Avtorski honorar in zavod za zaposlovanje

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.599
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
redno delam preko avtorskih honorarjev, slaba stran je le ta, da se mi leta ne štejejo. mislil sem odpreti s.p., a za to zaslužim vseeno ravno malo premalo, da bi stvar funkcionirala.

sem pa izvedel, da naj bi, če greš na Zavod, da če odpiraš S.P., da potem po določenem času na zavodu, dobiš neko pomoč. je to res?

kako pa je s tem, če si na zavodu, pa te potem kdo zaposli? so tudi kakšni bonusi?
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.306
62
48
REkla kazala pravi, da če odpreš s.p. dobiš 4500€ državne pomoči od države.....

Pozanimaj se.....
smile-1.gif
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.366
382
83
Generičen odgovor:

Res je, so subvencije za samozaposlitev tistih, ki so na zavodu.

Se pa te stvari spreminjajo, zdaj toliko, potem nič, pa spet toliko...

Lokalna izpostava bo pravi naslov za te zadeve. Predvsem vprašaj, koliko časa moraš vztrajat kot s.p. (ker praviš, da se ti verjetno ne splača, ker ne potegneš dovolj).

Tudi bonusi za delodajalca, če zaposli nekoga z Zavoda, obstajajo. Spet bo pravi naslov isti kot zgoraj.


edit:
pa si ti preračunal, kaj pomeni, da se "ti štejejo leta"? Finančno gledano je to (lahko) katastrofa in eden izmed razlogov, da ljudje ne želijo biti zaposleni v Sloveniji (vsaj jaz), po drugi strani pa imaš penzijske fonde, od katerih odneseš več.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.599
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
predvsem se mi gre za to, da bom od tega, da delam polni delovni čas, imel nekaj od tega. zdaj dejansko vsak mesec flinem 25% stran, zaradi davka. tu bi dal stran 30% zaslužka, se mi zdi, s tem, da 16% za davek države, ostalo pa pokojninske in socialne zadeve, pa zdravstveno zavarovanje ... saj pravim, za s.p. premalo zaslužim, vendar bi s temi 4500€, za katere sem tudi že sam slišal, lahko počasi korakal navzgor po karierni poti. ker moram veliko dela ravno zaradi tega, ker sem na avtorski in sem dobesedno niko i ništa, odpovedati, ker ne pridemo skupaj. z s.p.-jem pa bi lahko izdal kakšen račun in bi se delo počasi nabiralo. če me razumete ...
redface-1.gif


se pa ponuja možnost redne zaposlitve, ampak bi mi tu šel delodajalec res na roke, bolj kot ne sebi v minus, pa če bi lahko kakšen bonus preko ZZZS dobil, bi mi bilo malce lažje pri srcu.
smile-1.gif


da se mi štejejo leta, se pravi, da bom vstop v penzijo doživel, da bom nekaj od te penzije tudi imel, da imam urejeno zdravstveno zavarovanje, plus še kaj se najde.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.366
382
83
Ok, zastopim.

Dej mi še nekaj povej: po avatarju sodeč si fotograf (zihr furaš Nikona
evil.gif
), ima avtorska pogodba kaj veze s tem?

Kako je danes obdavčena avtorska pogodba? Za dohodnino + akontacijo nje vem, kako pa je s prispevki in kakšnim dodatnim sranjem (tako z vidika tebe, kot z vidika plačnika)?
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.599
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
če bi mel za s.p., bi mel tudi za Nikona ...
evil.gif


kar se moje avtorske tiče, gre samo tako - šefe oz. delodajalec mi nakaže bruto znesek, moj neto znesek pa je za 25% manjši od bruto zneska. to je vsa matematika.

ko sem delal občasno za neko drugo revijo, sem imel odobrene še nominalne stroške, in so mi odbili le nekje 17%, ampak to imajo na sedežu te revije tako urejeno, sam tega ne morem, oz. bi lahko, če bi nekaj registriral, neko umetniško dejavnost, mislim da se reče Status neodvisnega kulturnega delavca. samo v to se pa nisem še nikoli poglabljal ...
tongue-1.gif
 

Baltazar

Pripravnik
17. sep 2007
955
0
16
Status neodvisnega kulturnega delavca ni lahko dobit, ker te časti država. Se mi zdi da je varianta za mlade kulturnike do 30 let, če maš kaj možnosti. Ampak najprej si moraš sam pol leta plačevat prispevke, pol te obravnavajo in lahko zavrnejo. Ni enostavna pot in lahko spušiš.

Prek avtorske si pa že sam pogruntal kakšna jeba je. Država je to 2 leti nazaj zaostrila.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.366
382
83
Aha, se pravi prispevkov niso obesili zraven, kar je ok.

