Britanske mačke na deželi?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Hej vsem..

Tamala si že dolgo želi mačko in vsem se nam dopade sorta "britanska" mačka - ponavadi sive barve... Ali pa siamska (svetlo rjave barve in črna okoli smrčka)...

No, in me zanima, če so to sploh sorte mačk za podeželje? Mačka bi bila večina zunaj, v garaži pa bi imela nek svoj prostor, ko bi bilo zunaj premrzlo... V hiši toliko, da se naje in potem ven (ali v garažo)...

Pa iščemo crkljivo muco, ampak to verjetno ni pogojeno z sorto mačke, ampak bolj s tem, kako jo vzgojiš, kajne?

Sma pa že od prej z mojo boljšo polovico imela mačke, tako da vema, kako ravnat z mačko... ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: ltd

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Aja, pa če ima kdo doma kako malo muco sive barve za oddat, mi lahko tudi javi.. Lahko tudi za nek normalen znesek.. ;)
 

nacek

Guru
13. okt 2012
2.811
500
113
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in sandra

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Mačja hiša ima ponavadi pogoj, da je žival samo v hiši
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113

Preden se odločite za posvojitev mačke, razmislite:​

  • Ali ste mačko pripravljeni sprejeti kot novega člana družine?
  • Ali ste pripravljeni skrbeti zanjo 15-20 let, kolikor znaša njena naravna življenjska doba?
  • Ali ste pripravljeni na nove stroške, povezane z novim članom?
  • Ali veste, kdo bo skrbel za mačko ob vaši odsotnosti?
  • Dobro preberite naše pogoje za posvojitev in še posebej za muco, ki jo želite posvojiti.
Če ste še vedno zainteresirani za posvojitev mačke, se obrnite na nas. Lahko pa tudi izpolnite posvojitveni vprašalnik in bomo mi kontaktirali vas.

Vse mačke, posvojene iz Zavetišča Mačja hiša, so:​

  • zdrave in veterinarsko pregledane (razen mačk s kroničnimi boleznimi, za katere ob posvojitvi prejmete vsa navodila za oskrbo mačke s kronično boleznijo),
  • primerno stare (vsi mačji mladiči so ob posvojitvi stari 12 tednov in več, kar je tudi zakonsko minimalna starost za posvojitev mačjega mladiča),
  • tretirane proti zunanjim in notranjim parazitom (tretma proti glistam, trakulji, bolham in garjam),
  • cepljene proti kužnim boleznim (mačja kuga, herpes in kalici virus)
  • testirane na levkozo ali levkozo in mačji aids, odvisno od starosti, ali so testirane mame mačjih mladičev
  • pregledane pod Woodovo svetilko
  • sterilizirane oz. kastrirane
  • mikročipirane, ob posvojitvi prejmete potni list, podatke posvojitelja vnesemo v Centralni register (CRP)

Zahtevani pogoji za posvojitev mačke:​

  • Mačke oddajamo v posvojitev kot izključno notranje mačke, razen redkih izjem, ko presodimo, da je zunanji izhod v okolje (stran od cest) v dobrobit določene mačke. Če je maček tak, je to omenjeno že v oglasu samem, pri vseh ostalih je zahtevano izključno notranje bivanje, ker želimo da mačke v novih domovih preživijo svojih 15+ let. Želimo, da naše varovanke/varovanci ne končajo pod avtomobilskimi kolesi, v gobcih psov in lisic, umirajo zastrupljeni v grmovju ali tavajo izgubljeni. Kot izključno notranje bivanje smatramo tudi sprehode na oprsnici in povodcu, izhode v varen, za mačke nepropusten zunanji mačjak in izhode na zaščitene balkone.
  • Mački mora biti omogočena kvalitetna in redna prehrana.
  • Zahtevamo zagotavljanje redne in kvalitetne veterinarske oskrbe, kar vključuje tudi redno cepljenje proti kužnim boleznim po navodilih veterinarja.
  • Pričakujemo vašo skrb za varnost - pričakujemo, da bo mačka v svojem domu doživela naravno starost, ki je 15-20 let.

