Blazno resno o načinu dopustovanja in opremi

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Sedim v senci pri morju in iščem najboljšo kombinacijo opreme za moj način dopustovanja. Nekako si z družino ne pridemo skupaj kaj bi bilo najboljše. Smo skupno trije, mogoče kdaj štirje. Preizkusili smo že kup različnih oblik dopustovanja:

Apartmaji, hoteli od slabih do izjemnih, kampi s šotorsko prikolico, mobilno hiško,... Od vseh variant nam najbolj ustreza neka mešanica luksuza in kampiranja, zato smo najbolj uživali v mobilnih hišah v kampih. Ker želimo skupno biti v letu vsaj kak mesec na dopustu (ločeno enkrat moja, drugič jaz, kdaj tretjič babica), so mobilne hiše enostavno predrage (2000 eur v sezoni za 14 dni). Dodatno bi radi opremo uporabili tudi za kake druge izlete, potovanja...želimo imeti luksuz nedaleč od morja, senco, teraso ali senčno parcelo. Nobenih balkonov in podobnih jajc.

Rešitev za naše dopuste vidim v mobilnih hišah (predrago na dolgi rok, ni fleksibilnosti), avtodomu (predrag nakup, vzdrževanje, ko si nekje stacioniran, ne moreš na izi naokoli, kot z avtom), najem apartmaja (mi gre na kozlanje...nikoli ne veš kaj dobiš, klima v glavo, obup lokacije, pozabi teraso,...), hotel, kjer bi imel svojo teraso z dostopom do morja/bazena (seveda drago, omejen na hotel, marele, neke čudne postelje,...), šotorska prikolica (imam sedaj: vse super, razen rad bi imel skoraj nič dela s postavljanjem in pripravo, manj hrupa od zunaj, boljše postelje). Tako pridem do trenutnega favorita: prikolice. Če gledam nove, so to izjemne hiše na kolesih. Gretje, hlajenje, okna s komarniki, tv, hladilnik, udobje. Če se odrečem predprostoru v korist tende za hitro postavitev, je skoraj to to.

Pa je res? Edino, kar nimam izkušenj, so prikolice. Nove zgledajo vrhunsko, koliko je vzdrževanja in priprav na odhod in postavitev, nimam pojma. Koliko se v njih sliši hrup od zunaj (je bolje kot šotor ali enako),...

Katere firme prikolic so top? Slišal sem Fendt in LMC, potem Hobby, Adria, Burnstner in podobno.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Adria je top, ne vem zakaj mora biti švabska boljša. Če rabiš veliko šare, se boš pred vsakim dopustom veliko pripravljal. Če pa rabiš malo reči, imaš lahko prikolico vedno pripravljeno za na pot, samo zapneš in gasa. Malo rezervnih rjuh in dek, beštek in kastrolijada vedno notri, kakšna jeklenka, mogoče bicikl še vržeš notri, zapneš in gasa. In če si bolj preprost je tako rekoč že pripravljena, ko se vrneš.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Drugače te pa spremljam že nekaj časa z vprašanji tukaj in sem vedel, da boš na koncu na prikolici pristal. Ne vem kaj si mislil s to avanturo z brako prikolico, to je bilo kot dozorevanje?
grin1.gif
ena takale:

Adria Aviva

je ena 2 jurja več, kot si dal za šotorsko, pa je bistveno boljša reč. Ko bojo otroci šli iz gnezda pa ostane pripravna za 2. Vmes pa ne pilotiraš s kakšnim trajektom zadaj in se umeščaš v kakšne noro majhne kampe, do katerih prideš po kozji stezici.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Ravno zaradi hitre priprave mi je prikolica všeč. Kako pa je s postavitvijo na sami lokaciji, koliko je dela s tem? Kako delujejo sistemi v prikolici, kot so voda, tuš, wc, hlajenje, gretje...uporabno ali le kup problemov?

