BBQ Smokerji

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Fish Homebrew&Q Fest z BBQ tekmovanjem je skoraj tukaj. Kot vedno še "inventarna lista". Brez žara verjetno ne bo nihče prišel, lahko pa se kdaj pozabi na kako manjšo, a pomembno podrobnost. Nam najbolj pomembne so rokavice za delo s hrano, močna alu folija, deska za obdelavo mesa, deska za rezanje pečenega mesa, dva seta prijemalk, dober nož, hladilna torba in alu pladnji za degustacijo. Pa seveda oglje, rubi in omakce. Smo meso omenili?
wink-1.gif

Tokrat bomo za degustacijo imeli poseben šank, za pripravo BBQ v našem "kvartu" pa nekaj gasilskih miz. Med 18.00 in 19.00 uro izvedemo degustacijo skupaj s pivovarji in njihovim posebnim pivom.
Dobimo se pa ob standardni 10. uri v pivovarni Human Fish, Tržaška cesta 27, 1360 Vrhnika. Prijave na: info@zarovnije.si ali po FB.

Let's BBQ!


 
Nazadnje urejeno:

Nurtuby

Pripravnik
22. jul 2016
37
0
6
Ljubljana
Še dva BBQ navdušenca sva se našla, ki se aktivno pridružujeva BBQ gibanju v Sloveniji.
V tem tednu se je zakadilo iz prvega Yoder peletnega smokerja v Sloveniji, kmalu se mu pridruži še kakšen klasični
wink-1.gif

2502369-Yoder5.jpg
 

Priponke

  • 2502369-Yoder5.jpg
    2502369-Yoder5.jpg
    254,5 KB · Ogledi: 329

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.957
326
83
Citat:
Uporabnik Nurtuby pravi:
Še dva BBQ navdušenca sva se našla, ki se aktivno pridružujeva BBQ gibanju v Sloveniji.
V tem tednu se je zakadilo iz prvega Yoder peletnega smokerja v Sloveniji, kmalu se mu pridruži še kakšen klasični
wink-1.gif

Dobrodošla med pacienti
evil.gif
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik twinman pravi:
Oj, en večer prej stri par strokov česna, dodaj olivno olje in belo vino, morsko nejodirano sol, sveže mlet črn poper, janež, žajbelj, rožmarin. Preko noči mariniraj v hladilniku. Dobro se obnese low & slow v pečici, okus pa je bolj toskanski. Vmes enako kot za BBQ malo poškropi vsako uro peke. Lahko kar z belim vinom, limono in malo olivnega olja. Če vino ne bo prav suho bo še boljše. Ti pa ne uide 6 - 8 ur pečenja, meso mora doseči 95 stopinj, pa upam, da si pustil kost noter. Dober tek.

Zakaj že nejodirano sol?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik twinman pravi:
Oj, en večer prej stri par strokov česna, dodaj olivno olje in belo vino, morsko nejodirano sol, sveže mlet črn poper, janež, žajbelj, rožmarin. Preko noči mariniraj v hladilniku. Dobro se obnese low & slow v pečici, okus pa je bolj toskanski. Vmes enako kot za BBQ malo poškropi vsako uro peke. Lahko kar z belim vinom, limono in malo olivnega olja. Če vino ne bo prav suho bo še boljše. Ti pa ne uide 6 - 8 ur pečenja, meso mora doseči 95 stopinj, pa upam, da si pustil kost noter. Dober tek.

Zakaj že nejodirano sol?
Ker je to verjetno recept za ljudi z avtoimunskim obolenjem ščitnice.
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Jodirana sol zna naredit pri dimljenem mesu metalni priokus. Pri nas se ne dobi tako imenovane "kosher" soli, ki je še boljša zaradi oblike kristalov in se malo nižje slanosti in na mesu lepše deluje-zadrži več vlage v celicah. Jodirana sol se načeloma ne bi smela izpuščat iz prehrane. Za pripravo mesa pa je boljša.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Pa tu sem tudi dvignil ušesa: kaj je to "kosher" sol ?
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
To je židovska fora, sigurno si že slišal v filmih kosher this kosher that. To se nanaša na hrano, ki je po njihovih strogih fanatičnih pravilih ok.

Pri soli je samo to, da so mogoče kristali malo večji (izpade bolj "bio") in je brez dodanega joda. Kosher je ponavadi "simpl" brez primesi neki osnovni stvari.

Sicer pa ne nasedat himalajski ipd. bedarijam. Vse je iz morja, eno starega (kamena ala salburg in himalaja) eno pa svežega morja ala naša piranska morska sol. Lahko se bi debatiralo, koliko je katera umazana in koliko vsebuje mogoče željenih mineralov, ampak to je bolj za fanatike, ponavadi so samo sledovi takih pozitivnih tudi v himalajski, nikakor ne razlog, da bi to kupovali.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

rolleyes-1.gif


rolleyes-1.gif


Sem kemik in vem, kaj je NaCl. Prav tako vem, da je kristalizacija zaenkrat najčistejši postopek separacije snovi itd ... razen če se ni vmes med mojim odraščanjem kaj spremenilo. Himalajska sol - Piranska sol, saj vsi vemo, da gre za smejurijo!

Presenetilo me je ono, da je za pripravo mesa bolj primerna nejodirana. To je pa za probati.
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Gre za tip soli, ki jo uporabljajo židje. Ime je pa že kar "tipsko" samo ne pri nas. Naša groba, morska nejodirana je top. Tudi za pršute se ta uporablja..
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

To je pa koristen napotek in ga bom uporabil. Hvala obema.

Torej za pečenje navadno nejodirano sol, za kuhanje in solate pa običajno jodirano?
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Tako, samo ime je tipsko sploh v USA. Tam tudi kopircu pravijo Xerox machine, kar je v EU takoj what the f***.
smile-1.gif


Pač nič posebnega ni in ti si v Slo, drugim govori, nejodirana groba sol.
tongue-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Eno klasično vprašanje mimogrede - saj vem, da vsi z mojo vred solite tako po občutku itd, ... (praksa pač)

... jaz solim na vago. Za svinjino 25 - 28 g/kg mesa. Raje več, ker ko je hladna, je ogabna če je premalo soli. Za govedino 25 g/kg. Ima kdo kaj proti?
d055.gif
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Nekje 2% na težo naj bi bilo. Samo jaz ne vagam. Če je svinjina čudna kakorkoli, pa sol ravno ne prekrije slabe kvalitete. Jaz odojka in pečenko raje jem hladno...pa ali sem imel srečo ali pa solijo vedno dovolj. Pomaga pa soljenje en večer pred peko v vsakem primeru.
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Kot sem prej napisal....ni priporočljivo črtat nejodirane soli iz prehrane. Lahko pa upoštevaš porabo preko vse hrane, ki se konzumira (gotovi izdelki).
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

2% je samo 20 g/kg. To je premalo.
Verjetno je moj problem nekje v nadaljevanju, v začimbah. Ker jih je najverjetneje premalo / napačne, potrebujem več soli?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Česen, poper, kumina, pa sol seveda. Glavni okus ti itak morata dati kumina in česen
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Demz....tezko povem. Solim po obcutku. Je pa meni sol bolj pomembna. Dobro meso in sol pa ogenj. Ne rabim drugih zacimb. So pa dobrodosle. Poizkusi kombinacijo sol, črn poper, kajenski poper, rožmarin, žajbelj, divji janež, česen, belo vino in olivno olje. Mariniraj preko noči.