Alkoholizem - zdravljenje

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Sama od sebe! Pride z napredkom. S tem, da se ljudi ozavešča, do kakšnih posledic lahko pride pri prekomernem pitju alkohola. Resnično upam, da bo tako. :biceps:
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Pogojno to velja za Fince, od kdaj ...
Jest sem pred dobrimi 3 desetletji dvakrat "operiral" krajši čas na finskem hitrem "trajektu" med Helsinki in Zah.Nemčijo in takrat ugotovi, da če je kakšen od "aksi-kaksi" personala bil fejst fajhten ob treh zjutraj, je ob zibanju "barke" na valovih po hodniku hodil BP naravnost, medtem ko sem sam se moral držat za vodila :evil: ... Dopoldne pa so taki bili v službi in se ni kaj dosti videlo/opazilo, da bi bilo kaj narobe in so delali normalno. :zmaga: ...

Trening (C2H5OH) naredi svoje pač :zardelalter: ... tudi sam sem imel pred 4 desetletji "štajerski" trening in sem prenesel večerni TL 2L vina v riti, pa še stal :zardelalter: .. čez poletje doma sem prešaltal na pivo, jeseni me je pa minilo. Zdaj če spijem pa 2 deci vina, sem pa že "koma" :fredi: ... Nekateri temu pravijo "evolucija" :valjamse: ...

Ps.: enkrat med pavzo sem šel na malo pivo v lokalu v Helsinkih ... račun takrat 25DEM (kot danes 30€). Prvič zadnjič in nikoli več... za ta denar na barki v freeShopu cela "šteka" 0,33L "Karjala Beer" ... ni čudno, da so Finci (potniki v večini) se vozili čez vikend v Nemčijo ... Pivo tam na obali Baltika (lokal) je bilo 5dem, 100m bolj v mesto pa samo še 1,2Dem mala krigla ...

... sem nekoč živel s partnerko štajerskih genov šolano na Švedskem ... ubitačna konfiguracija. Ona je spila "boco vina", pa se ji nič ni poznalo :zardelalter: ... saj ni res pa je ... mora bit nekaj na teh genih zgleda :zavijazocmi: :evil: ...
------------------------------------
" ..." I Want To Believe "..." :zardelalter:
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
30, 40, ... let nazaj. So se časi malo spremenili zgoraj, vsaj jaz tako opažam. Tudi pijača v trgovinah ni več tako ekstremno dražja kot "pri nas pijančkih".
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Finska obalna populacija hodi še vedno na ladje (niti ne do celine v drugo državo, ampak samo "križarjenje" od doma nazaj domov, malo po mednarodnih vodah in malo po vodah ene tretje države da se tam davke in trošarino obračuna in potem ni problema z "uvozom"), iz notranjosti pa recimo za vikend hodijo v rusijo. Cela industrija "offshore" firm živi še vedno na ta račun. Namenske ladje šanke odprejo ko pridejo v mednarodne vode, potem se pije in preden se pride nazaj v "domače" vode se odprejo še "trgovine" kjer se nabavi zaloge za tekoč teden ali pa mesec. Potem imaš za na obalo zvozit celo rentanje samokolnic/vozov da ti ni treba nosit.

Dejansko je bil to 20 let nazaj in več velik problem tako za državo (izpad dohodka) kot tudi za zdravje ljudi (če greš na ladjo ki vozi 2 dni pit jasno popiješ več kot pa če greš zvečer v lokal na pijačo in potem domov), in so potem popustili državno prohibicijo na alkohol tam okoli 2005. Sedaj je ta "alkoholi turizem" samo bolj kot ne nostalgija na stare čase, ampak obstaja še vedno, predvsem med mladimi.

Drugače trenutne finske cene za alkohol so primerljive z njihovim standardom, za nas to ni najbolj poceni ampak za njih ni nič posebnega. In delež alkoholikov se je z normalizacijo cen celo zmanjšal, tako da pri njiih se kaže očitni primer kako prekomerno državno poseganje v omejitev alkohola lahko ima celo kontra učinek.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Finci so tam gori itak največji pijančki, pa Estonija jim je tik čez morje. Sem videl kvečjemu, da so že na ladjo vlačili cele vozičke piva in šnopsa, ampak roko na srce - take količine imam jaz vedno "na zalogi" v boksu od ADja, pa sploh nisem nek pivec.
Medtem morajo Švedi in Norvežani preko Danske do Nemčije, ker tudi Danci nimajo ravno poceni alkohola.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.179
8.960
113
pri nas pa država subveniconira pridelavo vina in podobne scene in enači tovrstni alkohol s hrano. To vi morali črtat, vino dat pod isti režim kot žganice, in fertig. Nemsto vniogradov pa zoorat njive za krompir, da raja ne bo lačna. Ne rabiš nič prepovedat, samo nehat promovirat tega sranja.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Bravo. :aplauz: Objavi tole še v franciji ali italiji.