To, da je Adria top, ne vem. Po nobenih testih ni, v živo na ogledu je bila katastrofa že proti Hobby, predstavniki so bili obup glede informacij, predstavitveni modeli urejeni slabo, cenovno daleč od tega, da bi bila ugodna. V bistvu bi jo že zdavnaj odpisal, če ne bi dobival kup navzkrižnih informacij. Ne mislim kupit Adrie, samo zato, ker je naša. Zato bi prosil za informacije ZAKAJ je neka firma boljša od druge, če pozabimo izgled notranjosti in zunanjosti, kar je subjektivno.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Brako sploh ni slaba. In ja, dejansko je bila mišljena kot uvod v kampiranje, pa še mala prikolica je za vlečt, kar me je bilo precej strah + prostor doma je omejen za shranjevanje. Klasična prikolica bi morala v hrambo ob neuporabi. + stroški so višji.

Sedaj smo dali čez Brako, ugorovili kaj nam ustreza in kaj ne in gledamo dalje
smile-1.gif

Aviva...dobra cena, ampak me zanima zakaj je toliko cenejša od kakih drugih Adrij.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Ja to je pa kolikor boš dal zanjo. Lahko se ti sama po daljincu zapelje na lokacijo na parceli, lahko se ti sama da v vaservago, lahko pa vse skupaj sam storiš - spet, če je majhna je pol manj komedij. Tenda se spet lahko sama raztegne, lahko jo pa ti. Mizo, stola in eno prenosno kuhinjco bo treba dat ven.

O kvaliteti pa ne vem, do kam boš znanost delal? Podvozje je super, naletne zavore so iste, protinihajna je ista, zgoraj pa je razpih zraka po celi prikolici in led razsvetljava serijsko, lahko pa še TV kupiš kar pri Adrii. Toliko denarja, toliko muzke. Ne pa skupaj dati Fendt za 20k+ in Adrie za 11. Nagrade pobira pa Adria, ne Fendt. Na severu je poleg Hymer Eribe še Adria, kar je lokalcev, Nizozemska isto.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Če imaš Brako (klasični) potem te razumem. Ampak imaš dandanes novejše šotor prikolice, ki je dejasko pripravljena v par deset minutah (s klini in napenjanjem vred). Nove se začnejo tam pri 7/8 jurjih ...
Prikolica s tendo? Potem je že boljši avtodom ...
Prikolica brez predprostora je v bistvu avtodom, le da se da motorni del odpet ....
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Saj zato me pa zanima kje je razlika med posameznimi znamkami in cenami. Gre se mi za to, da imam znotraj prikolice komplet opremo s kopalnico, kuhinjo, vedno prioravljeno zakonsko posteljo in vedno pripravljenim enojnim ležiščem. Veliko oken za dobro zračenje in komarnike. Predprostor bi uporabil za kuhinjo zunaj (opremo že imam), stole, mizo, tenda + mogoče možnost senčenja robov.

Kako velika prikolica je prevelika? Gledam nekje. Rang 490 do 560. Preveč?
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Imam zelo novo brako prikolico z dodatnim predprostorom. Ni malo dela s postavitvijo in zabijanjem klinov, ampak to bi še šlo. Bolj nas moti, da nimamo več prostora za drobnarije, že urejena oblačila, skratka, da ni vse pripravljeno, ko nekam prideš. Da rabim zabijat kline, da se sliši hrup. Ženo moti, da ni zaklepanja, pravih postelj, udobja skratka.

Pri avtodomu me najbolj moti ravno to, da motornega dela ne morem odklopit, da gremo naokoli, ker pač radi raziskujemo, kjerkoli že smo. Pa tudi cenovno so dobri avtodomi veliko dražji od prikolic.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Sorry glej, avtodom je fail. Nekaj minusov: adijo pamet nakupna cena, zjutraj hop, zmanjkal kruha, cel kombajn do pekarije, pri 110 ti pije 15l, 120 je končna, nastanitvene možnosti so slabše, spanje nad prednjima sedežema je sploh cvetka, malo jutranjega sonca in je 50° notri itd.

In pa glavni problem. Enkrat na leto užgeš makino in gremo narest 5.000km. Pomojem ja. Prej pa en sočen servis. Za bližje ga uporabljat je pa totalka. Lifetime hoteli so cenejši.

