bedaki na cesti

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.720
-1.007
113
145 km SZ od Opatije
Čeprav, gledano realno, če se jaz peljem na VOZNEM pasu, nikogar ne prehitevam. Če želim prehitevat, se pomaknem levo na PREHITEVALNI pas.
Z veliko sem pisal zato, da poudarim, kako se imenujeta dva od treh pasov: vozni, prehitevalni. Pol je pa še tretji, ODSTAVNI.

Iz zgoraj naštetega je očibučno :p , da jaz lahko vozim 130 km/h na voznem pasu in da nikogar ne prehitevam. Kaj pa oni delajo na prehitevalnem, me ne zanima ...

p.s. v resnici je pa tako, da verjetno lahko dobiš kazen ... :mad:
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.950
1.260
113
Tu se lahko vozi, če ne dosegaš predpisane hitrosti na voznem pasu. Ta hitrost je posebej označena in ni nikoli enaka ali višja od 80km/h (min hitrost na AC)


lahko se pelje, če hitrost ni manjša od 80km/h



če je to najvišja hitrost, s katero prehitevaš je to OK in s tem ne oviraš prometa po prehitevalnem pasu.
Od kdaj pa imamo v Sloveniji predpisano minimalno hitrost po AC ?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Čeprav, gledano realno, če se jaz peljem na VOZNEM pasu, nikogar ne prehitevam. Če želim prehitevat, se pomaknem levo na PREHITEVALNI pas.
Z veliko sem pisal zato, da poudarim, kako se imenujeta dva od treh pasov: vozni, prehitevalni. Pol je pa še tretji, ODSTAVNI.

Iz zgoraj naštetega je očibučno :p , da jaz lahko vozim 130 km/h na voznem pasu in da nikogar ne prehitevam. Kaj pa oni delajo na prehitevalnem, me ne zanima ...

p.s. v resnici je pa tako, da verjetno lahko dobiš kazen ... :mad:
Tako po zdravi kmečki logiki je verjetno razlika, ali skočiš s prehitevalnega na voznega, zato da bi prehitel počasneta na prehitevalnem - to se ne sme; ali pa se pač voziš po voznem in se oni na prehitevalnem pač počasneje vozijo - vsakodnevno Brezovica - Vrhnika.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kalbo

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.317
1.339
113
Pa saj je tudi minimalna hitrost predpisana v zakonu. A ni nek člen, da dobiš kazen če si za polovico počasnejši od predpisane hitrosti? Vsaj na lokalni cesti je moj vd tast dobil kazen zaradi prepočasne vožnje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.410
5.909
113
pri taščici
Od kdaj pa imamo v Sloveniji predpisano minimalno hitrost po AC ?
No, vsaj meni ni nikdar prislo na usesa, da se na AC ne smes peljat manj kot 80.
So pa znaki pred pocasnimi pasovi, da je minimalna hitrost na voznem pasu 50 kmh ce se ne motim.
In kot je nekdo omenil. Zahtevana je maximalna hitrost vozila, katera ti dovoljuje uporabo AC.
Z vsakim trakotrjem in mopedom pac ne mores na AC..
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.410
5.909
113
pri taščici
Pa saj je tudi minimalna hitrost predpisana v zakonu. A ni nek člen, da dobiš kazen če si za polovico počasnejši od predpisane hitrosti? Vsaj na lokalni cesti je moj vd tast dobil kazen zaradi prepočasne vožnje.
To imam tudi jaz v glavi. Ce ne dosegas polovico dovoljene hitrosti, se moras izlociti oziroma spustiti kolono naprej..
Dars pravi da moras iti vsaj 60.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.410
5.909
113
pri taščici
Se en novinar, ki ne zna definirati? Ali ga jaz ne znam?

