bedaki na cesti

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
pri nas pa semafor rdeča nacionalni šport ipd.....jep avtomatiziran sistem bi rabili....potem pa jok in stok na ustavnega.....
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
ko pravite, da je ful kontrole, zakaj so me nazadnje ustavili pred 10+ leti? total v 22-23 3 ali 4x, se ne spomnim?
Ko praviš da ni kontrole, zakaj so pa mene nekoč v enem tednu ustavili 5x ? Pa nekoč v enem dnevu 2x ? Brez razloga, odpeljal naprej brez kazni?
Letos so me že 2x, dali pihat in spustili.

Zakaj si ti najmanj 10x pod povprečjem kar se tiče kontrole pa veš sama. Mogoče se ne voziš veliko, se ne voziš ponoči ali ponoči ob vikendih, se ne voziš na sumljivih relacijah, neizstopajoč avto....ali pa imaš preprosto samo srečo.
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Se enkrat... ko boš doumel razliko med branjem registrskih tablic (kjer tebe to zaradi več kot očitno mutnih poslov izredno moti) in moje spalnice (ker očitno zenske nimaš), boš lažje dihal :)
A razliko med avtomatskim prepoznavanjem registerskih, povezovanja z imeni lastnikov in drugimi bazami, beleženjem in hranjenjem teh podatkov, torej kontrolo vseh in vsakega cesti in gledanjem gat vsem pešcem, legitimiranje in zapisovanje, ki recimo gredo po Čopovi - boš tudi kaj komentiral?

Z avtom na katerem je registerska se voziš, z gatami, na katerih piše npr "Kalvin Klein" pa hodiš. In smo že ugotovili, da ukradenega avta s tem optičnim prepoznavanjem po registerski ne boš odkril, ker lopovi niso tolk neumni, da bi se vozili z ukradenimi tablicami, ponarejene gate bi pa policaj lahko odkril in posledično mednarodno verigo ponarejevalcev in tihotapcev.
Pa tkole ti od oka rečem - mnogo večji procent ljudi nosi gate ponarejenih znamk, kot vozi ukradene avtomobile.

Ali torej po isti logiki tudi zagovarjaš pregled gat na cesti vsem pescem ?
 

model1a

Fizikalc
14. dec 2008
1.192
41
48
Tema je o prepoznavanju registrskih tablic. Gate po Čopovi vlečeš ti sem, da bi opravičil svoje očitno nečednosti, ki bi hitro prišle na dan, če bi ta sistem zaživel - torej sistem s katerim nimam težav, ker nimam kaj skrivat. Ti pa imaš. In to seveda boli.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.569
3.437
113
Jaz tudi nimam kaj skrivat pa mi gre vseeno skrajno na qrac ko se moram napol slečt preden grem na avion, pa na vsakih 10 ali 15 primerov fašem še šlatanje celega telesa. Včasih tega ni bilo, razstreljenih avionov pa ni bilo zaradi tega nič več. Hočem povedat, tale logika "nimam kaj skrivat, kar izvolite gledat kaj delam" hitro najde svojo mejo. Pa tudi sicer, jebeš prepoznavanje tablice, če ne znajo uganit kdo sedi za volanom. Kaznuje se voznika, ne avto.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.062
113
www.adriamedia.si
1. Ustavno sodišče je očitno prepričano, da je registrska številka = točno določena oseba. Pri njih že verjetno, mi si pa ne moremo privoščiti, da bi vsak v družini, ki ima izpit, imel tudi svoj avto. Z odločitvijo je ubilo tudi kako možnost uvedbe elektronskih vinjet, ker jih enostavno ne bo možno nadzorovati. Obstaja sicer tudi varianta (še zelo verjetna), da je interpretacija v medijih napačna in da bi po mnenju ustavnega sodišča bile stvari možne, če bi le imeli zakone prav napisane in v njih prave utemeljitve ter način uporabe podatkov. Jaz sodbe nisem šel brat in tudi ne mislim.
2. Za @Jadota Pred par tedni sem spoznal, da je nadzora pri nas res nenormalno veliko. En teden po Švici s skoraj dnevnimi premiki od turističnega kraja do drugega, pa nisem imel prilike ugotoviti, kako uniformo ima tam policija. Prav tako nisem opazil nobenih redarjev. Še na meji nam je nekdo samo mahal iz vrat stavbe. Ne vem pa, če je bil Italijan ali Švicar. Pozneje sem pogooglal, da je Švica del schengena. Če bi hotel videti policista, bi verjetno moral stopiti do postaje. Znake za policijsko postajo pa sem videl. Tako so svetovala tudi obvestila ponekod v stilu: v primeru, da opazite vandalizem, obvestite policijo na to številko.