Pa so mi všeč drugače. Mogoče ga bomo celo najeli kdaj. Verjetno pa ne.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Razlike med firmami pomojem skorajda ni - v istem cenovnem rangu. Mogoče je le Fendt dražja za isto reč, ker je blagovna znamka bolj uveljavljena. Ne vem. Zame ni boljša. Za dolžino boš moral sam ugotovit, s kako veliko gajbo boš manevriral. Sam gledam lahke, po možnosti na tretjo tablico, okretne. Čeprav bom zaradi družine verjetno vzel malce večjo. Čez nekaj let
grims-1.gif
Zdajle se dajem z nepremičnino. Upoštevaj destinacije s trajektom tudi pri izbiri velikosti prikolice. Nad 6m z osjo rata ohoho.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.373
155
63
Predno pretirano hvališ Hobby naj ti povem, da poznam enega, ki so mu zaradi zatekanja v novo prikolico le to menjali in enega, ki se z Slo zastopnikom bonga že kar nekaj časa in mu ne rešijo reklamacij. Ko se je obrnil na proizvajalca, pa so mu rekli, da zastopnik za slo ni naredil testa za vodotesnost in s tem ne priznavajo garancije.

Tudi drugače Hobby ni ravno nekaj za kar bi okoli padel.

In ja, če je domače še ni zanič, je Adria kar močan plajer tukaj. Je pa jasno, da se največ kritik nanaša na Adrio, saj je, tako na uč, 90 % prikolic od Adrie.

Kar pa se ostalega tiče je pa tako.
Noge dvigaš/špuščaš z električno vrtalko, za postavitev na parceli jaz ne porabim več kot 10 minut, s tem, da to pomeni, da so stoli in miza zunaj. Imam tendo, z baldahinom se pa ne zahebavam. Letno naredimo z prikolico cc 6000 km.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Valhalla: očitno nimaš prav dosti pojma o avtodomih.

Dejstvo je, da je avtodom večinoma nadgradnja dopustovanja s prikolico, ki je nadgradnja šotorov,...

Za v pekarno je bicikl, skuter, skiro, pešhoja, eni vlačijo avte zadaj.
wink-1.gif


Spanje prikolica VS avtodom - isto sranje drugo pakovanje s tem, da "naloudani" imajo v ADjih klime (itak motorna in potem še za v kamp ali "na švarc"). V alkovnu (slovensko nadstrešek) se spi tako slabo, kot je alkoven slabih mer.

Poraba - odvisna od noge in modela nadgradnje 8 - 15+ litrov - če je 5 € na 100 km problem - ostanite doma!

Nastanitev z ADjem 100X boljša kot s prikolico, vsi kampi + XYZ mest na švarc - ko te preganjajo pač vžgeš avto in se odpelješ - tako lahko!

In nenazadnje avtodomarstvo je celoleten način življenja! V boljših letih naredim 20T km na leto in imam preko 100 dni spanja - zdaj pa računaj.

Sem dal skozi šotore, prikolice, apartmaje, hotele, AirB&B in sedaj tretji avtodom.
wink-1.gif


PS: Olfa - Hobby ni slab, so pa bili v predstečajnem postopku pred leti in takrat je marsikaj škripalo. Večina omenjenih problemov pa je izključno "zasluga" slovenskega "zastopnika"! Če prodaš kot novo prikolico, ki ti eno + leto stoji na dvorišču (proizvajalec jo vodi kot prodano), pa ne narediš testa vodotesnosti, ki je pogoj za ohranitev garancije, je to pač fail.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Me veseli zate, da ti je všeč, predvsem pa da se ti izplača, ker vsaj solidno kilometrino delaš. Kar jaz minusov vidim, sem pa napisal. In se ne strinjam s tabo
nahrung002.gif
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Izplača se NIČ!