Po desnem.pasu LAHKO pelje vozilo ki ne zmore 50kmh
Ali
Po desnem pasu MORA peljati vozilo ki ne zmore 50kmh
 

Priponke

  • IMG_20210714_160836.jpg
    IMG_20210714_160836.jpg
    458,1 KB · Ogledi: 131
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.391
3.487
113
Mimogrede: z modro okroglo tablo in belo številko je označena PRIPOROČLJIVA hitrost. ;)
Mislim da si mimo brcnil, to pomeni minimalna hitrost.
Tisto kaj si pa ti imel v mislih pa so pri nas ukinili, to je pa kvadratni plavi znak z neko številko notri, kar je bilo včasih za predorih od slovenskih Konjic proti Celju in je iz priporočeno 100 kmh preraslo v omejitev 100 kmh.
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Mimogrede: z modro okroglo tablo in belo številko je označena PRIPOROČLJIVA hitrost. ;)

S pravokotno ja, ker je to info tabla in ne omejitev. Osnove CPP! Kar je okrogel znak je obvezno oz. pomeni neko omejitev ali spremembo (preklic) omejitve. Modra okrogla tabla pomeni najnižjo dovoljeno hitrost. V primeru pasov na AC pa pomeni znak v tabli za pasove da morajo po tem pasu vozit vozila ki ne dosegajo hitrosti napisane v znaku (aka pas za počasna vozila).
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Čeprav, gledano realno, če se jaz peljem na VOZNEM pasu, nikogar ne prehitevam. Če želim prehitevat, se pomaknem levo na PREHITEVALNI pas.
Z veliko sem pisal zato, da poudarim, kako se imenujeta dva od treh pasov: vozni, prehitevalni. Pol je pa še tretji, ODSTAVNI.

Iz zgoraj naštetega je očibučno :p , da jaz lahko vozim 130 km/h na voznem pasu in da nikogar ne prehitevam. Kaj pa oni delajo na prehitevalnem, me ne zanima ...

p.s. v resnici je pa tako, da verjetno lahko dobiš kazen ... :mad:
Jaz po prehitevalnem vozim sam ponavadi ob dezju. Manj vode zastaja na tem pasu in tako ohranjam visjo temperaturo gum. Medtem, ko je vozni par zaradi kolesnic rahlo bolj moker in hladis gume, ko jih moras. Ponavadi po poletni nevihti, ko se ti mudi v bife.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Mislim da si mimo brcnil, to pomeni minimalna hitrost.
Tisto kaj si pa ti imel v mislih pa so pri nas ukinili, to je pa kvadratni plavi znak z neko številko notri, kar je bilo včasih za predorih od slovenskih Konjic proti Celju in je iz priporočeno 100 kmh preraslo v omejitev 100 kmh.
S pravokotno ja, ker je to info tabla in ne omejitev. Osnove CPP! Kar je okrogel znak je obvezno oz. pomeni neko omejitev ali spremembo (preklic) omejitve. Modra okrogla tabla pomeni najnižjo dovoljeno hitrost. V primeru pasov na AC pa pomeni znak v tabli za pasove da morajo po tem pasu vozit vozila ki ne dosegajo hitrosti napisane v znaku (aka pas za počasna vozila).
Ja imata prav štirioglata je priporočena - no ni več.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

gr69

Guru
15. dec 2009
11.329
2.422
113
še v SLO - ampak komaj
S pravokotno ja, ker je to info tabla in ne omejitev. Osnove CPP! Kar je okrogel znak je obvezno oz. pomeni neko omejitev ali spremembo (preklic) omejitve. Modra okrogla tabla pomeni najnižjo dovoljeno hitrost. V primeru pasov na AC pa pomeni znak v tabli za pasove da morajo po tem pasu vozit vozila ki ne dosegajo hitrosti napisane v znaku (aka pas za počasna vozila).

Mali popravek.
Modri znak 50 na “srednjem” pasu pomeni, da na temu pasu moraš peljati vsaj 50. Ergo - če ne dosegaš te hitrosti, se moraš “umakniti” z njega. Ker veljal pravilo vožnje po skrajno desnem pasu, se torej morajo taka vozila peljati po “pasu za počasna vozila”. Mimogrede - takega pasu v zakonodaji ni (več), saj so po novih pravilnikih vsi trije pasovi “enaki” in naj bi bili tudi enako široki. Prej je dejansko obstajal pas za počasna vozila in bil tudi nekaj ožji od voznega pasu.

Je pa prav žalostno kakšno je pomanjkanje poznavanja “CPP” in predvsem kako manjka ZKP v prometu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in naliM