Cene elektrike v 2022?

krko

Guru
5. sep 2010
2.495
1.146
113
Bo potrebno preverit vse postavke, da ne bi slučajno dodatno zaračunali kakšno bedarijo.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Ja, res je. Ni omrežnine. V petek 4. so na hitro objavili v uradnem listu. Jaz sem pa prpa in nisem sporočil porabe potem v soboto zaradi grožnje malih delničarjev...

Pa naslednjni mesec. :(
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.309
3.413
113
Kaj pa mi ko imamo avtomatsko odčitavanje.

V glavnem ima kdo kakšen električni avto za posodit za 2 meseca??
 
  • Haha
Reactions: Hanzi

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.271
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Hej. Zadeva ratuje resna.

Cena štroma za 2023 je 10x lanski.

Kakšne so kaj napovedi za gospodinjstva? Predvsem me zanima koliko je pomembno katerega ponudnika elektrike imaš? Kdo garantira morda neko fiksno ceno nekaj časa itd... ? Ali je vse eno sranje, pa je vseeno kje si.

Hvala.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
Meni so kljub pogodbi o nespremenjeni cene elektrike 2x dvignili ceno. Odgovor po pritožbi je bil, da jamčijo samo za popust:gorjaca:,ne pa za samo ceno Kw.
 
  • Haha
Reactions: ales85

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.212
3.367
113
Drzava garantira. Vsi so na istem, morebiti geni misjo dlako cenejsi.

Država garantira, dokler pač ne garantira več. Sliši se lepo, da ti garantira ampak, če ponudnik danes kupuje štrom po jurja za Mwh, jo ziher ne bo čez pol leta prodajal po 100eur oz v svojo škodo. A res mislite, da so cene na borzi zato, ker je brokerjem mal dolgact, pa mal brezveze barantajo za naslovnice časopisov? To kar danes kupujejo, bodo čez pol leta nam prodajali. Malo se bo treba zamislit na sigurnost te državne garancije. Najbolj ga bojo nayebal toplotnočrpalkarji.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Če za primer povem kakšno je stanje v naši firmi - industrija, proizvodnja ca. 250 zaposlenih:
2021 smo v celem letu za elektriko plačali ca. 280 k€
2022 bomo v celem letu za elektriko plačali ca. 750 k€
Po ponudbi, ki smo jo včeraj dobili za 2023 bi nas, če bi jo že sprejeli, naslednje leto elektrika stala ca. 4 mio €, oz. skoraj 15x toliko kot lani.
To nas že porine v izgubo. Pa smo dobra firma in delamo soliden dobiček 3-4 mio €/leto.
Kako bodo take cene elektrike lahko preživela ostala proizvodna podjetja, ki so v slabši kondiciji, pa ne vem.
Oz. vem... ...ne bodo.
To je katastrofa.
Sam tolk.

Edit:
Še relativno.
2021 je strošek elektrike,, glede na stroške materiala, predstavljal ca. 1,5 %.
Letos bo dobre 4 %.
2023 pa, če bodo cene take kot so sedaj, pa bo 20 % - npr. včeraj nam je bilo za 2023 ponujeno: VT 1.050 €/MWh / MT 750 €/MWh..
To ni možno preživeti oz., ker nastopamo na mednarodnem trgu in izvažamo tudi izven EU, vkalkulirati v ceno izdelkov.
 
