Boeing 747 zletel s steze

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Island Express Helicopters, which owned the Sikorsky S-76B that crashed, was only certified to operate under visual flight rules.

Pri vseh milijonih gredo najeti helikopter, opremljen le za letenje v vizuelnih pogojih, ki nato v oblaku zapluži v skale.

Kot lani za fuzbalerja, ko so za čez Rokavski preliv najeli enomotorno letalo s pilotom z barvno slepoto. Pred tem pa zanj plačali 30m€.

Treba je šparat, pa nej stane kokr hoče.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
VanZ, koliko je to letenje kompatibilno z normalnim zivljenjem? Kaksen imas roster?
Normalno življenje s takim delom to ni, saj si odsoten približno tri tedne, nato pa tri tedne doma. Meni zaenkrat ustreza, se pa moraš disciplinirati, da zaradi odsotnosti ne izgubiš stikov v domačem okolju.
 

peroo

Pripravnik
29. sep 2007
103
21
18
ljubljana
Si mogoce razmisljal da bi presedlal na 787 ali 777? Se mi zdi, da se Jumbotu cas pocasi izteka, in je bolj mrtev type rating. Ce imas 3 crtice bi za kariero bilo mogoce bolje menjat tip.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Najprej upgrade na 747 (čez cca. 3 leta bom imel zahtevanih min. 3000ur na medium/heavy jet), nato pa odvisno, kako se bo firma razvijala naprej. Letos dobimo prvega 777-300ER, hkrati pa še vsaj dva A330. Tako da priložnosti bo še veliko, kot kaže, tudi znotraj iste firme. Menjava ni tako enostavna, da se splača menjati firmo zaradi malenkost boljših pogojev. Na takšnem letalu je za upgrade ob prehodu v drugo firmo vsaj 7-10 let, tudi ko imaš pogoje, saj je pomemben tudi seniority. V cargo svetu 747 še nima nadomestila, linija je še odprta in če bom želel, lahko na njem ostanem do konca kariere. Bomo videli.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Van, eno vprašanje, ki me je vedno mamilo, kadar sem gledal kake ... akcijske filme :

Večkrat si pokazal slike, filmčke itd iz kabine. Kako lahko tipkaš po tastaturi v rokavicah?

Jaz zaradi zanesljivosti tipkovnice apriori nabavljam samo Truly kalkulatorje, ker je tam še najmanj možnosti, da bi se zatipkal. (čeprav se zadnje čase tudi tu dogaja ... :confused: )

Torej, pišete na tastaturo, tako kot v "kameni dobi", pa zanesljivo mora biti. V vojaških avionih pa celo v rokavicah. Kako?
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Island Express Helicopters, which owned the Sikorsky S-76B that crashed, was only certified to operate under visual flight rules.

Pri vseh milijonih gredo najeti helikopter, opremljen le za letenje v vizuelnih pogojih, ki nato v oblaku zapluži v skale.

Kot lani za fuzbalerja, ko so za čez Rokavski preliv najeli enomotorno letalo s pilotom z barvno slepoto. Pred tem pa zanj plačali 30m€.

Treba je šparat, pa nej stane kokr hoče.

Kobe Bryant JE letel v svojem helikopterju, privatnem. Toliko za info.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Van, eno vprašanje, ki me je vedno mamilo, kadar sem gledal kake ... akcijske filme :

Večkrat si pokazal slike, filmčke itd iz kabine. Kako lahko tipkaš po tastaturi v rokavicah?

Jaz zaradi zanesljivosti tipkovnice apriori nabavljam samo Truly kalkulatorje, ker je tam še najmanj možnosti, da bi se zatipkal. (čeprav se zadnje čase tudi tu dogaja ... :confused: )

Torej, pišete na tastaturo, tako kot v "kameni dobi", pa zanesljivo mora biti. V vojaških avionih pa celo v rokavicah. Kako?

Kakšnih rokavicah, kakšna tipkovnica? Imamo le te škatlaste "control display units" z nekaj tipkami.
Imajo pa najmodernejša letala tudi touchscreen za vnos podatkov, da bi pa kdo za to uporabljal rokavice, ne vem. Japonci jih, vendar ne samo v letalu ampak tudi pri vožnji vlakov, busov itd.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, saj vem da sem nerodno napisal ...
Vendarle, tile vaši displeji zgledajo tako kot smo se šli včasih še v DOS-u. Zatipkaš se mimogrede ... zanima me natančnost. Zdi se mi namreč zelo štorasto, za danes, da vnašaš ukaze letalu na tak, "lesen" način. Je dolgotrajno, zelo izpostavljeno napakam, še posebno v stresnih situacijah.

Zato sprašujem.

Če pa gledam razne akcijske filme ala TopGun ali Red Fox itd, pa še celo tipkajo v rokavicah :sprasujemse: ? Jaz še z golim, nagim mojim prstekom mimogrede falim kako tipko, tile mandeljci pa v rokavicah?
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Upgrade = šolanje za kapetana. Vsaka firma ima svoj program. V dveh prejšnjih sem to dal skozi, tu me to še čaka.
Tega tipkanja ni veliko, vnašamo težo, nastavitve za vzlet (flaps, engine out acceleration altitude, flaps retraction altitude), ruto (točke), odletne oz. priletne procedure (SID, STAR, approach) in morebitne ročno vnešene koordinate (za letenje čez oceane). V kolikor je na voljo route downlink, se 90% vsega dela opravi s prenosom poti direktno z baze na Islandiji v letalo. Več kot dve minuti vse skupaj ne vzame, tudi za 10h+ dolg let.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe, Floki in 8888

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
V kolikor niso zvili strukture repa, bo še letel.
Ta firma (kot še marsikatera druga iz iste države) je kar uspešna pri uničevanju letal. Leta 2017 so uspešno uničili avjon in nekaj ljudi na tleh, leta 2018 so pri vzletu v Maastrichtu skoraj uničili drugega (in že takrat je le malo manjkalo, da jih ni Saudia dokončno odpikala), leta 2019 so imeli le nekaj manjših incidentov, letos pa kot kaže spet sledijo lastnemu trendu.
Turki so pač letalski asi, skoraj vsi bivši vojaški piloti, ki znajo procedure boljše od Boeinga. Tudi varnostne statistike Turkisha raje ne glejte, če se sekirate za varnost :)
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Island Express Helicopters, which owned the Sikorsky S-76B that crashed, was only certified to operate under visual flight rules.

Pri vseh milijonih gredo najeti helikopter, opremljen le za letenje v vizuelnih pogojih, ki nato v oblaku zapluži v skale.

Kot lani za fuzbalerja, ko so za čez Rokavski preliv najeli enomotorno letalo s pilotom z barvno slepoto. Pred tem pa zanj plačali 30m€.

Treba je šparat, pa nej stane kokr hoče.
vprašanje če je vedel to oziroma če se je zavedal kaj to pomeni.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
a nebo sedaj v krathem obletnica prizemljitve 737? bo sploh še letelo al bo treba vse predelat v piksne?