Kaj pripraviti pred prihodom posvojenke/-ca?​

  • hrano po dogovoru
  • posodice za hrano in vodo
  • mačje stranišče
  • pesek za WC
  • transporter
  • igračke, praskalnik, ležišče

Prispevek ob posvojitvi za delovanje zavetišča​

Ob posvojitvi mačke vam zaračunamo prispevek za delovanje zavetišča v višini 50 eur. Ta vključuje:

  • sterilizacijo oz. kastracijo,
  • mikročipiranje z izdajo potnega lista živali in registracijo (vnos podatkov v CRP)
  • potrebne teste,
  • cepljenje/a proti kužnim boleznim,
  • pregled z Woodovo svetilko za mikrosporijo,
  • terapijo proti parazitom,
  • administracijski postopek za posvojitev živali
  • vse informacije in odgovore na vprašanja.
Prispevek se v nobenem primeru ne vrača.

Ker naštete storitve sicer presegajo 200 €, bomo veseli vsakega prispevka poleg posvojnine.
 

cvetka2

Pripravnik
1. jun 2021
53
40
18
Če prav razumem, mačka ne bo imela vstopa v hišo, bo ali zunaj ali v nekem kotičku garaže?? Poleg tega je glavni kriterij barva? Resnično upam, da ne bo nobeno zavetišče ali društvo za zaščito živali dalo mačke v takšen "dom". Pa še pogoji posvojitve pri Mačji hiši (vredno branja) https://www.macjahisa.si/posvojitev/pogoji-in-postopek
 
  • Všeč mi je
Reactions: bizi

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Če prav razumem, mačka ne bo imela vstopa v hišo, bo ali zunaj ali v nekem kotičku garaže?? Poleg tega je glavni kriterij barva? Resnično upam, da ne bo nobeno zavetišče ali društvo za zaščito živali dalo mačke v takšen "dom". Pa še pogoji posvojitve pri Mačji hiši (vredno branja) https://www.macjahisa.si/posvojitev/pogoji-in-postopek
Resnično upam, da so v zavetiščih pametni in bodo mačko dali v takšen dom. Verjetno je le bolje, da je muca v naravi, kjer ima poskrbljeno za toplo zavetišče, hrano ko jo rabi in cartanje ko ga želi. Opcija B je namreč životarjenje v zavetišču, med 100 osebki, občasnimi zajedalci in podobno. Mačka je le mačka in super, da bo živela mačje življenje in pohajkovala v naravi okrog hiše, saj bo takrat ko bo potrebno dobila tudi vse ostale stvari, toploto, otroške roke, zdravnika in podobno.
raners Britanka sicer po moje ne bo najbolj primerna za življenje zunaj. To je le mačka, ki rabi malo več nege in miru in se verjetno ne bi najbolje znašla če bi bila večino časa zunaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun in Pepe

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Heh, kje naj začnem? :D

Prvo kot prvo, smo ljubitelji živali in stavim roko, da bo naši mački šlo ZELO lepo v njenem življenju - v vseh pogledih...

Sem tudi mnenja, da je mačka žival za zunaj - se mi ravno smilijo tiste, ki tak žalostno poležavajo na okenskih policah in tak žalostno gledajo ven skozi okno... ;)

Seveda bo imela tudi prost vstop v hišo in tudi bo v hiši (ko bo jedla in počivala in ko se bomo cartali), ampak verjetno večina časa pa bo zunaj... Tudi mi smo večino časa zunaj, če le to dopušča vreme... ;) Garaža je v bistvu del hiše (urejena, topla pozimi, svetla) in bo imela urejen prostor tam pri vratih.. ;) Verjamem, da ji bo zelo lepo... ;)

Če se le da, bi imeli sivo muco.. Zakaj ne, če so na voljo različne barve in se nam vsem dopade siva? :cool:

Glede sorte mačk pa sem vprašal zato, ker sem več kje slišal, da so nekatere sorte bolj za v hiši in da so nekatere sorte take bolj ne-cartljive (se raje držijo za sebe al kak bi rekel)... Čeprav sem mnenja, da je ogromno odvisno od "vzgoje" mačke in koliko časa jim posvetiš... Smo pa imeli pri mojih starših že več mačk in smo podobno ravnali z vsako, ampak ta tazadnja, ki jo imajo, pa je neka drugačna od vseh ostalih, pa smo jo dobili kot mladička... Že od malega ni cartljiva in skoraj vedno se vleže na sedežni nekje tam, kjer ni nobenega... Taka neka je, da ima rada mir in tudi ko jo žačneš čohat kjerkoli (pod brado, za uhami, in tudi bilokje drugod), se kar vidi, da ji nič ne paše in se kar tak nekak izmuzne... Res zanimivo glede na vse prejšnje mačke... Kot da je neke take sorte, ker je njen mladiček šel k sosedu in tudi ona ni neka cartljiva...
 
