitivno najpogostejši vzrok, da imaš zrak v lajtungah, poleg crknjene ekspanzije (pa še tam enkrat zraka zmanjka). Pri povešenem radiatorju namreč odzračuješ kar naprej in naprej, ter dolivaš vodo. Odzračeno pa ni.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Aja, kavitacija, ta je pa prisotna v peči, takrat ko vre v njej. Torej na noben način ne smeš dovoliti, da bi se voda v peči točkovno uparjala. To so udarni valovi, ki lahko naredijo še kaj hujšega kot kavitacijo (posledično najedanje materiala)
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Eeee - Demz ... Kavitacija nima direktne veze s temperaturo. Kavitacija je nastajanje mehurčkov ob gibajočih delih v vodi (ladijskih vijakih recimo) - verjetnost, da bi se kaka grundfoska tako hitro vrtela je skoraj nična.
Je pa res, da predstavlja kavitacija težavo zaradi implozij teh mehurčkov in lahko kar konkretno poškoduje ladijske vijake, propelerje in kar se še takega vrti v vodi.
Dajte no malo sarkazem detektorje nastaviti.

Zdaj pa resno - zrak se v ogrevalnih sistemih pojavlja deloma zaradi izločanja plinov (zraka) iz vode, kar se pa sčasoma umiri.
Dodatno se pojavlja, ker pač noben teh sistemov ni popolnoma zrakotesen - eni bolj drugi manj, visoko temperaturni manj. Peči, ki imajo "gusnato" kurišče so tudi bolj na udaru itd.
Omenjeno brbotanje enega od uporabnikov bi dejansko lahko imelo vzrok v premočnem kurjenju in posledično točkovnem vretju - a za točno diagnozo je bistveno premalo podatkov in bo lahko samo kaki jurga na licu mesta ugotovil kaj je krivo.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
.. jest se vprašam, zakaj si folk ne uredi dotoka tople vode v radiatorje spodaj in odvod zgoraj in ne kot je ponavadi. Sam sem si že pred leti tako napravil pri sebi v bloku. Ima svojo logiko to ... in kakšno slabo lastnost kdaj tudi :zardelalter: ...
------------------------------------
" ... The Truth Is Out There ..." :zardelalter:
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
.. jest se vprašam, zakaj si folk ne uredi dotoka tople vode v radiatorje spodaj in odvod zgoraj in ne kot je ponavadi. Sam sem si že pred leti tako napravil pri sebi v bloku. Ima svojo logiko to ... in kakšno slabo lastnost kdaj tudi :zardelalter: ...
------------------------------------
" ... The Truth Is Out There ..." :zardelalter:
Tole bi pa res rad videl kako logiko to ima.....
 
  • Wow
Reactions: jurga

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.427
3.178
113
No tko. Potem pa še dodaj vmes razdelilno omarico kjer dovod pride iz tlaka gor in potem dol v talno ali radiatorje. In....in...rata pizdarija če pumpa ne lavfa.
Zadnji žledolom je bil krasen primer. Ni bilo elektrike, ljudje itak drv dost kukr jih češ, Kurilnica itak sama bogatija.....ampak ni grelo in bajte mrzle ...dokler ni agregat zalavfal za jebene pumpe. Seveda pa si lahko ukuril v peči brez agregata in je ratalo zelo vroče...mehurčku kukr češ.
Demz
Skozi crpalkosistem ne potegne termosifonsko. Če bi, potem že pred pol stoletja ne bi delal bypasa za crpalko.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Tole bi pa res rad videl kako logiko to ima.....
Ima neko svojo logiko termike vsaj pri meni v bloku ... sem napisal malo daljše s sliko moje inovacije, pa mi je Zmrz Browser, pa se mi ne da ponovno pisat :nigladek: ... v svoji bajti pa je vprašljivo ... glej glej čudo, slikica se je pojavila od nekje zdaj ... text pa ne :zardelalter: ...
 

Priponke

  • economizer.jpg
    economizer.jpg
    9,6 KB · Ogledi: 239

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Svoje dni sem bil najemnik v kletnih prostorih neke bajte. Ko so bili nekoč sredi zime mrzli radiatorji, sem se pritožil lastniku. Ta se mi je zahvalil, ker ni vedel, da je crknila črpalka. V prvem štuku je bilo vseeno toplo. Torej je le nekaj na termiki.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.036
2.358
113
Mi smo imeli dolga leta dokler ni crknil bojler v peči, črpalko enostavno ugasnjeno. Peč je v kleti, prvo nadstropje pa je bilo popolnoma ogreto, vsi radiatorji so greli normalno. To se je seveda nehalo, ko smo dodali črpalko za ločen bojler in kasneje še za talno gretje v mansardi.
 

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.542
-256
83
Zdravo
Kopalniski radiator(lojtra), zmontiran 4 leta je potrebno dnevno odzracevati. Tlak pri mrzli vodi 1,2 bara pri topli 1,5. Ekspanzijska 1/3 zveni polno, zgornji 2/3 votlo, vode v membrani ni na ventilcku pihne ven zrak. Kaksna ideja? Bi avtomatski odzracevalni loncek resil stvar?
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.599
1.061
113
sem imel enak problem - celo zimo stalno odzračevati. Menda zaradi tega ker je pol inštalacije železne, pol pa bakrene. Kakorkoli - montiral sem lončke kjer se je to dalo, torej kjer so bili ročni odzračevalniki na vrhu radiatorja ali od strani, kjer sem dodal koleno, da so lončki navpično. Kjer so bili ročni pod kotom, sem dal tiste avtomatske na papirčke.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Zdravo
Kopalniski radiator(lojtra), zmontiran 4 leta je potrebno dnevno odzracevati. Tlak pri mrzli vodi 1,2 bara pri topli 1,5. Ekspanzijska 1/3 zveni polno, zgornji 2/3 votlo, vode v membrani ni na ventilcku pihne ven zrak. Kaksna ideja? Bi avtomatski odzracevalni loncek resil stvar?
zapri vse radiatorje ,pusti odprtega samo tega ki ne greje .