AV Receiver vs Soundbar

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
DAB imam v avtu in je vredno denarja, kvaliteta je občutno boljša (problem je samo ker so nekateri radii šparali in vzeli premalo pasovne širine, a večina je ok). ČE radia ne poslušaš, ti to seveda ne pomeni kaj dosti.

Glede zvočnikov so pa ti sistemi zelo prilagoljivi: samo nastaviš kaj imaš in ti razporedi. Jaz sem uporabljal že 2.0 (levi in desno), 2.1 (levi, desni in woofer), 3.0 (levi, desni in center), 3.1 (levi, desni, center in woofer), 4.0 (sprednja dva in surround), 4.1, 5.0 (trenutno) in 5.1. Za vsak zvočnik se določi ali je "large" ali "small" in potem glede na to razporeja (če nimaš centra, bo dal govor na sprednja dva, če nimaš wooferja bo dal base na "velike" zvočnike itd...

Če pusti vse default (torej aktivne vse kanale) in priklopi samo recimo dva zvočnika, bo sicer špilalo, a ne prav (ne vsega, govorim za vire, ki imajo več kot dva kanala). Dostikrat se ljudem zgodi, da priklopijo tako, in potem nimajo recimo govora (ker ga receiver pošilja na neobstoječi center zvočnik). Receiver (vsaj noben od mojih treh) pa praviloma ne zna "zaznati" zvočnikov (morda te novejši znajo).
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Če lahko še moje (osebno) mnenje o Yamahi: zvok mi deluje "trd" in nič kaj lep za glasbo, razen morda kakšnega Techna. Doma imam Denon (odlično), Onkyo (solidno) in Sonya (slabo), pa noben ni tako "trd" kot Yamaha (res pa je da ima Sony generalno slabši zvok). Za filme je pa ok.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bpfc

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
DAB imam v avtu in je vredno denarja, kvaliteta je občutno boljša (problem je samo ker so nekateri radii šparali in vzeli premalo pasovne širine, a večina je ok). ČE radia ne poslušaš, ti to seveda ne pomeni kaj dosti.
Občutno boljša napram FM ali internemu radiu? Za v avtu se mi zdi smiselno, ker mogoče nimaš ravno povsod neta oziroma dovolj količin (pa še to se počasi spreminja oziroma znotraj Slo nekako ni več problem), medtem ko bo FM počasi šel na smetišče zgodovine.

Za doma, kjer imam receiver stalno priklopljen na net in se pasovna širina za radio praktično ne pozna nikjer, pa ne vidim ravno nekega benefita v DABu za tistih par kanalov, ki so ravno tako na TuneINu v enaki ali boljši kvaliteti (poleg par tisočih drugih postaj), da bi zato plačeval ekstra za DAB in priklapljal sobno anteno, ki je nimam kam dat.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Jaz nisem nobene pogrešal, sicer pa lahko preveriš tukaj (če gre TuneIn).

Še največji minus je mogoče to, da si pač odvisen od neke 3rd party storitve, ki lahko tudi crkne. Se je že zgodilo, da stream za Radio1 ni delal en dan. Glede na to, da je vse ostalo delalo, bi rekel da je bil bolj problem z virom od Radia 1, ampak najbrž ne rešujejo z enako priorteto, kot če bi pa padel DAB/FM (če jih sploh kdo obvesti, ene ali druge..., za FM najbrž takoj pogruntajo). Generalno pa nimam imel nekih težav, pa imam radio doma prižgan praktično ves čas, če ni vklopljen TV.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
Za vsak zvočnik se določi ali je "large" ali "small"
To tak mamo vsi small zvočnike. Large je mišljeno za zvocnike ki so sposobni igrat celi spekter. Drugace woofer ne igra. Razen .1 kanal v filmih (ali kakem večkanalnem posnetku) ki je namenjen samo wooferju
Tak da če kdaj komu ni jasno zakaj woofer ne igra. Zvočniki so na large :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Pod large gre vse kar je bas enota 16cm ali več. Pogojno tudi 13cm. Imaš seveda tudi kakšne posebne izvedbe z 10cm, kjer z lahkoto gre predvajat tudi tone do 50Hz. Le da efekt pač ni enak kot ga ustvari ena večja 20cm ali 25cm enota v za to primernem ohišju.