  • Žalosti me
Reactions: cvetka2

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Pomlad je in po mojem je najbolje, da iščeš mlado muco iz letošnjega gnezda in jo navadiš sam na vaše pogoje. Mislim, da to ne bi smel biti problem najti. Potem pa kak obisk pri veterinarju, da jo vsaj cepi proti mačji kugi.
Mi imamo muco, ki približno tako živi kot ti želiš. Stara je dobro leto. S tem da je v času korone in dela na domu marsikak hladnejši dan prespala v celoti notri. Zjutraj zahteva zajtrk, cartanje, potem pa počasi pride čas spanja. Če je bilo topleje, je hotela biti več zunaj. Ponoči je praviloma zunaj, ima pa primerno zavetje. Ohranila je originalni mačji bioritem, ki pomeni, da večino noči prebedi. Hišne mačke imajo ponavadi ta del mačje originalne narave povsem uničen. Kdaj pa kdaj vidimo, da kaj ulovi, praviloma miši ali voluharja. Je surovo meso in brikete. Zadnje čase tudi mleko. Ne vem zakaj, ampak kuhanega ali pečenega mesa ne mara.
Naše mačke še nismo sterilizirali in ima trenutno dva mladiča. Ki pa nista prave barve, razen tega načeloma že vemo, kam bosta šla.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Na mačjo hišo sploh nisem pomislil, ker bi najraje imeli mladička... Če pa komplicirajo, te pa jih sploh naj kar majo...

Pepe , kot si rekel, je tudi to po mojem nek normalni bioritem mačk, da ponoči prebedi in podobno... Res se mi smilijo notranje mačke, ampak vrejamem pa, da tudi tem mačkam po večini gre dobro v njihovem življenju, ampak se ne more primerjat z življenjem mačke na podeželju... :D
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Res se mi smilijo notranje mačke, ampak vrejamem pa, da tudi tem mačkam po večini gre dobro v njihovem življenju, ampak se ne more primerjat z življenjem mačke na podeželju...
Ma lej čisto odvisno od mačka.
Smo imeli enega, ki se je na smrt bal biti zunaj. Verjetno zaradi travme, ker se je kot mladič nalimal na vabo za podgane.
Lahko je cele dni visel z balkona in gledal kaj se dogaja zunaj, če pa si ga probal dati ven, je z neverjetno hitrostjo čisto priliman na tla stekel do vrat in skakal v njih.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
No ja, saj mogoče delam krivico notranjim mucam... ;) Verjamem tudi, da večina notranjih muc tudi nima druge opcije in kot sem napisal, verjamem, da gre večina tem mačkam kar lepo v njihovem življenju... ;)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Pravijo, da je mačka specifična domača žival, ki si udomači lastnika in ne obratno.

Naša takoj mijavka, ko ji nekaj ne ustreza ali zahteva denimo praskanje po vratu. Če pa ji do tega ni, pa je tudi ne boš obdržal v svoji bližini. S tega stališča je težko garantirati, da bo nova mačka izpolnila vsa pričakovanja.
Pri mojih starših živi sivi maček. Zunaj. Sedaj je star mogoče pet let. Zmeraj, ko sem prišel na obisk je pobegnil in ga ni bilo blizu. Dobro leto nazaj je odšel, ko so se mački gonili in ga ni bilo eno leto. Letos sredi maja se je vrnil in sedaj pride, če mu, ko sem tam, ponudim hrano. Očitno ni imel nekih travm, ker je bolj cartljiv kot je bil. Kje je živel ves ta čas, je velika uganka. Pri prvem sosedu 150 metrov stran že ne. Po spominu bi rekel, da je bil star dve ali tri leta, ko se je "odselil". Ima neke bojne rane iz tega neznanega obdobja, oslepel je na eno oko. Zna biti, da se v novem domu pojavil močnejši konkurent in se je odločil, da se vrne v prvotni dom.