Brušenje svedrov

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.224
3.377
113
Klasika alter doktorjev metalurgije. Glede na to, da Fadil nuca nabrušene svedre za domačo hobi delavnico, delate dizertacije jekel in svedrov za strojno profi uporabo.
V bistvu lahko nadaljujete, grem po kokice. :aplauz:
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Najboljši nasvet v bistvu je bil da vrže tiste svedre stran in kupi garnituro srednje kvalitete neke priznane znamke. Danes dobiš dokaj sposobne univerzalne svedre, in za blokovskega mojstra so ti najbolj primerni (sveder s katerim lahko vrtaš v les, zid, kovino, cegu, kamen ...). Če več vrtaš kovino kupiš obične HSS svedre, garnituro 1-10mm dobiš za 20-30 eur in jih uporabljaš dokler se ne zlomijo/skrhajo, potem kupiš posamezno nadomestnega. Če vrtaš karkoli bolj resno potem moraš ločit HSS svedre po namembnosti in tu pride v igro tudi kot svedra, ter zakaj je tako kot je in kako se s tistim vrta. Če pojma nimaš potem pač vrtaš s tistim kar imaš dokler gre in potem nabaviš novega ko ga uničiš.

Danes večina boljših svedrov na trgu niti ni brušenih ampak so drugače ostreni. Ti niso namenjeni ponovnemu brušenju. Pa preden se kdo v to vpiči, obstajajo profi brušeni svedri ki so namenjenio ponovnemu brušenju, ampak tisti ki jih uporablja ve zakaj jih ima in ima tudi mašino za brušenje (in ne ne brusi se vseh enako, kot je bilo že omenjeno, vsak sveder ima svoje specifike).
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.224
3.377
113
Danes dobiš dokaj sposobne univerzalne svedre, in za blokovskega mojstra so ti najbolj primerni (sveder s katerim lahko vrtaš v les, zid, kovino, cegu, kamen ...).
Ti najbrž še nisi imel svedra v roki.
Mizarji imajo drugačne svedre kot šlosarji in gradbinci imajo drugačne šlosarji in mizarji.
Lahko pa kupiš utiševalec sveder baje. Dela za vse. :valjamse:
 

vincenco

Pripravnik
25. jun 2009
60
38
18
V trgovino po nove. Komplet je od 20 eur navzgor. HSS svedri in nimaš kaj izgubit. Se pa da vsak sveder nabrusit na roko in dobro OKO. Dobra šajba na brusilnem stroju in mirna roka...pa dobro oko za manjše svedre. Kako se vrta v kaj je pa dobro imeti nekaj teorije!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Ti najbrž še nisi imel svedra v roki.
Mizarji imajo drugačne svedre kot šlosarji in gradbinci imajo drugačne šlosarji in mizarji.
Lahko pa kupiš utiševalec sveder baje. Dela za vse. :valjamse:

Imam doma dva seta večnamenskih svedrov in so čisto ok. Bosch multiconstruction in makita omnibohrer. V bistvu če ni neke specifike vzamem iz teh setov sveder in vrtam, za specifiko imam pa namenske svedre. Za zid/beton/kamen itak SDS svedre in za kovino namenu ustrezne HSS svedre.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.894
113
pri taščici
Res je da imas sds svedre (4 roba glava) ki prevrtajo pvc okenski profil, njegovo kovinsko ojacitev (ali lesenega) in na koncu naredijo se luknjo v beton / opeko za turbo vijak.
Ampak kpl takih svedrov je drag spas.
In s takim svedrom ne vrta niti mizar niti kovinar v delavnici.
S svedrom za les ne bos vrtal ne v zelezo ne v beton.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.894
113
pri taščici
Klasika alter doktorjev metalurgije. Glede na to, da Fadil nuca nabrušene svedre za domačo hobi delavnico, delate dizertacije jekel in svedrov za strojno profi uporabo.
V bistvu lahko nadaljujete, grem po kokice. :aplauz:
Glej, lahko da 5€/kosu za brusenje, in ga zajebe prvo minuto in bo klel alter metalurge in leitz .....
Lahko ima svedre iz lidla interdiskonta hoferja, ali pa sveder za 100 evrov kos.
Zajebes in zlomis vse lahko.
Ajd tistega za 100 mal kasneje, ostale lahko ze pri prvi luknji.
Lahko gre pa v BTS, MDM pa kupi nekaj profi.
Ampak tam lahko odneses svedre /rezkarje v zepu za jurja. Zato sedaj tudi podjetja ze lepo kupujejo na AB, AE za cetrt do pol cene primerljivo kvaliteto
 

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.553
-384
83
Res je da imas sds svedre (4 roba glava) ki prevrtajo pvc okenski profil, njegovo kovinsko ojacitev (ali lesenega) in na koncu naredijo se luknjo v beton / opeko za turbo vijak.
Ampak kpl takih svedrov je drag spas.
In s takim svedrom ne vrta niti mizar niti kovinar v delavnici.
S svedrom za les ne bos vrtal ne v zelezo ne v beton.
Namenski sveder za turbo vijake fi 6,5x130 pride cca 17eur.
 

ViLiam

Fizikalc
11. jan 2022
211
-104
28
Utiševalec in podobni filozofi so videli kako se brusi samo preko youtuba. Utiševalec je ziher znanstvenik po poklicu, tehnolog znanosti, ponavadi so to kakšni tehnologi-doktorji strojništva, ki vse kar znajo je youtube in it v štacuno in kupit. Fadil vsaj prizna, da ne zna. Taki pa znajo samo pametovat in filozofirat in učit druge, sami pa si ne znajo rit obrisat. On pač ve, da blokovci ne znamo brusit svedre LOL :bonk:
Ročne svedre bi pa brusili na cnc. Poznamo take teoretike. Hanzi je zmetal vse svedre in rezkarje v en koš in on zna brusit svedre za v pvc, kovino, les in na koncu še za v beton/opeko.
Saj vem kaj bo sedaj odgovor: "Toliko svedrov kot sem jaz nabrusil jih ti še videl nisi":valjamse:
Po pisanju sodeč človek ne potrebuje svedrov, ki jih bo uporabljal kot profič, ampak za zvrtat luknjo enkrat na pol leta, saj nima podjetja. Za tako uporabo lahko kupi svedre srednje kakovosti, pa glede na to, da ne zna vrtat, jih bo uničil, isto po par luknjah kot tiste od očeta.
Tako da bo ta taktika malo draga, da bo potem vedno kupoval komplet novih svedrov, saj od tistih desetih jih polovico itak ne bo nikoli uporabil.
Potem je boljše, da kupuje vsakič vsak sveder posebej pa ga potem stran vrže.
Če se hočeš it nekega hobi mojstra se moraš pač naučit brusit svedre ali te ta hobi pride prekleto drag, tako da potem boljše, da pokličeš res nekega profiča. Imaš pa sigurno kakšnega kolega šlosarja, ki zna nabrusit svedere pa naj ti on nabrusi, če pa se misliš večkrat it hobi mojstra pa se boš moral sam naučit.
 
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: RoMeX in endvatri

luka51

Guru
16. avg 2007
13.882
5.160
113
Jaz recimo jih brusim sam. Nejamorem glih rečt, da vem kaj delam.... ampak po tem, ko jih nabrusim vrtajo bolje kot so prej :) Valda sem že kakega tudi bek vrgo, ker konica ni bla podobna svedru. Ampak spet smo pri: ali lahko pri topem svedru tak zajebeš, da bi bil na slabšem po brušenju?
Tak da kaj se mene tiče je to to. To govorim za klasične hss.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Utiševalec in podobni filozofi so videli kako se brusi samo preko youtuba. Utiševalec je ziher znanstvenik po poklicu, tehnolog znanosti, ponavadi so to kakšni tehnologi-doktorji strojništva, ki vse kar znajo je youtube in it v štacuno in kupit. Fadil vsaj prizna, da ne zna. Taki pa znajo samo pametovat in filozofirat in učit druge, sami pa si ne znajo rit obrisat. On pač ve, da blokovci ne znamo brusit svedre LOL :bonk:
Ročne svedre bi pa brusili na cnc. Poznamo take teoretike. Hanzi je zmetal vse svedre in rezkarje v en koš in on zna brusit svedre za v pvc, kovino, les in na koncu še za v beton/opeko.
Saj vem kaj bo sedaj odgovor: "Toliko svedrov kot sem jaz nabrusil jih ti še videl nisi":valjamse:
Po pisanju sodeč človek ne potrebuje svedrov, ki jih bo uporabljal kot profič, ampak za zvrtat luknjo enkrat na pol leta, saj nima podjetja. Za tako uporabo lahko kupi svedre srednje kakovosti, pa glede na to, da ne zna vrtat, jih bo uničil, isto po par luknjah kot tiste od očeta.
Tako da bo ta taktika malo draga, da bo potem vedno kupoval komplet novih svedrov, saj od tistih desetih jih polovico itak ne bo nikoli uporabil.
Potem je boljše, da kupuje vsakič vsak sveder posebej pa ga potem stran vrže.
Če se hočeš it nekega hobi mojstra se moraš pač naučit brusit svedre ali te ta hobi pride prekleto drag, tako da potem boljše, da pokličeš res nekega profiča. Imaš pa sigurno kakšnega kolega šlosarja, ki zna nabrusit svedere pa naj ti on nabrusi, če pa se misliš večkrat it hobi mojstra pa se boš moral sam naučit.

Za zvrtat luknjo na pol leta greš v merkur, kupiš garnituro svedrov v škatlici neke znane firme, in do konca življenja ne boš rabil drugih če znaš delat. Če boš pa v 2cm inox vrtal s klasičnim HSS svedrom na 1200 rpm pa lepo brusi vsakih 5 min, samo ti povem da bo po prvem pregretju sveder uničen (toplotna obdelava svedra ki ga dela "trdega" se uniči pri določeni temperaturi in to se zgodi zelo hitro [par sekund] vrtanja pod napačnimi pogoji). Če brusiš narobe (se spet konica pregreva) še dodatno uničiš material. Seveda bo tudi tak nabrušen sveder še vedno lahko ok za vrtat skozi plastiko in "pleh", ampak ne bo nikoli kot je nov, ker je "globinsko" uničen. Če bi uporabil recimo namenski HSS-co sveder pri ustrezno nizkih obratih, z mazanjem/hlajenjem, gre skozi inox kot skozi maslo.

Drugače že omenjeno, večina dobrih svedrov ni več klasično ostrenih in so skoraj večinsko površinsko kaljeni (laser ali induktivno kaljenje) oz. glazirani, tisti s TiN tudi "galvanizirani". Torej gre za to da da sredica svedra nima enake trdote kot površina. Z brušenjem odstraniš kvalitetno površinsko plast in dobiš rezalno površino ki ima slabšo trdoto kot je bila original. Sveder je lahko po brušenju idealno oster, ne bo pa nikoli več trd. Skratka padeš v krog ko vsakokrat pobrusiš sveder ko vrtaš kaj trdega pa še vedno ves čas "delaš z mehkim".

BTW nazadnje sem vrtal v 2cm hardox premer luknje 14mm, ustrezen sveder (ni bil nov, je pa bil brezhiben) je ostal po koncu vrtanja kot nov. Glede na brusilce tule bi moral vmes 3x počivat in it brusit sveder za boljši občutek. Svedra seveda nisem vrgel stran, je lepo pospravljen in pripravljen na novo delo.
 

ViLiam

Fizikalc
11. jan 2022
211
-104
28
Kot sem rekel. Filozof. Takšno filozofiranje OPu ne pomaga popolnoma nič. To kar ti nakladaš je samo za polnjenje svojega ega, da sam sebi dokažeš kakšen dasa si. Vsi ostali, ki se vsaj malo spoznamo na brušenje vemo, da samo nakladaš. Lahko ti poznaš teorijo, samo v praksi je pa malo drugače in OP potrebuje praktične nasvete ne pa tvoje teorije.
Ja zelo težko svetovat takšnemu kot je OP, ki glede na njegove komentarje tu gor na forumu ima dve levi roki. Najboljš da vsakič, ko ima kakšno tako delo pokliče nekega profija in ga bo plačal. To je pač cena takih, ki ne znajo oz. se niso sami naučili postorit nekih domačih hobi opravil.
Utiševalec bi tem rekel blokarji:bonk: