BlackBerry BES - "domača" izvedenka

bostjank

Pripravnik
22. maj 2008
87
6
8
Mnogi uporabniki BB že poznate prednosti uporabe BES oziroma BlackBerry Enterprise Server (sinhronizacija sporočil, koledarja, kontaktov in opravil med poštnim odjemalcem Outlook v okolju Exchange in mobilnikom BB) , čeravno velja omeniti, da ima posameznik z izpolnjevanjem pogojev za uporabo BES lahko precejšnje stroške:

- mora imeti Exchange strežnik (ali vsaj gostovati pri katerem od ponudnikov - doma sem našel samo enega, v tujini jih je precej s povprečno ceno 10 USD/mesec)
- mora imeti BES strežnik (če ima uporabnik že lasten Exchange, je licenca BES za enega uporabnika sicer brezplačna, pri gostovanju BES pa to pomeni še dodatnih 10 USD/mesec)
- mora imeti aktivirano storitev BES pri mobilnem operaterju (pri Mobitelu denimo je to spet dodatnih 11 EUR/mesec z izjemo paketa Povezani77).

Čez palec bi lahko imel uporabnik za okoli 25 EUR stroškov mesečno oziroma 300 EUR letno, da bi uporabljal BES.

Alternativ je seveda precej (nobena sicer popolnoma ne nadomesti klasičnega BES), a mnoge rešitve (programska orodja, spletni servisi) se poskušajo temu cilju kar najbolje približati in navsezadnje konkurirati.

V teh dneh sem si zato vzel kar precej časa in raziskal zadeve. Sedaj imam na BBju sinhronizirane vse kontakte, koledar, opombe in vsa prejeta e-sporočila, kot to vidim v Outlooku in na spletnih straneh Googla.

Kaj sem potreboval oziroma uporabljam, da imam sinhronizirano vse zgoraj omenjeno:

- vključeno (plačiljivo) storitev BIS pri mobilnem operaterju
- MS Outlook 2007 in programski dodatek gSyncit ( link ) v katerem je nastavljen IMAP račun Gmail
- brezplačne storitve Google - Gmail (za pošto), Koledar (za opomnike), Dokumente (za opombe)
- brezplačno storitev - majhen programček Google Sync (različico za BlackBerry).

Manjka le sinronizacija Opravil, a tudi to bo kmalu podprto. Z nastavitvami poštnega predala na BB-ju pa mi je uspelo tudi shranjevati vsa poslana sporočila iz mobilnika (v mapo Poslano, ki je vidna na spletni strani Gmaila oz. v Outlooku).

Naj tudi povem, da sem preizkusil kar nekaj orodij, ki se tako ali drugače ukvarjajo s sinhronizacijo podatkov med BB in ostalimi storitvami (pa naj gre za poštnega odjemalca Outlook ali storitve Googla), velikokrat se posamezna rešitev izkaže s kakšno pomanjkljivostjo, zato po mojem mnenju zgoraj navedeno še najbolje deluje. Preizkušal sem sicer naslednje zadeve: handheld contact, companionlink, funambol, oggsync, različne možnosti okoli standarda SyncML (nexthaus, goosync, scheduleworld) in podobno...

Z vidika domačega uporabnika je rešitev veliko dostopnejša kot klasični BES v navezavi z Exchange. Navsezadnje tudi uporabnik ni odvisen od tega, ali bodo v podjetju, kjer deluje, uporabljali Exchange, BES ipd.

Mogoče bi kot zahteven uporabnik želel definiran interval sinhronizacije Google -> BB, ko se podatek nekje doda/spremeni/odstrani (Google Sync te opcije namreč nima).
 
Nazadnje urejeno:

Dr_Strangelove

Fizikalc
1. nov 2007
3.073
2
36
www.pentagon.gov
V starih cajtih si lahko nafehtal BES za enega userja zastojn od RIMa. Super praktično ni bilo, je pa delovalo direkt z Exchange-tom kot push mail, pa tudi ostale BES stortitve se je dalo usposobit.
Glede na cene mail serverjev, je še posebaj za manjše firme sedaj itak dobra alternativa Google Applications. Se da usposobit tudi Gmail, da deluje z lastno domeno firme. Recimo mafijozo@sverc-komerc.si, uporabljaš pa v principu Gmail. Stane pa drobiž proti Mikrošit licencam.
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Google apps stane, skupaj z domeno, 10 USD/leto za 250 userjev.