Si kaj fiksne radarje štel?
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.919
3.739
113
Ljubljana
hmpg.net
Predlagatelj (pritožnik) je izpostavil rok hrambe in kasnejše možno rudarjenje podatkov
Iz odločbe:
"Opozarja, da je prvotni predlog novele predvideval takojšen izbris tistih zajetih podatkov registrske tablice, ki ne bi bili uporabljeni za izvedbo nalog oziroma katerih primerjanje z drugimi evidencami podatkov ne bi privedlo do ujemanja (zadetka). S tem bi po navedbah predlagatelja novele onemogočili množični nadzor. Presojana ureditev pa nasprotno predvideva še nadaljnjo sedemdnevno hrambo vseh zajetih podatkov ne glede na ujemanje. "..." Namen uporabe je pomensko določen preširoko, za dostop do podatkov ni predvidena sodna kontrola, ukrep tudi ni zamejen geografsko ali na kategorije prometnih površin. Predlagatelj opozarja tudi na nevarnost napačnih zadetkov (t. i. false positive) in dejstvo, da posameznik praviloma ne bo seznanjen s takšnim nadzorom, kar bo pri udeležencih v prometu lahko povzročilo občutek stalnega nadzora. "
"Vlada se sklicuje na številne druge države, ki poznajo takšne ukrepe in ki predvidevajo hrambo podatkov tudi po tem, ko je prvotno primerjanje podatkov končano. Navaja, da je rok hrambe v Veliki Britaniji dve leti, na Danskem in v Španiji trideset dni, v Italiji in na Slovaškem sedem dni, na Finskem 24 ur, v Nemčiji pa podatke nemudoma izbrišejo. Razlog za sedemdnevno hrambo podatkov, kot jo predvideva dvaindvajseta alineja prvega odstavka 122. člena ZNPPol, je nevarnost, da se lahko šele kasneje pojavi zahteva po vpogledu v evidenco podatkov. Vlada v tem ne vidi tveganja za neupravičeno obdelavo osebnih podatkov. Dostop do podatkov bo omogočen le tistemu policistu, ki bo do njega upravičen, če bo preiskoval konkretno kaznivo dejanje. "

"Ukrep samodejnega preverjanja registrskih tablic, kot ga je predvidela Vlada v predlogu ZNPPol-A, vključuje, kot že navedeno, zbiranje podatkov in nato primerjanje tako zbranih podatkov z drugimi evidencami osebnih podatkov. Oba koraka obdelave podatkov pomenita samostojen poseg in terjata samostojno zakonsko razdelano ureditev obdelave osebnih podatkov.
Ker izpodbijana določba ne določa, Vlada pa tudi ni ponudila prepričljive razlage, da bi iz drugih določb ZNPPol izhajalo, da se zbrani podatki o registrski tablici lahko nadalje obdelujejo s samodejnim (avtomatiziranim) primerjanjem z drugimi evidencami osebnih podatkov, je ureditev že zaradi tega neskladna z zahtevo iz drugega odstavka 38. člena Ustave. Ustavno sodišče zato ni moglo presojati navedb predlagatelja, ali je poseg dopusten pod pogoji iz tretjega odstavka 15. člena in 2. člena Ustave (t. i. strogi test sorazmernosti)."

Neskladno ni hranjenje (to se (sploh še) ni presojalo), neskladna je že avtomatska obdelava posnetih registerskih številk. Skratka US je ugotovili ( v nasprotju z DE, DK, GB, ES, IT, SL, FI kjer je avtomatsko povezovanje podatkov očitno možno), da avtomatsko povezovanje osebnih podatkov ni dovoljeno in zakon tega izrectno ne dopušča.

Sedaj se mora eden spravit na davčne evidence. Čeprav FURS-ov IS ni neka vesoljska znanost, zagotovo obstajajo avtomatske povezave med različnimi osebnimi podatki:)
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.139
2.213
113
..., vključuje, kot že navedeno, zbiranje podatkov in nato primerjanje tako zbranih podatkov z drugimi evidencami osebnih podatkov. Oba koraka obdelave podatkov pomenita samostojen poseg in terjata samostojno zakonsko razdelano ureditev obdelave osebnih podatkov.
Ker izpodbijana določba ne določa, V...


Mogoče tole. Sekcijsko merjenje prekorqačitev hitrosti. Delovalo, brez ustavne presoje.
Naprava slika tablico - lastnik se ne ve- in drugič prav tako slika tablico. Izračuna hitrost.
Prekršek - baza in iskanje lastnika REGISTRACIJE. Avtomatizirana primerjava!
Ni prekršak - se številka briše. Daaa :)

Rdeča na semaforju - številka se posname, če avtomatika registrira vožnjo v rdečo. Išče se lastnik tablice. Avtomatizirana primerjava!

Poštni rop v kresnicaj. Roparje dobili na osnovi posnetkov kamere za nadzor prometa - registrska tablica Zopet Avtomatizirana primerjava!

Je snemanje na cestninski postaji isto? na Petrolu?, na mejnem prehodu? - kjer ti poskenirajo še pasoš.
Tu je zopet Pirc-ovka.
Še enkrat. Tisti, ki imamo mirno vest NISO proti. Me ne morejo povazati z kaznivim dejanjem.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.152
4.599
113
Si kaj fiksne radarje štel?
Ne, ker mi jih navigacija za razliko od Italije ni javljala :). Ker kolikor vem, ne sme. Mogoče še dobim kako pošto. Ampak načeloma se tam presneto držijo omejitev in vozijo zelo umirjeno. Vsaj tam, kjer sem se jaz vozil. Enkrat sem zaradi dela na cesti šel skozi cono 30, ki je imela tudi informativno tablo ("vi vozite"). Pred mano ni tabla nobenemu kazala nad 25 km / h, pa ni bilo neke gužve. Standardna hitrost v naseljih je 50, ampak pri prvih hišah vasi je pogosto 60 km/h in šele skozi gosto pozidan center znižana na 50 z znakom. Nisem opažal, da bi smatrali, da je omejitev hitrosti potrebna tudi za polje koruze kot je navada pri nas ali za vsako križišče izven naselja. Raje naredijo križišče bolj varno, denimo posebej pas za zavijanje levo. Pešci ne planejo čez cesto kot absolutni gospodarji, temveč te gledajo, če znižuješ hitrost.
Sicer pa je stacionarni radar, oziroma nenehen tehnični nadzor tisto pravo in smiselno v prometu. Ni vez, ni situacij, kjer policist pogleda stran, enako za vse in to cel čas.
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Tema je o prepoznavanju registrskih tablic. Gate po Čopovi vlečeš ti sem, da bi opravičil svoje očitno nečednosti, ki bi hitro prišle na dan, če bi ta sistem zaživel - torej sistem s katerim nimam težav, ker nimam kaj skrivat. Ti pa imaš. In to seveda boli.
Ne gre za prepoznavanje tablic - le kaj bo policija samo s podatkom o neki tablici????

Gre za vohinjenje za državljani, s sledenjem državljanov, beleženje njihovega gibanjain shranjevanje podatkov..... in to vseh po vrsti.

