cena fasade

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Prihranek na kurjavi in vrednost investicije?

Se povrne kdaj? Po 20 letih ko bo stiropor preperel?
Če ne kaj drugega izolacija ovoja stavbe pomeni povečanje bivalnega udobja. Tako ženo ležanje na kavču ob hladni zunanji steni ne zebe. Ti pa lahko med njo in steno za izolacijo naložiš denar, če hočeš imeti mir v hiši.
evil.gif


PS- drugače pa zaradi izolacije ovoja stavbe letno prihranim med 550 in 690 €. Ob tem pa je dejanski vprašljiv strošek le izolacija in delo z njo, saj je potrebno fasado v vsakem primeru občasno barvati. Torej od skupne cene 35€ pade na izolacijo tam 15-20€, kar pri 200 m2 znese 3000-4000€ oz. 7 let amortizacije.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Snecer; ceneje kot cegle zlagati je ziveti v prikolici, se ceneje pa v sotoru ali kartonski skatli. Precej je odvisno tudi od cene enrgenta. Tudi soncni kolektorji se ne izplacajo ekonomsko. Pa jih imam. Tudi drugi avto v druzini se mi ne izplača. Pa ga imam. Tudi motor se tebi ne izplača, pa ga imas
wink-1.gif
.
Telex: na fuzinah pri zaprtem ogrevanju mojega stanovanja sem imel pogosto manj kot 20% vlage. Manj namrec vlagomer ni pokazal. Napisal je LL.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Včeraj so mi končali z izdelavo fasade, dobil sem tudi že račun, ki je identičen prtedračunu.Kompletna izdelava lahke fasade sestavljena iz fasadne plošče EPS F16cm in akrilni oz. silikatni zaključni sloj deb. 1,5mm v pastelni barvi z upoštevanimi vogalniki z mrežo in predhodno impregnacijo je 36/€ m2. V ceno je vključena tudi vgradnja polic in postavitev odra. Torej je v ceni vse razen polic, kar se mi zdi logično, saj ima vsak svoje želje glede njih.
Posebej so mi zaračunali le dodatna dela, npr. pleskanje lesenega napušča in še nekaj manjših stvari, katera sem si kasneje zamislil.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
To je to. In če sem si prav zapomnil, je šlo v tem primeru za sanacijo, ne za novogradnjo?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Snecer; ceneje kot cegle zlagati je ziveti v prikolici, se ceneje pa v sotoru ali kartonski skatli. Precej je odvisno tudi od cene enrgenta. Tudi soncni kolektorji se ne izplacajo ekonomsko. Pa jih imam. Tudi drugi avto v druzini se mi ne izplača. Pa ga imam. Tudi motor se tebi ne izplača, pa ga imas
wink-1.gif
.
Telex: na fuzinah pri zaprtem ogrevanju mojega stanovanja sem imel pogosto manj kot 20% vlage. Manj namrec vlagomer ni pokazal. Napisal je LL.

Ja, ampak če s stiroporom povečaš vlago v hiši, ker vse dihta, potem se to sploh ne izplača.
Sem razmišljal o tej zadevi, sicer imamo kar debele zidove in nekih težav ni, a bom raje počakal še kar 10 let+, da vidim kaj bo prinesel napredek.

Malo se mi zdi hecno, da na hišo gor lepim stiropor, v katerega je televizija zapakirana
evil.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Vseskozi poudarjam ...LAHKO... To pa ne pomeni, da se zgodi vedno. Pri tebi se očitno ne dogaja, če pa prebiraš še kakšen drug forum pa kar precej ljudi sprašuje, kako se rešiti plesni na stenah, kljub dokaj solidni izolaciji ovoja stavbe.

če prebereš in vprašaš malo bolje, je ponavadi problem:
- toplotni mostovi na špaletah oken (kjer na drugi strani ni fasade)
- toplotni mostovi balkona, ki ga niso nikakor izolirali, medtem ko so na fasado nabil 20 cm bilokatere toplotne izolacije
- zgornji koti pri mansardi, ko se je nabilo cegle vse gor do desk ali pa zabetoniralo
- stene kleti, ki niso dobro hidroizolirane
seveda, če se zrači kot je treba...

se pa pustim presenetiti - pokaži mi temo, kjer avtor pravi da ima vsaj pol ure celokupno na dan na stežaj odprta okna (recimo 3x10min ali 2x15min) in gleda v dnevni sobi npr (nekletnega stanovanja) na sredi stene flek plesni. Ne v kotu, ne pri oknu, ne pri kakemu preboju stene in na drugi strani stene je fasada, ne morebiti kaj našraufano direkt na zid in nič izolirano.

Se pa strinjam, nebroj je tem, kjer avtorji jamrajo, da so napoplai prek 15cm stiroporja zdaj imajo pa plesen, ki je prej nikdar niso imeli. Za toplotne mostove slišali še niso, kaj šele da bi bili pripravljeni plačati za to, da se jih odpravi. ko se lahko zraven zapravi še za eno fasado. Malo bolj osveščeni, so premislili, ugotovili, na katere balkone že 5 let nobeden ni stopil razen žene, ko je pajčevine preč dajala in rože zalivala, pa ga preč odsekali.

