Bodo drugo cev skozi Karavanke zvrtali Turki?

sass

Guru
1. sep 2007
5.110
752
113
ma ne, endvatri bi tako jamo endvatri zasul, pa zraven naredil še parkirišče in razgledno ploščad, da bi si ljudje lahko ogledali to čudo od 15-metrske jamice.
problem 2. tira D-K je v tem, da je medijsko preveč izpostavljen in potem se vsak, ki ima pet minut časa, čuti poklicanega da pljuva po njem. pa dokler je debata o državnem sekretarju, ki malo čudno definira oceno vrednosti investicije, pa o vladnem PR, ki vsakič objavi drugo ceno, ali o razpisu za maketo, kjer pomotoma izberejo 2×dražjega ponudnika, pa tega nihče v razpisni komisiji ne opazi, me to ne moti. sam niti ne podpiram gradnje drugega tira D-K, po mojem mnenju bi to milijardo evrov koristneje uporabili za druge infrastrukturne projekte, na primer 3. razvojno os. me pa moti, ko začnejo razni pajaci, običajno so politično motivirani, kritizirati tehnične rešitve, čeprav niti ne ločijo enocevnega od dvocevnega predora. taki ljudje delajo izjemno škodo moji stroki, ker se zaradi takih ne sprejemajo strokovne odločitve, ampak politične odločitve, krivi so pa seveda strokovnjaki in ne "strokovnjaki". takrat se pač oglasim, samo nekateri so žal preveč trdi in namesto da bi potihnili, si raje še zmišljujejo stvari.
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.521
3.010
113
(v predoru Kastelec, jama dolga prek 500 m):p
Teh 500 metrov dolžine ne pomeni da je 500 metrov tudi visoka. A ne da? In da je na prečnem preboju luknje za tir visoka 8 metrov ta famozna jama bi to pomenilo nobenega preplaha čeprav je grozno za slišati teh 500 metrov. Pompozno ni kaj.

Sicer pa TBM je zmožen voziti tudi rikverc. Čudo tehnike. In se ga da na hitro premakniti iz luknje ven ter potem dovoz v slučajne jame material magari beton.

Te je pa zanimivo brati. Cel kraški svet same votline ampak so strokovnjaki naračunali da bodo izkopali iz teh votlih votlin v celi trasi kar 4.5 milijona kubikov materiala. Mogoče so zrak mislili ne vem.
In teh 4.5 milijona kubikov je nepredstavljivo veliko proti 152 kilometrov res orenk TAVELIKIH predorov v svicarskih alpah (Gotthard) kjer so ga skopali samo 5x več:valjamse:. 5x VEČ.
Aja. Velika jezera. Ja. Imeli so ogromne probleme z vodo in zacuda je TBM preživel.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zobatec

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.484
818
113
problem 2. tira D-K je v tem, da je medijsko preveč izpostavljen in potem se vsak, ki ima pet minut časa, čuti poklicanega da pljuva po njem.
Glede na to, da ga bo taisti vsak tudi plačal, pa če bo imel pet minut časa ali ne, ni s tem nič narobe.
takrat se pač oglasim, samo nekateri so žal preveč trdi in namesto da bi potihnili, si raje še zmišljujejo stvari.
Torej ko sass spregovori, naj drugi umolknemo? Ne glede na to, da je pri celem projektu (2TIR, ne Karavanke) stroke zgolj za ščepec?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.324
-8.450
113
Res je. Ko se govori o tehničnih podrobnostih, je bolje da utihnete.
Verjetno taki tudi pametujete zakaj xyz kirurg uporablja x napravo namesto y, ter ga učite, kako naj uporablja skalpel. Saj ga vendar plačujete.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.484
818
113
Veliko jih je, ki to počnejo. In kirurgi so sicer nezadovoljni, tako kot vi - bogovi, ki jim smrtniki gledajo pod prste - ampak sem prepričan, da tudi bistveno bolj previdni pri tem, kar počno. Ker če se na sto idiotov najde en, ki ima (vsaj v tistem primeru) prav, je to en več, kot bi ga vaša strokovna presvetlost našla, ever.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.324
-8.450
113
Dej raje tole klobasanje zreducirej na bistvo, ki je: "Nimam pojma o zadevi, ampak ker je ne maram, se čutim poklicanega, da učim druge"
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.484
818
113
Naj mi vaša presvetlost povedo, kaj sem kje narobe rekel, potem pa bom morda reduciral.
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.521
3.010
113
Ah jebi ga. Strokovnjaki so tisti kateri trdijo v poročilu za 5 milijonov da je možnost da bodo nekje naleteli na votlo jamo med izkopavanjem.
To je podkrepljeno z strokovnimi 5 milijoni €.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zobatec

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.232
4.712
113
Tudi ta fama z aneksi deluje le, če sta oba za. Gradbinec seveda je, naročniku pa je vseeno, ker ni njegov denar.
Plačaš opravljena dela po mejnikih, unovčiš garancijo, ponoviš razpis od tam naprej - izvajalec ima negativno referenco v EU. Koliko let že ni mogoče na IT projektih v gospodarstvu dobiti aneksa, če res ni upravičen.
No, aneksi so predvsem potrebni, ker projekti niso dobro napravljeni in pogosto da naročnik (kadar gre za JS) od sebe neuporabno poizvedbo. Ali naj ga na to opozori ponudnik pred zaključkom razpisa? Kolikor vem, naš sistem javnega naročanja tega ne predvideva, ponudbe z več opcijami so na razpisih običajno prepovedane.
Verjetno bi malokateri trgovec uslišal željo kupca, ki naroči avto brez klimatske naprave, da mu jo pred dobavo vozila zastonj prigradi. Za telovadnico pri bližnji OŠ sem na primer slišal, da so jo dali v razpis brez ogrevanja. Potem pa je nekdo pred odprtjem pogruntal v kateri klimatski coni živimo, kdaj je šolsko leto po koledarju in da se to najbrž ne bo spremenilo in verjetno je bil na koncu aneks. Malo dražje vse skupaj in funkcionalno malo slabše kot bi lahko bilo.
Včasih se namerno naredi razpis strani naročnika brez nujnih reči, ker "politično" ne bi šel skozi. Potem pa se skozi projekt postopoma zagotovi dodatni denar. Politika je rada všečna brez minimalne realne osnove. Na listi SD kandidira kandidat, ki trdi, da se 70 let star bazen možno spraviti v moderno stanje za 100.000 €. Politično všečno, realno pa verjetno za ta denar niti ploščic ne zamenjaš v 50 metrskem bazenu. Kaj šele da bi prenovil strojnico ...
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.921
3.035
113
2 cevi ne bodo vrtali turki ravno objavljeno. Pritožbe so uspele razlog je potreba po referencah za gradnjo 2. tira. Naši nimajo nobenih referenc ne vem kako so se sploh prijavili na razpis.
Kot je bilo rečeno naši bodo pošiljali pritožbe dokler ne dobijo posla čeprav so 20% dražji od Turkov, ki imajo edini od vseh štirih izkušnje z gradnjo takih predorov.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Naši so ostali trije ponudniki, ampak zmagal bo na koncu najbolj naš - CPG Kolektor, ki je itak že dobil pripravljalna dela za 2. tir - matr smo mi ena zarukana država!
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Na koncu bodo avstrijci zvrtali do konca skozi hrib za nas zastonj, ker itak s pol tunela nimajo kaj delat in nas imajo že sedaj poln k...!:D
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash in Hanzi