Ni variante, da se karkoli bolj splaca za male firme.
 

bostjank

Pripravnik
22. maj 2008
87
6
8
Čeprav... Kot uporabnik BB - kaj se je zgodilo z aplikacijo Google Sync danes zjutraj... Sinhronizacija ni bila izvršena in če pogledam v program zakaj ne, piše, da je prišlo do težave in naj se odjavim ter ponovno prijavim in sprožim sinhronizacijo. Ne gre torej za rešitev install & forget ko govorimo o alternativi Google, vsaj za sedaj ne. Pričakoval bi več robustnosti/zanesljivosti pri delovanju tistega, kar dajo uporabnikom, ki naj bi se odločali med njimi in prednostih Exchange/BES.
 
Nazadnje urejeno:

bostjank

Pripravnik
22. maj 2008
87
6
8
Še ena alternativa, o kateri velja razmisliti: Google Apps in gostovanje BES, s čimer nadomestimo (drag) Exchange in ohranimo prednosti BES:

Link
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.276
122
63
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
Google apps stane, skupaj z domeno, 10 USD/leto za 250 userjev.

Ni variante, da se karkoli bolj splaca za male firme.

Od kje ti ta cifra?

Jernej
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
To se mi je zdelo cudno, ko si omenjal 10$
smile-1.gif
...
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Citat:
Uporabnik Jest pravi:
To se mi je zdelo cudno, ko si omenjal 10$
smile-1.gif
...

Zdaj je: "You can create up to 50 user accounts for this domain. If you would like more users, please purchase Google Apps Premier Edition."
 

Dr_Strangelove

Fizikalc
1. nov 2007
3.073
2
36
www.pentagon.gov
Meni še vedno v Dashboardu piše: You can create up to 200 user accounts for this domain
Je pa res, da sem zastojnkarska "stranka" Google Apps že tretje leto. Omejitev morda velja za nove Google Apps "stranke".
 

bostjank

Pripravnik
22. maj 2008
87
6
8
Naj opozorim da relacija BES - Google Apps glede koledarja ponuja le enosmerno komunikacijo (in ne dvosmerne kot Exchange). Zadevo razvijajo oz. o njej razmisljajo, kot je videti na forumih, vendar je to vse. Zato naj tisti, ki primerjajo Exchange na eni strani in Google Apps na drugi strani, med njima pa BES, zelo pazijo pri prednostih/slabostih, zlasti, če so navajeni vseh funkcionalnosti BES oziroma BES-Exchange.

Prav iz tega razloga bom poizvedoval tudi za najbolj ugodno rešitvijo gostovanja Exchange in gostovanja BES.
 
Nazadnje urejeno:

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Pri eni stranki (racun narejen 9.12.2008) imam moznost kreirati do 200 mailboxov
20100102-fsdb5ff2134nmexbrrtuy72gwy.png


Pri drugi (kreiran racun 24.5.2007) pa "samo" 100
20100102-cawnrq23pij5pdhp1x883dqcie.png



Tako, da je izgleda cisto odvisno, v katerem obdobju je racun ustvarjen...
smile-1.gif
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.276
122
63
Citat:
Uporabnik Jest pravi:
Pri eni stranki (racun narejen 9.12.2008) imam moznost kreirati do 200 mailboxov

Pri drugi (kreiran racun 24.5.2007) pa "samo" 100


Tako, da je izgleda cisto odvisno, v katerem obdobju je racun ustvarjen...
smile-1.gif

Nikoli ni tako lepo, da ne bi moglo biti slabše
wink-1.gif
.

Aja, a zastonjska in Premium imata obe protispam zaščito? Kolikor sem brskal po googlu, hvali samo plačljivo različico in za cenejšo ne pove skoraj ničesar.

Jernej
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.276
122
63
Citat:
Uporabnik Dr_Strangelove pravi:
Vse varijante uporabljajo Gmail, torej tudi njegovo antispam zaščito, ki je odlična.

Eno od domen bom prenesel, pa bomo videli...

Jernej
 

bostjank

Pripravnik
22. maj 2008
87
6
8
Imam težavo z registracijo na Google Apps, pa že od jutra čakam na (kakršenkoli) odgovor njihove podpore. Po drugi strani uporabljam kar nekaj programske opreme iz tujine, pa se mi ponudniki ali njihova podpora vselej odzovejo v 1-60 minutah.

Ne vem, kaj naj si mislim. Malo denarja za malo muzike?
 
Nazadnje urejeno:

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Google Apps Free?

Have fun, enkrat ti bodo ze odgovorili, nimas nikakrsnega SLA zagotovljenega. Google Apps Premier je pa druga zgodba.