Kar se tiče pa izgleda? fasade po 7 letih tebe in soseda. MIslim, da ne rbim razlagati, da je nekaj tudi v delu mojstra. Material ga ne naredi. Lahko kupim par kolutov cevi pa raznih žic in kablov, pa škatlo TEM modulov, odprem s.p. in se oglašujem, ampakzato še nisem štromar.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:...
se pa pustim presenetiti - pokaži mi temo, kjer avtor pravi da ima vsaj pol ure celokupno na dan na stežaj odprta okna (recimo 3x10min ali 2x15min) in gleda v dnevni sobi npr (nekletnega stanovanja) na sredi stene flek plesni...

Cela debata se je razvila zaradi zapisa:
Citat:
@Vincent
Kaj imata veze zunanja izolacija stene in vlaga v prostoru??...
In le zaradi tega sem se oglasil. Drugače pač ne zagovarjam nekih rešitev glede izbire materiala za fasado tako na daljavo, brez potrebnih podatkov. Kdor je izbral stiropor in nima problema z vlago je zagotovo ravnal modro, saj je prihranil kar dvakrat- pri stroških ogrevanja in pri stroških izvedbe.

PS- drugače pa je zračenje 10-15 minut s popolnoma odprtim oknom že škodljivo. V tem času se namreč zamenja že toliko zraka, da se začno hladiti stene, kar povzroča nepotrebne stroške. Je boljše odpreti okno večkrat po 2...3 min, kot enkrat za 15 min.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik cbb pravi:
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Jaz imam predracun okrog 20eur/m2. 16 cm stiropor. Stara fasada, en kup priprav bo treba gre za manjsi blok. Ves materijal baumit.
Drugace brezveze ro na forumu sprasujes najbolje da poklices 2 fasaderja naj ti naredita predracun saj je zastonj. Poklici vsaj 2 razlicna ker razlika v ceni za isto stvar zna biti tudi 100%. Jaz imam predracun za fasado od 21.000 do 36.000 za isto stvar na istem bloku
smile-1.gif

Lp

Jaz sem plačal 34 eur za 15 cm pred dvema letoma. Mislim, da je bilo ugodno. Torej materjal, dva sloja plus silikatno silikonski zaključni sloj.

Zakaj sisi sloj, ce je stiropor, ki ne diha?

Sam bi fasado delal po enem in edinem principu.
Ali bi imel volno ali stiropor bi se odlocil glede na dihanje. Sam imam volno, po stenah nimam emulzije z notranje strani. Ce das not emulzijo, ne rabis volne. Pa na volno in brez emulzije gre sisi. Se nimas sisi, je spet vse brezveze.

Torej ali bos delal dihajoco ali ne je enostavno vprasanje.

Potem pa najvecjo debelino, ki je na trdu, mogoce eno manjso. In da ni dodatnih del, sidranja itd. Pri meni je bila takrat 16 volna.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Snecer; ceneje kot cegle zlagati je ziveti v prikolici, se ceneje pa v sotoru ali kartonski skatli. Precej je odvisno tudi od cene enrgenta. Tudi soncni kolektorji se ne izplacajo ekonomsko. Pa jih imam. Tudi drugi avto v druzini se mi ne izplača. Pa ga imam. Tudi motor se tebi ne izplača, pa ga imas
wink-1.gif
.
Telex: na fuzinah pri zaprtem ogrevanju mojega stanovanja sem imel pogosto manj kot 20% vlage. Manj namrec vlagomer ni pokazal. Napisal je LL.

Ja, ampak če s stiroporom povečaš vlago v hiši, ker vse dihta, potem se to sploh ne izplača.
Sem razmišljal o tej zadevi, sicer imamo kar debele zidove in nekih težav ni, a bom raje počakal še kar 10 let+, da vidim kaj bo prinesel napredek.

Malo se mi zdi hecno, da na hišo gor lepim stiropor, v katerega je televizija zapakirana
evil.gif

Debeli zidovi, to podpiram, samo redno zraæi, æe je stara bajta, da ti deteta ne bo radon potolkel...
 

Abeta

Fizikalc
13. avg 2007
1.860
3
38
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Jaz imam predracun okrog 20eur/m2. 16 cm stiropor. Stara fasada, en kup priprav bo treba gre za manjsi blok. Ves materijal baumit.
Drugace brezveze ro na forumu sprasujes najbolje da poklices 2 fasaderja naj ti naredita predracun saj je zastonj. Poklici vsaj 2 razlicna ker razlika v ceni za isto stvar zna biti tudi 100%. Jaz imam predracun za fasado od 21.000 do 36.000 za isto stvar na istem bloku
smile-1.gif

Lp

meni mojster samo za delo z gradbenim odrom, če jaz zrihtam material hoče 21 €/m2 .... za komplet pa 32,80 €/m2 + DDV
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
precej ljudi sprašuje, kako se rešiti plesni na stenah, kljub dokaj solidni izolaciji ovoja stavbe.