Drugače pa čim je v igri predvajanje tudi glasbe, potem soundbar ni to to, čeprav se najdejo izjeme (npr Sennheiser Ambeo, ali kakšen Samsung Q70R, Q80R, ta dva sta bistveno boljša kot Bose 700 in sta že OK za poslušat tudi glasbo, Sony hst-5000), čeprav vprašanje ali bi dal 400€ za receiver in nič več za zvočnike ker jih že imaš (čeprav boš kasneje dokupoval) ali bi dal 400-500€ za zaključeno rešitev v obliki soundbara.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Ni ravno tako. Zvočniki so lahko "large" (jaz imam sprednja dva taka) in če imaš woofer, ta še vedno igra. Itak se nastavi tudi "cutoff" frekvenca in kar je pod tem, gre na woofer, ostalo na "velike" zvočnike. Če je signal 5.1 (6.1, 7.1 itd...), je itak sub kanal (ta .1) kodiran zase in igra tisto, kar je pač posneto gor. Če imaš vse zvočnike "small", pa bo woofer poleg svojega kanala "pomagal" še tem.

Sliši se komplicirano, a ni. Če nastaviš prave tipe zvočnikov, bo vedno igralo prav. Edina stvar, ki je potem še nastavljiva je da recimo pri 2.0 viru lahko nastaviš, da se razen na sprednja dva, prenaša še na ostale zvočnike (lahko po načino "5ch", torej na vse enako, lahko pa z kakšnim surround efektom).
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Saj tega niti nisem omenjal, samo komentiral sem large vs small in ne .1 kanala, ker je ta v vsakem primeru ločena zadeva. Lahko nastaviš kot sprednje zvočnike "large" in pa še sub, ali pa "small" in brez suba, kar tudi ni nič narobe in če veš kaj delaš, potem je tudi tako v redu. Odvisno od proizvajalca je potem tale "small" nastavljen HP filter na 100Hz ali pa 80Hz ali pa je celo nastavljiv, pri večini pa "large pomeni, da je ta HP filter izključen (čeprav tudi to ni nujno in si lahko za large in small sam postaviš svoje meje).
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
Torej praviš da imaš stereo posnetek, levi in desni kanal. Zvočnike na large in woofer igra? Na Yamahi ziher ne. Pa še pri keri drugi firmi tudi ne.

Large se da samo na fullrange zvočnikih ali sistemih brez suba. Verjamem, da ga ni junaka med nami, ki ima take zvočnike, ki igrajo celi spekter. In large definitivno ni 16cm zvočnik.Torej nastavimo na small in se frekvence ki jih naši zvočniki ne igrajo pošljejo na woofer. Neglede na to za keri kanal so mišljeni.
Moji recimo igrajo od 55-20000 hz pri -3dB izmerjenih. Pa jih vseeno režem na 80, ker pač woofer to igra bolje.
 
Nazadnje urejeno:

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.234
131
63
Celje
Torej praviš da imaš stereo posnetek. Torej levi in desni kanal. Zvočnike na large in woofer igra?

Seveda. Samo da receiver za "glavna" zvočnika ne odreže frekvenc, ampak tja pošlje cel spekter. Na "small" nastaviš zvočnika takrat, kadar jih "nočeš mučit" z zelo nizkimi frekvencami (ker to dela SW) in na ta način lahko prideš do čistejših srednjih in predvsem nizkih srednjih tonov.

Edit: vidim, da si kasneje uredil post. Mogoče moraš sub potem dodatno vključiti v nastavitvah? Vsaj na Denonu (in posledično predvidevam, da tudi na Marantzu) je potrebno posebej vklopiti signal za sub.
 