Nazadnje urejeno:

karola

Pripravnik
25. jul 2007
74
63
18
Žal nihče ne ve kaj bo. Nas proizvajalce je tičeva vlada direktno v podjetja za izgubo. Pri nas če upoštevamo samo variabilni strošek proizvodnje elektrike - gorivo pa CO2 kupon je trenutna cena proizvodnje iz premoga 200 eur, iz plina pa 420 eur za 1 MWH elektrike. Tukaj ni upoštevanega fiksnega dela v ceni pa še zaslužka.Vlada pa je dala max 100 eur.
Evo kaj bi vi naredili? Delali naprej ali ustavili proizvodnjo. Lahko skačete v luft ampak to so dejstva. In kako bodo to preživeli takšni proizvajalci kot mi. V sloveniji (namerno z malo) ima nizko ceno samo NEK s svojimi 350 MW. Hidro letos dela za en K. Dež jjih ne bo tako hitro spravil na tir. Ostane samo še termo. Sonce dela podnevi ponoči pa jemlje od teh prozvajalcev nazaj - skregana logika net meteringa. Zato konkretno net meteringa ni nikjer v EU ali modrem planetu. Samo v slovenjiji. Tudi še ena cvetka v EU pa do severnaga tečaja je max moč sončne elektrarne 4,5 kw. Pri nas pa ......
Kako boste ali bomo končni uporabniki zacvilili naslednje leto najkasneje pa 2024 ko bodo elektro distributerji dali v zagon (model je že narejen in v postopku sprejemanja) 6 različnih tarif omrežnine na dan? Vask bo gledal kdaj bo prižgal večji porabnik elektrike. Ali pa plačal konico.

Evo alter skupnost malo za žvečenje in pričakujem konstruktiven pogovor še naprej.
LP
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.109
2.462
113
Žal nihče ne ve kaj bo. Nas proizvajalce je tičeva vlada direktno v podjetja za izgubo. Pri nas če upoštevamo samo variabilni strošek proizvodnje elektrike - gorivo pa CO2 kupon je trenutna cena proizvodnje iz premoga 200 eur, iz plina pa 420 eur za 1 MWH elektrike. Tukaj ni upoštevanega fiksnega dela v ceni pa še zaslužka.Vlada pa je dala max 100 eur.
Evo kaj bi vi naredili? Delali naprej ali ustavili proizvodnjo. Lahko skačete v luft ampak to so dejstva. In kako bodo to preživeli takšni proizvajalci kot mi. V sloveniji (namerno z malo) ima nizko ceno samo NEK s svojimi 350 MW. Hidro letos dela za en K. Dež jjih ne bo tako hitro spravil na tir. Ostane samo še termo. Sonce dela podnevi ponoči pa jemlje od teh prozvajalcev nazaj - skregana logika net meteringa. Zato konkretno net meteringa ni nikjer v EU ali modrem planetu. Samo v slovenjiji. Tudi še ena cvetka v EU pa do severnaga tečaja je max moč sončne elektrarne 4,5 kw. Pri nas pa ......
Kako boste ali bomo končni uporabniki zacvilili naslednje leto najkasneje pa 2024 ko bodo elektro distributerji dali v zagon (model je že narejen in v postopku sprejemanja) 6 različnih tarif omrežnine na dan? Vask bo gledal kdaj bo prižgal večji porabnik elektrike. Ali pa plačal konico.

Evo alter skupnost malo za žvečenje in pričakujem konstruktiven pogovor še naprej.
LP
Tudi če sončne ponoči ne delajo nič distributerji viške oddane v omrežje ravno tako prodajo, tako da čiste izgube jim ravno ne delajo.

Sicer prvič slišim za to omejitev na nivoju EU, na max 4,5 kW.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.322
5.357
113
Država garantira, dokler pač ne garantira več. Sliši se lepo, da ti garantira ampak, če ponudnik danes kupuje štrom po jurja za Mwh, jo ziher ne bo čez pol leta prodajal po 100eur oz v svojo škodo. A res mislite, da so cene na borzi zato, ker je brokerjem mal dolgact, pa mal brezveze barantajo za naslovnice časopisov? To kar danes kupujejo, bodo čez pol leta nam prodajali. Malo se bo treba zamislit na sigurnost te državne garancije. Najbolj ga bojo nayebal toplotnočrpalkarji.

Hja, garantira pac do konca avgusta drugo leto... Kaj bo potem,bomo pa videli