cena fasade

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.836
113
pri taščici
to pa je precej bolj realna cifra.

Okna in vrata naceloma ne podrazijo fasade. Ce so velika, (vecja od 3m2) bi jo po normativu moralo poceniti (povrsina oken se sicer ne odbija od m2 fasade).
Podrazijo pa jo razne bele špalete, nekateri bi se streho v skatlo spravili (drazje od fasade ceprav ni izolacije), kaksne posebne police....
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Aja no mi je uspelo
smile-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Izvajalci običajno računajo celotno površino stene, vključno z okni. Koliko imajo več dela pri oknih dobijo poplačano, ker namestijo manj kvadratov zaradi stekla.

Citat:
Plesni zaradi" eko" zakljucnega sloja. Ti mogoce se nimaš "eko". (imata isti zakljucni sloj (vrsta, proizvajalec)

če imaš fasado s stekleno volno ne moreš nanjo dati enak zaključni sloj, kot pri fasadi iz stiropora, saj mora biti zaključni sloj paro propusten, kar pri stiroporu ni potrebno (razen če uporabljaš stiropor z luknjicami). Zato tudi barve pri paro propustni fasadi niso tako intenzivne oz, bleščeče.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Kaj imata veze zunanja izolacija stene in vlaga v prostoru??

To kar ti opisuješ se rešuje z zračenjem..ali imaš napravo za to ali sam skrbiš za to.

Ne mešat stvari.

Kondenz na stenah (In posledično plesen) pa se pokasira zaradi neizoliranosti sten..ali premalo izoliranih sten. dodatno na nastanek težav seveda vpliva vlaga, ki se sprošča z notranjimi dejavniki..a ta, kot rečeno, se odvaja ven z zračenjem.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.075
791
113
To sploh ni res. Kot je rekel Hanzi, preštejejo se m2, odbije se odprtine nad 2 m2 ali 3 m2, kakor kje zaradi obdelave špalet in je to to. Trenutna cena fasad je okoli 40€ z vsem, stiropor debeline do 20cm. Tist, ki je 2x dražji, čao...

Škatle ostrešja so druga postavka, to ni fasada.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
To sploh ni res. Kot je rekel Hanzi, preštejejo se m2, odbije se odprtine nad 2 m2 ali 3 m2, kakor kje zaradi obdelave špalet in je to to. Trenutna cena fasad je okoli 40€ z vsem, stiropor debeline do 20cm. Tist, ki je 2x dražji, čao...

Se strinjam, ČE gre z novogradnjo oz. polaganje fasade na golo steno narejeno po vseh standardih, kjer so po možnosti okna že vgrajena za nivo fasade.

Pa glede kalkulacije, okna nekih normalnih velikosti za 40 let staro hišo podražijo zadevo. Vogalniki in jebanje okoli polic in špalete so namreč precej dražje kot pa da na tisto mesto postaviš ploščo striroporja. Upam da je to jasno. Enako je za spoje neravnih površin, balkone in terase, spoje s coklom oz. drugimi elementi ipd.

Pa glede tega koliko podraži zadevo sem govoril na postavko na delo, zato pa pravim da cena na meter meni osebno nič ne pomeni. Če pa poznaš fasaderja ki je na staro hišo pripravljen garantirano dat fasado po ceni na meter pa sporoči (par takih je po ogledu fotografij ZAVRNILO ponudbo, kar meni jasno pomeni da nategujejo folk s cenami izolacije in s skoraj "nič dela" mastno služijo, ko pa je potrebno kaj delat jih pa stvar ne zanima več oz. niso sposobni naredit za tak denar oz. za noben denar).
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.075
791
113
Komentar samo na tisto z nategovanjem s ceno. Glej, si še eden, ki misli, da je fasada samo nalimat stiropor, pol si pa že skoraj na koncu. No, ni to to
grin1.gif


Po mojem mnenju so cene sedaj realne, nekaj rezerve jasno še imajo, tako se posel dela, so pa k sreči prepolovljene, glede na leto 2007, 2008, ko so po domače povedano, kradli.