Ti pa dopuščam tvoje mnenje in me celo zelo veseli, ker v zadnjih 10 letih smo se tako namnožili, da so nekatere najboljše (beri skrite) lokacije podobne Portoroški plaži.
wink-1.gif


Sumica: preden skočiš na novo prikolo bi jaz probal s kako par let rabljeno in dobro ohranjeno (v MB solidne prodaja Saturn), da vidiš če je to - to. Za podoben denar jo vedno lahko prodaš in kupiš novo, ali pa hop na avtodom.
wink-1.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Izplača v odnosu, da tisti, ki v Sloveniji imajo za nakup novega avtodoma denar, običajno časa nimajo, ker morajo kakšen hud posel imeti. Medtem, ko super prikolico lahko kupi navaden delavec, če si jo želi. Zahebavajo vas pa instant avtodomčkarji, rent-a-autodom, za 100€+/dan v sezoni
hysterical-1.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Za Saturn pa dober predlog. Sem jih že nekaj gledal. Čeprav si kar marže pripravijo. Pripeljejo pa tudi kako eksotiko na naš trg. Predvsem pogrešam pop-up ali pop-top prikolice, ne vem kako se prav reče. Rapido in Hymer Eriba npr.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Kaj je bolje, AD ali prikolica ... večna neverending debata. Dejstvo je, da je za nekoga bolj primeren AD, za drugega prikolica.

Nekdo, ki gre na dopust in je 14 dni v istem kampu, mu najbrž bolj odgovarja prikolica. Nekdo, ki je bolj popotniški tip in se veliko premika, rad izkoristi vsak vikend za potepanje, ... mu bolj odgovarja AD.

Osebno mi najbolj odgovarjajo potovalni kombiji (v stilu Californie, le da kupim gol kombi in ga sam opremim), ker je moj način potovanja in preživljanja prostega časa takšen, da rabim čim bolj okretno vozilo, s katerim grem lahko kamorkoli in ga lahko parkiram kjerkoli (tudi v centrih mest in garažnih hišah). Pa ne pravim, da je za koga drugega to optimalna izbira - vsak mora pri sebi razčistiti, kaj je najbolj primerno za njega.

Samo za primer: Letos sem v Franciji srečal družino iz Ljubljane s Californio. So mi razlagali, da so imeli prej alkoven AD, pa jim je začelo iti na potovanjih na živce, ker niso smeli v mesta, ker je bilo treba paziti na višino in širino, ker jim je bil preveč štorast za vožnjo. Zdaj so štirje in potujejo s Californio ... sicer da je precej tesno, ampak da ne grejo več nazaj na klasičen AD. No, komu drugemu je California že za 2 osebi premajhna.

Vse je stvar osebnih preferenc ...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
Izplača v odnosu, da tisti, ki v Sloveniji imajo za nakup novega avtodoma denar, običajno časa nimajo, ker morajo kakšen hud posel imeti. Medtem, ko super prikolico lahko kupi navaden delavec, če si jo želi. Zahebavajo vas pa instant avtodomčkarji, rent-a-autodom, za 100€+/dan v sezoni
hysterical-1.gif

Starta se okoli 20 jurjev za zelo soliden avtodom, je pa res, da je treba ego požret in imaš 10+ let staro vozilo. Jaz sem po dveh skoraj novih (vsak eno leto star ob nakupu) sedaj na 18 let starem pa ni primerjave s prejšnjima. Kot nov Fiat in star RR - oba te pripeljeta na cilj.
wink-1.gif
Me pa bistveno manj boli, ko ne grem nikamor, kot prej. Avtodom spada v "inteligentne" nakupe kot gliser, vikend na morju ali v gorah, športni avto,.... pač nekaj za dušo narediš - če lahko, če ne pa je ta debata itak brezpredmetna.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
No, jaz sem pa malo pred Nordkappom srečal Slovenca s ... prikolico. Predvsem se ne strinjam s trditvijo, da je AD nadgradnja prikolice. Prej konkurenca. Ne lastim si ne enega ne drugega, oče ima prikolico. In sem tako, kot OP dal čez že vse načine potovanja od backpacka do 5* hotela. Pa še z motorjem sem si dal duška. Do družine mi je najbolj odgovarjal šotor. Zdaj pa malo kompliciram in želim nad glavo tršo streho. Pa še vedno kilometre sekati.