In primerjava z policijsko kontrolo gat in legitimiranje vseh pešcev kjerkoli in kadarkoli - je čisto na mestu - razlika je samo, da gre v enem primeru za avtomatsko kontrolo, v drugem pa za ročno.
In smo že ugotovili, da s tem optičnim prepoznavanjem tablic ukradenega avta policija ne bo izsledila, ker lopovi niso tako neumni, da bi se vozili z ukradenimi tablicami ampak tablice ponaredijo.
Ta teden so na meji ujeli ukraden avto, ki se je vozil z tablicami drugega enakega avta, pravilno registriranega na nizozemskem. In tablica ni bila na nobenem spisku ukradenih. Torej optično prepoznavanje nebi ugotovilo nič.

Sicer pa to ni prvi poizkus policije, da bi sledila vsem in beležila vsakega.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Ne gre za prepoznavanje tablic - le kaj bo policija samo s podatkom o neki tablici????

Gre za vohinjenje za državljani, s sledenjem državljanov, beleženje njihovega gibanjain shranjevanje podatkov..... in to vseh po vrsti.


In smo že ugotovili, da s tem optičnim prepoznavanjem tablic ukradenega avta policija ne bo izsledila, ker lopovi niso tako neumni, da bi se vozili z ukradenimi tablicami ampak tablice ponaredijo.
Ta teden so na meji ujeli ukraden avto, ki se je vozil z tablicami drugega enakega avta, pravilno registriranega na nizozemskem. In tablica ni bila na nobenem spisku ukradenih. Torej optično prepoznavanje nebi ugotovilo nič.

Sicer pa to ni prvi poizkus policije, da bi sledila vsem in beležila vsakega.

Kaj sedaj... so uporabili tablice iz drugega enakega avta... ali so imeli ponarejene? Link?

Pozabil si se omenit gate pa spalnico in kamere :norec::bruh:
 
Nazadnje urejeno:

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.152
4.599
113
In smo že ugotovili, da s tem optičnim prepoznavanjem tablic ukradenega avta policija ne bo izsledila, ker lopovi niso tako neumni, da bi se vozili z ukradenimi tablicami ampak tablice ponaredijo.
To si že 100-krat nasral v tej temi. Po kateri uradni statistiki sklepaš, da je tako? Nihče ni to ugotovil, razen ti trdiš na osnovi ENEGA primera iz medijev.
Imaš tudi EN kontra primer v zadnjem času, ko so ugrabili človeka in avto in NISO menjali tablic.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: model1a

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.733
349
83
Vipavska dolina
Ksz
dobrih 20 let izpit, ene 150 K km ob raznoraznem času, nikoli ustavljen. Še prejšnji teden in za vikend videl dve patrulji pa me niso ustavili. Mogoče ker vozim kolikor se da po predpisih, mogoče imam srečo, mogoče pa ne naletim na "inkasante".

Če mislijo uvest elektronsko cestninjenje se mi zdi da lahko uvedejo tudi tole, ker eno ja in eno ne ne vem kakšen smisel ima.
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
Še moje mnenje, ker se mi ravno da:

"Gre za vohinjenje za državljani, s sledenjem državljanov, beleženje njihovega gibanjain shranjevanje podatkov..... in to vseh po vrsti. "

Le zakaj za boga milega naj bi človeka sledili po tablicah avtomobila. Sicer je neka verjetnost da dotična oseba res vozi avto v danem trenutku, je pa ta verjetnost nekje pod 50% - avto lahko vozi tudi žena ali otroci, če ostanemo samo v krogu družine_. Veliko lažje je osebo slediti preko telefona. Trdim, da ima več ljudi telefone kot avtomobile in da se telefoni posojajo mnogo redkeje kot avti.
Po mojem mnenju smo s pametnimi telefoni mnogo bližje "1984" kot pa s prepoznavanjem avtomobilskih tablic....
 