Vem, da so sedaj bolj zaostrili kaj je / ni avtorsko delo, nisem pa vedel, da so ukinili normirne stroške, če je to res?

Včasih je bilo 40% normirnih stroškov, oz. si lahko uveljavljal dejanske, če so ti presegli ta znesek. To, da so idiotski dacarji zavračali dejanske stroške (podprte z računi) in kljub drugačni zakonski dikciji priznali samo 40% je druga zgodba...
 

Baltazar

Pripravnik
17. sep 2007
955
0
16
Država je šla silit ljudi v redno zaposlitev in to tako, da se ti delo prek avtorske ne splača.
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Bom kar tukaj vprašala.

Nekdo bi mi rad za delo, ki sem ga opravila plačal preko avtorske pogodbe. Jaz sem za to delo računala 1000 € oz. jaz bi toliko keša rada dobila. Koliko na teh 1000 € je še davka in kdo ga običajno plača?
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Delodajalca bo to stalo 1225€ (1000€ + 25% od 90% od 1000€). Načeloma to vedno plačuje naročnik a se ponavadi glede načina plačila dogovori vnaprej, saj naročniku-podjetju ni vseeno ali plača 1000€ neto računa ali 1225€ preko avtorske pogodbe (slednja je za njega, kot je razvidno, 22,5% dražja).
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
Samo banalen namig avtorju teme.

Pri redni zaposlitvi gre nekako takole:

Bruto
Davki
Ostanek (ki ga zapravis)

Pri s.p., d.o.o-ju pa nekako takole:

Bruto
Tvoje zapravljanje (nabijanje stroškov)
Davki
Ostanek (ta je lahko praviloma celo nižji kot pri redni zaposlitvi, a stroški so lahko tudi "stroški").

Pa pomisli, zakaj ima država rada redno zaposlene, manj rada pa privatnike
smile-1.gif
.

LP,
PIC
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Delodajalca bo to stalo 1225€ (1000€ + 25% od 90% od 1000€). Načeloma to vedno plačuje naročnik a se ponavadi glede načina plačila dogovori vnaprej, saj naročniku-podjetju ni vseeno ali plača 1000€ neto računa ali 1225€ preko avtorske pogodbe (slednja je za njega, kot je razvidno, 22,5% dražja).

to razumem
Me pa zanima še ali je res, da potem teh 25 % oz. 225 € dobim nazaj, ko je konec leta oz. ko se obračunava dohodnina.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
To je odvisno od tega, v kateri razred po dohodninski lestvici padeš... torej lahko dobiš nazaj vse, morda le 9% (če pašeš v razred 16%) ali pa celo še doplačaš (če imaš nadpovprečno plačo).

Pri nas je res žalostno, da padeš v maksimalni dohodninski razred (41%) že, če zaslužiš več kot 17.300€ (+bakšiš) na leto.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
V primeru, da tvoja dohodninska osnova znasa 0,00 EUR, torej da imas dohodkov skupaj manj kot je vseh stroskov, prispevkov in olajsav, do katerih si upravicena. Ce je osnova nad 0,00 EUR, placas dohodnino po lestvici za znesek nad 0,00.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Napačen odgovor...

pravilni odgovor je: v primeru, da tvoja dohodninska osnova, zmanjšana za vse pripadajoče olajšave znaša 0,00€ ...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.534
6.590
113
Če delaš mogoče kje in imš avtorski honorar le kot "dodaten" zaslužek, koraj ziher ne dobiš nič nazaj.

Davčna osnova mislim da je okoli 6000€ ali so že premenili?
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Napačen odgovor...

pravilni odgovor je: v primeru, da tvoja dohodninska osnova, zmanjšana za vse pripadajoče olajšave znaša 0,00€ ...

Sicer zelo cenim tvoje odgovore, a trditev, da je moj odgovor napacen, ne drzi vode. Nomenklatura ni zrasla na mojem zelniku.

Kar dobis tekom leta, je dohodek ("skupaj dohodki").

Dohodek, zmanjsan za olajsave ter stroske in prispevke, kjer je to relevantno, je osnova ("osnova za izracun dohodnine").

Na dohodninsko osnovo se aplicira stopnja (in zmanjsanje osnove za penzioniste, kar v tem primeru ni aktualno) in rezultat je "odmerjena dohodnina".

Od odmerjene dohodnine se odsteje ze placana akontacija ("skupaj akontacije") in rezultat je znesek, ki ga ali se mroas doplacati ali dobis vrnjenega.

Moj odgovor karantanki torej ostaja: akontacijo dohodnine dobis nazaj povrnjeno v celoti v primeru, da je dohodninska osnova enaka 0,00 EUR, kar pomeni, da je tvoj dohodek manjsi (ali kvecjemu enak), kot so skupaj olajsave in druge reci, ki osnovo znizujejo.