Sanacija se pa jasno težko v m2 spravi, ker so ure nepredvidljive.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Kaj imata veze zunanja izolacija stene in vlaga v prostoru??

To kar ti opisuješ se rešuje z zračenjem..ali imaš napravo za to ali sam skrbiš za to.

Ne mešat stvari.

Kondenz na stenah (In posledično plesen) pa se pokasira zaradi neizoliranosti sten..ali premalo izoliranih sten. dodatno na nastanek težav seveda vpliva vlaga, ki se sprošča z notranjimi dejavniki..a ta, kot rečeno, se odvaja ven z zračenjem.
Kot veš, omet in opeka vpijata vodo. Če opeko zmočiš na eni strani bo čez čas mokra tudi na drugi, saj vlaga prodira skoznjo. Ko pa je opeka enkrat mokra pa se na njej lahko začne nabirati plesen.
Kot sem že omenil, če imaš v hiši/stanovanju aktivno prezračevanje potem paro propustna fasada nima nekega smisla. Če pa na obstoječi hiši zamenjaš okna in daš nanjo zgolj stiropor si jo pa praktično zatesnil. Vlaga se bo še vedno vpijala v stene, katera zaradi parne zapore ne bodo mogle preiti iz stene.
Da pa boš zgolj z odpiranjem oken uravnaval vlago tako, da se ta ne bo vpijala v stene je pa (vsaj trajno) misija nemogoče. Lahko pa poizkusiš in poročaš čez nekaj let.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:

Pa glede tega koliko podraži zadevo sem govoril na postavko na delo, zato pa pravim da cena na meter meni osebno nič ne pomeni. ).

Zato sem tudi vprašal avtorja teme.

Ko sem jaz spraševal za ceno so imeli tudi eni ceno 20€/m2, potem je bilo postavljanje odra, vgradnja polic, obdelava špalet pa še ne vem kaj.

Povej ti meni ceno za vse skupaj pa basta.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.989
5.714
113
blizu močvirne prestolnice
Ti kupi material, postavi oder pa ti bodo šli delati za okoli 15€m2. Boš videl kam boš na koncu prišel. Cena je tam okoli 36€. Ne razumem kako gre folk delati za 28€ ali manj po m2,OK vem so tri možnosti, na čuden način dobi material, ne plačuje delavcem ali pa goljufajo z materialom pri kvaliteti.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Meni odgovarjaš s takimi bednimi forami?

Jaz vas na forumu sprašujem kakšne so cene, ker nevem niti približno kak se gibljejo in ne pravim, da bi sam kupil material in oder in nevem kaj še...
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:

Kot veš, omet in opeka vpijata vodo. Če opeko zmočiš na eni strani bo čez čas mokra tudi na drugi, saj vlaga prodira skoznjo. Ko pa je opeka enkrat mokra pa se na njej lahko začne nabirati plesen.
Kot sem že omenil, če imaš v hiši/stanovanju aktivno prezračevanje potem paro propustna fasada nima nekega smisla. Če pa na obstoječi hiši zamenjaš okna in daš nanjo zgolj stiropor si jo pa praktično zatesnil. Vlaga se bo še vedno vpijala v stene, katera zaradi parne zapore ne bodo mogle preiti iz stene.
Da pa boš zgolj z odpiranjem oken uravnaval vlago tako, da se ta ne bo vpijala v stene je pa (vsaj trajno) misija nemogoče. Lahko pa poizkusiš in poročaš čez nekaj let.

to sem jaz naredil 8 let nazaj. ko sem se vselil, je imela stara hiša lesena okna, ki niso tesnila, ter stene, ki so bile po kotih plesnive. okna sem zamenjal z novimi plastičnimi, stene pa oblekel v 12cm stiropora. stanovanje redno zračimo 2×dnevno po 5 minut, zjutraj, zvečer ali po kuhanju, toliko da se zrak zamenja, stene pa ne ohladijo. plesni nimam več.
enkrat sem bral članek, v katerem so merili "dihanje stene". primerjali so tri variante in sicer neizolirano steno (samo zidaki), izolacijo z volno in izolacijo s stiroporjem. v vseh treh primerih so prostor 1×dnevno zračili po 5 minut. Namerili so, da je šlo v prvem primeru iz prostora 90% vlage skozi okno in 10% skozi steno. V drugem je bilo 95% skozi okno in 5% skozi steno+volno. V tretjem pa 98% skozi okno in 2% skozi steno+stiropor. Skratka ključno je redno zračenje prostora, sam prehod vlage skozi stene vpliva v manjši meri.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Citat:
Uporabnik sass pravi:
enkrat sem bral članek, v katerem so merili "dihanje stene". primerjali so tri variante in sicer neizolirano steno (samo zidaki), izolacijo z volno in izolacijo s stiroporjem. v vseh treh primerih so prostor 1×dnevno zračili po 5 minut. Namerili so, da je šlo v prvem primeru iz prostora 90% vlage skozi okno in 10% skozi steno. V drugem je bilo 95% skozi okno in 5% skozi steno+volno. V tretjem pa 98% skozi okno in 2% skozi steno+stiropor. Skratka ključno je redno zračenje prostora, sam prehod vlage skozi stene vpliva v manjši meri.

Se pravi telex ima prav. Stena obložena s kameno volno je boljša. Zatakne se, kot vedno, v detajlih. tiste 3% ne predstavlja nobene razlike v realnosti, je bolj arbitrarnega značaja.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Citat:
Uporabnik sass pravi:
enkrat sem bral članek, v katerem so merili "dihanje stene". primerjali so tri variante in sicer neizolirano steno (samo zidaki), izolacijo z volno in izolacijo s stiroporjem. v vseh treh primerih so prostor 1×dnevno zračili po 5 minut. Namerili so, da je šlo v prvem primeru iz prostora 90% vlage skozi okno in 10% skozi steno. V drugem je bilo 95% skozi okno in 5% skozi steno+volno. V tretjem pa 98% skozi okno in 2% skozi steno+stiropor. Skratka ključno je redno zračenje prostora, sam prehod vlage skozi stene vpliva v manjši meri.

Se pravi telex ima prav. Stena obložena s kameno volno je boljša. Zatakne se, kot vedno, v detajlih. tiste 3% ne predstavlja nobene razlike v realnosti, je bolj arbitrarnega značaja.
Saj na nastanek lesni vpliva tudi temperatura prostora, nihanje temperatur (dnevno-nočni) režim, oviranje kroženja zraka (npr. zaradi pohištva)... So pa lahko tisti 3% ravno dovolj, da si na eni ali drugi strani meje kondenzacije.

PS- če ne bi bilo nič na dihanju sten- zakaj potem delajo stiropor z luknjicami?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.836
113
pri taščici
Telex
Imam stiropor po dveh zimah ni ne duha ne sluha o plesni. Imam nekaj tezav POLETI v dveh kletnih sobah. Ker sem ocitno premalo odkopal in polozil premalo izolacije, ter ker sem susil perilo v njej. Pozimi ga skoraj moram sušiti, sicer bi imel presuh zrak.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Prihranek na kurjavi in vrednost investicije?

Se povrne kdaj? Po 20 letih ko bo stiropor preperel?
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Telex
Imam stiropor po dveh zimah ni ne duha ne sluha o plesni. Imam nekaj tezav POLETI v dveh kletnih sobah. Ker sem ocitno premalo odkopal in polozil premalo izolacije, ter ker sem susil perilo v njej. Pozimi ga skoraj moram sušiti, sicer bi imel presuh zrak.
Vseskozi poudarjam ...LAHKO... To pa ne pomeni, da se zgodi vedno. Pri tebi se očitno ne dogaja, če pa prebiraš še kakšen drug forum pa kar precej ljudi sprašuje, kako se rešiti plesni na stenah, kljub dokaj solidni izolaciji ovoja stavbe.

PS- le kaj delate, da imate presuh zrak v stanovanju? Ga pregrevate? Meni se relativna vlaga giba med 40 in 60%.