Bitcoin-hudičeva valuta.

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Nisem napisal, da bi se rade znebile denarja ampak DOLARJA!

Verjetno si pa že slišal, da je potrebno nafto kupovati preko dolarja, ki je bil "okronan" kot nekakšna svetovna valuta.
In da mnogim državam to ni včeč in da bi raje poslovale mimo dolarja s kakšno drugo valuto.
Kot sem napisal je naprimer Gadafi poskušal dolar zamenjati z zlatom, Sadam pa z evri in se jima "ni izšlo".
 
Nazadnje urejeno:

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
@AutoFun repliciral si uporabniku jello, ki je napisal, da je star "tli in pol"
Glede tega se ne bom vmešaval in se kar sama zmenita, koliko je kdo star .. :evil:

Kaj pa jaz ali ti verjameva, še posebno, če nisva več rosno mlada, je irelevantno. Na koncu šteje samo tisto, kar bo prinesla prihodnost (s pomočjo tehnologije).
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Vir novice je pa MOSCOW (Sputnik) - The European Union is planning to switch from US dollars to euros

Kaj to Rusi napovedujejo vojno med ZDA in EU? :cool:

Če smo že natančni, bi lahko že prej za vsako fiat valuto trdili, da je "megla", pravzaprav zrak, saj je ves denar naklofan iz "čistega lufta" in brez osnove.
Res pa je, da služi svojemu namenu, menjavi vrednosti .. vsaj dokler se zaradi (hiper)inflacije ne sesuje, kot se je doslej sesulo že toliko prej močnih valut.

Primer padanja vrednosti dolarja v 20. stoletju.

160728-124210259389543-Sajal.jpg
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
ja samo za fiat stoji ekonomija države oz. partnerice držav ala EU, US, UK, RU... Za kripto pa stojijo posamezniki. Zdaj, vajeti imamo mi v rokah, da se odlocimo. Problem je ker je clovek naiven, podkupljiv in prestrasen, tako da lahko drzave in banke to izkoriscajo in clovek brez informacij ostane na sistemu ki ze obstaja.

Dolgorocno je pa vse en kakec, ker verjamem da bo cez xy stoletij neka globalna federacija drzav, ki bo zastopala planet zemljo kot celoto in bodo vse te larifari sracke ki jih zdaj imamo smesne ko se bo ucilo zgodovino. Samo kaj ces, zivimo zdaj, kruh jemo zdaj in vsak skrbi za svojo druzino prej kot za sosedovo, zato bo megla FIAT veljal kar nekaj casa...
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Fiat denar, ki se ga lahko (prav nesramno:evil: ) natiska v neomejenih količinah in na tak navidezni (začasni) način rešuje gospodarsko krizo, samo dodatno priliva bencina na ogenj in pospešeno napihuje dolžniški balon.

Ameriški FED je naprimer po krizi 2008 kar tako, z lufta, v kratkem času natisnil rekordno količino dolarjev ($9.000 milijard),
To se sicer lepo "učeno" imenuje "kvantitativno sproščanje", vendar se ve, kam pes taco moli.

Ko postaja denar vedno manj vreden, kar se pokaže najbolj ob krizah, začnejo ljudje domačo valuto množično menjavati v bolj varne naložbe, naprimer v zlato.

Iz Juge se spomnimo, kako so ljudje zaradi hiperinflacije svojo plačo (kar jim je je ostalo) nemudoma menjali v marke.
To kupovanje mark je postalo tako množično, da je postalo že kar vsenacionalni šport :cool:

Trenutno se nekaj podobnega, vendar v hujši obliki, dogaja v Venezueli. Ker je njihova valuta bolivar iz dneva v dan manj vredna, ljudje kupujejo karkoli, kar jim predstavlja varnejšo hrambo vrednosti od bolivarja.
Kljub sankcioniranju se je v Venezueli naprimer močno povečal tudi promet s kriptovalutami, procentualno (je le revščina tam) veliko bolj, kot drugje, kjer krize (še) ni.

Keynsianski ekonomski model (ki se udejanja tako v kapitalističnih, kot socialističnih državah, glede tega med njimi ni nobene razlike) in ki zagovarja brezglavo trošenje in zadolževanje, seveda ni edini možni, obstajajo tudi drugi modeli, naprimer model avstrijske ekonomske šole, za katero je omejena količina denarja (kar je slučaj s kriptovalutami) sprejemljivejša.

Po kakšni ekonomski krizi (bognedaj) večjih razsežnosti, so mogoče tudi spremembe ekonomskega modela.
 
Nazadnje urejeno:

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.957
3.754
113
Ljubljana
hmpg.net
Ameriški FED je naprimer po krizi 2008 kar tako, z lufta, v kratkem času natisnil rekordno količino dolarjev ($9.000 milijard),To se sicer lepo "učeno" imenuje "kvantitativno sproščanje", vendar se ve, kam pes taco moli.
V bistvu se ni povečalo število bankovcev v obtoku. To so naredili s "knjižnim" denarjem, zato so tiskarski stroji samevali.
Ko postaja denar vedno manj vreden, kar se pokaže najbolj ob krizah, začnejo ljudje domačo valuto množično menjavati v bolj varne naložbe, naprimer v zlato.Iz Juge se spomnimo, kako so ljudje zaradi hiperinflacije svojo plačo (kar jim je je ostalo) nemudoma menjali v marke.To kupovanje mark je postalo tako množično, da je postalo že kar vsenacionalni šport
V Jugi je Topčider sicer delal, vendar je inflacijo gonilo tudi hitrejše kroženje denarja, Fisherjeva enačba namreč pravi M*V=Q*P, se pravi ob isti količini denarja v obtoku(M) in 10% povečani hitrosti kroženja denarja (V), bo ob nespremenjenem BDP (Q), raven cen (inflacija) zrasla za 10%.[/QUOTE]
Keynsianski ekonomski model (ki se udejanja tako v kapitalističnih, kot socialističnih državah, glede tega med njimi ni nobene razlike) in ki zagovarja brezglavo trošenje in zadolževanje, seveda ni edini možni, obstajajo tudi drugi modeli, naprimer model avstrijske ekonomske šole, za katero je omejena količina denarja (kar je slučaj s kriptovalutami) sprejemljivejša.
Keynes se sicer s tvojo razlago modela ne bi strinjal (mislim, da je dal več poudarka na zagotavljanju zaposlenosti z državnim posegom in ne slepo zaupanje trgu), je pa res, da v časih polne zaposlenosti (in to je sedaj) njegova teorija dela slabo, dobro pa dela Hayek. Ampak, temu je tako v pogojih polne zaposlenosti.
Sicer je Keynes (napačno) predvideval, da bodo vlade nekhale kurit denar, ko bo krize konec, kar bi njegov model naredilo vzdržen za stalno.

Ampak vse to nima veze z mojim vprašanjem, kako povezavo ima dolg in fiat/kripto. Država lahko tudi v kripto svetu izdaja obveznice nominirane v bitcoinih. Ki se kupujejo z obveznicami nominiranimi v bitcoini.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Visok dolg je značilen za Kensijanski model, ki preferira inflatorni denar (fiat)
Avstrijski model pa zagovarja deflatorni denar, kjer velika zadolženost ni več problem (valute z zlato podlago, kriptovalute ,,)

Fiat in kripto sta predstavnika nasprotnih modelov ekonomije (Keynes vs avstrijska šola) in v tem smislu sta antagonistična rivala.

"Povezava" fiat/kripto je v njunem diametralnem nasprotju.

