Delavka noseča, konec leta ji preteče pogodba

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Pozdravljeni,

Kot sem že na kratko povzel v naslovu, je situacija sledeča:
Delavko sem zaposlil za določen čas, do 31.12.2012. Trenutno je na bolniški par dni, vmes me je še obvestila, da je noseča.
Naslednji teden ima pregled pri ginekologu, do takrat niti ne računam, da pride nazaj na delo. Vendar pa me zanima sledeče: ali po 31.12.2012 lahko grem normalno na zzzs in jo odjavim, ker pač poteče pogodba ali ima kakšno posebno varstvo?
Na strani inšpektorata za delo sem našel tole: link.

Citat:
Vprašanje: Delavka, zaposlena za določen čas, je zanosila. Pogodba o zaposlitvi naj bi se ji iztekla v času, ko bo predvidoma koristila starševski dopust. Zanima jo, ali ji bo pogodba o zaposlitvi vseeno prenehala, četudi bo odsotna z dela zaradi izrabe starševskega dopusta. Poleg tega jo zanima tudi, ali ji delodajalec v času, ko je zaradi zdravstvenih težav v nosečnosti odsotna z dela, ali v času, ko koristi starševski dopust, lahko odpove pogodbo o zaposlitvi. Pod kakšnimi pogoji je upravičena do izrabe starševskega dopusta in do starševskega nadomestila?

Odgovor:
November 2006

V zvezi s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi za določen čas je pomembno, da v skladu s 77. členom Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/2002 s sprem., v nadaljevanju: ZDR) takšna pogodba preneha veljati brez odpovednega roka s potekom časa, za katerega je bila sklenjena, oz. ko je dogovorjeno delo opravljeno ali s prenehanjem razloga, zaradi katerega je bila sklenjena. Torej – ne glede na to, ali je delavec takrat odsoten z dela zaradi zdravstvenih razlogov ali zato, ker koristi starševski dopust – pogodba o zaposlitvi za določen čas mu preneha s potekom časa, za katerega je bila sklenjena.

Zanima me, če je že kdo med vami imel podoben primer ali pozna koga v takšni situaciji. Kot si razlagam, lahko storim tako, kot sem napisal - po prenehanju veljavnosti pogodbe jo lahko normalno odjavim.
 

Ganesh

Fizikalc
14. avg 2009
2.921
0
36
Allarround
rescue.facelock.net
Po preteku lahko delavko normalno odjaviš. Tudi obrazložitev s Strani zavoda z zdravstveno zavarovanje je glede tega dovolj jasna.
Je pa seveda dobra praksa, da delavcem katerim poteče pogodba, vnaprej poveš, da je ne boš podaljšal - da lahko začnejo iskati drugo službo. (tega ni v zakonih, to je stvar kulture
wink-1.gif
).

ZDR v svojem 115 členu sicer omejuje odpoved pogodb glede na starševstvo a ti v resnici pogodbe ne boš odpovedal... pogodba pač poteče.
 

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
Lahko si pa dober človek ter je ne odpustiš. (Vsaj če je delo opravljala kvalitetno.) Nosečnica bo imela višje stroške ter bo z vsakim dnem nosečnosti težje opravljala zahtevnejša opravila.

Preveč se vrti okoli denarja.
 

Ganesh

Fizikalc
14. avg 2009
2.921
0
36
Allarround
rescue.facelock.net
Tvegam, da se bo nad menoj zgodil cel pogrom a moramo biti iskreni.

Da podjetnik nekoga zaposli (ali ne odpusti) le zato, ker je dober človek oziroma, da ga bo družba gledala tako, je lahko zelo nevarno. Drugo je, če potreba po delavki tako ali tako obstaja vendar tega ti nisi niti omenil. Pri neki povprečni plači te zaposleni stane okoli 25.000€ na leto. Za socialo naj skrbi država, podjetnik mora skrbeti za potrebe podjetja.