Spet smo tu, kjer nima veze, to kar bi rad poudaril....ljudje so šparali tam kjer ni treba...torej na ovoju..zdaj poleg tega da plačujejo več, se še vedno srečujejo s tovrstnimi problemi, ker so stalno na meji kondenzacije notranjih sten. Zato kupujejo razvalaževalce (ki so zastonj), ki jih cele dneve gonijo (tudi to je zastonj), mažejo stene s super barvami (ki so spet zastonj)...a dva jurja več pri izolaciji za podvojeno debelino se pa ni splačalo.
crazy1.gif


Kdor bo dal dobro merico izolacije ne bo imel nobenih problemov ne glede na vrsto izolacije (!)..tu je poudarek...ob konkretni debelini, je vseeno kaj imaš.

Čemu stiropor z luknjicami? Marketinška fora...ker so ljudje nafopani od volne in najedajo...kje je rešitev? Ja logiš..naluknjaš izolacijo in imaš mir (in potem folk plača izolacijo, ki ima luknje da mu lažje uhaja toplota
hysterical-1.gif
...al..spi pa boljše!).
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik vincent pravi:...
Kdor bo dal dobro merico izolacije ne bo imel nobenih problemov ne glede na vrsto izolacije (!)..tu je poudarek...ob konkretni debelini, je vseeno kaj imaš....
Lahko daš meter debel stiropor na zunanjo steno pa se kondenzaciji vlage ne boš mogel izogniti. Najverjetneje ti vlaga ob takšni izolaciji ne bo kondenzirala na površini ampak v notranjosti stene (verjetno že kar na zunanjem robu stene tik ob izolaciji- ob točkovnem lepljenju stiropora in s tem zračnimi žepi bo pač nastajala plesen tam). Zaradi paro nepropustne izolacije na zunanji strani se bo stena lahko sušile le navznoter- tam pa imaš zrak z več vlage. Zaradi debele izolacije bo stena poleti hladna (kar si tudi želimo) posledično pa ne bo dovolj toplotne energije za izsušitev sten. Nakopičena vlaga v stenah preko hladnejšega obdobja se v toplejšem obdobju ne bo mogla povsem izločiti iz sten zato se ti bo z leti akumulirala, kar bo pomenilo vedno bolj vlažne stene in...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Ti pač nisi tipični Slovenc. Stiropoja se ne vidi, borduro v kopalnici se pac vidi (pa plesen po stenah tudi). Bolje je imeti borduro in plesen, kot pa samo ploscico po 10evrov/m2 in stiropor (ker se ga ne vidi). No, pri meni vsi nekam sumljivo sprasujejo zakaj imam police siroke 35cm notri (ti pa zunaj
evil.gif
)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Telex: ne verjamem tvoji zgodbici o akumuliranju vlage v steni. Potem bi tisti ki imajo ze desetletja eps fasado samo luknjo obesalo slike na steni naredili, pa bi namesto slike lahko pipo montirali.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Eh
wink-1.gif
. V kolikor izolacijski ovoj ne pušča je (spet govorim za lepo mero izolacije) temperatura na stiku plošče in zidu (torej tam kjer je lepilo) dokaj blizu notranji temperaturi prostora. In je točka kondenzacije pomeknjena globoko v izolacijo.

Okoli lepljena so pa različne teze...ena pravi da točkovno JA, ker to mogogoča cirkulacijo zraka med izolacijo in steno..spet...ob dobri izvedi, kar pomeni da mora biti ta del diht zaprt, da topel zrak ne seka ven pod napuščem.

Pri nas prek zime sušimo cote v delavnici...nemalokrat se susijo tri stojala hkrati (sploh ob koncih tedna) kar pomeni trije stroji cunj...torej notranjega pribitka vlage nenormalno...o plesni ne duha ne sluha. In ja...imamo stiropor.

Tako da spet...kdor ima probleme jo ima zaradi nič ali premalo izolacije.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik stieber pravi:
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Snecer; ceneje kot cegle zlagati je ziveti v prikolici, se ceneje pa v sotoru ali kartonski skatli. Precej je odvisno tudi od cene enrgenta. Tudi soncni kolektorji se ne izplacajo ekonomsko. Pa jih imam. Tudi drugi avto v druzini se mi ne izplača. Pa ga imam. Tudi motor se tebi ne izplača, pa ga imas
wink-1.gif
.
Telex: na fuzinah pri zaprtem ogrevanju mojega stanovanja sem imel pogosto manj kot 20% vlage. Manj namrec vlagomer ni pokazal. Napisal je LL.

Ja, ampak če s stiroporom povečaš vlago v hiši, ker vse dihta, potem se to sploh ne izplača.
Sem razmišljal o tej zadevi, sicer imamo kar debele zidove in nekih težav ni, a bom raje počakal še kar 10 let+, da vidim kaj bo prinesel napredek.

Malo se mi zdi hecno, da na hišo gor lepim stiropor, v katerega je televizija zapakirana
evil.gif

Debeli zidovi, to podpiram, samo redno zraæi, æe je stara bajta, da ti deteta ne bo radon potolkel...

Mam geigerjev števec doma in sem vse opeke pregledal.
evil.gif