Trenutno pa je največji problem velika zadolženost, ki jo je generiral ravno fiat.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
V blockchain tehnologijo veliko vlagajo tudi največje banke in borze, tako da je ne bi kar tako (gostilniško čez kozarec :evil:) imenoval megla

Če v tehnologijo vlagajo milijarde, verjetno tam tudi vidijo kakšne tehnološke prednosti, sicer se s tem sploh ne bi ukvarjali, sploh pa ne s takimi vsotami.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.957
3.754
113
Ljubljana
hmpg.net
Dolg je obstajal tudi v času valut z zlato podlago. Fractional-resered banking sistem, ki omogoča kroženje več denarja, kot je kapitala v banki, ker banke predvidevajo, da ne bodo vsi istočasno prišli po svoj vložek (zlatnike) je možen tudi pri vezavi denarja na neko dobrino(po Hayeku ne nujno zlato). Če se to zgodi je pač propad banke.
Zanimivo je, da se denar obtožuje, da je proizvedel dolg. Dolg je nastal, ker so ljudje/države hoteli/hočejo stvari danes, ne pa čez 25 let. Država želi cesto zdraditi čimprej, ne pa da čaka 20 let, da nabere dovolj proračunskega viške, imeti hoče najmodernejšo bolnico in kvalitetno šolstvo danes ne čez 50 let ko pride na vrsto iz prihrankov.
Namenoma nisem omenil vojske, ker samo vojaški proračuni bi zadoščali za odpravo dolga.

Ampka denar (pojavna oblika in sistem ki ga generira) ni kriv, da države hočejo danes več kot zaslužijo.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.957
3.754
113
Ljubljana
hmpg.net
Vlagajo, v tehnologijo za katero nisem nikoli trdil, da je slaba. Vedno pa trdim, da je bitcin preveč uspešen POC.
Strinjam se, da je za transfer dobrin s potrditvijo blockchain super, da je za razne verodostojne listine super, ampak za denar?
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Dolg seveda vedno bo obstajal, vendar ne v takih enormnih in nevarnih količinah, kot jih vzpodbuja Keysijanski model z inflatornim fiatom.

Sam fiat dejansko ni nič kriv, krivi so tisti, ki ga prekomerno tiskajo, oziroma model, ki tako ravnanje dopušča.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Zlato (ali srebro) se naprimer ni izkazalo, kot najboljši denar, ker ga je težko hraniti in prenašati.
Poleg tega so z zlatom praktično nemogoče mikrotransakcije. Transakcije na daljavo so pa sploh problematične.

Za transakcije na daljavo in za mikrotransakcije je primernejši fiat denar.
Vendari ima fiat eno veliko pomankljivost, da je v posesti in pod kontrolo neke centralne institucije, ki lahko svojo moč tudi uzurpira.
Kadarkoli ti lahko zaprejo bančni račun in se nimaš komu pritožiti.
Denar, ki ga nosiš v žepu, dejansko ni tvoj denar.

Kripto nima teh problemov, tudi mikrotransakcije iz katerega koli konca na kateri koli drug konec sveta se izvedejo v trenutku in kadarkoli.
24 ur na dan, vsak dan v tednu. In računa ti ne more nihče zapreti, če ne pozna tvojega zasebnega ključa.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.957
3.754
113
Ljubljana
hmpg.net
Tole so podatki o dolgu U.S. Government :
09/30/2018 21,516,058,183,180.23
06/30/1971 398,129,744,455.54
06/30/1950 257,357,352,351.04
07/01/1900 2,136,961,091.67
Leto 71 je zato ker je takrat Richard Nixon nehal z "international convertibility of the U.S. dollar to gold August 15, 1971"
In kot vidiš je od 1900 do 1950 ob zlatem standardu dolg narasel za 125x, kar je več kot je potem od 1971 do zadnjega podatka (celo krajše časovno obdobje), ko zlatega standarda ni bilo. Zato teorija, da velika zadolženost ni več problem pri uporabi deflatornega denarja (valute z zlato podlago, kriptovalute ,,), očitno ne drži. Seveda pa vedno obstaja možnost, da teorijo obdržimo in raje zamenjamo prakso:)