Pa s tem ne gledam na denar. Gledam na varnost vseh zaposlenih in podjetja, ki imajo absolutno prednost.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Hvala za odgovor. Podaljševanje pogodbe je odvisno praktično samo od tega, ali dobim posel za naprej ali ne, nič drugega.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Kot sem že prej odgovoril, podaljšanje je odvisno od posla. Nisem socialna ustanova in se ne morem obnašati tako. Tudi jaz in moja družina moramo (pre)živeti. Že tako finance ne tečejo ravno blesteče (beri: vsi bi imeli narejeno, plačali pa bi enkrat, ali pa tudi ne) in je ustvarjanje zaloge denarja skorajda nemogoče. Če bi bilo to pred kakšnimi petimi leti, bi ji brez težav podaljšal pogodbo, tudi če bi kakšen mesec ostala še doma ne bi bil problem. Danes pa žal je in ker ni edina zaposlena ne morem zaradi tega, da bom dober, ogroziti službe ostalih.

Trenutno se vse vrti okrog denarja, stiskanje za nižjo ceno je postalo naravnost noro.
jezen.gif
 

hrci

Pripravnik
22. jan 2008
865
2
18
Točno tak, drži se reka " Dobrota je sirota ".. Sama je vedla kdaj ji poteče pogodba, kot si rekel, to več ni tvoj problem pa če je noseča ali ne
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.336
5.366
113
Mislim, če ženska ni ravno glupa ali pa je zanosila po nesreči, je morala vedeti, kaj to pomeni. Jaz jih poznam kar nekaj, ki so bile zaposlene za določen čas, pa so zanosile, pa nobena ni pričakovala podaljšanja pogodbe. Pač scenarij v njeni glavi, ko se je odločila zanositi, je to že predvidel in sta s partnerjem pač nakalkulirala, da se bo vseeno izšlo. Da danes ženska čaka na "ziher" službo predno bo zanosila, jo lahko še mena prehiti. Seveda pa so tudi to le ugibanja, se bo potrebno dol vsesti pa naglas povedati, kako stvari stojijo. Ne neka ugibanja, pa kaj kdo misli pa pričakuje. Fer odnosi so fer odnosi, pa čeprav so slabe novice.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.151
2.332
113
v lokalni ostariji
imaš tudi primer št 2 to je da zanosi zato da bi jo delodajalec za zihr vzel (kao ne bo me fukno vn zdj k sm noseča)

če je delavka res kvalitetna itd je za razmislit...itak porodniška gre v strošek države...
 

Mladinec

Fizikalc
11. jun 2009
316
26
28
Ptuj
Porodniška že, ampak če je ona že sedaj, pred nastopom porodniške na bolniški bo verjetno ginekolog rekel rizična nosečnost in bo do nastopa porodniške kar doma. To pa pomeni, da jo ima 30 (delovnih) dni dokler ne pade na pleča ZPIZa kar na svoji plačilni listi...
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.112
66
48
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
...Jaz jih poznam kar nekaj, ki so bile zaposlene za določen čas, pa so zanosile, pa nobena ni pričakovala podaljšanja pogodbe...
bonk.gif
Zakaj pa bi ga morala?
Saj tudi če VE da pogodba ne bo podaljšana, se ji "splača" zanostit (če je otroka itak imela v planu) točno proti koncu pogodbe.
Zakaj?
Prej je bila, recimo, brezposelna. Eno leto je v službi, tik pred iztekom pogodbe gre na porodniško. V izračun za nadometilo (porodniška + varstvo otroka) se ji šteje zadnjih 12 izplačanih plač. Torej je bila eno leto v službi, še eno leto pa dobi od države nadomestilo + zavarovanja itd.
Zanjo win-win, za delodajalca pa tudi ni hudega, če je 11,5 mesecev dobro delala, dva tedna pred iztekom pogodbe pa šla rodit.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.336
5.366
113
Ne razumem. Napišem za 5 vrstic posta, pa ti iz konteksta ven vzameš en stavek, ki si se ga odločil okoli obrniti. Potem nalimaš smeškota, ki se tolče po glavi in naprej govoriš ravno to, kar je v ostalih 4 vrsticah.

Drugače pa: Win-win situacija za žensko je, da jo čaka služba ko pride nazaj, tvoja zgornja je second best, pa še vseeno za drek, torej daleč od win-win. traja namreč samo 12 mesecev, ponavadi pa je za otroka potrebno skrbeti tudi po dopolnjenem 11 mesecu.