Corvette

Majstr
6. nov 2008
391
262
63
Medtem ko v San Franciscu in še kje prepovedujejo podobne oz. še hujše tehnologije (prepoznava obrazov), se pri nas kregamo, zakaj je dobro imeti avtomatski sistem prepoznave tablic.

Kaj pa, če sistem avtomatskega prepoznavanja tablic v naslednjih korakih povežemo z vsemi portali za nadzor cestnine, ukinemo vinjete in uvedemo el. merjenje cestnine, spotoma pa še napravimo izračun povprečne hitrosti med vsemi AC odseki in avtomatsko pošiljanje kazni ob prekoračitvah? Boste taisti še zmeraj tako navijali za "pa saj nič nimam za skrivati"? Če kdo verjame, da se bo zadeva uporabljala samo za kazniva dejanja in absolutno ne bi prihajalo do zlorab, malo morgen.

A preimenujemo naslov iz "bedaki na cesti" v "bedaki na forumu?", ali boste mogoče nekateri pogledali čez plot, recimo za začetek na spodnja linka:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nothing_to_hide_argument#Against_the_argument
https://www.buzzfeednews.com/article/evangreer/dont-regulate-facial-recognition-ban-it
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in membrain

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Vsi, ki ste za ker kao nimate kaj za skrivat ste polni bullshita. A je kdo kdaj kaj rekel, naredil ali napisal niti ni pomembno. Nihče noče, da bi vsi vedeli zadnjo podrobnost o njemu, niti (oz. kaj šele) papež.

Baza podatkov, pa naj bo še tako banalna, se da zlorabit. Poglejte malo kaj delajo kitajci v enem mestu, kjer je praktično vsak kotiček pod video nadzorom. Je bil ravno na rtv en članek.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Corvette

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Še moje mnenje, ker se mi ravno da:

"Gre za vohinjenje za državljani, s sledenjem državljanov, beleženje njihovega gibanjain shranjevanje podatkov..... in to vseh po vrsti. "

Le zakaj za boga milega naj bi človeka sledili po tablicah avtomobila. Sicer je neka verjetnost da dotična oseba res vozi avto v danem trenutku, je pa ta verjetnost nekje pod 50% - avto lahko vozi tudi žena ali otroci, če ostanemo samo v krogu družine_. Veliko lažje je osebo slediti preko telefona. Trdim, da ima več ljudi telefone kot avtomobile in da se telefoni posojajo mnogo redkeje kot avti.
Po mojem mnenju smo s pametnimi telefoni mnogo bližje "1984" kot pa s prepoznavanjem avtomobilskih tablic....
Da policija nekoga sledi prek telefona, mora dobit odredbo sodišča za točno določeno osebo - v prošnji mora navest vzrok zakaj, dobi pa le za točno določen čas, in s to odredbo zaprosi mobilnega operaterja za podatke. Ne bodo ji pa dali kar za vse prebivalce za nedoločen čas. Policja sama tudi ne more sledit preko telefona - ker pač ni mobilni oporater. Enako velja za podatke, ki jih zahteva od spletnih oporaterjev - in že tu smo priča, da policija ne dela po zakonu.
https://podcrto.si/policija-nezakonito-pridobivala-podatke-o-bralcih-spletnih-portalov/

Tako da policiji, če želi sledit državljanom preostane optična prepoznava tablic na cestah, prepoznava obrazov, morebitna bodoča obveza GPS v avtomobilih, ki bi pošiljala lokacijo v center, nad katerimi bi imela nadzor policija.... (pod pretvezo satelitskega cestninjenja).....
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
To si že 100-krat nasral v tej temi. Po kateri uradni statistiki sklepaš, da je tako? Nihče ni to ugotovil, razen ti trdiš na osnovi ENEGA primera iz medijev.
Imaš tudi EN kontra primer v zadnjem času, ko so ugrabili človeka in avto in NISO menjali tablic.
In tist en primer v zadnjem času, ko so ugrabili človeka so razrešili brez optičnega prepoznavanja tablic. Torej optično prepoznavanje tablic ni potrebno, se da delat tudi brez njega.