Če bi že radi imeli prohibicijo - začnite pri sebi. Je zelo enostavno, pač ne uporabljaš alkohola. Niti za razkuževanje ran itd, da se popolnoma razumemo.
Če bi pa radi uzakonili prohibicijo, pa malce poglejte v zgodovino, ker se očitno niste nič NAučili. Amerika je to poizkusila in dobila mafijo. :fredi: Je to vaša želja?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.179
8.960
113
ne pišem o prepovedi, samo o prekinitvi fanatičnega promoviranja in kregarije recimo če je teran naš ali ni...sami pijančki pridelovalci, to je fakt.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

To pa ne ! :poreden: Teran je naš. Pa še marsikaj kar so nam pokradli in nam še hočejo.

Glede Terana - moj prijatelj je uradni dobavitelj Terana za Klinični Center. Da se razumemo, v medicinske namene.
Če pa Vi gledate na to kot na škodljivo drogo, tudi kava je škodljiva, če je je preveč. Pa imam doma uradni recept za hujšanje iz KC Ljubljana, kjer piše, da "kava pa v neomejenih količinah".
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.090
2.192
113
v lokalni ostariji
Prohibicija ne pomaga.ce bi pomagala potem ne bi bilo odvisnikov od trdih drog ;)

Glede na dostopnost alkohola je se vedno manj proplic od alkota kot od trdih drog.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

To se zelo lepo vidi tudi tule na forumu. Ene par jih je non stop ubrisanih, in to na trdem :evil: .
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
pri nas pa država subveniconira pridelavo vina in podobne scene in enači tovrstni alkohol s hrano. To vi morali črtat, vino dat pod isti režim kot žganice, in fertig. Nemsto vniogradov pa zoorat njive za krompir, da raja ne bo lačna. Ne rabiš nič prepovedat, samo nehat promovirat tega sranja.
Glede na to, da vinogradi rastejo v hribih, kjer so pred mnogimi leti tako izkoristili hribovito obdelovalno zemljo, bi bilo zanimivo videti oranje in sploh pobiranje krompirja na teh površinah. ;) (počakaš v dolini, sej se bo krompir prikotalil):rolleyes:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.179
8.960
113
BS. lahko narediš terase, kaj misliš da se trava med rižami sama pokosi, ali gredo s traktorji ...itd.. Sicer pa še kaj druga raste na bregu ne samo špricano grozdje.
 
  • Haha
Reactions: Pepe

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.437
113
Seveda, to da ga lahko ročno sadiš/škropiš/pobiraš je plus. Samo še bedakom, ki ga sadijo na ravnini (in prodajajo za 50 centov) je treba nekako dopovedat naj delajo enako, pa ne samo s krompirjem, v bregu odlično raste tudi koruza, repa, zelje, pesa, pšenica.

Ročno pobran krompir, že za 4,99/kg.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
raste raste...... sam kako te zadeve obdelovati, je pa druga zadeva. Zanimivo bi bilo tud videti kombajn za pšenico in koruzo, kako bi lahko po strmini delal.
Ročno.... ja seveda se je dalo..... ampak ...... vsaj 60 let nazaj. Danes ti nobeden več krompirja ne pobere, ker imajo v LIDLu police v višino rok;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.152
4.599
113
BS. lahko narediš terase, kaj misliš da se trava med rižami sama pokosi, ali gredo s traktorji ...itd.. Sicer pa še kaj druga raste na bregu ne samo špricano grozdje.
Super genijalci.
Resno: zakaj nekateri čutite, da morate delati bedake iz sebe in se ukvarjate s tematiko o kateri nimate prav nobenega pojma?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.179
8.960
113
kakšno tematiko? pitje vina in delanje sranje v družini, po cesti in svetu? da ne govorimo o 50x špricanju na leto. Eko bio.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.152
4.599
113
1. Niti približno nisi zadel kolikokrat se vinograd šprica.
2. Nimaš pojma, kaj pije večina kroničnih alkoholikov.
3. Težko boš pri svojem neznanju delil kmetom nasvete, kaj naj kmetje gojijo po strmih terenih.
Dejansko je nekomu, ki tako malo zna, težko kaj povedati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: alkoholik