Nazadnje urejeno:

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Torej praviš da imaš stereo posnetek, levi in desni kanal. Zvočnike na large in woofer igra? Na Yamahi ziher ne. Pa še pri keri drugi firmi tudi ne.

Large se da samo na fullrange zvočnikih ali sistemih brez suba. Verjamem, da ga ni junaka med nami, ki ima take zvočnike, ki igrajo celi spekter. In large definitivno ni 16cm zvočnik.Torej nastavimo na small in se frekvence ki jih naši zvočniki ne igrajo pošljejo na woofer. Neglede na to za keri kanal so mišljeni.
Moji recimo igrajo od 55-20000 hz pri -3dB izmerjenih. Pa jih vseeno režem na 80, ker pač woofer to igra bolje.

OK, si uredil post, Yamahe ne poznam, na Denonu to gre BP, na Sonyu tudi. FR na 16cm enotah je BP za muziko. Če hočeš nabivat pa pač ne bo dovolj.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
Brezveze pošiljat polno na zvočnik ki ne igra tega.
Ker s tem samo zgubis, pridobis ziher nič.
Range pri katerem je -3dB padca (če imaš ta podatek) mu spustiš. Ostalo pod tem porežeš, ker itak ne igra tako da bi ga slišal.
Zato pravim, da imamo vsi small zvocnike. Če pa je keri junak med vami ko mu igra sprednji pod 40hz sn mu pa jebeno fauš :D. In edino na takem je smiselno dat large. To boš našel tudi v vsakem navodilu za uporabo od vseh resnih audio firm napisano.
In ja tudi brez wooferja je smiselno rezat zvočnike spodaj.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Od kje gor pa reze frekvence, ce das na small? Od 80, 100, 120?
 
22. jul 2007
12.690
1.257
113
123
Super, hvala... :zmaga:
Vceraj zvecer se mi je samo se to vprasanje postavilo...a bom lahko jaz zaenkrat sedaj priklopil samo 2 prednja zvocnika na tole Yamaho rx-v 485, torej, da bi zaenkrat imel samo 2.0 sistem.
Ker gor ni posebej izhodov za samo A B zvocnike, ampak so samo prednja 2, zadnja 2 in center. A bo sistem sam zaznal, da ni zadnjih 2 in centra al to kej v nastavitvah izberes, naj ti spilata samo A B zvocnika oz. ves spekter frekvenc in komplet suuround naj da samo na 2 zvocnika...ker drugace bom moral kupiti se center in zadnja dva....
Torej, se da nastimat samo na 2?
Ali pa samo priklopiš na "B" varijanto -cono in ti ni potrebno nič nastavljati, predvidevam da ima samo stereo.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Sem sel ravnokar downloadat pdf (ne vem, kako se nisem ze prej spomnil) in nasel, da "zone B" torej 2 zvocnika priklopis na surround izhode in v menuju nastavis na "zone B".
Nasel sem tudi, da imas na daljincu tipko "Bass", torej ko kliknes to tipko, ti ojaca base v primeru, da nimas suba.
WeWatchingYou, v bistvu sem se to spraseval, ce gre samo na 2 zvocnika, ker ce pogledas zadaj, ima samo 5 izhodov in nima dodatne cone AB. Ampak, ker so slikice na netu slabe kvalitete, nisem videl, da pri 4 in 5 izhodu cist na malo pise "Zone B", kar sem videl sele v pdf-ju
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Evo..
 

Priponke

  • Screenshot_2020-07-03-16-26-52-06_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg
    Screenshot_2020-07-03-16-26-52-06_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg
    307,1 KB · Ogledi: 171

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Ne rabiš nastavljat Zone B. Označiš, da imaš dva zvočnika in priklopiš na Front left in right.

Cutoff je odvisen tudi od karakteristik suba. Nastaviš na nek "sweet spot", kjer začne subi padat, glavni zvočniki pa imajo že dokaj ravno krivuljo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash