Brušenje svedrov

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.654
6.511
113
Obstaja kdo v SLO, ki profesionalno brusi svedre? Tako kot brusijo nože in škarje, mogoče kdo brusi tudi svedre? Verjamem, da precej ljudi nabrusijo svedre sami, seveda tisti, ki to znajo in so recimo od foha. Škatla svedrov je ostala od pokojnega fotra in jbg, kot kaže precej neuporabnega.
Zadnjič, ko sem vrtal luknje na ograji, sem poopizdil, saj katerikoli sveder sem prijel v roke in želel vrtati, vse je bilo v kurtzu. . Zanimivo je, da imamo doma tudi stroj za brušenje, vendar na žalost, sam svedrov ne znam nabrusiti. Včasih je to znal vsak šlosar, danes pa ne vem. Zato sem razmišljal, da bi tisto škatlo s svedri nesel nekomu, ki obvlada in mu pač plačal.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.611
245
113
pomoje, če niso profi svedri, bo ceneje, da greš kupit neke nove, srednji razred.

To zihr brusijo tudi te, ki brusijo žagine liste za mizarje.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.360
2.282
113
Če si uporabljal in ugotovil, da stvar ni OK, potem nimaš levih rok.
Če že imaš strojček, probaj sam. Po navadi s strojčkom ne moraš zajebat. Za domačo rabo seveda! Pa začni z t' velikimi - 8mm ali več.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.654
6.511
113
Zadeva je kar precej draga.
Za svedre dimenzij do 10mm je cena brušenja 2,25€ + DDV, nad 10mm pa 5,36€ + DDV.
Se mi zdi, da so to cene novih svedrov. :)
 
  • Wow
Reactions: Sonny_Chiba

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.654
6.511
113
Če si uporabljal in ugotovil, da stvar ni OK, potem nimaš levih rok.
Če že imaš strojček, probaj sam. Po navadi s strojčkom ne moraš zajebat. Za domačo rabo seveda! Pa začni z t' velikimi - 8mm ali več.
Ko sem kot mulc delal kot štromar, sem v vzdrževanju parkrat poizkusil brusiti svedre, saj so tam to vsi znali. Osebno nisem bil preveč uspešen in dejansko sveder lahko še bolj zajjebeš.
 

ViLiam

Fizikalc
11. jan 2022
211
-104
28
Fora je, da če tudi ti jih nekdo nabrusi se ti bodo le ti kmalu spet obrabili-pokrušili, posebej če boš vrtal v kakšno malo tršo kovino. Verjetno niso prav kvalitetni glede na to, da so starejši, še od očeta. Tako da boš zvrtal mogoče eno, dve luknji in bo treba ta sveder spet nabrusit. Sedaj ali se sam naučiš, oziroma da ti nekdo pokaže in potem probavaš toliko časa, da se boš naučil, oziroma bo sveder vrtal tako kot je treba, ker več ali manj smo se vsi tako naučili, svedra pa "zajebat" ne moreš, kar tako, razen, da ga toliko zbrusiš, da bo prekratek:rolleyes: lahko pa treniraš na teh očetovih, preden boš vse zbrusil, da bodo prekratki se boš 100% naučil brusit ;) seveda eden ti mora povedat-pokazat osnove, ni pa to neka znanost. Ali pa pač kupiš malo bolj kakovostne svedre, ki bodo zdržali malo dalj, toda temu primerna bo tudi cena.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.224
3.377
113
YT video vodič in ene par svedrov da se na njih naučiš in boš profi. Verjamem, da tako lev pa spet nisi, da na koncu ne razumeš kako sveder nabrusit. Tudi na flaksarco ga z lahkoto nabrusiš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ViLiam

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.654
6.511
113
YT video vodič in ene par svedrov da se na njih naučiš in boš profi. Verjamem, da tako lev pa spet nisi, da na koncu ne razumeš kako sveder nabrusit. Tudi na flaksarco ga z lahkoto nabrusiš.
Sem bil velikokrat zraven, ko so brusili sveder na fleksarici, tako da dobro vem, da se da. Je pa treba znat.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Bolj vprašanje kako se splača brusit svedre, ki so najbrž že sami po sebi slabi. Brusil ga boš 5 min za uporabo 30 sekund. Določene kvalitetne svedre se da brusit, ampak se mora vedet vsaj kot brušenja in profil brušenja ... če imaš doma škatlo raztresenih svedrov pojma nimaš kaj držiš v roki in tudi pojma nimaš kako bi to pobrusil. Lahko seveda na približno, samo premehak sveder brusit preveč agresivno pomeni da bo na koncu ali prijemal, se odlomil ali pa se bo spet pretirano obrabil.

Za kovino ni en sveder, jih je več tipov. Enih se ne da oz. ne sme brusit brusit (recimo tisti s TiN) oz. ko se izrabi plast pomeni da je sveder zanič (če ga brusiš uničiš površinsko plast še dodatno). Eni so poovršinsko kaljeni in spet z brušenjem uničiš konico. Na splošno če uporabljaš napačen sveder ali pa ga uporabljaš napačno (obrati in sila pritiska, hlajenje in mazanje) potem kupuj srednji rang svedrov sproti in izrabljene meči stran.
 
  • Haha
Reactions: ViLiam

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.360
2.282
113
Pri brušenju svedrov vedno delaš/brusiš 'prosti kot'.
Ne moreš dosti zaj... Pa ja ne misliš, da boš na fleksarci brusil svedre fi 4?
fi 5+ brusi, ostalo - sploh z prevleko 'barvasti' - kupi na novo.
 
  • Wow
Reactions: ViLiam

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.894
113
pri taščici
Lahko pa neses v kaksno bolj resno strojno delavnico svedre brusit.
Ali jih znajo nabrusit "na roke" alinpa imajo stroj zato.
Pri nas imamo "stroj".
Brusenje svedrov pod 3mm je "hitro" problematično ce nimas res nekega specialnega stroja.
Tiste svedre itak ponavadin prej zlomis kot skrhas.