Cene elektrike v 2022?

karola

Pripravnik
25. jul 2007
74
63
18
Tudi če sončne ponoči ne delajo nič distributerji viške oddane v omrežje ravno tako prodajo, tako da čiste izgube jim ravno ne delajo.

Sicer prvič slišim za to omejitev na nivoju EU, na max 4,5 kW.
Podnevi prodajo po ? Ponoči pa kupijo Po? Minili so časi ko si kupil energijo med H23 in H5 po nizki ceni ali pa celo negativni. Lahko napišem Nostradamusovo videnje: vsi sončniki ki imajo fotovoltaiko bodo izgubili dovoljene moči in jih bodo distributerji omejevali. Razlog bo slej ko prej padec net meteringa, ustavne pritožbe zavrjenih soglasij - delitev 1 in 2 razrednih državljanov v vaseh - mestih. In seveda vsi ki imajo sončno bodo potencialni kupci baterij. poleg tega tudi hibridnih razsmernikov.
Še za uporabnike elektro avtomobilov. Samo v razmišljanje podnevi ko delajo elektriko doma na hiši iz sonca ali vsi takrat avto polnijo oz ga bodo polnili? Ponoči brez net metering bolj švoh ali pa bo drago. Spet bo potrebna baterija. Žalostno ampak same baterije..... cena njih bo šla gor. Kupili jo bodo pa redki oz malo njih. Teslin power wall 9000 eur. Kitajci trenutno med 5 in 10 kEur.
V glavnem zanimiva prihodnost.
Še to elektrika je draga napram vsem telekomunikacijskim stroškom?
 
  • Všeč mi je
Reactions: trance0 in sandra

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.472
113
Podnevi prodajo po ? Ponoči pa kupijo Po? Minili so časi ko si kupil energijo med H23 in H5 po nizki ceni ali pa celo negativni. Lahko napišem Nostradamusovo videnje: vsi sončniki ki imajo fotovoltaiko bodo izgubili dovoljene moči in jih bodo distributerji omejevali. Razlog bo slej ko prej padec net meteringa, ustavne pritožbe zavrjenih soglasij - delitev 1 in 2 razrednih državljanov v vaseh - mestih. In seveda vsi ki imajo sončno bodo potencialni kupci baterij. poleg tega tudi hibridnih razsmernikov.
Še za uporabnike elektro avtomobilov. Samo v razmišljanje podnevi ko delajo elektriko doma na hiši iz sonca ali vsi takrat avto polnijo oz ga bodo polnili? Ponoči brez net metering bolj švoh ali pa bo drago. Spet bo potrebna baterija. Žalostno ampak same baterije..... cena njih bo šla gor. Kupili jo bodo pa redki oz malo njih. Teslin power wall 9000 eur. Kitajci trenutno med 5 in 10 kEur.
V glavnem zanimiva prihodnost.
Še to elektrika je draga napram vsem telekomunikacijskim stroškom?
Ne bodi no tako črnogled.
Ne vem po koliko distributer proda 1 kW viška iz Franceljneve sončne, vsekakor pa ga proda in ne da zastonj.

Za to, da bi se omejevale sončne moraš najprej imeti višek elektrike na državni ravni, česar pa kolikor vem nimamo.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.472
113
Podnevi prodajo po ? Ponoči pa kupijo Po? Minili so časi ko si kupil energijo med H23 in H5 po nizki ceni ali pa celo negativni. Lahko napišem Nostradamusovo videnje: vsi sončniki ki imajo fotovoltaiko bodo izgubili dovoljene moči in jih bodo distributerji omejevali. Razlog bo slej ko prej padec net meteringa, ustavne pritožbe zavrjenih soglasij - delitev 1 in 2 razrednih državljanov v vaseh - mestih. In seveda vsi ki imajo sončno bodo potencialni kupci baterij. poleg tega tudi hibridnih razsmernikov.
Še za uporabnike elektro avtomobilov. Samo v razmišljanje podnevi ko delajo elektriko doma na hiši iz sonca ali vsi takrat avto polnijo oz ga bodo polnili? Ponoči brez net metering bolj švoh ali pa bo drago. Spet bo potrebna baterija. Žalostno ampak same baterije..... cena njih bo šla gor. Kupili jo bodo pa redki oz malo njih. Teslin power wall 9000 eur. Kitajci trenutno med 5 in 10 kEur.
V glavnem zanimiva prihodnost.
Še to elektrika je draga napram vsem telekomunikacijskim stroškom?
Ne bodi no tako črnogled.
Ne vem po koliko distributer proda 1 kW viška iz Franceljneve sončne, vsekakor pa ga proda in ne da zastonj, kot ga je dobil. Kvečjemu bi jih lahko prodal še več, če bi bilo omrežje ustrezno in se moči elektrarn proti omrežju ne bi omejevale.

Za to, da bi se omejevale sončne moraš najprej imeti višek elektrike na državni ravni, česar pa kolikor vem nimamo. Sicer pa tudi če mi še dodatno omejijo oddajo proti omrežju na kakih 10 kw bo še zmeraj 0 dokler bo netmetering.
 

karola

Pripravnik
25. jul 2007
74
63
18
Ne bodi no tako črnogled.
Ne vem po koliko distributer proda 1 kW viška iz Franceljneve sončne, vsekakor pa ga proda in ne da zastonj.

Za to, da bi se omejevale sončne moraš najprej imeti višek elektrike na državni ravni, česar pa kolikor vem nimamo.
Ne bodi no tako črnogled.
Ne vem po koliko distributer proda 1 kW viška iz Franceljneve sončne, vsekakor pa ga proda in ne da zastonj, kot ga je dobil. Kvečjemu bi jih lahko prodal še več, če bi bilo omrežje ustrezno in se moči elektrarn proti omrežju ne bi omejevale.

Za to, da bi se omejevale sončne moraš najprej imeti višek elektrike na državni ravni, česar pa kolikor vem nimamo. Sicer pa tudi če mi še dodatno omejijo oddajo proti omrežju na kakih 10 kw bo še zmeraj 0 dokler bo netmetering.
Ne rabiš imet manko ali višek. Ti bom bolj nazorno odgovoril zakaj si ti boljši in imaš lahko sončno tvoji sosedi pa ne. Bo zdaj šlo. Ja in edino prav da vsem omejijo in dajo tudi drugim možnost.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Hej. Zadeva ratuje resna.

Cena štroma za 2023 je 10x lanski.

Kakšne so kaj napovedi za gospodinjstva? Predvsem me zanima koliko je pomembno katerega ponudnika elektrike imaš? Kdo garantira morda neko fiksno ceno nekaj časa itd... ? Ali je vse eno sranje, pa je vseeno kje si.

Hvala.
Lahko bi napisal 20x dolgoletbemu obdobju pred corono.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Podnevi prodajo po ? Ponoči pa kupijo Po? Minili so časi ko si kupil energijo med H23 in H5 po nizki ceni ali pa celo negativni. Lahko napišem Nostradamusovo videnje: vsi sončniki ki imajo fotovoltaiko bodo izgubili dovoljene moči in jih bodo distributerji omejevali. Razlog bo slej ko prej padec net meteringa, ustavne pritožbe zavrjenih soglasij - delitev 1 in 2 razrednih državljanov v vaseh - mestih. In seveda vsi ki imajo sončno bodo potencialni kupci baterij. poleg tega tudi hibridnih razsmernikov.
Še za uporabnike elektro avtomobilov. Samo v razmišljanje podnevi ko delajo elektriko doma na hiši iz sonca ali vsi takrat avto polnijo oz ga bodo polnili? Ponoči brez net metering bolj švoh ali pa bo drago. Spet bo potrebna baterija. Žalostno ampak same baterije..... cena njih bo šla gor. Kupili jo bodo pa redki oz malo njih. Teslin power wall 9000 eur. Kitajci trenutno med 5 in 10 kEur.
V glavnem zanimiva prihodnost.
Še to elektrika je draga napram vsem telekomunikacijskim stroškom?
Dokler bo podnevi vecja poraba elektrike kot ponoci, se tvoje napovedi ne bodo uresnicile.
Tudi ce vsa osebna vozila nadomestnimo z električnimi se to ne bo zgodilo. Tudi ce bi samo ponoci polnili.
Slovenija mora trenutno uvoziti tretjino elektrike.
Ce bo taka susa tudi pozimi, jo bo treba naibrz takrat uvoziti polovico.
Sploh ce bo pomanjkanje plina za.ogrevanje, oziroma bo ogrevanie na elektriko cenejse od plina
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

erikson

Guru
25. avg 2007
21.466
5.463
113
V tujini (sploh Nemčija) se že varčuje z elektriko, pri nas še nisem opazil, da bi se kaj ugašalo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
Zaenkrat ne pomeni nic... Vsak v KR se se vedno lahko zastonj "tanka" elektriko na najboljsih parkirnih mestih v mestu. V LJ tudi še bržkone. Doma se "tanka" malo drazje, ampak ker so cene regulirane, ni za na kant priti. Ponoči ceneje kot podnevi, ce je razlika v ceni med Vt in Mt. Če je pa SE, je pa trenutno povsem vseeno kdaj v dnevu. Cena je enaka vedno.

