Avtorska pogodba

Grim

Pripravnik
8. jul 2013
137
0
16
Pozdrav,

za razložim problem. Januarja sem za neko podjetje opravil delo preko avtorske pogodbe. Delo je bilo opravljeno, pogodba podpisana, delo izplačano itd. Problem pa je, ker nikoli nisem prejel svojega izvoda pogodbe. Na dan podpisa direktorja namreč ni bilo v pisarni, zato sem pogodbo podpisal pri tajnici, ki mi je obljubila, da bo v roku 5 dni pogodbo podpisal tudi direktor in mi poslal izvod ter plačal delo.
Glede na to, da je bilo delo plačano v obljubljenem roku, dopuščam možnost, da je tudi pogodba bila poslana, pa se je izgubila. Ampak v končni fazi me to ne zanima. Jaz sem brez svojega izvoda pogodbe, kar je lahko problematično, če se kasneje izkaže, da niso plačali akontacije dohodnine itd.
Na to jih spomnim vsakih 15 dni, ampak vse skupaj ignorirajo (v smislu, dobil si plačano, odje*i).

Vesel bi bil kakršnega koli nasveta, kako pospešiti celotno zadevo. Morda s citatom kakšnega zakona, ki ga kršijo (če sploh) ali česa podobnega.
 

Grim

Pripravnik
8. jul 2013
137
0
16
Na DURS sem klical kakšna dva meseca po zaključku. Po tem, ko so si me podajali kot ping pong žogico sem od gospe izvedel, da so takšni podatki na voljo načeloma šele, ko se dela izračun dohodnine. Torej leta 2014 za leto 2013.
 

dejvi

Fizikalc
30. avg 2010
1.324
0
36
maribor
Lahko avtorsko dela tudi student za nekoga,ki ima sp,gre se predvsem zato,da za nekoga ki ima sp,ne bi kdo delal na crno
 

dejvi

Fizikalc
30. avg 2010
1.324
0
36
maribor
Potem se naredi pogodba med nama, kaj pa ce zame,ce imam sp,gre kolega popravit pc in me kdo prijavi,so kaki problemi zaradi tega,stranki itak izstavim racun
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Ma kaj kompliciraš? Delo si opravil, dobil si plačilo. Po zakonu pa mora pravna oseba pri nakazilu denarja fizični osebi poravnati dajatve in tebi nakazati neto znesek.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.351
379
83
Avtorska pogodba mora vsebovati predmet pogodbe (t.j. avtorsko delo), rok za izvedbo dela in dogovorjeno plačilo. Poleg imena naročnika in izvajalca, seveda.

Kaj spada pod avtorsko delo si preberi sam, popravilo PCja zagotovo ne.

Pazi tudi na dokazljivost avtorskega dela, zato mora biti slednje točno specificirano v pogodbi, prav tako mora biti razvidno, da je izvajalec delo res opravil in predal. To je pomembno v primeru davčnega pregleda, kjer avtorske pogodbe zagotovo spadajo med reči, ki jih inšpektor rad vzame po drobnogled. Zato si še parkrat preberi odgovor, kot ga je napisal SJTV1.