Vse ostalo je wishful thinking nekaterih. Od 2007 napovedi konca sveta in zivljenja kot ga poznamo... Ne vem kako zivite vmes med temi konci, ki se ne zgodijo. Morate biti cist zagrenjeni...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.348
3.440
113
No ne bluziti o sončkih.
Evo eno drugo mnenje.

 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf in zoom

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.472
113
Vsaj jaz osebno nisem šel v izgradnjo sončne zaradi varovanja okolja, pač pa zato, da se malo zavarujem pred poblaznelimi cenami na trgu. Preden se bojo tile zmenili kakšna je naša energetska prihodnost bo elektrarna že odplačana. Članek je drugače povsem realen.


Edino kar je problem je, da monterji nikjer ne dobijo 25 kw razsmernika.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
Drugace pa... Imam en podatek, da je bila leta 1995 cena 1kwh preracunano v evre 0,04€. Če to ne drži, me lahko kdo popravi...

Torej: 1kWh leta 1995 je koštal 4 cente, leta 2022 (do teh podražitev) pa 12 centov, AMPAK povprečna bruto plača leta 1995 je bila 467€, leta 2022 pa 2007€.

Ce danes razmerje iz 2004 prenesemo, je cena elektrike koliko? V poziciji, ko se borimo proti "draginji", ki je bila 25 let nazaj normala. Sploh, ce upostevamo vse alter znalce, da gremo od osamosvojitve samo nizbrdo je bila cena osnovne "dobrine" kot je elektrika do letos nenormalno poceni. Ce pa smo standard bistveno zvišali, potem pa seveda ne moremo direktno primerjati.

Kar se pa tice soncnic... Gor je zaradi matematike, ne kemije (ogljiki) ali obče energetske znanosti, o kateri v nasprotju s povprečnim alterasom, ne vem nič, niti me kaj dosti ne zanima. Sploh pa ne bom delala nekih zakljuckov na podlagi javno znanih podatkov in posnetkov z youtuba. Te paraznanosti so rak družbe na vseh nivojih.
 
Nazadnje urejeno:
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: sandra in ncnifrej

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.479
3.133
113
Za začetek naj pernata divizija ugasne javno razsvetljavo. Bo elektrike juhuhu več.
Sprehajalci psov za partizansko sranje po javnih površinah lahto to počnejo tudi v temi...ali si nabavijo baterijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: roCkY

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Drugace pa... Imam en podatek, da je bila leta 1995 cena 1kwh preracunano v evre 0,04€. Če to ne drži, me lahko kdo popravi...

Torej: 1kWh leta 1995 je koštal 4 cente, leta 2022 (do teh podražitev) pa 12 centov, AMPAK povprečna bruto plača leta 1995 je bila 467€, leta 2022 pa 2007€.

Ce danes razmerje iz 2004 prenesemo, je cena elektrike koliko? V poziciji, ko se borimo proti "draginji", ki je bila 25 let nazaj normala. Sploh, ce upostevamo vse alter znalce, da gremo od osamosvojitve samo nizbrdo je bila cena osnovne "dobrine" kot je elektrika do letos nenormalno poceni. Ce pa smo standard bistveno zvišali, potem pa seveda ne moremo direktno primerjati.

Kar se pa tice soncnic... Gor je zaradi matematike, ne kemije (ogljiki) ali obče energetske znanosti, o kateri v nasprotju s povprečnim alterasom, ne vem nič, niti me kaj dosti ne zanima. Sploh pa ne bom delala nekih zakljuckov na podlagi javno znanih podatkov in posnetkov z youtuba. Te paraznanosti so rak družbe na vseh nivojih.
Strom je bil poceni ker jim je pasalao da gre vse na elektriko. Sedaj pač nebo. In sedaj jim paše da se montirajo sončne elektratne.

Čez čas bodo.moderne baterije.
Mogoče se bo zaradi razlike v ceni dnevna.nočna.tarifa bolj splačalo meti baterije.